Παλιά φυσίγγια

Γιώργο για μένα ούτε τα καινούργια αμερικάνικα superX είναι αντάξια των παλιών

Συμφωνώ απόλυτα! Είναι σχεδόν άχρηστα μπροστά στις παλιές αυτές φυσιγγάρες! Αυτό που δεν μπορώ όμως να καταλάβω είναι το πως ενώ διαθέτεις από τα καλύτερα φυσίγγια παγκοσμίως, με τεράστια φήμη, καταλήγεις να πέσεις τόσο χαμηλά! Και το κόστος που λένε να ανέβηκε, κατά την άποψη μου, κρατάς την ποιότητα στα ίδια υψηλά στάνταρ και αυξάνεις την τιμή σε φυσιολογικά πάντα επίπεδα.Ο άλλος το καλό θα βρει τρόπο να το πληρώσει, κόβοντας από αλλού.Δεν μπορείς έτσι εύκολα να χαλάς ένα όνομα και να απογοητεύεις τόσο πολύ κόσμο που σε ακολουθούσε πιστά.Αυτή είναι η άποψη μου.
Η W-W είχε ιδρύσει αρκετές θυγατρικές στον κόσμο όπως Αυστραλία,Καναδά,Ιταλία και Μεξικό.Της Αυστραλίας και του Καναδά ήταν ισάξια με τα αμερικάνικα από ότι λένε.

Ένα αμερικάνικο και ένα αυστραλέζικο. Δείτε πως εναλλάσσονται τα ''δαχτυλίδια'' πάνω και κάτω.

free uploader
image upload without registration
 
Last edited:
Συμφωνώ απόλυτα! Είναι σχεδόν άχρηστα μπροστά στις παλιές αυτές φυσιγγάρες! Αυτό που δεν μπορώ όμως να καταλάβω είναι το πως ενώ διαθέτεις από τα καλύτερα φυσίγγια παγκοσμίως, με τεράστια φήμη, καταλήγεις να πέσεις τόσο χαμηλά! Και το κόστος που λένε να ανέβηκε, κατά την άποψη μου, κρατάς την ποιότητα στα ίδια υψηλά στάνταρ και αυξάνεις την τιμή σε φυσιολογικά πάντα επίπεδα.Ο άλλος το καλό θα βρει τρόπο να το πληρώσει, κόβοντας από αλλού.Δεν μπορείς έτσι εύκολα να χαλάς ένα όνομα και να απογοητεύεις τόσο πολύ κόσμο που σε ακολουθούσε πιστά.Αυτή είναι η άποψη μου.
Η W-W είχε ιδρύσει αρκετές θυγατρικές στον κόσμο όπως Αυστραλία,Καναδά,Ιταλία και Μεξικό.Της Αυστραλίας και του Καναδά ήταν ισάξια.

Ένα αμερικάνικο και ένα αυστραλέζικο. Δείτε πως εναλλάσσονται τα ''δαχτυλίδια'' πάνω και κάτω.

free uploader
image upload without registration
Όταν πρωτορθα εδώ Γιώργο και πήγαινα στα κυνηγομαγαζα ,η πρώτη μου δουλειά ήταν να πάω στα φυσίγγια και ειδικά στα winchester και να ανοίγω μετα μανιας τα κουτιά ψάχνοντας το θρυλικό superX με το περιτεχνο κλείσιμο. Απογοητευτικα φίλε μόνο από την εμφάνιση τους, αργότερα τα δοκίμασα σε φασιανο αρκετές φορές αλλά δεν. Μιας και είσαι περδικας και σου αρέσουν τα αμερικάνικα θα σου πρότεινα από την win τα super pheasant και από τη remington τα nitro pheasant και τα δύο με επιχαλκωμενα σκάγια, η τιμές τους βέβαια στην Ελλάδα είναι παραφουσκωμενες.
 
Αυτήν την εταιρεία μέχρι να έρθει αυτό το κουτί στα χέρια μου την αγνοούσα πλήρως.Δεν ξέρω εάν κάποιος άλλος τα γνωρίζει, είναι όμως καναδέζικα. Τα CHALLENGER...

screengrab
image hosting site

Και το περιεχόμενο:

picture share
Παλιότερα είχαμε την συζήτηση με τον Τάσο για τα Imperial και είχα δει ότι υπάρχουν ακόμα, όμως δεν πρόκειται για τα παλιά καλά απλά μόνο η ονομασία και γεμίζονται από αυτήν την εταιρία με ευρωπαϊκά υλικά όμως.

Βρήκα αυτά δεν ξέρω αν είναι τα παλιά η κάποια αναβίωση τους από μια καναδεζικη εταιρία με ονομασία challenger.

image upload no ads

Τάσο σε παραδεχομαι..bravo.είναι καινούργια και τα φτιάχνουν αυτοί που έγραψα παραπάνω.


post a picture
 
Παλιότερα είχαμε την συζήτηση με τον Τάσο για τα Imperial και είχα δει ότι υπάρχουν ακόμα, όμως δεν πρόκειται για τα παλιά καλά απλά μόνο η ονομασία και γεμίζονται από αυτήν την εταιρία με ευρωπαϊκά υλικά όμως.
Υπάρχουν κι άλλες απομιμήσεις, έχω κι εγώ μερικά. Θα σας τα δείξω μάλλον το βράδυ. Ψάχναμε πιτσιρικάδες επηρεασμένοι από τους μεγαλύτερους να βρούμε τα παλιά αυτά φημισμένα φυσίγγια.
Μάταια όμως, μόνο απομιμήσεις είχαν παρασκευαστεί!!!
 
Παλιότερα είχαμε την συζήτηση με τον Τάσο για τα Imperial και είχα δει ότι υπάρχουν ακόμα, όμως δεν πρόκειται για τα παλιά καλά

Αυτά είχαν κυκλοφορήσει πριν από καμιά 15ρια χρόνια, αλλά ήθελα να 'ξερα δεν ντρεπόντουσαν να χρησιμοποιήσουν παρόμοιο κουτί και το συγκεκριμένο όνομα; !!!

free photo upload
click image upload
image post
 
Γιώργο τα ιμπεριαλ που λες τα είχα αγοράσει κ εγώ τα χρόνια που λες,Αλλά δεν έριξα κανένα,Γιατί τότε ούτε για πέρδικα πηγενα αλλά ούτε κ για καμιά φασσα..
Μου σκούριαζαν και τα πέταξα!:(
Θυμάσε αντιπρόσωπο?
 
Μου σκούριαζαν και τα πέταξα!:(
Θυμάσε αντιπρόσωπο?
Όχι δε θυμάμαι, αλλά και δε χρειάζεται! Ας μη συγχυστούμε βραδιάτικα.
Ας πάμε σε κάποια που μ 'αρέσουν πολύ. Το xpert της Western ήταν το αντίπαλο δέος στο shurshot της Remington. Όλα αυτά στα 32gr. Koιτάξτε σκάλισμα!!!

upload an image
image hosting services
image hosting without account
 
Last edited:
Tάσο αυτό μάλλον θα σ 'ενδιαφέρει.Ότι μπόρεσε βέβαια να διασωθεί.Πιστεύω να φαίνονται οι γνωστοί και μη εξαιρετέοι κύριοι, αλλά και ο κένταυρος!
Τι περίπου εποχής είναι; Κάπου στη δεκαετία του '80 ή νωρίτερα;

images upload
image upload no size limit
 
Σήμερα είπα να παίξω και γω λίγο. Χθες ο Θεό μου έφερε εκείνα τα παλιά Nitro Magnum και όπως το περίμενα τα φυσίγγια θεωρώ ότι δεν είναι επικίνδυνα. Καθαρίστηκαν εξωτερικά, γυαλίστηκαν και θα μπουν, όταν έρθει εκείνη η άγια ώρα, στην θαλάμη για να "ταξιδέψουν" προς τα θηράματα εκείνα που τους αρμόζει και για τα οποία φτιάχτηκαν. Θέλοντας να είμαι όσο περισσότερο σίγουρος γίνεται για την χρηστικότητα τους, διάλεξα το πιο ταλαιπωρημένο με σκοπό να το μετρήσω, να το κόψω, να το ελέγξω και να σας το παρουσιάσω. Εσωτερικά φαινόταν εξαιρετικό και λειτουργικό.
Αφού βρήκα το μηχανικό παχύμετρο του πατέρα μου, το οποίο χρονολογείται καμιά 50+ χρόνια πίσω, το γυάλισα το λάδωσα και μετά τον έβαλα να μου εξηγήσει τον τρόπο μετρήματος. Δεν ήταν και τίποτα δύσκολο.
Οι μετρήσεις που ακολούθησαν ήταν οι εξής
- Κλείσιμο 65,5mm
- Σύνολο σκαγιών 219.
- Βάρος σκαγιών συνολικό 46,2 γρ.
- Buffer 1gr
- Η διάμετρος των σκαγιών δεν ήταν σταθερή και κυμαινόταν από 3,6mm ως 3,4mm, κάτι που φαινόταν και με το μάτι.
- Η τάπα ήταν χάρτινη (μάλλινη?) πάχους 78mm έχοντας από κάτω μια χάρτινη φούστα που "αγκάλιαζε" την πυρίτιδα και την πίεζε στο πυθμένιο.
- Τα σκάγια ήταν τυλιγμένα με μια πλαστική μεμβράνη σε κυλινδρικό σχήμα, κομμένη από την μια μεριά.
- Το βάρος της πυρίτιδας φαίνεται στην φωτογραφία, το εσωτερικό του κάλυκα-πάφιλα γυαλιστερό και η πυρίτιδα μαύρη γυαλιστερή κολλώδης αλλά χωρίς συσσωματώσεις. Την πυρίτιδα από περιέργεια της έβαλα φωτιά και κάηκε πολύ αργά και προοδευτικά , σχεδόν έκανε 4" καύση.













 
Σήμερα είπα να παίξω και γω λίγο. Χθες ο Θεό μου έφερε εκείνα τα παλιά Nitro Magnum και όπως το περίμενα τα φυσίγγια θεωρώ ότι δεν είναι επικίνδυνα. Καθαρίστηκαν εξωτερικά, γυαλίστηκαν και θα μπουν, όταν έρθει εκείνη η άγια ώρα, στην θαλάμη για να "ταξιδέψουν" προς τα θηράματα εκείνα που τους αρμόζει και για τα οποία φτιάχτηκαν. Θέλοντας να είμαι όσο περισσότερο σίγουρος γίνεται για την χρηστικότητα τους, διάλεξα το πιο ταλαιπωρημένο με σκοπό να το μετρήσω, να το κόψω, να το ελέγξω και να σας το παρουσιάσω. Εσωτερικά φαινόταν εξαιρετικό και λειτουργικό.
Αφού βρήκα το μηχανικό παχύμετρο του πατέρα μου, το οποίο χρονολογείται καμιά 50+ χρόνια πίσω, το γυάλισα το λάδωσα και μετά τον έβαλα να μου εξηγήσει τον τρόπο μετρήματος. Δεν ήταν και τίποτα δύσκολο.
Οι μετρήσεις που ακολούθησαν ήταν οι εξής
- Κλείσιμο 65,5mm
- Σύνολο σκαγιών 219.
- Βάρος σκαγιών συνολικό 46,2 γρ.
- Buffer 1gr
- Η διάμετρος των σκαγιών δεν ήταν σταθερή και κυμαινόταν από 3,6mm ως 3,4mm, κάτι που φαινόταν και με το μάτι.
- Η τάπα ήταν χάρτινη (μάλλινη?) πάχους 78mm έχοντας από κάτω μια χάρτινη φούστα που "αγκάλιαζε" την πυρίτιδα και την πίεζε στο πυθμένιο.
- Τα σκάγια ήταν τυλιγμένα με μια πλαστική μεμβράνη σε κυλινδρικό σχήμα, κομμένη από την μια μεριά.
- Το βάρος της πυρίτιδας φαίνεται στην φωτογραφία, το εσωτερικό του κάλυκα-πάφιλα γυαλιστερό και η πυρίτιδα μαύρη γυαλιστερή κολλώδης αλλά χωρίς συσσωματώσεις. Την πυρίτιδα από περιέργεια της έβαλα φωτιά και κάηκε πολύ αργά και προοδευτικά , σχεδόν έκανε 4" καύση.













Πολυ μ' αρεσουν αυτες οι παρουσιασεις!:):):)
 
Το κομμενο πλαστικο που βλεπεις, λεγεται wrap insert και ειναι για προστασια των σκαγιων αλλα και της κανης απο κραματα σκληρων μεταλλων (οχι μουσικης :p). Πωληται και τωρα. Επισης το χαρτινο ταπακι που περικλειει την πυριτιδα το εχω δει και σε αλλες παρουσιασεις φυσιγγιων.
 
Back
Top