Παρουσίαση Φυσιγγίων

Μια χαρά φαίνεται από άποψη υλικών, ισπανικός κάλυκας και καψούλι (ΜΑΧΑΜ), και πυρίτιδα PSB5 (και η δόση πιστεύω να είναι νορμάλ) ... Το συγκεντρωτήρα για Gualandi SG25 τον κόβω, φαντάζομαι κάπου γράφει Gualandi, δε νομίζω να είναι "μαϊμού" ...
Ο μεταλλικός πάφυλας δεν χρειαζόταν τόσο ψηλός, με 12 mm ύψος θα ήταν εντάξει, δεν υπάρχει άλλος λόγος πέρα από την πιο εντυπωσιακή εμφάνιση ... και πιο ψηλή τιμή !!!
Το καψουλι μαλον cx2000 και οχι μαξαμ !
 
Έτσι "πλακουτσή" είναι και στο ισπανικό καψούλι ... Από ανέκαθεν ... :p;) Να το και στο παλιό RIO PICHON !!!
View attachment 71077View attachment 71078
Έχει μία μικρή διαφορά το ισπανικό με το 616, τώρα που είδα αυτές τις φωτό και ξανά κοίταξα του Βασίλη το συνειδητοποίησα. Το ισπανικό παρότι και αυτό πλακουτσωτο δεν κάνει γωνία γύρω απ' το στρογγυλό τμήμα, ενώ στο 616 κάνει αν το θυμάμαι σωστά.
Αύριο όταν γυρίσω σπίτι απ' τη δουλειά θα το ξανά ελέγξω στα υλικά που έχω στο σπίτι.
 
Επειδή είμαι άσχετος με τα << σωθηκά >> πως σας φαίνονται τα υλικά? Συγκεντρωτηρας, καψουλι, πυρίτιδα ( ανοικτό γκρι) δυστυχώς δεν έχω ζυγαριά και παχυμετρο για τα επιπλέον στοιχεία..

Eγω βλεπω ενα ''μουράτο'' φυσιγγιο.....Συμφωνω με τα γραφομενα του ΣΤΕΛΙΟΣ αλλα δεν μπορω να
εχω αποψη για την αποδοση του....
Εαν ειχαμε δοσολογια θα στο μετραγα και θα βλεπαμε.... :)
 
Last edited:
Το καψουλι μαλον cx2000 και οχι μαξαμ !
Μπορεί και να είναι cx2000, αν και μου φαίνεται μάλλον απίθανο σε κάλυκα maxam ... Χωρίς να το αποκλείω κιόλας. Είδα το άσπρο στην τρύπα, γι'αυτό είπα maxam. Σκέφτηκα ότι το χρώμα γύρω γύρω μπορεί να είναι και από αντανάκλαση στο μέταλλο, και όχι βερνίκι ... Δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε καθόλου. Ο φίλος @Lavrentis τις ανέβασε με το postimage, και σε πολύ χαμηλή ανάλυση και δεν μεγεθύνονται για να το δούμε πιο καθαρά.
Υ.Γ. Θα το ξαναπώ, αν και το έχω ξαναπεί, ρε παιδιά αφού το φόρουμ μας δίνει την δυνατότητα να ανεβάζουμε τις φωτογραφίες απευθείας, αφήστε το αυτό το postimage (και τα άλλα ανάλογα site)!!! Ανεβάζετέ τις από το εικονίδιο της φωτογραφίας στην μπάρα του κειμενογράφου, ή έστω από το κουμπί [Attach files] ...
 
Έχει μία μικρή διαφορά το ισπανικό με το 616, τώρα που είδα αυτές τις φωτό και ξανά κοίταξα του Βασίλη το συνειδητοποίησα. Το ισπανικό παρότι και αυτό πλακουτσωτο δεν κάνει γωνία γύρω απ' το στρογγυλό τμήμα, ενώ στο 616 κάνει αν το θυμάμαι σωστά.
Αύριο όταν γυρίσω σπίτι απ' τη δουλειά θα το ξανά ελέγξω στα υλικά που έχω στο σπίτι.

Για uee το βλεπω εγω..
Επισεις ντοκτορ το UEE εχει μεγαλυτερη εξωτερικη διαμετρο απο το 616.
Το 616 εχει 6,20 χιλιοστα εξωτερικη διαμετρο
Το UEE εχει 6,24 χιλιοστα.
 
Μπορεί και να είναι cx2000, αν και μου φαίνεται μάλλον απίθανο σε κάλυκα maxam ... Χωρίς να το αποκλείω κιόλας. Είδα το άσπρο στην τρύπα, γι'αυτό είπα maxam. Σκέφτηκα ότι το χρώμα γύρω γύρω μπορεί να είναι και από αντανάκλαση στο μέταλλο, και όχι βερνίκι ... Δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε καθόλου. Ο φίλος @Lavrentis τις ανέβασε με το postimage, και σε πολύ χαμηλή ανάλυση και δεν μεγεθύνονται για να το δούμε πιο καθαρά.
Υ.Γ. Θα το ξαναπώ, αν και το έχω ξαναπεί, ρε παιδιά αφού το φόρουμ μας δίνει την δυνατότητα να ανεβάζουμε τις φωτογραφίες απευθείας, αφήστε το αυτό το postimage (και τα άλλα ανάλογα site)!!! Ανεβάζετέ τις από το εικονίδιο της φωτογραφίας στην μπάρα του κειμενογράφου, ή έστω από το κουμπί [Attach files] ...
 

Attachments

  • 20230424_181754.jpg
    20230424_181754.jpg
    119,7 KB · Προβολές: 25
Αυτό, Ναι.

Το CX2000-1,50X31-Z2M21-N8,5-68,5-57 . Mε κενο απατητο χωρο 13 χιλιοστα βγαζει V1,5-390m/s..

Tωρα με 688 στην ιδια δοσολογια και ενα 1 χιλιοστο περισσοτερο στριμωγμα στην γκρανουλαρ...τι
πιστευεις οτι θα συμβει ???
 
Για uee το βλεπω εγω..
Επισεις ντοκτορ το UEE εχει μεγαλυτερη εξωτερικη διαμετρο απο το 616.
Το 616 εχει 6,20 χιλιοστα εξωτερικη διαμετρο
Το UEE εχει 6,24 χιλιοστα.
Εντάξει από φωτό δε πιάνει το μάτι μου 0,04χιλ διάφορα στη διάμετρο .big smile.
 
.................
Υ.Γ. Θα το ξαναπώ, αν και το έχω ξαναπεί, ρε παιδιά αφού το φόρουμ μας δίνει την δυνατότητα να ανεβάζουμε τις φωτογραφίες απευθείας, αφήστε το αυτό το postimage (και τα άλλα ανάλογα site)!!! Ανεβάζετέ τις από το εικονίδιο της φωτογραφίας στην μπάρα του κειμενογράφου, ή έστω από το κουμπί [Attach files] ...
Τι σας έλεγα??? Πατάω λοιπόν πρό λίγου σε μια φωτογραφία του χομπίστα στο θέμα "Λαγός" για να τη μεγεθύνω να τη δω καλύτερα ... και τι μου βγάζει??? Ιδού!!!

Screenshot_2023-04-24-18-15-31-556_com.android.chrome.jpgScreenshot_2023-04-24-18-15-40-330_com.android.chrome.jpg
Άει στο διάολο πια αυτό το ... poustimage !!!:mad:
.sarcastic..hair..very funny..yelling..big smile. ...
topic.
 
Last edited:
Τάσο καλημέρα!
Χθες είχα τρεχάματα και δεν μπόρεσα να σου απαντήσω...

Μιλώντας για την συγκεκριμένη πυριτιδα JK6...όπως τη θυμάμαι παλιά...σε κλεισιμο αστέρι με πλαστικό βυσμα...το βάρος σκαγιών που μπορούσε να δώσει την ιδανικότερη σχέση ταχύτητα/πιέσεων, σε ενα ορθολογικο στήσιμο φυσιγγιου, ήταν τα 33-34 γραμ. εκεί έδινε τον καλύτερο της εαυτό, έδινε δηλαδή ιδανικούς χρόνους καύσης...μπορούσες να παίξεις με ασφάλεια από 1,75 εως 1,85 και με διαφορά υλικα, ανάλογα το φυσιγγιο που ήθελες βγάλεις...
Τα 36 γραμ. είναι στα ανώτερα όρια σκαγιών της JK6 (μιλάμε για ορθολογικο στήσιμο) και λόγω φορτίου σκαγιων ανεβάζει πιέσεις...
Κρατώντας η εταιρεία το ίδιο, δυνατό καψούλι (cx2000), προκειμένου να κρατήσει χαμηλά τις πίεσης, χαμήλωσε το βάρος της πυρίτιδας θυσιάζοντας κάτι από τις ταχύτητες του φυσιγγου...

Προσωπικά...στα ανώτερα βάρη γομωσης σκαγιων μιας πυρίτιδας προτιμάω να κατεβαίνω σε ισχύ καψουλιου, διατηρώντας ή και ανεβάζοντας λίγο πυρίτιδα (ανάλογα το στήσιμο)...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δηλαδή θα άφηνα 1,85 την πυριτιδα και θα δοκίμαζα με ένα 686 καψουλι...έτσι θα άφηνα την ποσότητα πυρίτιδας, άρα και παραγόμενων αερίων σταθερά (ίδιο έργο) αλλά θα επιμήκυνα το χρόνο καύσης σε διάρκεια άρα και σε χώρο μέσα στην κάνη ώστε να κρατήσω τις πιέσεις χαμηλά (μεγαλύτερο χώρος εκτόνωσης αερίων=χαμηλότερη πιεση στα τοιχώματα της κάννης)...
Πιστεύω θα είχα πιο "γεμάτη" ντουφεκια, πιο προοδευτική ανάκρουση και λιγότερο "στρεσάρισμα" των σκαγιών κατά την πυροδοτήση...

Στα 36 γρ. με διχιλιαρο καψούλι η Jk6, έδινε εξαιρετικές ντουφεκιες, σε ρελιαστο κλείσιμο με τζαμακι, σε 68,5-69 ύψος καλυκα...
Αψογος .Το 36αρι ρελι σπερνει τον ολεθρο
 
Τι σας έλεγα??? Πατάω λοιπόν πρό λίγου σε μια φωτογραφία του χομπίστα στο θέμα "Λαγός" για να τη μεγεθύνω να τη δω καλύτερα ... και τι μου βγάζει??? Ιδού!!!View attachment 71090View attachment 71091
Άει στο διάολο πια αυτό το ... poustimage !!!:mad:
.sarcastic..hair..very funny..yelling..big smile. ...
topic.
Όλοι post image παιδιά!
 
Το CX2000-1,50X31-Z2M21-N8,5-68,5-57 . Mε κενο απατητο χωρο 13 χιλιοστα βγαζει V1,5-390m/s..

Tωρα με 688 στην ιδια δοσολογια και ενα 1 χιλιοστο περισσοτερο στριμωγμα στην γκρανουλαρ...τιIMG_20230424_181511.jpg
πιστευεις οτι θα συμβει ???
Είναι με 686 κι όχι με 688 και να τι συνέβη με αυτό τσοκ 4* στα 36,50 από το στόμιο.....αργότερα θα το μετρήσω και θα δεις και τα ποσοστά......
 
Το CX2000-1,50X31-Z2M21-N8,5-68,5-57 . Mε κενο απατητο χωρο 13 χιλιοστα βγαζει V1,5-390m/s..

Tωρα με 688 στην ιδια δοσολογια και ενα 1 χιλιοστο περισσοτερο στριμωγμα στην γκρανουλαρ...τι
πιστευεις οτι θα συμβει ???
Να λοιπόν τι μπορεί να συμβεί στα 36,50 μέτρα από το στόμιο της κάνης με 4* τσοκ!!!!!
Μια ντουφέκια με 275 σκάγια στον κύκλο Νο 8,5 ,μια ντουφέκια ισοκατανεμημενη που δεν περνάει από μέσα ούτε κουνούπι...... Όχι τρυγόνι,τσίχλα η κοτσύφι......Photo Marker_Apr242023_205928.jpg
 
Back
Top