Παλιά φυσίγγια

Μήπως γνωρίζει κάποιος τα παρακάτω φυσιγγια ?
Το πρώτο αριστερά ειναι παλιό σε κάλυκα rc όπου αριστερα και δεξιά της λέξης υπάρχουν δυο αστέρια,,κάτι γράφει αλλα το μελάνι έχει γίνει ενα και δεν μπορώ να καταλάβω.
Το δεύτερο ειναι σε κάλυκα nobel sport και κάτω απο αυτή την σφραγίδα γραφει universal.
host image online
 
Το δεύτερο το γαλλικό που ποσταρε ο φίλος αν είδα καλά λέει manufrance, της γνωστής εταιρείας που βγάζει και όπλα. Τέτοια φυσίγγια έχω δει μόνο σε πολύ παλιά διαφήμιση σε περιοδικό του 90-95 εκεί ανάμεσα.
 
Τέτοια φυσίγγια έχω δει μόνο σε πολύ παλιά διαφήμιση σε περιοδικό του 90-95 εκεί ανάμεσα.
Δεν το ήξερα καθόλου ότι διαφημιζόντουσαν τέτοια φυσίγγια τότε.Πάντως τα είχε βρει φίλος και τα είχε αγοράσει, έτσι για πλάκα που λέμε, από κυνηγομάγαζο, που βέβαια τώρα έχει κλείσει, εκείνη περίπου την εποχή.
 
Τα browning παλιάς κοπής τα έφτιαχνε η winchester όπως και τα τωρινα που παρουσιαστηκαν πέρσι. Στην Ευρώπη κυκλοφορούσαν και τα legia και δεν είμαι 100% σίγουρος αν τα έφτιαχνε η ιταλική winchester.
Κωνσταντίνε μάλλον γι 'αυτά μιλάς.

upload image online free
upload image online

Και κάποια κόκκινα beretta που είχα ανεβάσει παλιότερα, εάν πάντως θυμάστε, έγραφαν FN στο πάφυλα.
 
Θα ήθελα να σας δείξω ένα κουτί από αυστραλέζικα φυσίγγια που νομίζω είναι εξαιρετικά σπάνιο να δεις.Μου το έδωσε ένας παππούς (φοβερό τουφέκι,ακόμα αν και 82 κυνηγά) που η ζωή του όλη ήταν το κυνήγι.Του τα είχε φέρει κάποιος Έλληνας ομογενής που πηγαινοερχόταν συχνά και κουβαλούσε τότε πάρα πολλά φυσίγγια και τουφέκια.Του είχε πει λοιπόν ότι ήταν τα καλύτερα φυσίγγια της Αυστραλίας.Όντως έτσι ήταν.
Δύο σκάγια να έπαιρνε ο λαγός ήταν στην τσάντα! Ήταν της γνωστής εταιρείας...το μοντέλο Blue Star. Δε ξέρω εάν τα ξέρετε;

host image online
photo hosting
imagehost
upload photos

Κοιτάξτε κλείσιμο...!

gif upload
 
Θα ήθελα να σας δείξω ένα κουτί από αυστραλέζικα φυσίγγια που νομίζω είναι εξαιρετικά σπάνιο να δεις.Μου το έδωσε ένας παππούς (φοβερό τουφέκι,ακόμα αν και 82 κυνηγά) που η ζωή του όλη ήταν το κυνήγι.Του τα είχε φέρει κάποιος Έλληνας ομογενής που πηγαινοερχόταν συχνά και κουβαλούσε τότε πάρα πολλά φυσίγγια και τουφέκια.Του είχε πει λοιπόν ότι ήταν τα καλύτερα φυσίγγια της Αυστραλίας.Όντως έτσι ήταν.
Δύο σκάγια να έπαιρνε ο λαγός ήταν στην τσάντα! Ήταν της γνωστής εταιρείας...το μοντέλο Blue Star. Δε ξέρω εάν τα ξέρετε;

host image online
photo hosting
imagehost
upload photos

Κοιτάξτε κλείσιμο...!

gif upload
Και από όσο μπορώ να θυμηθώ, πρώτη φορά βλέπω να αναφέρεται στην αγγλική ορολογία (και όχι μόνο σε κουτί φυσιγγίων, αλλά και σε βιβλία - περιοδικά) ο συγκεντρωτήρας ως ... "συγκεντρωτήρας" (plastic shot concentrator) ... Συνήθως αναφέρεται ως "cup wad", "container wad", "shot cup", "shot container" κλπ, δηλαδή "κύπελλο" ή ... "περιέκτης" ... ;)
 
Γι 'αυτά τι λέτε; Φοβάμαι να μην κολλήσω και την αρρώστια της ιδιογόμωσης. Τα κουτιά της Rottweil είναι full γεμάτα.

screen capture windows 7
free image upload
image upload

Η Rottweil σε δύο διαφορετικές φωτογραφίες , γιατί και ο ήλιος κάνει τα κόλπα του και δεν είμαστε και επαγγελματίες. Είναι όντως αυτή; Ας μας απαντήσει κάποιος ιδιογομωτής.

adult image host
pc screenshot
 
Φίλε εχεις τρομερή συλλογή το ξαναλέω .RESPECT..RESPECT.
Αν σου πω ποτέ οτι έρχομαι απο τα μέρη σου ετοιμάσου να γεμίσεις το σπίτι σου κλειδαριές κ λουκέτα....sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
ΥΓ 100 καψυλλια δυναμιτιδος αλουμινιου.what..what.
Μήπως ηταν για ψάρεμα??.sarcastic.
Αν έχει το κουτάκι βάλε φωτο..
 
Αν σου πω ποτέ οτι έρχομαι απο τα μέρη σου ετοιμάσου να γεμίσεις το σπίτι σου κλειδαριές κ λουκέτα....sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
ΥΓ 100 καψυλλια δυναμιτιδος αλουμινιου.what..what.
Μήπως ηταν για ψάρεμα??.sarcastic.
Αν έχει το κουτάκι βάλε φωτο..

Έλα ρε φίλε, καλοδεχούμενος!!! Τέτοιους δε τους φοβάμαι!

Δυστυχώς δεν έχει κανένα!:( Είναι το μόνο άδειο! Όλα τα άλλα κάτι έχουν.Και τα σκάγια του Λάμπρου είναι γεμάτο.

Υ.Γ. Όχι μόνο για απλά ψαρέματα! Ήταν περίπτωση ο παππούς!
 
Γι 'αυτά τι λέτε; Φοβάμαι να μην κολλήσω και την αρρώστια της ιδιογόμωσης. Τα κουτιά της Rottweil είναι full γεμάτα.

screen capture windows 7
free image upload
image upload

Η Rottweil σε δύο διαφορετικές φωτογραφίες , γιατί και ο ήλιος κάνει τα κόλπα του και δεν είμαστε και επαγγελματίες. Είναι όντως αυτή; Ας μας απαντήσει κάποιος ιδιογομωτής.

adult image host
pc screenshot
Rottweil ειναι Γιωργο.Αργοτερα κυκλοφορουσε σε πρασινο χρωμα και τη γεμιζε και η δορκαδα.Σημειο αναφορας τα φυσιγγια της τοτε.ΜΠΡΑΒΟ για τη συλλογη και το μερακι σου!
 
Rottweil ειναι Γιωργο.Αργοτερα κυκλοφορουσε σε πρασινο χρωμα και τη γεμιζε και η δορκαδα.Σημειο αναφορας τα φυσιγγια της τοτε.ΜΠΡΑΒΟ για τη συλλογη και το μερακι σου!
Να είσαι καλά Γιάννη! Σ 'ευχαριστώ!
 
Από πάντα έλεγα ότι τα παλιά φυσίγγια έχουν μια ιδιαίτερη ομορφιά.;)
image hosting free no registratio
Αυτό πάντως Τάσο πρέπει να είναι από τα λεγόμενα "Ιταλικά" Winchester ... .sarcastic. (εξάλλου και η λεζάντα μάλλον το επιβεβαιώνει) ... ;)
Υ.Γ. Δεν το λέω για "κακό", οι Ιταλοί πάντα ανέβαζαν κάθε τι "αμερικανικό" σε ... άλλα επίπεδα !!! ;)
Έχω πολλά παραδείγματα: όπως οι ταινίες "Spaghetti Western" που ήταν ασυγκρίτως καλύτερες από τις "γλυκανάλατες" καθαρόαιμες αμερικανικές!!! :);)
Ή κάποιες εταιρείες (Uberti, Pedersoli, Pietta και άλλες), που κατασκευάζουν πιστά αντίγραφα των κλασικών ιστορικών αμερικάνικων όπλων του προπερασμένου αιώνα, αλλά με σύγχρονα ισχυρά ατσάλια και τα μοσχοπουλούν στην Αμερική για το σπορ Cowboy Action Shooting ...
 
Τα Ιταλικά είναι και μάλλον ιταλίδα είναι και η Κω..αρα.sarcastic.
Δεν έχω ακούσει κ πολλά για τα Ιταλικά win.μονο το stadard 33γρ είχα ρίξει κάποτε κ ήταν έτσι και έτσι..
Είχε και κάτι διασποράς ranger χάρτινα..
Αυτό που δεν ξέρω ειναι αν τα γεμίζουν οι Αμερικανοί στην Ιταλία η κάτι άλλο..
 
Back
Top