Παρουσίαση Φυσιγγίων

Για μαύρες δεν κάνει αυτό Μιχάλη μέχρι 15 τα πάει μπάλα.
Εγώ πιστεύω κάτι φταίει στο στήσιμο. Ή δεν μου έκατσε εμένα καλά. Γιατί τα πουλιά τα επερνε καλά. Ο μόνος λόγος που τα θυμάμαι είναι επειδή έριξα 2 πακέτα και δεν έπεσε ούτε 1 ψόφια.
Με του ρουμελα που έχει πάλι ποτηράκι γιατί τις θεριζω? .think.
 
Εγώ πιστεύω κάτι φταίει στο στήσιμο. Ή δεν μου έκατσε εμένα καλά. Γιατί τα πουλιά τα επερνε καλά. Ο μόνος λόγος που τα θυμάμαι είναι επειδή έριξα 2 πακέτα και δεν έπεσε ούτε 1 ψόφια.
Με του ρουμελα που έχει πάλι ποτηράκι γιατί τις θεριζω? .think.
Μπορεί γιατί το έχει πατημένο πολύ και μέσα ο Σταύρος στρίβει πολύ σαν Έλικας και με τα γκάζια να ανοίγει λίγο πιο γρήγορα.
 
Μπορεί γιατί το έχει πατημένο πολύ και μέσα ο Σταύρος στρίβει πολύ σαν Έλικας και με τα γκάζια να ανοίγει λίγο πιο γρήγορα.
Ισχύουν αυτά που γράφεις αλλά υπάρχει αλλά. Εμένα δεν με κάλυψαν. Δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστα. Κάποιος άλλος μπορεί να τα προσκυναει.

Εμένα μου έδωσαν την αίσθηση ότι είναι δυνατά, ίσως πιο πολύ και από του ρουμελιωτη. Μπορεί να αλλοιώνονται τα σκαγια που είναι και ψηλά πολύ. Πολλά Μπορεί να συμβαίνουν.
 
@Chris Kost
To Rio που έριξες κ λέγαμε εδω..


https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-455


Αγορασμενα γυρω στο 2013-14..

IMG_20230422_174955.jpg

Είτε με ζέστη, είτε τον χειμώνα όποτε το εριξα με ευχαρίστησε αλλά κυρίως σε τσιχλοκοτσυφα....
Θυμάμαι κ μια φασσα στα μπασιματα του '16, σε αποσταση άνω των 30μ όπου το ένα κ τυχερό σκάγι που την βρήκε της έσπασε το κόκκαλο της φτερουγας από την "μασχάλη"...


Καλυκας maxam
Καψουλι λευκό ισπανικό
Πυρίτιδα csb1η csb1p? φυλλιδια χρώματος λάδι κ λίγα διάσπαρτα χρώματος γκρι)
Συγκεντρωτηρας Α 24(αντι Α21 που είδαμε στα παλαιοτερα Rio 20)
Σκάγια 31,62γρ διαμέτρου 1,98-2,27mm
Kλεισιμο 57,77mm



IMG_20230422_173921.jpg
IMG_20230422_174011.jpg
IMG_20230422_174201.jpg

Εγω αυτό που είδα είναι ότι τα συγκεκριμένα φυσιγγια έχουν έχουν κρατήσει σταθεροτητα στο περασμα στο χρονου...

Η μόνη παραφωνία ειναι πως το '19 που τα πηρα για τελευταια φορα δεν ηταν.......Καταλληλα για το δικαννο....
Και ανέλαβε η καραμπίνα...
Σαν αποδοση μια χαρά...

Δεν μου το βγάζετε απο το μυαλό πως κάτι έπαιξε με τις πυριτιδες........
 
@Chris Kost
To Rio που έριξες κ λέγαμε εδω..


https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-455


Αγορασμενα γυρω στο 2013-14..

View attachment 70945

Είτε με ζέστη, είτε τον χειμώνα όποτε το εριξα με ευχαρίστησε αλλά κυρίως σε τσιχλοκοτσυφα....
Θυμάμαι κ μια φασσα στα μπασιματα του '16, σε αποσταση άνω των 30μ όπου το ένα κ τυχερό σκάγι που την βρήκε της έσπασε το κόκκαλο της φτερουγας από την "μασχάλη"...


Καλυκας maxam
Καψουλι λευκό ισπανικό
Πυρίτιδα csb1η csb1p? φυλλιδια χρώματος λάδι κ λίγα διάσπαρτα χρώματος γκρι)
Συγκεντρωτηρας Α 24(αντι Α21 που είδαμε στα παλαιοτερα Rio 20)
Σκάγια 31,62γρ διαμέτρου 1,98-2,27mm
Kλεισιμο 57,77mm



View attachment 70952
View attachment 70953
View attachment 70954

Εγω αυτό που είδα είναι ότι τα συγκεκριμένα φυσιγγια έχουν έχουν κρατήσει σταθεροτητα στο περασμα στο χρονου...

Η μόνη παραφωνία ειναι πως το '19 που τα πηρα για τελευταια φορα δεν ηταν.......Καταλληλα για το δικαννο....
Και ανέλαβε η καραμπίνα...
Σαν αποδοση μια χαρά...

Δεν μου το βγάζετε απο το μυαλό πως κάτι έπαιξε με τις πυριτιδες........
Ακριβώς Τάσο!!! Τα καινούργια είναι λίγο πιο ζωηρά! Γενικά μου αρέσουν τα φυσίγγια της maxam (rio, eley, maxam κτλ). Στην ανάκρουση πιθανόν να παίζει ρόλο και η αλλαγή του βύσματος. Αυτό βέβαια θα μας το πουν οι ιδιογομωτες!😉
 
@Chris Kost
To Rio που έριξες κ λέγαμε εδω..


https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-455


Αγορασμενα γυρω στο 2013-14..

View attachment 70945

Είτε με ζέστη, είτε τον χειμώνα όποτε το εριξα με ευχαρίστησε αλλά κυρίως σε τσιχλοκοτσυφα....
Θυμάμαι κ μια φασσα στα μπασιματα του '16, σε αποσταση άνω των 30μ όπου το ένα κ τυχερό σκάγι που την βρήκε της έσπασε το κόκκαλο της φτερουγας από την "μασχάλη"...


Καλυκας maxam
Καψουλι λευκό ισπανικό
Πυρίτιδα csb1η csb1p? φυλλιδια χρώματος λάδι κ λίγα διάσπαρτα χρώματος γκρι)
Συγκεντρωτηρας Α 24(αντι Α21 που είδαμε στα παλαιοτερα Rio 20)
Σκάγια 31,62γρ διαμέτρου 1,98-2,27mm
Kλεισιμο 57,77mm



View attachment 70952
View attachment 70953
View attachment 70954

Εγω αυτό που είδα είναι ότι τα συγκεκριμένα φυσιγγια έχουν έχουν κρατήσει σταθεροτητα στο περασμα στο χρονου...

Η μόνη παραφωνία ειναι πως το '19 που τα πηρα για τελευταια φορα δεν ηταν.......Καταλληλα για το δικαννο....
Και ανέλαβε η καραμπίνα...
Σαν αποδοση μια χαρά...

Δεν μου το βγάζετε απο το μυαλό πως κάτι έπαιξε με τις πυριτιδες........
Τα παλιά δεν ήταν στο 1,70?
 
Άστο, την έχω κάνει και εγώ την μαλακία μικρός ...
Πάντα να υπάρχει δίοδος διαφυγής για τα αέρια.
Αφού δεν μου ήρθε σε κανένα μάτι το καπάκι από το καψούλι, τυχερός είμαι.
Έτσι όπως το κάνω είναι ασφαλές αλλά με γυαλιά, χοντρά γάντια και ωτοασπίδες πάντα.
Μια φορά ξέχασα να φορέσω ωτοασπίδες και νόμιζα ότι τις φορούσα.
Πατάω μια και χοροπήδησα από το μπαμ αχαχαχαχ
Εγώ όταν ήθελα να ρίξω σκέτο καψουλι μετά από "σφάξιμο" το έβαζα στο δίκανο. Ευτυχώς δεν ήμουν τόσο περίεργος ώστε να κάνω "χειροκίνητη" πυροδότηση!!😅😅
 
Παρατηρώντας τα υλικά ενός φυσιγγίου, βλέπουμε ότι προέρχονται συχνά, από 2 ή και 3 διαφορετικές εταιρείες. Πχ Rio με βύσματα Β&Ρ, eley, gamebore με καψουλια, πυρίτιδες ακόμα και κάλυκες άλλων εταιριών. Όμως, εκτός από σωστό συνδυασμό αυτών των υλικών, έχουν και τις δικές τους ιδιαιτερότητες (πχ diamond shot, quad sheal wad κτλ). Αν ακολουθούσαν αυτή την τακτική περισσότεροι κατασκευαστές, θα είχαμε πολύ καλά εμπορικά φυσίγγια ευρωπαϊκά!
 
Και εγω το ίδιο θα ελεγα αν όντως προκειται για την jk6..
Είναι αυτο που λεω-λεμε για τα μπαρουτια...
Αντε να βγάλουμε άκρη....


Δες το μικρό του αδελφάκι κ θα καταλάβεις...

Πριν ξεκινήσω να πω ότι τα φυσίγγια αγοράστηκαν το '14 πριν μετονομαστει σε ch6....
Όσο για την απόδοση δεν θα ξεχάσω μια μακρινή μπεκάτσα που την έφαγε "πισωκωλα κ λοξά απο κατω" με τσοκ 3* κ έπεσε κάτω "ελικοπτεράκι", slow motion.....
το σώμα της ήταν γεμάτο σκάγια,όποτε ειχαν δίκιο όσοι μίλαγαν για ένα συγκεντρωτικό φυσιγγι..
Κ όσα τσιχλοκοτσυφα χτυπησα έπεσαν ξερα..
Όλα αυτά με καραμπίνα, για δικαννο ουτε λογος γιατι το είδα ζόρικο φυσιγγι...

Cheddite jk6 34gr ν7.
Μέταλλο 12mm.
Καψουλι μαυρο (προφανως cx2000) .
Πυρίτιδα (jk6??) βάρος 1,84γρ.
Συγκεντρωτηρας Aquila(μάλλον ο Η22) .
Σκαγια διαμέτρου 2,38-2,52 mm.
Βάρους 34,20γρ.
Kλεισιμο 57,70.

View attachment 70899
View attachment 70900
Τάσο καλημέρα!
Χθες είχα τρεχάματα και δεν μπόρεσα να σου απαντήσω...

Μιλώντας για την συγκεκριμένη πυριτιδα JK6...όπως τη θυμάμαι παλιά...σε κλεισιμο αστέρι με πλαστικό βυσμα...το βάρος σκαγιών που μπορούσε να δώσει την ιδανικότερη σχέση ταχύτητα/πιέσεων, σε ενα ορθολογικο στήσιμο φυσιγγιου, ήταν τα 33-34 γραμ. εκεί έδινε τον καλύτερο της εαυτό, έδινε δηλαδή ιδανικούς χρόνους καύσης...μπορούσες να παίξεις με ασφάλεια από 1,75 εως 1,85 και με διαφορά υλικα, ανάλογα το φυσιγγιο που ήθελες βγάλεις...
Τα 36 γραμ. είναι στα ανώτερα όρια σκαγιών της JK6 (μιλάμε για ορθολογικο στήσιμο) και λόγω φορτίου σκαγιων ανεβάζει πιέσεις...
Κρατώντας η εταιρεία το ίδιο, δυνατό καψούλι (cx2000), προκειμένου να κρατήσει χαμηλά τις πίεσης, χαμήλωσε το βάρος της πυρίτιδας θυσιάζοντας κάτι από τις ταχύτητες του φυσιγγου...

Προσωπικά...στα ανώτερα βάρη γομωσης σκαγιων μιας πυρίτιδας προτιμάω να κατεβαίνω σε ισχύ καψουλιου, διατηρώντας ή και ανεβάζοντας λίγο πυρίτιδα (ανάλογα το στήσιμο)...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δηλαδή θα άφηνα 1,85 την πυριτιδα και θα δοκίμαζα με ένα 686 καψουλι...έτσι θα άφηνα την ποσότητα πυρίτιδας, άρα και παραγόμενων αερίων σταθερά (ίδιο έργο) αλλά θα επιμήκυνα το χρόνο καύσης σε διάρκεια άρα και σε χώρο μέσα στην κάνη ώστε να κρατήσω τις πιέσεις χαμηλά (μεγαλύτερο χώρος εκτόνωσης αερίων=χαμηλότερη πιεση στα τοιχώματα της κάννης)...
Πιστεύω θα είχα πιο "γεμάτη" ντουφεκια, πιο προοδευτική ανάκρουση και λιγότερο "στρεσάρισμα" των σκαγιών κατά την πυροδοτήση...

Στα 36 γρ. με διχιλιαρο καψούλι η Jk6, έδινε εξαιρετικές ντουφεκιες, σε ρελιαστο κλείσιμο με τζαμακι, σε 68,5-69 ύψος καλυκα...
 
Τάσο καλημέρα!
Χθες είχα τρεχάματα και δεν μπόρεσα να σου απαντήσω...

Μιλώντας για την συγκεκριμένη πυριτιδα JK6...όπως τη θυμάμαι παλιά...σε κλεισιμο αστέρι με πλαστικό βυσμα...το βάρος σκαγιών που μπορούσε να δώσει την ιδανικότερη σχέση ταχύτητα/πιέσεων, σε ενα ορθολογικο στήσιμο φυσιγγιου, ήταν τα 33-34 γραμ. εκεί έδινε τον καλύτερο της εαυτό, έδινε δηλαδή ιδανικούς χρόνους καύσης...μπορούσες να παίξεις με ασφάλεια από 1,75 εως 1,85 και με διαφορά υλικα, ανάλογα το φυσιγγιο που ήθελες βγάλεις...
Τα 36 γραμ. είναι στα ανώτερα όρια σκαγιών της JK6 (μιλάμε για ορθολογικο στήσιμο) και λόγω φορτίου σκαγιων ανεβάζει πιέσεις...
Κρατώντας η εταιρεία το ίδιο, δυνατό καψούλι (cx2000), προκειμένου να κρατήσει χαμηλά τις πίεσης, χαμήλωσε το βάρος της πυρίτιδας θυσιάζοντας κάτι από τις ταχύτητες του φυσιγγου...

Προσωπικά...στα ανώτερα βάρη γομωσης σκαγιων μιας πυρίτιδας προτιμάω να κατεβαίνω σε ισχύ καψουλιου, διατηρώντας ή και ανεβάζοντας λίγο πυρίτιδα (ανάλογα το στήσιμο)...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δηλαδή θα άφηνα 1,85 την πυριτιδα και θα δοκίμαζα με ένα 686 καψουλι...έτσι θα άφηνα την ποσότητα πυρίτιδας, άρα και παραγόμενων αερίων σταθερά (ίδιο έργο) αλλά θα επιμήκυνα το χρόνο καύσης σε διάρκεια άρα και σε χώρο μέσα στην κάνη ώστε να κρατήσω τις πιέσεις χαμηλά (μεγαλύτερο χώρος εκτόνωσης αερίων=χαμηλότερη πιεση στα τοιχώματα της κάννης)...
Πιστεύω θα είχα πιο "γεμάτη" ντουφεκια, πιο προοδευτική ανάκρουση και λιγότερο "στρεσάρισμα" των σκαγιών κατά την πυροδοτήση...

Στα 36 γρ. με διχιλιαρο καψούλι η Jk6, έδινε εξαιρετικές ντουφεκιες, σε ρελιαστο κλείσιμο με τζαμακι, σε 68,5-69 ύψος καλυκα...
Τη jk6 σε εμπορικά φυσίγγια,δε θυμάμαι καλά,αλλά νομίζω του Βωσου τη γέμιζε σε 38 γραμμάρια και ήταν πολύ καλή ...... Επισης τη γέμιζα κι εγώ σε ρελιαστο με μάλλινη τάπα χωρίς κουβετ 2,00x38 σε χοντρά σκάγια και ήταν επίσης καλό........
 
Τα παλιά δεν ήταν στο 1,70?

Αν εννοείς τα πιο παλια είχαν 1,78γρ κ ήταν μαλακά φυσίγγια...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-455

Αυτά που έχει βάλει εδω ο Στέλιος σε κάλυκα Rio ammo τα είχα βρει αλλαγμενα ως προς την ανάκρουση...
Και αν προσεξεις την πυριτιδα δεις ότι διαφέρει από αυτα που έβαλα παραπανω στο μπλε κουτί...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-123

Τάσο καλημέρα!
Χθες είχα τρεχάματα και δεν μπόρεσα να σου απαντήσω...

Μιλώντας για την συγκεκριμένη πυριτιδα JK6...όπως τη θυμάμαι παλιά...σε κλεισιμο αστέρι με πλαστικό βυσμα...το βάρος σκαγιών που μπορούσε να δώσει την ιδανικότερη σχέση ταχύτητα/πιέσεων, σε ενα ορθολογικο στήσιμο φυσιγγιου, ήταν τα 33-34 γραμ. εκεί έδινε τον καλύτερο της εαυτό, έδινε δηλαδή ιδανικούς χρόνους καύσης...μπορούσες να παίξεις με ασφάλεια από 1,75 εως 1,85 και με διαφορά υλικα, ανάλογα το φυσιγγιο που ήθελες βγάλεις...
Τα 36 γραμ. είναι στα ανώτερα όρια σκαγιών της JK6 (μιλάμε για ορθολογικο στήσιμο) και λόγω φορτίου σκαγιων ανεβάζει πιέσεις...
Κρατώντας η εταιρεία το ίδιο, δυνατό καψούλι (cx2000), προκειμένου να κρατήσει χαμηλά τις πίεσης, χαμήλωσε το βάρος της πυρίτιδας θυσιάζοντας κάτι από τις ταχύτητες του φυσιγγου...

Προσωπικά...στα ανώτερα βάρη γομωσης σκαγιων μιας πυρίτιδας προτιμάω να κατεβαίνω σε ισχύ καψουλιου, διατηρώντας ή και ανεβάζοντας λίγο πυρίτιδα (ανάλογα το στήσιμο)...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δηλαδή θα άφηνα 1,85 την πυριτιδα και θα δοκίμαζα με ένα 686 καψουλι...έτσι θα άφηνα την ποσότητα πυρίτιδας, άρα και παραγόμενων αερίων σταθερά (ίδιο έργο) αλλά θα επιμήκυνα το χρόνο καύσης σε διάρκεια άρα και σε χώρο μέσα στην κάνη ώστε να κρατήσω τις πιέσεις χαμηλά (μεγαλύτερο χώρος εκτόνωσης αερίων=χαμηλότερη πιεση στα τοιχώματα της κάννης)...
Πιστεύω θα είχα πιο "γεμάτη" ντουφεκια, πιο προοδευτική ανάκρουση και λιγότερο "στρεσάρισμα" των σκαγιών κατά την πυροδοτήση...

Στα 36 γρ. με διχιλιαρο καψούλι η Jk6, έδινε εξαιρετικές ντουφεκιες, σε ρελιαστο κλείσιμο με τζαμακι, σε 68,5-69 ύψος καλυκα...
Ευχαριστω Σπυρο...

Κ μια που λέμε για αυτή την πυριτιδα που συνήθως την βλέπουμε να μπαίνει σε μεσαίες γομωσεις στα εμπορικά φυσιγγια..

Ο Μαπακης την δεκαετία του '90 γέμιζε το super extra σε γκρι κάλυκα cheddite 16mm με cx2000, jk6 1,60γρ, συγκεντρωτηρα Giovanni, 30γρ σκάγια, κλείσιμο 57,5..
Χαμηλές πιεσεις κ ικανοποιητική ταχυτητα...
Για καλοκαιρινά κυνήγια..

Και από ότι λέγεται το προτιμουσαν κ όσοι έβγαιναν για τρυγόνια εκτός Ελλάδας....
 
Τη jk6 σε εμπορικά φυσίγγια,δε θυμάμαι καλά,αλλά νομίζω του Βωσου τη γέμιζε σε 38 γραμμάρια και ήταν πολύ καλή ...... Επισης τη γέμιζα κι εγώ σε ρελιαστο με μάλλινη τάπα χωρίς κουβετ 2,00x38 σε χοντρά σκάγια και ήταν επίσης καλό........
Δεν αμφιβάλλω Βαγγέλη...
Προσωπικά δεν δοκίμασα να την ανεβάσω πάνω από τα 35-36 γραμ. γιατί δεν χρησιμοποιώ βαρυτερες γομωσεις...κυρίως στα 34 γραμμαρια την γέμιζα...
Η εταιρεία κατασκευής της...αν θυμάμαι καλά...μέχρι τα 35-36 γραμμαρια τη δίνει σαν ανώτατο όριο...
Αν εννοείς τα πιο παλια είχαν 1,78γρ κ ήταν μαλακά φυσίγγια...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-455

Αυτά που έχει βάλει εδω ο Στέλιος σε κάλυκα Rio ammo τα είχα βρει αλλαγμενα ως προς την ανάκρουση...
Και αν προσεξεις την πυριτιδα δεις ότι διαφέρει από αυτα που έβαλα παραπανω στο μπλε κουτί...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-123


Ευχαριστω Σπυρο...

Κ μια που λέμε για αυτή την πυριτιδα που συνήθως την βλέπουμε να μπαίνει σε μεσαίες γομωσεις στα εμπορικά φυσιγγια..

Ο Μαπακης την δεκαετία του '90 γέμιζε το super extra σε γκρι κάλυκα cheddite 16mm με cx2000, jk6 1,60γρ, συγκεντρωτηρα Giovanni, 30γρ σκάγια, κλείσιμο 57,5..
Χαμηλές πιεσεις κ ικανοποιητική ταχυτητα...
Για καλοκαιρινά κυνήγια..

Και από ότι λέγεται το προτιμουσαν κ όσοι έβγαιναν για τρυγόνια εκτός Ελλάδας....
Δεν θυμάμαι να την έχω γεμίσει κάτω από 32 γραμμαρια...αλλά μου έχει πει παλιός και πολύ έμπειρος ιδιογομωτης (μέλος του Φόρουμ) ότι την γέμιζε στα 30 γραμ. με εξαιρετικά αποτελέσματα...
Ήταν ελαστική πυριτιδα...
 
Αυτά τα τράβηξα και βίντεο




Δεν ''παλευσαι''..... :D

Ετσι δεν μπορεις να καταλαβεις την πραγματικη ισχυ που εχει το καθε καψουλι...
Βαζεις σε αδειο καλυκα ( χωρις πυριτιδα ) ενα βυσμα...( κατα προτιμηση Ηλιοπουλο που εχει πολυ καλη
εμφραξη ) πυροδοτεις...και μετράς ποσα εκατοστα πεταξε το βυσμα μεσα στην καννη του οπλου...
Ετσι βλεπεις τις διαφορες ισχυος που εχουν τα καψουλια...
Μετα και για να καθαρισεις την καννη απο την καπνα....αρχιζεις τα ''Γαλλικα''....:D
 
Δεν ''παλευσαι''..... :D

Ετσι δεν μπορεις να καταλαβεις την πραγματικη ισχυ που εχει το καθε καψουλι...
Βαζεις σε αδειο καλυκα ( χωρις πυριτιδα ) ενα βυσμα...( κατα προτιμηση Ηλιοπουλο που εχει πολυ καλη
εμφραξη ) πυροδοτεις...και μετράς ποσα εκατοστα πεταξε το βυσμα μεσα στην καννη του οπλου...
Ετσι βλεπεις τις διαφορες ισχυος που εχουν τα καψουλια...
Μετα και για να καθαρισεις την καννη απο την καπνα....αρχιζεις τα ''Γαλλικα''....:D
Οι "παλαιότεροι" για να δουν την ισχύ του καψουλιου (ή αν έχουν πάρει υγρασία) εβαζαν ένα καψουλωμενο καλυκα στο οπλο, εβαζαν ένα κέρμα στο στόμιο της κάννης και πυροδοτουσαν...
Ανάλογα πόσο ψηλά πήγαινε το κέρμα έβγαζαν και την εμπειρική τους διάγνωση...
Η δικη σου μέθοδο δίνει πιο συγκρίσιμα αποτελέσματα γιατί μετρας ακριβώς πόσο μπροστά έφυγε το βυσμα...
 
Οι "παλαιότεροι" για να δουν την ισχύ του καψουλιου (ή αν έχουν πάρει υγρασία) εβαζαν ένα καψουλωμενο καλυκα στο οπλο, εβαζαν ένα κέρμα στο στόμιο της κάννης και πυροδοτουσαν...
Ανάλογα πόσο ψηλά πήγαινε το κέρμα έβγαζαν και την εμπειρική τους διάγνωση...
Η δικη σου μέθοδο δίνει πιο συγκρίσιμα αποτελέσματα γιατί μετρας ακριβώς πόσο μπροστά έφυγε το βυσμα...

Ναι το εχω ακουσει αυτο με το κερμα....
Δεν το εχω κανει...
Χαλασα 15 καλυκες και βυσματα...( απο την καπνιά που πιανουν δεν γεμιζονται ) και μετρησα ολα τα
καψουλια με αυτον τον τροπο....
Μετα ομως....εφτυσα το γαλα της μανας μου για να καθαρισω το οπλο....παρ'ολο που μετα απο καθε
πυροδοτηση...περναγα πανακι για να φευγει η πολυ καπνα...ωστε να μην φρεναρει το επομενο βυσμα...
Ειλικρινα αγανακτησα !!
 
Ναι το εχω ακουσει αυτο με το κερμα....
Δεν το εχω κανει...
Χαλασα 15 καλυκες και βυσματα...( απο την καπνιά που πιανουν δεν γεμιζονται ) και μετρησα ολα τα
καψουλια με αυτον τον τροπο....
Μετα ομως....εφτυσα το γαλα της μανας μου για να καθαρισω το οπλο....παρ'ολο που μετα απο καθε
πυροδοτηση...περναγα πανακι για να φευγει η πολυ καπνα...ωστε να μην φρεναρει το επομενο βυσμα...
Ειλικρινα αγανακτησα !!
Έβγαλες άκρη τουλάχιστον;
 
Έβγαλες άκρη τουλάχιστον;

Και να συπληρωσω....
Με το που ξερω ποσα αρκιβως εκατοστα αποσταση εχει το καθε καψουλι μεσα στην καννη...μπορω και
τροποποιω τα χαμηλης ισχυος σε υψηλης ισχυος...ΠΧ...Ενα καψουλι 615...το κανω ανετα να εχει την ιδια
ισχυ με ενα UEE....
Αλλα....Το υψηλης ισχυος...δεν μπορω να το κανω χαμηλης ισχυος .
 
Το είχε κάνει ένας φίλος μου, πριν χρόνια, στηρίζοντας τον κάλυκα πάνω σε τραπέζι 😅😅. Μου είπε ότι εκσφενδονίστηκε με την πυροδότηση, και πήγε να κουφαθει από το μπαμ!!
πολυ επικινδυνο . Παλια εγω με εναν φιλο μου , ειχαμε παρει καινουριους καλυκες με καψουλι , και τους βαζαμε για στοχους με το αεροβολο , και προσπαθουσαμε να βρουμε κεντρο με επιβεβεωση το σκασιμο του καψουλιου, αφου ειχαμε σκαση αρκετους , καπια στιγμη που σκαω το καψουλι γυριζει η βολιδα πισω με περισοτερη δυναμη που εφυγε απο το αεροβολο ,περναει διπλα μας σπαει το τζαμι της πορτας , και χτυπαει το ψυγειο κανωντας τρυπα και οχι βουλιγμα , μειναμε κοκκαλο δεν το περιμεναμε τοση δυναμη σταθηκαμε τυχεροι , δεν το ξανακαναμε ποτε
 
Και να συπληρωσω....
Με το που ξερω ποσα αρκιβως εκατοστα αποσταση εχει το καθε καψουλι μεσα στην καννη...μπορω και
τροποποιω τα χαμηλης ισχυος σε υψηλης ισχυος...ΠΧ...Ενα καψουλι 615...το κανω ανετα να εχει την ιδια
ισχυ με ενα UEE....
Αλλα....Το υψηλης ισχυος...δεν μπορω να το κανω χαμηλης ισχυος .
Το κάνεις για την ομορφιά της δημιουργίας να το πω...
Ή έχεις δει πλεονεκτήματα στο ενισχυμένο 615 στην ισχύ του UEE σε σχέση με το UEE καψουλι;
 
Back
Top