Παλιά φυσίγγια

Αυτά κοστίζουν μια περιουσία φίλε μου..:)
Πολύ ωραίο "σκάλισμα"γύρω από τον κάλυκα το σούπερ χ...love.
Και το ρεμ απλά καταπληκτικό...love.

Σ'ευχαριστώ ρε Τάσο!
Τα παλιά super-x είναι απλά το κάτι άλλο! 'Εχω πιάσει πολλά χάρτινα στα χέρια μου και μάλλον είναι τα κορυφαία, για τότε που φτιάχτηκαν.Φοβερά σκληρό χαρτί,μάλλον πολύ σωστά επεξεργασμένο και πεπιεσμένο για να διατηρηθούν και σε αυτήν άλλωστε την κατάσταση.Το παρακάτω μάλλον είναι η αιτία που ξεκίνησα να συλλέγω φυσίγγια.Όπως είπες απλά καταπληκτικό...
20mb image hosting
host image online
image hosting 30 mb

Θα αδικούσα το προηγούμενο εάν δεν έβαζα την τάπα του.Έχει ενδιαφέρον..
upload gambar
 
Πραγματικά εκπλήσσομαι που δεν υπάρχει η παραμικρή οξείδωση!!
Άραγε αυτά τα φυσίγγια τι επιτυχίες να είχαν σημειωσει τότε και σε τι κυνήγια...
ΥΓ Παλιά φεντεραλ έχεις?Δεν εχω δει ποτέ..
Φοβερά μέταλλα!!!
Διάβαζα σε ένα αμερικάνικο site ότι ήταν τα κορυφαία τις δυο-τρεις δεκαετίες μετά τον πόλεμο.
Είναι πολύ σπάνια τα παλιά FEDERAL.Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα να σου δείξω ένα πλαστικό hi-power.Ήταν τότε το αντίπαλο δέος στο exrpess και στο super-x.Aυτά τα τρία κοντραριζόντουσαν.Βέβαια η FEDERAL τότε δεν είναι αυτή που είναι σήμερα.Ήταν μικρότερου μπάτζετ και βεληνεκούς.Στεκόταν όμως αξιοπρεπέστατα απέναντι στα άλλα δυο μεγαθήρια.
how do you print screen
img host
free image hosting
 
IMG
 
Βάλτε πράμα παιδιά να ανοίξει το μάτι μας, πλάκα πλάκα πέστε το νοσταλγία πέστε το ρομαντισμό οι παλιοί φτιάχνανε πράγματα που άντεχαν στο χρόνο και όχι μόνο φυσίγγια και παρελκόμενα αλλά οποιαδήποτε προϊόν σε αντίθεση με τα σημερινά που είναι όλα με ημερομηνία λήξης για να γίνεται κατανάλωση.
 
Θα ήθελα να σας δείξω κάτι που το γνωρίζουν λίγοι από εμάς που έχουμε αυτήν την τρέλα και το πιθανότερο κανένας από αυτούς που τα είχαν.Προσέξτε τις διαφορετικές τελείες, πάνω και κάτω από τις μαγκουρίτσες, σ ΄αυτά τα χάρτινα παλιά Rottweil.Αντιστοιχούν σε διαφορετικούς κωδικούς ημερομηνιών κατασκευής! Κάποιες φορές αλλάζει και η φορά τοποθέτησης (μπαίνουν αντίρροπα,είτε ομόρροπα προς τη μια ή την άλλη πλευρά,είτε υπάρχει μόνο μία σε κάθε πλευρά) στις μαγκουρίτσες! Επίσης η σφραγίδα RAUCHLOS είναι παλαιότερης κοπής από την RWS/GECO.

screen shot on windows
free pic
image post
image upload no limit
how do you print screen

H σφραγίδα του RAUCHLOS και το 5άρι που σας είχα πει ότι είχε μπλε τάπα.

upload a picture
image share

Και δύο γεμισμένα του Μπούσουλα, το ένα σε κλασικό και το άλλο σε σουηδικό GYTTORP κάλυκα...!

free image host
upload img
forum image hosting
Τα RAUCHLOS είχαν συνήθως αυτήν την τάπα:
image hosting services
 
Last edited:
Back
Top