Παλιά φυσίγγια

Έχω μια άθικτη κασετινα χωρίς να λείπει φυσίγγι.Αλλα επειδη είμαι ολιγον ρεμπελος δεν ξέρω που βόσκει..
Μόλις βρεθεί θα σφαχτει ένα στο γόνατο και θα φωτογραφηθεί..:)
Tην ίδια κασετίνα τυχαίνει να έχω κι εγώ μόνο που στη δική μου λείπουν 2.
 
και καπια φυσιγκια απο τον συχωρεμενο τον θειομου,,τα ωπεια τα εχω στην ζωνη για κανα χοντρο κυνηγι.hunter.,,και ενα κουδουνακι που αγωρασα πριν χρονια και το κυνηγαω με την ποιντεριναμου τελειωςςςς ηχωςςς μεσα στο βουνοοο.my man. uploadimage image upload no compression imagur image hosting 15mb upload jpg
 
Κανένα φυσιγγακι σε cal 20 έχεις? Γιατί τους έχω μεγάλη αδυναμία.
Πριν λίγα χρόνια κάπως για κυνήγι με έναν μπάρμπα για κυνήγι κ μου λέει πριν μια βδομαδα πέταξα κάτι παλιά φυσίγγια στο τάδε αυλάκι μεσα σε νερό..
Δεν μου τα έδινες του λέω,μου λεει δεν το ήξερα ότι τα μαζευεις..
Πηγα και βρηκα remington,american eagle κίτρινα,και κάτι αλλά χάρτινα που δεν θυμαμε..Δεν είχαν πολλές σκουριες τα σκούπισα καλά κ τα έδωσα σε έναν φίλο που είχε 20αρι..
Μακάρι να είχα κρατήσει καμιά φωτο τότε..
 
το στοκας το tracer το θυμαμαι τη διαφήμιση της εταιρίας στα περιοδικά παλιότερα, ξέρει κανείς πια ήταν η πατέντα του.
Κωνσταντίνε, νομίζω ήταν η ίδια πατέντα με αυτό, που κυκλοφορούσε την ίδια περίπου εποχή στην Αμερική:
copy%20of%20tru-1.jpg_thumbnail0.jpg

Είχα διαβάσει για αυτό παλιά στο Guns and Ammo, από ότι είχα καταλάβει είχε ανάμεσα στα σκάγια μια κάψουλα που περιείχε μαγνήσιο, το οποίο μόλις έρθει σε επαφή με τον αέρα αναφλέγεται (δεν ξέρω αν θυμάστε τα φλας μιας χρήσεως που χρησιμοποιούσαν παλιά στις φωτογραφικές μηχανές, στην ίδια αρχή βασίζονταν). Με την πίεση του πυροβολισμού έσπαγε ή τρυπούσε η κάψουλα και το μπαλάκι μαγνησίου άναβε ακαριαία και έβγαζε λάμψη (και καπνό νομίζω) καθώς ταξίδευε μαζί με τα σκάγια στον αέρα. Φαίνεται και στο σχεδιάγραμμα πάνω στο κουτί στην παραπάνω φωτογραφία.
 
Last edited:
Back
Top