Παλιά φυσίγγια

Τάσο βρήκα άλλο ένα federal παλιό 6άρι, 1oz.

photo sharing websites
uploading images
image hosting without account
Αυτοί οι Αμερικάνοι πως γίνεται να κλείνουν φυσίγγια σαν ανάποδο γαμωτο, να τα έχουν αρελιαστα και να πίνουμε νερό στο όνομα τους, την ίδια στιγμή που σου δίνεται η ιδέα ότι στην Ελλάδα για να γεμίσεις φυσίγγια πρέπει να είσαι μεταξύ ντοκτορά και βραβείου Νόμπελ φυσικής, με πολλαπλά στάδια κτλ, κτλ, κτλ;
 
Πωπω τι μου θύμησες τωρα! Θυμάμαι στη συρο οταν ημουν είχαμε αθτα τα φυσιγγια για τις γερές υγρασίες! Μιλαμε το καλυτερο φυσίγγι υγρασίας που είχαμε τοτε! Αν θυμάμαι καλα καπου στα 28 γραμμαρια! Έβγαιναν σε δεκάδες, ακριβά και οχι εύκολο να τα βρεις! Α και χάρτινος κάλυκας!!

Φίλε Μάνο μήπως εννοείς αυτά;

free upload
photo upload sites
 
Γιώργο αυτά εννοούσα αλλά είχα την εντύπωση ότι το μπλε χάρτινο είναι σε αυτά τα χαρακτηριστικά. Είμαι σχεδόν σίγουρος δλδ απλά δεν θυμάμαι αν ήταν 28 ή 29 ή κάπου εκεί τέλος πάντων...
 
Γιώργο αυτά εννοούσα αλλά είχα την εντύπωση ότι το μπλε χάρτινο είναι σε αυτά τα χαρακτηριστικά. Είμαι σχεδόν σίγουρος δλδ απλά δεν θυμάμαι αν ήταν 28 ή 29 ή κάπου εκεί τέλος πάντων...
To μπλε Μάνο είναι περισσότερα γραμμάρια.Τα μόνα που εγώ ξέρω με 28gr. είναι τα κόκκινα.
 
Αυτοί οι Αμερικάνοι πως γίνεται να κλείνουν φυσίγγια σαν ανάποδο γαμωτο, να τα έχουν αρελιαστα και να πίνουμε νερό στο όνομα τους, την ίδια στιγμή που σου δίνεται η ιδέα ότι στην Ελλάδα για να γεμίσεις φυσίγγια πρέπει να είσαι μεταξύ ντοκτορά και βραβείου Νόμπελ φυσικής, με πολλαπλά στάδια κτλ, κτλ, κτλ;
Καμια σχεση alter η φιλοσοφια η αμερικανικη με την ευρωπαικη.στην αμερικη βαζουν πολυ σκληρους καλυκες απατητους συγκετροτηρες χαμηλες ταχυτητες για να μην μιλησουμε για τις πυριτηδες τους.......αυτος ειναι και ο ποιο βασικος λογος που δεν πολυρελιαζουν.φαντασου να ειχες μια δυβασικη στο 2,30-2,50 και εναν σκληρο αριστης ποιοτητας καλυκα θα ρελιαζες;
 
Δείτε άλλο ένα Browning και ένα μαύρο Remington.
Έχει ρίξει ποτέ κανείς μαύρα Remington; Κάποιοι λένε ότι μπορεί να ήταν καλύτερα από τα πράσινα...

screen cap
upload images free
uploadimage
Προσωπικά δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά πολύ καλός μου φίλος τα έριχνε στην περδικα και ήταν φαρμάκι, το έχω ακούσει και από άλλους και μάλιστα ήταν πολύ περιζητητα. Βγάζει ακόμα ένα σε μαύρο κάλυκα ή remington με την ονομασία pheasant load.

photo hosting sites
 
Γιώργο αυτά εννοούσα αλλά είχα την εντύπωση ότι το μπλε χάρτινο είναι σε αυτά τα χαρακτηριστικά. Είμαι σχεδόν σίγουρος δλδ απλά δεν θυμάμαι αν ήταν 28 ή 29 ή κάπου εκεί τέλος πάντων...

To μπλε Μάνο είναι περισσότερα γραμμάρια.Τα μόνα που εγώ ξέρω με 28gr. είναι τα κόκκινα.

Εδώ σας έχω...το φυσίγγι γράφει"GAME 28" πάνω. Δεν τα έχω ανοίξει ποτέ αλλά νομίζω ότι εννοεί 28γρ...

 
Θα με κάνετε να ξεκινήσω συλλογή ρε μάγκες! Μέχρι πριν το gafab απλά θαύμαζα τις συλλογές σας. Πλέον μου ήρθαν αναμνήσεις στο μυαλό και κατάλαβα την πραγματική αξία της συλλογής φυσιγγίων! Να είστε καλά Γιώργο και Τάσο :)
 
Θα με κάνετε να ξεκινήσω συλλογή ρε μάγκες!
Συλλογή απο τεχνητά φανταζομε έχεις..Γιατί όχι και απο φυσιγγια?.sarcastic.
Ξεκινά και θα κολλησεις:):):)
Ειναι και κάτι που βρίσκετε σχετικά εύκολα..Δεν υπάρχει σπίτι κυνηγού που να μην έχει έστω κ λίγα παλιά φυσιγγια σε μια γωνία και μάλιστα οι περισσότεροι δεν τα θελουν..Όποτε απο δω απο κει όλο και κάτι μαζεύεις..;)
 
To μπλε Μάνο είναι περισσότερα γραμμάρια.Τα μόνα που εγώ ξέρω με 28gr. είναι τα κόκκινα.

image.jpg
[/url][/IMG]
Κι ομως γιωργο καλα το θυμάμαι! Χμ μηπως τα δικά σου ειναι νίκελ;
 
Δείτε άλλο ένα Browning και ένα μαύρο Remington.
Έχει ρίξει ποτέ κανείς μαύρα Remington; Κάποιοι λένε ότι μπορεί να ήταν καλύτερα από τα πράσινα...

screen cap
upload images free
uploadimage
Τα browning παλιάς κοπής τα έφτιαχνε η winchester όπως και τα τωρινα που παρουσιαστηκαν πέρσι. Στην Ευρώπη κυκλοφορούσαν και τα legia και δεν είμαι 100% σίγουρος αν τα έφτιαχνε η ιταλική winchester.
 
Θα με κάνετε να ξεκινήσω συλλογή ρε μάγκες! Μέχρι πριν το gafab απλά θαύμαζα τις συλλογές σας. Πλέον μου ήρθαν αναμνήσεις στο μυαλό και κατάλαβα την πραγματική αξία της συλλογής φυσιγγίων! Να είστε καλά Γιώργο και Τάσο :)
Ξεκίνα Βασίλη! Είναι συναρπαστικό! Άντε να έχουμε κάτι να ασχολούμαστε, ρε παιδιά, μέσα στη μαυρίλα που ζούμε.Και όπως σωστά λέει και ο victor, που κι αυτός έχει μια πολύ ωραία συλλογή, θα έχουν ενδιαφέρον πλέον οι ανταλλαγές και φυσιγγίων και απόψεων.
 
Τα browning παλιάς κοπής τα έφτιαχνε η winchester όπως και τα τωρινα που παρουσιαστηκαν πέρσι. Στην Ευρώπη κυκλοφορούσαν και τα legia και δεν είμαι 100% σίγουρος αν τα έφτιαχνε η ιταλική winchester.
Αύριο θα ψάξω να ανεβάσω και ένα legia. Kι εγώ Κωνσταντίνε πιστεύω πάντως πως κατά 99% είναι ιταλικά.
 
Αυτά τα δύο τα γνωρίζετε; To ιταλικό πιστεύω δύσκολα, είναι παλιό, αλλά μήπως το γαλλικό;

free photo hosting
upload gif
adult image hosting
free image uploading
image hoster
Πρώτη φορά βλέπω τόσο μεγάλη και ωραία συλλογή και ειδικά τα χάρτινα που είναι και πιο παραδοσιακά, σε ευχαριστούμε Γιώργο που τα μοιράζεσαι μαζί μας.
 
Back
Top