Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πρώτη Κυριακή του Αυγούστου και η παραλία ήταν γεμάτη... πυγές... (οπίσθια στα αρχαία, μάθετε καμιά ορολογία να μην σας καταλαβαίνουν τα θηλυκά σας ;-) )
 
Πρώτη Κυριακή του Αυγούστου και η παραλία ήταν γεμάτη... πυγές... (οπίσθια στα αρχαία, μάθετε καμιά ορολογία να μην σας καταλαβαίνουν τα θηλυκά σας ;-) )
γιατρέ ώρες ώρες με μπερδεύεις και θα σου τίποτα σε κάποια παλιά ορολογία .big smile.
 
Χθες ξεκίνησα απο το χωριό για επιστροφή μέσω μιας ορεινής διαδρομής με φοβερά τοπία που οδηγεί στην Πύλη Τρικάλων και είναι 125 χλμ.
Η διαδρομή αυτή έχει διάρκεια δυόμιση ώρες γιατί είναι όλο στροφές μέσα σε φαράγγια και βουνοκορφές.
Εχοντας κάνει τα πρώτα 35 χλμ ,που είναι και τα πιο κουραστικά λόγω πολλών στροφών ,διαπιστώνω ότι μου λείπει το κινητό.
Μετά απο τον εκνευρισμό που ακολούθησε και τα μπινελίκια στον εαυτό μου ,αποφάσισα να αφήσω την γυναίκα με τον μικρό και το μαυρο κουνέλι σε μια πηγή ,κάτω από πλατάνια και έλατα και να γυρίσω στο σπίτι .
Ετσι και έκανα .Όσο και να προσπάθησα για το γρηγορότερο μου πήρε μία ώρα και 20 λεπτά !
Μόλις επέστρεψα και τους μάζεψα και άρχισε να βρέχει με ένταση .Κεραυνοί και αστραπές μας ακολουθούσαν για μία ώρα περίπου.
Ευτυχώς όλα είχαν σταματήσει όταν φτάναμε στο μέρος που θα ξεκουραζόμασταν και θα μαζεύαμε ρίγανη.Την πιο ωραία που έχω βρει ποτέ.
Οχι τόσο παχιά όσο των Τζουμέρκων .yelling.αλλά με πολύ λουλούδι και πολύ έντονη.
Ενα τοπίο ,όπως σας έχω ξαναπεί ,που σε παραπέμπει σε Άλπεις.


IMG_2118.jpg


rgh.jpg


IMG_2085.jpg


Αφού μαζέψαμε την ριγανή μας ,παίξαμε και με τα τσοπανόσκυλα που συναντήσαμε καθίσαμε στα έλατα και φάγαμε την πιτα και το καρπουζάκι που είχαμε μαζί μας και πήραμε τις τελευταίες ανάσες για την επιστροφή που απο κει ήταν γύρω στα 420 χλμ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top