Παρουσίαση Φυσιγγίων

Λευτέρη,
Όχι, δεν εννοώ την τσόχινη τάπα με την ξυλόβιδα του μακαρίτη Wilhelm, τα οποία παρεμπιπτόντως ήταν καλύτερα και στην ακρίβεια και στη διάτρηση από τα αντίστοιχα τύπου Foster, όταν ήταν τα μοναδικά 2 που υπήρχαν.
Εννοώ την πλαστική που σχεδίασε σχετικά πρόσφατα ο Peter Mank και αρχικά λειτουργούσε έτσι:
https://www.brenneke-ammunition.de/en/shotgun-ammunition/camour/
όπου η φούστα, κατά τη στιγμή της πυροδότησης μετακινούνταν μπροστά, στον κατακόρυφο άξονά της αυξάνοντας το χώρο καύσης και μειώνοντας τις πιέσεις και όχι κατά τη στιγμή της πρόσκρουσης με το στόχο όπως αναφέρουν στο διαφημιστικό τους, και η νεώτερη εκδοχή της όπου η φούστα μαζί με τον άξονα μετακινούνταν μέσα στη βάση του βλήματος προσφέροντας στην ουσία το ίδιο αποτέλεσμα:
https://www.brenneke-ammunition.de/en/shotgun-ammunition/opalmagnum/
Το βίσκω πολύ έξυπνο σαν ιδέα.
Το όποιο πρόβλημα ακρίβειας που υπάρχει με τις συγκεκριμένες ουρές σταθεροποίησης, συμβαίνει γιατί κάποιες φορές η ουρά αποχωρίζεται από το βλήμα, παρά τις δύο πόντες που υπάρχουν στη βάση του βλήματος.
Αυτό είναι το πρόβλημα που πρέπει να λύσουν. Να παραμένει η ουρά σταθεροποίησης συνδεμένη στο βλήμα καθ' όλη τη διάρκεια της πτήσης του.
 
Ωραίο, "χοντρουτσικο" ρελακι...
Για δείτε την φώτο με τον κομμένο κάλυκα...πόσο χοντρά φαίνονται τα τοιχώματα...καμία σχέση με τους σημερινούς που έχουν τοιχώματα "τσιγαροχαρτο"
Η αναλογία στο μπαρούτι σηκωνε λίγο τσίμπημα ακόμη...
 
Ωραίο, "χοντρουτσικο" ρελακι...
Για δείτε την φώτο με τον κομμένο κάλυκα...πόσο χοντρά φαίνονται τα τοιχώματα...καμία σχέση με τους σημερινούς που έχουν τοιχώματα "τσιγαροχαρτο"
Η αναλογία στο μπαρούτι σηκωνε λίγο τσίμπημα ακόμη...
Απ' ότι φαίνεται είναι με στροφείο τύπου 3.....
 
👍
Δες και το πάχος του Remington Heavy Dove
View attachment 70880
Καλά οι αμερικανικοι είναι άλλο φρούτο...
Οι εκει κατασκευαστές έχουν στο μυαλό τους και την αντοχή στην ιδιογομωση σε αντίθεση με τους Ευρωπαίους κατασκευαστές που η παραγωγή τους είναι αποκλειστικά στραμμένη στην βιομηχανική παραγωγή....
 
Last edited:
Οι εκει κατασκευαστές έχουν στο μυαλό τους και την αντοχή στην ιδιογομωση σε αντίθεση με του Ευρωπαίους κατασκευαστές που η παραγωγή τους είναι αποκλειστικά στραμμένη στην βιομηχανική παραγωγή....
Σωστό
 
Μάλλον όοοοοχι...
Αυτη πρεπει να είναι φίλε, η παλιά Aquila ×32...
@Alex37 σου θυμιζει κατι απο το παρελθόν συμφωνα με τα λεγόμενά σου...;;;
Ο Μαπάκης εφτιαχνε κ καποιο φυσιγγι υδροβίων σε χοντρα με την Aquila.
Αυτή δεν ηταν γκριζο-λαδί το χρώμα της πρώτα...;;;;
Διοτι απ'οτι εχω ακουσει γεμιζονταν στο 1.60×32 τότε λογο προοδευτικότητας...αν κ την παλια Aquila δεν εχει τυχη να τη δω απο κοντα ακομη...
Εσυ τη λες;;;
Κώστα σχετικά με την παλια aquila(που δεν θυμίζει την κλασικη ροζ χρώμα που ξέρουμε) έχω μόνο μια εμπειρια από εμπορικο φυσιγγι...
Και αν είναι αυτή που λέει ο Αλέξης, κ αυτο γιατί κ τοτε κυκλοφορουσε κ σε άλλες παραλλαγές...

Πάμε μια..βόλτα στο..2004
Μολις ο Στόκας σταμάτησε να γεμίζει το S32 με Nike κ "ανέβασε" κ το μέταλλο του κάλυκα από τα 8 στα 12mm χρησιμοποιεισαι την aquila 2.....
Την συγκεκριμένη την είχαν βρει σε αυτά τα φυσιγγια στην Κ&Κ, αργότερα βρήκα κ ενα απόσπασμα για αυτή κ η περιγραφη ταίριαζε απόλυτα...
Έκτοτε οσο κ να το έψαξα στο ίντερνετ δεν κατάφερα να βρω άλλες πληροφοριες...

Να πω ότι πριν 5-6χρ περιπου εριξα λίγα τέτοια σε περπατητο κ μπασιματα κ μου χάρισαν όμορφες τουφεκιες.....


S32 ν8 καλυκας cheddite 12mm.
Καψουλι μαυρο(προφανως cx2000).
Πυρίτιδα Αquila2 στα 1,64γρ.
Συγκεντρωτηρας Στοκας (ο παλιός με την οπή από κάτω)"έλειπε" κομματάκι από το χείλος του πτερυγιου αλλά αυτό το εχω ξαναδεί κ σε άλλο φυσίγγι.
Σκάγια 31,33γρ διαμέτρου 2,18-2, 32mm
Kλεισιμο 58,33mm


IMG_20230422_103449.jpg

IMG_20230422_105123.jpg

Αν μπορουσα να περιεγραφα τον χρωματισμό της θα έλεγα ανθρακί με λαδί......

IMG_20230422_104304.jpg
 
Last edited:
ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ
View attachment 70567View attachment 70568View attachment 70569View attachment 70570
@Giannis k εδώ είσαι....να σου πω την αλήθεια έτσι και αλλιώς θα εσφαζα απλά περίμενα απάντηση σου🤣

Καλο φυσιγγακι φαίνεται πάντως. Χαλαρό θα ελεγα.

Έχει και συνέχεια...
Σε γκρι κάλυκα που έχω του Ζαγοραίου ν4,ν5 το σεταπ ήταν τ5 cx2000 Mb32 1,81x33,5 57mm το ν4 και το ν5 είχε τη μόνη διαφορά αύξηση πυρίτιδας στο 1,89.
 
με κωνικό πυθμένα. Οι δικοί μας συγκεντρωτήρες, συνήθως, δεν δουλεύουν με τέτοιους κάλυκες.
Όποτε μπορείς ή όποιος μπορεί ... γράψτε 2 λόγια, ... τι παίζει με τους πυθμένες.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι οι κωνικοί ανεξάρτητα από την "γεωμετρία" γωνία της φλόγας του καψουλιού ανάβουν πιο εύκολα την πυρίτιδα.

Οι δικοί μας συγκεντρωτήρες δεν δουλεύουν με αυτούς τους κάλυκες λόγω διαστάσεων ?
 
Όποτε μπορείς ή όποιος μπορεί ... γράψτε 2 λόγια, ... τι παίζει με τους πυθμένες.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι οι κωνικοί ανεξάρτητα από την "γεωμετρία" γωνία της φλόγας του καψουλιού ανάβουν πιο εύκολα την πυρίτιδα.

Οι δικοί μας συγκεντρωτήρες δεν δουλεύουν με αυτούς τους κάλυκες λόγω διαστάσεων
Το μόνο που έχω ακούσει είναι απ' τον παππού μου που μου έλεγε ότι στις παλιές πυρίτιδες για να "βγάλεις" φυσίγγι καλό και να καεί η μπαρούτη πρέπει ο πυθμένας να έχει πατούρα να είναι (κωνικός δηλαδή). Δούλευε πολύ τη sipe και την Ιντεάλ. Δεκαετίες του '50 και μετά.
 
Οι δικοί μας συγκεντρωτήρες δεν δουλεύουν με αυτούς τους κάλυκες λόγω διαστάσεων ?
Συνήθως ναι.

Το άσχημο με αυτούς τους κάλυκες είναι ότι περιορίζουν τη χωρητικότητα των υλικών. Αρκετά θα έλεγα.
 
Back
Top