Παρουσίαση Φυσιγγίων

Rio 20 Super Game 32gr #8
=========================
58mm - 1.75mm
31.525gr σκάγια = 522 σκάγια = #8.6
1.747gr πυρίτιδα ποιά ???
View attachment 70922View attachment 70921View attachment 70923View attachment 70924

View attachment 70925
Ο καλυκας από κάτω γράφει uee espana?
Αν κ από το χρώμα του καλυκα τείνω στο να το αποκλείσω.........

Λογικά θα είναι maxam(με τα "αστερακια")

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-455

Είδες λοιπον τι συμβαίνει καμια φορα.....

Να εχω ανοίξει αρκετά Rio 32γρ κάθε εποχής(εκτός τα τωρινά) , κ αυτόν το συγκεντρωτηρα να μην τον εχω συναντήσει, παρά μόνο στα 36γρ......

Άνοιξες ένα κ τον βρήκες!
Να λοιπόν που κάποτε γεμιστηκε(και) με αυτόν....
 
Κώστα σχετικά με την παλια aquila(που δεν θυμίζει την κλασικη ροζ χρώμα που ξέρουμε) έχω μόνο μια εμπειρια από εμπορικο φυσιγγι...
Και αν είναι αυτή που λέει ο Αλέξης, κ αυτο γιατί κ τοτε κυκλοφορουσε κ σε άλλες παραλλαγές...

Πάμε μια..βόλτα στο..2004
Μολις ο Στόκας σταμάτησε να γεμίζει το S32 με Nike κ "ανέβασε" κ το μέταλλο του κάλυκα από τα 8 στα 12mm χρησιμοποιεισαι την aquila 2.....
Την συγκεκριμένη την είχαν βρει σε αυτά τα φυσιγγια στην Κ&Κ, αργότερα βρήκα κ ενα απόσπασμα για αυτή κ η περιγραφη ταίριαζε απόλυτα...
Έκτοτε οσο κ να το έψαξα στο ίντερνετ δεν κατάφερα να βρω άλλες πληροφοριες...

Να πω ότι πριν 5-6χρ περιπου εριξα λίγα τέτοια σε περπατητο κ μπασιματα κ μου χάρισαν όμορφες τουφεκιες.....


S32 ν8 καλυκας cheddite 12mm.
Καψουλι μαυρο(προφανως cx2000).
Πυρίτιδα Αquila2 στα 1,64γρ.
Συγκεντρωτηρας Στοκας (ο παλιός με την οπή από κάτω)"έλειπε" κομματάκι από το χείλος του πτερυγιου αλλά αυτό το εχω ξαναδεί κ σε άλλο φυσίγγι.
Σκάγια 31,33γρ διαμέτρου 2,18-2, 32mm
Kλεισιμο 58,33mm


View attachment 70892

View attachment 70893

Αν μπορουσα να περιεγραφα τον χρωματισμό της θα έλεγα ανθρακί με λαδί......

View attachment 70894
Σε ευχαριστω πολυ Τασο...
 
Αυτά εννοείς ?

View attachment 70912
Ακριβώς, αυτό αν φτιαχτεί από το σκληρό κράμα που είναι φτιαγμένος ο πυρήνας του brennecke είναι το καλύτερο μονοβολο και θα έπειθε με την ακρίβεια και την δυναμη του πολλούς να παρατήσουν τα δραμια. Τα πλεονεκτήματα του πολλά, βαρύ (35γρ) , το μολυβδινο τμήμα του ελαφρά υποδιαμετρημενο για να μην αφήνει μολυβδωσεις, το πλαστικό τμήμα και λειτουργεί σαν μεγάλο αμορτισέρ ρίχνοντας τις πιέσεις και κρατά την συμμετρία όταν συμπιεστει δίνοντας την μεγαλύτερη ακρίβεια από όλα τα full bore, η επίπεδη φαρδιά μύτη του προκαλεί τα πιο θανατηφόρα τραύματα και το μονοβολο συνολικά μπορεί να αντιγραφεί πιστά και να παραχθεί ΠΟΛΎ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΆ.
 
Με αυτά εδώ 2 πακέτα που έριξα πρόπερσι αν θυμαμαι καλα ξερή τσίχλα στην τσάντα δεν έβαλα. Μονο κάποιες ζωντανές και πληθώρα πουπουλων μαζί με πέτσα.

Nsi dispersante 32g
Nobel sport/688/ C7?/1.68/ gualandi διασκορπηστηρας/ 32/Νο 10/ 57 τελικό
20230422_174346.jpg20230422_175219.jpg20230422_175249.jpg20230422_175313.jpg20230422_174505.jpg
 
Το είχε κάνει ένας φίλος μου, πριν χρόνια, στηρίζοντας τον κάλυκα πάνω σε τραπέζι 😅😅. Μου είπε ότι εκσφενδονίστηκε με την πυροδότηση, και πήγε να κουφαθει από το μπαμ!!
Άστο, την έχω κάνει και εγώ την μαλακία μικρός ...
Πάντα να υπάρχει δίοδος διαφυγής για τα αέρια.
Αφού δεν μου ήρθε σε κανένα μάτι το καπάκι από το καψούλι, τυχερός είμαι.
Έτσι όπως το κάνω είναι ασφαλές αλλά με γυαλιά, χοντρά γάντια και ωτοασπίδες πάντα.
Μια φορά ξέχασα να φορέσω ωτοασπίδες και νόμιζα ότι τις φορούσα.
Πατάω μια και χοροπήδησα από το μπαμ αχαχαχαχ
 
Back
Top