Παλιά φυσίγγια

Αυτά είναι της δεκαετίας του '90 ή του '80...;
Γιατί δε θυμάμαι.

screenshot software
Αυτά τα κουτιά των πυρκαλ με τον "φασιανό σε πτήση" τα θυμαμε να κυκλοφορούν το 1998,Είχα ρίξει τότε μερικά derby και ήταν φωτιά..
Υπήρχε και η σχετική διαφήμιση στο τότε "κυνηγός και φύση"..
Πόσο πριν κυκλοφορούσε το ίδιο κουτί δεν ξέρω..
 
Έχουν περάσει πολλά χάρτινα φυσίγγια από τα χέρια μου και θα ήθελα να σας πω κάτι που μπορεί κάποιοι να συμφωνήσετε.Εάν μπορούν κάποια ελληνικά να σταθούν με αξιοπρέπεια μπροστά στα αμερικανοαυστραλεζικοκαναδέζικα είναι μόνο πιστεύω τα φυσίγγια του Μπούσουλα!!!
Φαίνεται η ποιότητά τους μόνο και που τα πιάνεις στο χέρι.Το κερωμένο χαρτί τους γυαλίζει ακόμα και σήμερα (δε φαίνεται καλά στη φωτογραφία) και το κλείσιμο τους δεν έχει καθόλου ανοίξει!
Και από 'τι λένε και οι παλιοί ήταν κορυφαία και στην απόδοσή τους.
Μου έχουν κάνει μεγάλη εντύπωση!

Τους αξίζει πιστεύω άλλη μία αναφορά:

image url
free screen capture software
 
Last edited:
Μάλλον πρόκειται αν δεν κάνω λάθος για μονοβολο τύπου paradox που χρησιμοποιούσαν με το ανάλογο ραβδωτο όπλο.

photo uploading websites

Accurate and dependable, these cartridges deliver a smashing blow downrange. Capable of cleanly taking nearly any thin skinned big game animal one will ever encounter whether in Africa, Asia, Europe, or North America. Nitro Paradox Gun"The Paradox, invented by Colonel Fosbery and manufactured by Messrs. Holland and Holland of Bond Street, is a most useful weapon, as it combines the shot-gun with a rifle that is wonderfully accurate within a range of 100 yards. ... The No. 12 Paradox weighs 8.4 lbs. and carries a bullet of 1 3/4 ounce with 4 1/2 drams of powder. Although the powder charge is not sufficient to produce a high express velocity, the penetration and shock are most formidable, as the bullet is of hardened metal, and it retains its figure even after striking a tough hide and bones."-- Sir Samuel W. Baker F.R.S., F.R.G.S., etc., etc

Προορίζεται για δίκαννα βέβαια γιατί αυτή η προεξοχη είναι επικίνδυνη στην αποθηκη των αυτογεμων, θυμάστε όλοι κάποια άρθρα παλαιότερα για κάποια ελληνικά μονοβολα με βλήμα gualandi που δεν είχαν ρελιαστει σωστά και προεξηχε η μύτη είχαν γίνει κάποια ατυχήματα.
 
Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο, απορώ που τους βρίσκεις όλους αυτούς τους θησαυρούς. Το RC το 7 1/2 θέλω να το δοκιμάσω πρώτα ο Θεός στην πέρδικα όταν κατέβω, έχω και γω μερικά τέτοια lambro no 7 όσα απέμειναν βέβαια μου τα είχε δώσει κάποιος όπως ήτανε με το κουτί τούς 25αδα, έριξα μερικά στις τσιχλες αλλά μου φάνηκαν πολύ ζωηρά για 25γρ τα υπόλοιπα τα κράτησα ως ενθυμιο.
 
Προσωπικα απο οσα σου δωσα Γιωργο, εκεινος ο καλυκας που μου αρεσε οπτικα, και φυσικα για να γεμισω, ειναι το C7
Θα το φωτογραφήσω μόλις μπορέσω και θα το ανεβάσω.
Έχω και ορισμένες διαφορετικές τάπες να σας δείξω.
 
Προσωπικα απο οσα σου δωσα Γιωργο, εκεινος ο καλυκας που μου αρεσε οπτικα, και φυσικα για να γεμισω, ειναι το C7
Φαντάζεσαι ρε φίλε να μας έβλεπαν στους κυνηγότοπους με τέτοια;
Θα μας περνούσαν για βαρόνους! :)
Πολύ όμορφο όντως!

adult picture hosting
how to take screenshots
image url upload
 
Back
Top