Παλιά φυσίγγια

που ηταν ητε στραβω μεταληκο στεφανι η το χαρηνο τμημα , το περιεργο ειναι οτι αυτοι οι συγκεκρημενοι δεν βλεπω να εχουν κανενα ελατομα
 
Νομιζω οτι οι διαφοροποιησεις στο μεταλλικο τμημα του καλυκα εχουν περισσοτερο να κανουν με την καλαισθησια και λιγοτερο με καποιου ειδους διαβαθμιση. Εχουν πεσει στα χερια μου καλυκες Summonte-Ercolano, που κοντεψαν να με σκοτωσουν λογω ελλατωματος. Ευτυχως με την πυροδοτηση το πλαστικο τμημα ολο εμεινε το μισο στη θαλαμη, οποτε το δευτερο φυσιγγι δεν εμπαινε καν. Οπτικα ομως, δεν ειχαν κανενα ελλατωμα, εκτος του συγκεκριμενου αυλακιου στη βαση.

Γιωργο, για δες αυτο το site. Εχει αρκετες χρησιμες πληροφοριες.
http://www.municion.org/
 
χαρακτηριστικές διαγραμμίσεις που υποδηλώνουν κάλυκα “δεύτερης διαλογής”.
Οι διαγραμμισεις τυπωνονται πανω στο πλαστικο μερος του καλυκα.Ειναι ,συνηθως,τρεις μαυρες γραμμες περιμετρικα του καλυκα και υποδηλωνουν διαλογη.Αναιρουν επισης το τυχον λογοτυπο του κατασκευαστη φυσιγγιων.
 
Νομιζω οτι οι διαφοροποιησεις στο μεταλλικο τμημα του καλυκα εχουν περισσοτερο να κανουν με την καλαισθησια και λιγοτερο με καποιου ειδους διαβαθμιση. Εχουν πεσει στα χερια μου καλυκες Summonte-Ercolano, που κοντεψαν να με σκοτωσουν λογω ελλατωματος. Ευτυχως με την πυροδοτηση το πλαστικο τμημα ολο εμεινε το μισο στη θαλαμη, οποτε το δευτερο φυσιγγι δεν εμπαινε καν. Οπτικα ομως, δεν ειχαν κανενα ελλατωμα, εκτος του συγκεκριμενου αυλακιου στη βαση.

Γιωργο, για δες αυτο το site. Εχει αρκετες χρησιμες πληροφοριες.
http://www.municion.org/
Βίκτορα έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα.Κι εγώ χθες στην αρχή δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοούσε ο Νίκος.
Μιλούν για τις μαύρες,παράλληλες,κατά μήκος του κάλυκα τρεις σειρές γραμμών και όχι για τις διακοσμητικές-όμορφες γραμμές ή το αυλάκι στο μεταλλικό μέρος του κάλυκα, εάν κατάλαβα καλά.
Πάντως φίλε Γιάννη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μια εταιρεία να το κάνει αυτό; Nομίζω έτσι ότι μειώνει τον εαυτόν της!
Θα μπορούσε κάλλιστα να ανακυκλώνει αυτούς τους λίγους ελαττωματικούς κάλυκες και ούτε γάτα ούτε ζημιά!
Εγώ όταν το πρωτοείδα αυτό νόμιζα ότι αφορά άδειους κάλυκες που τύπωνε μια εταιρεία, έτοιμους για γέμισμα με το λογότυπό της.
Για δείτε τώρα και αυτές τις τάπες και σχολιάστε...(η συννεφιά δεν επέτρεψε καλύτερες φωτογραφίες)
Εγώ πάντως τόσο όμορφα πράγματα θα τα λυπόμουν να τα βάλω μέσα σε έναν άδειο κάλυκα!

free photo hosting
free image hosting
how to take a screen shot
post images
screen capture tool

Αυτές έχουν την μεγαλύτερη ελαστικότητα:

image post

Εντύπωση μου έκανε μία λίγο διαφορετική από τις άλλες και νομίζω,χωρίς να ξέρω, ότι είναι από τρίχα κατσίκας.Τι λέτε;

photo uploading
free upload image
image ru
 
Στη φωτογραφια με κεινες με τη μεγαλυτερη ελαστικοτητα, η τερμα αριστερα με το κοκκινο χαρτακι ειναι κεινη που γεμιζω τα χαρτινα. Προσωπικα αν ειχα επαρκεια υλικων, δεν θα δουλευα καν πλαστικο βυσμα στα καρτερια.
 
Στη φωτογραφια με κεινες με τη μεγαλυτερη ελαστικοτητα, η τερμα αριστερα με το κοκκινο χαρτακι ειναι κεινη που γεμιζω τα χαρτινα. Προσωπικα αν ειχα επαρκεια υλικων, δεν θα δουλευα καν πλαστικο βυσμα στα καρτερια.
Που τις βρήκες αυτές ρε φίλε;Από Ιταλία;
Όντως οι μάλλινες ότι καλύτερο!
 
Προτιμουν να πληρωθουν ενα προιον,εστω και λιγοτερο,απο το να το καταστρεψουν και να υποστουν το κοστος ανακυκλωσης του.Ειχα γεμισει,παλιοτερα τετοιους.Το συνηθεστερο ελαττωμα τους,ηταν το ασυμμετρο,μεταξυ των,υψος.
Δε νομιζω να βλαπτει το πρεστιζ της ,οποιας,εταιριας αυτη η πρακτικη.
Δειχνει,πως τσεκαρει το προιον της.Για το αναγλυφο στον παφυλα,νομιζω πως εχει δικιο ο Βικτωρας.Αισθητικο και ισως λειτουργικο.Μηπως, για να μην κολλησει ο παφυλας στη θαλαμη,σε περιπτωση αυξημενων πιεσεων?Να μην υπαρξει πληρης,μονιμη,εφαρμογη μεταξυ των?Υποθεσεις......
 
Προτιμουν να πληρωθουν ενα προιον,εστω και λιγοτερο,απο το να το καταστρεψουν και να υποστουν το κοστος ανακυκλωσης του.Ειχα γεμισει,παλιοτερα τετοιους.Το συνηθεστερο ελαττωμα τους,ηταν το ασυμμετρο,μεταξυ των,υψος.
Δε νομιζω να βλαπτει το πρεστιζ της ,οποιας,εταιριας αυτη η πρακτικη.
Δειχνει,πως τσεκαρει το προιον της.Για το αναγλυφο στον παφυλα,νομιζω πως εχει δικιο ο Βικτωρας.Αισθητικο και ισως λειτουργικο.Μηπως, για να μην κολλησει ο παφυλας στη θαλαμη,σε περιπτωση αυξημενων πιεσεων?Να μην υπαρξει πληρης,μονιμη,εφαρμογη μεταξυ των?Υποθεσεις......
Σωστή κι αυτή η άποψη Γιάννη!
Εξάλλου όπως λες δεν έχουν και σοβαρό ελάττωμα.
Για κάνε ένα σχόλιο και για τις τάπες. Ότι επισημάνεις ή γνωρίζεις περιμένω να το ακούσω.
 
Σωστή κι αυτή η άποψη Γιάννη!
Εξάλλου όπως λες δεν έχουν και σοβαρό ελάττωμα.
Για κάνε ένα σχόλιο και για τις τάπες. Ότι επισημάνεις ή γνωρίζεις περιμένω να το ακούσω.
Οι πολυ μαλακες.....xm.
Μπορει και να εχουν στεγνωσει απο την λιπαντικη ουσια.
Συνεπαγεται μειωμενη εμφρακτικη ικανοτητα.Το παθαινουν οταν ειναι παλιες και εκτεθιμενες.
 
Πρεπει να εχουν ελαστικοτητα!
Οπως πρεπει να εχουν λιπανση.Οταν ξερενονται,χανουν τη συνοχη τους και δεν κανουν σωστη εμφραξη.Οπως και διαφερει η στατικη πιεση που ασκειται στην πυριτιδα,ακομα κι αν εχουν ιδιες διαστασεις.Μια λιπασμενη με μια "ξερη".Αλλαζει η αποδοση του φυσιγγιου!Εως και καταστρεφεται!
Για την τελευταια....ηθελα να την εβλεπα και να την εξεταζα!:)
 
Last edited:
Γιαννη εχεις καμμια ιδεα το πως θα μπορουσαν να αναζωογονηθουν τετοιες παλιες ταπες; πχ ζεσταμα. Εννοω να αναζωογονηθει η ηδη υπαρχουσα κιπανση
 
Back
Top