Παλιά φυσίγγια

Θεό τα nitro magnum τα 4αρια φερτα σε παρακαλώ να τα δω όταν βρεθούμε σκοπευτήριο. Θα σου δώσω τα σκάγια εγώ....yel.
Αυτό το φυσιγγι είναι στεγανοποιημενο δεν περνάει νερό, εξάλλου εσύ με τα πλάγια δεν νομίζω να θες να ρίξεις 42γρ φυσίγγια.
 
Θεό τα nitro magnum τα 4αρια φερτα σε παρακαλώ να τα δω όταν βρεθούμε σκοπευτήριο. Θα σου δώσω τα σκάγια εγώ....yel.
Αυτό το φυσιγγι είναι στεγανοποιημενο δεν περνάει νερό, εξάλλου εσύ με τα πλάγια δεν νομίζω να θες να ρίξεις 42γρ φυσίγγια.
Και τα Imperial Γιώργο πάρε αλλά είναι 7 1/2 , για σαρσελια .
 
Θεό τα nitro magnum τα 4αρια φερτα σε παρακαλώ να τα δω όταν βρεθούμε σκοπευτήριο. Θα σου δώσω τα σκάγια εγώ....yel.
Αυτό το φυσιγγι είναι στεγανοποιημενο δεν περνάει νερό, εξάλλου εσύ με τα πλάγια δεν νομίζω να θες να ρίξεις 42γρ φυσίγγια.
έχει μια 10αρια rem μεσα το κουτί και άλλα τόσα gevelot.
free image hosting
Εγω να στα φέρω ρε φίλε αλλά μοιάζουν 1000% επικίνδυνα. Εγω θέλω 1 και το κουτί για την συλλογή, κατα τα άλλα δεν έχω καν όπλο magnum.sarcastic.
 
Γνωρίζει κάποιος ποιά μπαρούτι είναι αυτή;
free image uploading
Μη ξεχάσουμε και τα Belloτάκια...
images hosting
gif uploader
Χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια μου μοιαζει για τη παλις C7...ειχα γεμισει μπαρουτι σαν αυτη σχεδον 30 χρονων πριν 3-4 χρονια
 
Σε τι φυσιγγι ηταν αυτη η πυριτιδα;
Έσφαξα ένα GYTTORP σουηδικό το οποίο ήταν σε άθλια κατάσταση, αλλά έχω προβληματιστεί μήπως ήταν ξαναγεμισμένο, γιατί μετά από ξύσιμο φάνηκε το καψούλι που χρησιμοποιούσαν τα sellier bellot, και όχι αυτό που λέει πάνω του GYTTORP και φαίνεται σε φωτό προηγούμενης σελίδας(34 σελ.).Επίσης δείτε και τη μάλλινη τάπα και τα σκάγια που είχε και πείτε μου τα συμπεράσματά σας.Έχω κι άλλα τέτοια αλλά είναι σε άριστη κατάσταση,και ήταν και πάρα πολύ καλά φυσίγγια.Είναι ιεροσυλία να τα πειράξεις πιστεύω.
image upload with preview
windows 7 screenshot
print screen windows xp
20mb image hosting
free image host
screen capture windows 7
upload an image

Τι λέτε για τη μάλλινη; Είναι ποιοτική; Εμένα για καλή μου φαίνεται.
 
Last edited:
Έσφαξα ένα GYTTORP σουηδικό το οποίο ήταν σε άθλια κατάσταση, αλλά έχω προβληματιστεί μήπως ήταν ξαναγεμισμένο, γιατί μετά από ξύσιμο φάνηκε το καψούλι που χρησιμοποιούσαν τα sellier bellot, και όχι αυτό που λέει πάνω του GYTTORP και φαίνεται σε φωτό προηγούμενης σελίδας(34 σελ.).Επίσης δείτε και τη μάλλινη τάπα και τα σκάγια που είχε και πείτε μου τα συμπεράσματά σας.Έχω κι άλλα τέτοια αλλά είναι σε άριστη κατάσταση,και ήταν και πάρα πολύ καλά φυσίγγια.Είναι ιεροσυλία να τα πειράξεις πιστεύω.
image upload with preview
windows 7 screenshot
print screen windows xp
20mb image hosting
free image host
screen capture windows 7
upload an image

Τι λέτε για τη μάλλινη; Είναι ποιοτική; Εμένα για καλή μου φαίνεται.
Αυτή είναι η καθευατου μάλλινη κετσες.
Η σημερινές είναι χαρτοπολτος και σκληρές δεν διογκονωνται γιαυτό έχουν πρόβλημα στους διευρυμενους αυλους, διαφυγη αερίων και χρησιμοποιουν πλαστικά εμβυσματα.
 
H πυριτιδα μοιαζει για GP. Επισης τα σκαγια μοιαζουν να ειναι δυο νουμερα. Η μαλλινη ναι, ειναι κετσες αλλα πιθανοτατα λιπασμενος, και καλης ποιοτητας. Προσπαθησε να τον συμπιεσεις με το χερι να δεις αν εχει ελαστικοτητα
 
H πυριτιδα μοιαζει για GP. Επισης τα σκαγια μοιαζουν να ειναι δυο νουμερα. Η μαλλινη ναι, ειναι κετσες αλλα πιθανοτατα λιπασμενος, και καλης ποιοτητας. Προσπαθησε να τον συμπιεσεις με το χερι να δεις αν εχει ελαστικοτητα
Δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με τη μάλλινη victor, αλλά θα το κάνω και θα σου πω.Όσον αφορά τα σκάγια κάποια που έχουν χάσει λίγο τη γυαλάδα τους με το που τα ακουμπάς και τα στριφογυρίζεις λίγο επανέρχεται το χρώμα τους,είναι λόγω της υγρασίας που πιθανόν να είχαν τραβήξει.Σε κουβέντα με φίλο μου καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι τελικά δεν είναι ξαναγεμισμένο,αλλά ήταν η συγκεκριμένη παρτίδα που είχε τέτοια καψούλια.Πολύ περίεργο είναι και για μένα το γεγονός ότι πολλά σκάγια είναι ποιο χοντρά από τα υπόλοιπα! Να υπήρχε αυτό σαν τάση στη Σουηδία;
Αυτό το έχετε ξαναδεί; Πιστεύω πως κυκλοφορεί,αλλά είναι πολύ παλιό...
image sharing
screen cap
 
Last edited:
Περιεργο ομως αυτο με τα Νεροξιν δεν τα εχω συναντησει σε αλλους καλυκες εκτος Τσεχοσλοβακιας
Δε ξέρω. Είναι όντως περίεργο! Πάντως το φυσίγγι ήταν κλεισμένο αστεροειδές, πράγμα που αποκλείει το ξαναγέμισμά του.
 
Και μιας και σχολιάζουμε τα σουηδικά να και άλλο ένα... Το GAFAB.
free screen capture software
image upload
free image hosting

Πωπω τι μου θύμησες τωρα! Θυμάμαι στη συρο οταν ημουν είχαμε αθτα τα φυσιγγια για τις γερές υγρασίες! Μιλαμε το καλυτερο φυσίγγι υγρασίας που είχαμε τοτε! Αν θυμάμαι καλα καπου στα 28 γραμμαρια! Έβγαιναν σε δεκάδες, ακριβά και οχι εύκολο να τα βρεις! Α και χάρτινος κάλυκας!!
 
Back
Top