Παλιά φυσίγγια

Nαι.Οπου βλεπεις ΕΠΚ (Ελληνικό Πυριτιδοποιειο Καλυκοποιειο) είναι πυρκαλ.
Πάει και αυτή η εταιρία θρύλος..Έφυγε άδοξα..κρίμα παιδια,πολυ κρίμα..:(:(
H ΚΑΛΥΤΕΡΗ για μένα! Η πιο σταθερή. Όταν κυνηγούσα τσίχλες πριν πολλά χρόνια εκείνα τα DERBY και τα ΑΡΤΕΜΙΣ ήταν πραγματικοί φονιάδες.Τις κατέβαζαν από τα μεσούρανα.Ευτυχώς έχω κρατήσει μερικά κουτιά...
 
Τώρα που το θυμήθηκα,το remington duplex με τον μαύρο κάλυκα που είδα ότι έχεις πόσο περίπου παλιό είναι?
Τα είχα πάρει από την Κρήτη πριν περίπου 20 χρόνια.Είχα και 4x6 και 2x6 και 2x4.Tα δύο πρώτα τα έβγαζε και απλά και magnum ,το 2x4 δεν υπήρχε τουλάχιστον στην Ελλάδα 3''. 'Εχω 3-4 κουτιά από τα δύο πρώτα αλλά δυστυχώς δεν κράτησα κανένα 2x4. Πολύ καλό φυσίγγι...
 
Πριν λίγα χρόνια κάπως για κυνήγι με έναν μπάρμπα για κυνήγι κ μου λέει πριν μια βδομαδα πέταξα κάτι παλιά φυσίγγια στο τάδε αυλάκι μεσα σε νερό..
Δεν μου τα έδινες του λέω,μου λεει δεν το ήξερα ότι τα μαζευεις..
Πηγα και βρηκα remington,american eagle κίτρινα,και κάτι αλλά χάρτινα που δεν θυμαμε..Δεν είχαν πολλές σκουριες τα σκούπισα καλά κ τα έδωσα σε έναν φίλο που είχε 20αρι..
Μακάρι να είχα κρατήσει καμιά φωτο τότε..

Κωνσταντίνε, νομίζω ήταν η ίδια πατέντα με αυτό, που κυκλοφορούσε την ίδια περίπου εποχή στην Αμερική:
copy%20of%20tru-1.jpg_thumbnail0.jpg

Είχα διαβάσει για αυτό παλιά στο Guns and Ammo, από ότι είχα καταλάβει είχε ανάμεσα στα σκάγια μια κάψουλα που περιείχε μαγνήσιο, το οποίο μόλις έρθει σε επαφή με τον αέρα αναφλέγεται (δεν ξέρω αν θυμάστε τα φλας μιας χρήσεως που χρησιμοποιούσαν παλιά στις φωτογραφικές μηχανές, στην ίδια αρχή βασίζονταν). Με την πίεση του πυροβολισμού έσπαγε ή τρυπούσε η κάψουλα και το μπαλάκι μαγνησίου άναβε ακαριαία και έβγαζε λάμψη (και καπνό νομίζω) καθώς ταξίδευε μαζί με τα σκάγια στον αέρα. Φαίνεται και στο σχεδιάγραμμα πάνω στο κουτί στην παραπάνω φωτογραφία.

Eχει κυκλοφορήσει και η Fiocchi τωρα τελευταια τροχιοδεικτικα νέας τεχνολογιας
Ρε το μπαρμα ζημιά μας την έκανε, και τα έριξε το φιλαράκι σου, εγώ τα μόνα παλιά που έχω στο εικοσαρι είναι αυτά που μου έδωσαν τις προάλλες και κάτι lambro κόκκινα no 7 που μου έδωσαν στο νησί παλιάς κοπής μέσα στο κουτί τους αλλά έκανα την βλακεια και έριξα τα μισά στις τσιχλες, ζωηρό φυσίγγι πάντως .

Στέλιο σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πολύ προχωρημενος ο Στοκας μεγάλη απώλεια.

Παύλο είχα ανεβάσει ένα βιντεακι στα σκοπευτικά φυσιγγια με τα φυσίγγια της fiocchi caned heat δεν ξέρω αν είναι τα ίδια.
 
Αποσπερια πάλι σήμερα στο φιλαράκι έκανα και τις ανασκαφές μου , εικοσαρια δεν βρήκα αυτή τη φορά αλλά βρήκα αυτά.

upload image online
photo hosting

image hosting 30 mb


hosting image

image upload no compression

photo storage

Είχε και μερικά remington express (με τα άσπρα γράμματα) τα χα ξαναδεί παλιά στο νησί και μάλιστα έχω ακούσει από πολλούς ότι αυτά όπως και τα express σε μαύρο κάλυκα ήταν καλύτερα από τα κανονικά????

adult image

screenshot program

image upload
 
Αποσπερια πάλι σήμερα στο φιλαράκι έκανα και τις ανασκαφές μου , εικοσαρια δεν βρήκα αυτή τη φορά αλλά βρήκα αυτά.

upload image online
photo hosting

image hosting 30 mb


hosting image

image upload no compression

photo storage

Είχε και μερικά remington express (με τα άσπρα γράμματα) τα χα ξαναδεί παλιά στο νησί και μάλιστα έχω ακούσει από πολλούς ότι αυτά όπως και τα express σε μαύρο κάλυκα ήταν καλύτερα από τα κανονικά????

adult image

screenshot program

image upload
Έχω πολλά και διάφορα Remington Κωνσταντίνε, καθώς και μαύρα.Τα Peters τα ανταλλάσεις ή τουλάχιστον κάποιο ή κάποια από αυτά;
 
Αποσπερια πάλι σήμερα στο φιλαράκι έκανα και τις ανασκαφές μου , εικοσαρια δεν βρήκα αυτή τη φορά αλλά βρήκα αυτά.
image hosting 30 mb
Καλά ήταν καταπληκτικοί αυτοί οι Αμερικάνοι !!! Αναλυτικές, με πάσα λεπτομέρεια, συνταγές για αναγόμωση, πάνω στο ίδιο το κουτί των έτοιμων φυσιγγίων !!!!!!
.well done. .well done. .RESPECT.
 
Ένα πανέμορφο ΕLEY με τάπα από φελλό.
image post
upload gambar
image upload no ads
image upload without registration
Ένα μαύρο Remington...
image hosting 10mb limit[/u]
Ένα πολύ παλιό REMINGTON shur shot όταν είχε συγχωνευθεί με την UMC...
[url=https://postimg.org/image/5dr7ip32v/]
image upload no size limit
image hosting 30 mb
Τρεις πύραυλοι...
imagehost
free photo hosting
how to screen capture
free photo upload
upload picture
Μερικά άλλα...
greenshot
free image host
image hosting above 5 mb
free photo upload
upload image online free
Άλλο ένα πολύ σπάνιο...Αυτά τα χάρτινα Remington με τις ραβδώσεις(οι φυσιγγάρες λέγανε, που έπεφταν μόνο σε λαγό και πέρδικα) τα έπαιρναν πολύ από του Χέλμη μου έχουν πει.Πάντως τα συγκεκριμένα είναι εισαγωγής.
pic upload
upload a gif
imagur[/url]
 
Έχω πολλά και διάφορα Remington Κωνσταντίνε, καθώς και μαύρα.Τα Peters τα ανταλλάσεις ή τουλάχιστον κάποιο ή κάποια από αυτά;
Οπότε έρθω θα στα φέρω όπως είναι με το κουτί 3,4 έχει μέσα θα συνεννοηθούμε και θα στα στείλω εκτός αν θέλει και ο Τάσος οπότε θα τα μοιραστείτε , από ότι μου είπε το φιλαράκι είναι από ένα κυνήγι τρυγονιου που κάνανε κάποια χρόνια πριν. Η τιμή τους τσιμπημενη πάντως αν κρίνω ότι το συγκεκριμένο μαγαζί έχει κλείσει πριν 20 με 25 χρόνια.
Καλά ήταν καταπληκτικοί αυτοί οι Αμερικάνοι !!! Αναλυτικές, με πάσα λεπτομέρεια, συνταγές για αναγόμωση, πάνω στο ίδιο το κουτί των έτοιμων φυσιγγίων !!!!!!
.well done. .well done. .RESPECT.
Και μένα μου έκανε εντύπωση Στέλιο, ακόμα και σήμερα στα κουτιά σε μερικά φυσιγγια προτείνουν τους αδειους κάλυκες.

Remington Gun Club Target Loads deliver the shot-to-shot consistency you expect in a target load. Perfect for high-volume, economical shooting, these shells are loaded with high quality components allowing reloaders to use the hulls over and over.
 
Οπότε έρθω θα στα φέρω όπως είναι με το κουτί 3,4 έχει μέσα θα συνεννοηθούμε και θα στα στείλω εκτός αν θέλει και ο Τάσος οπότε θα τα μοιραστείτε , από ότι μου είπε το φιλαράκι είναι από ένα κυνήγι τρυγονιου που κάνανε κάποια χρόνια πριν. Η τιμή τους τσιμπημενη πάντως αν κρίνω ότι το συγκεκριμένο μαγαζί έχει κλείσει πριν 20 με 25 χρόνια.

Nα 'σαι καλά! Σ 'ευχαριστώ ! Είσαι στο εξωτερικό; Μήπως ταξιδεύεις;
 
Οπότε έρθω θα στα φέρω όπως είναι με το κουτί 3,4 έχει μέσα θα συνεννοηθούμε και θα στα στείλω εκτός αν θέλει και ο Τάσος οπότε θα τα μοιραστείτε , από ότι μου είπε το φιλαράκι είναι από ένα κυνήγι τρυγονιου που κάνανε κάποια χρόνια πριν. Η τιμή τους τσιμπημενη πάντως αν κρίνω ότι το συγκεκριμένο μαγαζί έχει κλείσει πριν 20 με 25 χρόνια.

Και μένα μου έκανε εντύπωση Στέλιο, ακόμα και σήμερα στα κουτιά σε μερικά φυσιγγια προτείνουν τους αδειους κάλυκες.

Remington Gun Club Target Loads deliver the shot-to-shot consistency you expect in a target load. Perfect for high-volume, economical shooting, these shells are loaded with high quality components allowing reloaders to use the hulls over and over.

Nαι, γιατι στην Αμερικη δεν υπαρχουν οι δικοι μας φωστηρες που υποστηριζουν οτι οι ριγμενοι καλυκες ειναι επικινδυνοι
 
Back
Top