Παλιά φυσίγγια

Καλημέρα, μια ερώτηση που την έκανα πολλές φορές και εδώ και σε άλλα φόρουμ και δεν πήρα απάντηση. Από όλα τα φινιρισματα του παφυλα, όπως, μπρούντζος, χαλκός, κασσιτερος, ένα σκούρο γκρι που δεν ξέρω τι είναι, κλπ, ποιο αντέχει καλύτερα στον χρόνο ;
Ο χαλκος και ο κασσιτερος ειναι πολυ μαλακα μεταλα απο μονατους και δεν νομιζω να εχουν κατασκευαστει παφυλες σε φυσιγγια.
Ολα τα παλια θεωρω ειναι κραματα χαλκου μπρουτζινα η ορειχαλκινα
Χαλκος+κασσιτερος=μπρουτζος
Χαλκος+ψευδαργυρος=ορειχαλκος.
Οσον αφορα την φθορα στον χρονο....σαφος ειναι καλητερος ο μπρουτζος και ο ορειχαλκος σε σχεση με τα σημερινα.
 
Γιώργο συμφωνώ με σένα, δεν εννοούσα παφυλα με σκέτο χαλκό ή κασσιτερο, αλλά σαν επιμεταλλωση. Σε μία διαφήμιση της Nobel Sport έχει κάλυκες που μάλλον είναι σίδηρος γαλβανισμένος με χαλκό, κασσιτερο, μπρούντζο και κάποιοι με ένα χρώμα σαν μολυβι' σκουριά, και αναρωτιόμουν ποιοί είναι πιο ανθεκτικοί στην υγρασία. Νικόλα αυτό το κλείσιμο έχει κεντρική σύντηξη ; Μοιάζει με το κλείσιμο που κάνω εγώ.
 

Attachments

  • 20221204_090042.jpg
    20221204_090042.jpg
    183,4 KB · Προβολές: 15
  • Screenshot-20221204-090616-Instagram.jpg
    Screenshot-20221204-090616-Instagram.jpg
    34,5 KB · Προβολές: 15
Γιώργο συμφωνώ με σένα, δεν εννοούσα παφυλα με σκέτο χαλκό ή κασσιτερο, αλλά σαν επιμεταλλωση. Σε μία διαφήμιση της Nobel Sport έχει κάλυκες που μάλλον είναι σίδηρος γαλβανισμένος με χαλκό, κασσιτερο, μπρούντζο και κάποιοι με ένα χρώμα σαν μολυβι' σκουριά, και αναρωτιόμουν ποιοί είναι πιο ανθεκτικοί στην υγρασία. Νικόλα αυτό το κλείσιμο έχει κεντρική σύντηξη ; Μοιάζει με το κλείσιμο που κάνω εγώ.
Χαρτινος κάλυκας είναι... εσύ το κλείσιμο το κάνεις χωρίς ρέλιασμα; ;;
 
SUPER AMERICA. Τα γνωρίζατε;;;;μου το έδωσε δώρο ένας πελάτης, παλιά με αυτό μου είπε ότι χτυπούσαν παπιά View attachment 61626
Καλημέρα σε όλους,τι έγινε;;;;;δεν τα έχει δει;;;;δεν τα έχει ακούσει κανένας;;;;;από το διάστημα ήρθαν;;;;.think.
 
Γιώργο συμφωνώ με σένα, δεν εννοούσα παφυλα με σκέτο χαλκό ή κασσιτερο, αλλά σαν επιμεταλλωση. Σε μία διαφήμιση της Nobel Sport έχει κάλυκες που μάλλον είναι σίδηρος γαλβανισμένος με χαλκό, κασσιτερο, μπρούντζο και κάποιοι με ένα χρώμα σαν μολυβι' σκουριά, και αναρωτιόμουν ποιοί είναι πιο ανθεκτικοί στην υγρασία. Νικόλα αυτό το κλείσιμο έχει κεντρική σύντηξη ; Μοιάζει με το κλείσιμο που κάνω εγώ.
Οι επινικελωμενοι λογικα εχουν την μελαλυτερη σχετικα αντισταση στην διαβρωση.Αλλα και παλι τους παλιους δεν τους πιανουν με τιποτα.
 
SUPER AMERICA. Τα γνωρίζατε;;;;μου το έδωσε δώρο ένας πελάτης, παλιά με αυτό μου είπε ότι χτυπούσαν παπιά View attachment 61626
Τελικά το " χαλάσαμε" και είναι 100% ελληνικό παλιό φυσίγγιο με υλικά που ευτυχώς υπάρχουν ακόμα...
 
Χαρτινος κάλυκας είναι... εσύ το κλείσιμο το κάνεις χωρίς ρέλιασμα; ;;
Το δικό μου ρελι όπως το ξέρουμε δεν έχει, αλλά το φτιάχνω στην μηχανή του Καββαδία που αγόρασα, απλά έχω τροποποιήσει ένα στροφειο του Κενταυρου . Το έχω ξαναγράψει εδώ μέσα, όταν το μετρήσω για πιέσεις θα δω αν όπως υποθέτω βγάζει πολύ χαμηλή μέγιστη πίεση
 
Καλημέρα, μια ερώτηση που την έκανα πολλές φορές και εδώ και σε άλλα φόρουμ και δεν πήρα απάντηση. Από όλα τα φινιρισματα του παφυλα, όπως, μπρούντζος, χαλκός, κασσιτερος, ένα σκούρο γκρι που δεν ξέρω τι είναι, κλπ, ποιο αντέχει καλύτερα στον χρόνο ;
Tην θυμάμαι την συζήτηση κ εδώ...

Δυσκολο να δωθεί απάντηση γιατί δεν γνωρίζουμε με ακρίβεια τα μείγματα αυτών κ την διαδικασία κατασκευής...
Αλλά κ αυτό να γινόταν απαιτούνται γνώσεις...

Αναμφίβολα οι παλαιοι παφυλες κ ήταν ότι καλυτερο απο θέμα αντοχής στο περασμα..δεκαετιων κ αυτό το απέδειξαν(εφόσον φυλαχθηκαν σωστά)...

Το μυστικο είναι η αποφυγή έκθεσης στην υγρασία, που είναι ο θάνατος όπλων κ σκάβει μέταλλα,κ ποσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα λεπτό μεταλλικό "φυλλο"...

Ωστόσο οι παλαιοι Αμερικανικοι, παλαιοι επινικελωμενοι,η οι μαυροι ματ που παρουσιασε το 1987 η Rem με τα duplex, κ αρχές του 2000 η nsi, απέδειξαν ότι έχουν κάποιες "έξτρα αντοχες"...
Όμως κ αυτοί αν ξεπεράσουν τα όρια τους θα αρχίσουν να θαμπωνουν κ να "τσιμπανε" σκουριά...

Βέβαια μπορεί ευκολα να γίνει ένα τεστ πχ
να θαφτουν στο έδαφος, σε βρεγμένη θαλλασινη αμμο, κλπ διάφοροι παλαιοι κάλυκες (για τους σημερινούς δεν το συζητω), κ να ανασυρθουν μετά από κάποιες μέρες...

Είναι αλήθεια ότι κάποτε σκέφτηκα τα παραπανω, αλλά άλλαξα γνώμη γιατί δεν βρήκα κ τον λογο, μόνο από περιέργεια....
Δεν έχει κάτι άλλο να προσφερει...
 
Last edited:
Tην θυμάμαι την συζήτηση κ εδώ...

Δυσκολο να δωθεί απάντηση γιατί δεν γνωρίζουμε με ακρίβεια τα μείγματα αυτών κ την διαδικασία κατασκευής...
Αλλά κ αυτό να γινόταν απαιτούνται γνώσεις...

Αναμφίβολα οι παλαιοι παφυλες κ ήταν ότι καλυτερο απο θέμα αντοχής στο περασμα..δεκαετιων κ αυτό το απέδειξαν(εφόσον φυλαχθηκαν σωστά)...

Το μυστικο είναι η αποφυγή έκθεσης στην υγρασία, που είναι ο θάνατος όπλων κ σκάβει μέταλλα,κ ποσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα λεπτό μεταλλικό "φυλλο"...

Ωστόσο οι παλαιοι Αμερικανικοι, παλαιοι επινικελωμενοι,η οι μαυροι ματ που παρουσιασε το 1987 η Rem με τα doublex, κ αρχές του 2000 η nsi, απέδειξαν ότι έχουν κάποιες "έξτρα αντοχες"...
Όμως κ αυτοί αν ξεπεράσουν τα όρια τους θα αρχίσουν να θαμπωνουν κ να "τσιμπανε" σκουριά...

Βέβαια μπορεί ευκολα να γίνει ένα τεστ πχ
να θαφτουν στο έδαφος, σε βρεγμένη θαλλασινη αμμο, κλπ διάφοροι παλαιοι κάλυκες (για τους σημερινούς δεν το συζητω), κ να ανασυρθουν μετά από κάποιες μέρες...

Είναι αλήθεια ότι κάποτε σκέφτηκα τα παραπανω, αλλά άλλαξα γνώμη γιατί δεν βρήκα κ τον λογο, μόνο από περιέργεια....
Δεν έχει κάτι άλλο να προσφερει...
Εχουν βρεθει χαλκινα αντικειμενα χιλιαδες χρονια πριν......αυτο τα λεει ολα.
 
Το δικό μου ρελι όπως το ξέρουμε δεν έχει, αλλά το φτιάχνω στην μηχανή του Καββαδία που αγόρασα, απλά έχω τροποποιήσει ένα στροφειο του Κενταυρου . Το έχω ξαναγράψει εδώ μέσα, όταν το μετρήσω για πιέσεις θα δω αν όπως υποθέτω βγάζει πολύ χαμηλή μέγιστη πίεση
Το ανάποδο κλείσιμο λες όπως της ιμπεριαλ αν θυμάμαι καλά; ;;;
 
Εχουν βρεθει χαλκινα αντικειμενα χιλιαδες χρονια πριν......αυτο τα λεει ολα
Τα λέει....
Αλλά αυτά ήταν προορισμενα για να βγάλουν χρόνια, άλλη κατασκευή κ πιθανων χωρίς προσμίξεις......

Έχουμε κ μετεπειτα παραδειγματα με διάφορα αντικείμενα από την κατοχή κλπ.....

Παλαιους Σοβιετικούς καλυκες για cal.12 κλπ..


Με πιο συγχρονο παραδειγμα τα φυσίγγια φλομπερ, πρεπει να περασει αρκετό διάστημα ακόμα κ σε εξωτερικες συνθηκες για να αρχίσουν να οξειδώνονται κ να σαπίζουν...
Τελικά το " χαλάσαμε" και είναι 100% ελληνικό παλιό φυσίγγιο με υλικά που ευτυχώς υπάρχουν ακόμα...
Αρι δεν το γνωρίζω, αλλά ημουν σίγουρος ότι προκειται για Ελληνική κατασκευή...
Ίσως αν ρωτήσεις στον τόπο σου να καταφέρεις να μάθεις περισσοτερα, πιθανολογω οτι βγήκε από ντοπια βιοτεχνία....
 
Απο
Τα λέει....
Αλλά αυτά ήταν προορισμενα για να βγάλουν χρόνια, άλλη κατασκευή κ πιθανων χωρίς προσμίξεις......

Έχουμε κ μετεπειτα παραδειγματα με διάφορα αντικείμενα από την κατοχή κλπ.....

Παλαιους Σοβιετικούς καλυκες για cal.12 κλπ..


Με πιο συγχρονο παραδειγμα τα φυσίγγια φλομπερ, πρεπει να περασει αρκετό διάστημα ακόμα κ σε εξωτερικες συνθηκες για να αρχίσουν να οξειδώνονται κ να σαπίζουν...

Αρι δεν το γνωρίζω, αλλά ημουν σίγουρος ότι προκειται για Ελληνική κατασκευή...
Ίσως αν ρωτήσεις στον τόπο σου να καταφέρεις να μάθεις περισσοτερα, πιθανολογω οτι βγήκε από ντοπια βιοτεχνία....

Τα λέει....
Αλλά αυτά ήταν προορισμενα για να βγάλουν χρόνια, άλλη κατασκευή κ πιθανων χωρίς προσμίξεις......

Έχουμε κ μετεπειτα παραδειγματα με διάφορα αντικείμενα από την κατοχή κλπ.....

Παλαιους Σοβιετικούς καλυκες για cal.12 κλπ..


Με πιο συγχρονο παραδειγμα τα φυσίγγια φλομπερ, πρεπει να περασει αρκετό διάστημα ακόμα κ σε εξωτερικες συνθηκες για να αρχίσουν να οξειδώνονται κ να σαπίζουν...

Αρι δεν το γνωρίζω, αλλά ημουν σίγουρος ότι προκειται για Ελληνική κατασκευή...
Ίσως αν ρωτήσεις στον τόπο σου να καταφέρεις να μάθεις περισσοτερα, πιθανολογω οτι βγήκε από ντοπια βιοτεχνία....
Δεν πιστεύω, γιατί ή από Αθήνα ή από Κρήτη τα είχε πάρει,δεν θυμάται
 
Καλημέρα, μια ερώτηση που την έκανα πολλές φορές και εδώ και σε άλλα φόρουμ και δεν πήρα απάντηση. Από όλα τα φινιρισματα του παφυλα, όπως, μπρούντζος, χαλκός, κασσιτερος, ένα σκούρο γκρι που δεν ξέρω τι είναι, κλπ, ποιο αντέχει καλύτερα στον χρόνο ;
Το ποιο ανθεκτικό είναι ο μπρούτζος αλλά όλα πρέπει να είναι καθαρά φυλαγμένα. Τον καταστρέφει και αυτόν η γαλβανική οξύδωση.
 
Το ποιο ανθεκτικό είναι ο μπρούτζος αλλά όλα πρέπει να είναι καθαρά φυλαγμένα. Τον καταστρέφει και αυτόν η γαλβανική οξύδωση.





Για την υγρασία είναι μόνο πλαστικό.. και ο σιδερένιος πάλι σκληρός είναι.
 





Για την υγρασία είναι μόνο πλαστικό.. και ο σιδερένιος πάλι σκληρός είναι.
Οι μεταλλικοί, όπως αυτός στην κάτω φωτογραφία, πώς ρελιαζοντε; Ή υπάρχει άλλος τρόπος να κλείσει κανείς τέτοιο φυσίγγι;
 
Back
Top