Παρουσίαση Φυσιγγίων

Εεεεε τι να σας κάνω ρε παιδια...
Τόσα χρόνια σας λέω αφήστε τα όπλα και τα τσοκ(δεν είναι και....αναλώσιμα)κ καντε τα φυσίγγια.....

Έχετε όπλο-α να πατε κυνήγι..
Εκεί που θα δίνατε 1000+€ για ένα καινουργιο, μπείτε κ αδειάστε τα ράφια σαν να έρχεται πολεμος...

Τώρα θα κοιμόσασταν ήσυχοι.... .yelling.
Αυτής της άποψης είμαι και εγώ Τάσο! Ειδικά όταν πρόκειται για καλή παρτίδα που μας ταιριάζει (κυρίως στα τσιχλοφυσιγγα)!😉
 
Γιάννη προχτές στο "τρυγόνι" πλάκα έκανα επί της ουσίας, το έγραψα το ποστ για να προχωρήσει το θέμα απ' τη διαφαινόμενη φαγωμαρα. Η αλήθεια είναι ότι στην ευρύτερη περιοχή που περιέγραψα όντως έχει πουλιά φέτος. Αλλά 15 μέρες άδεια δεν έχω για να πάρω ( κλαψ κλαψ) . Πέρυσι πήρα πέντε μερουλες, αλλά φέτος 99% 0 (μηδέν) καλοκαιρινή άδεια. Θα είμαι τυχερός, επειδή πέφτει Κυριακή, ΑΝ είναι αυτό το Σ/Κ που δε θα εφημερεύω. Άντε να κολλήσω και κάνα ρεπό τη Δευτέρα. Δεν προλαβαίνω να φύγω. Η παρέα και η πρόσκληση υπάρχει, αλλά θα πάει, όπως κάθε χρόνο, "για του χρόνου να μαστε καλά".
Φέτος σκέφτομαι να ξεκινήσω (όταν) με Lambro Series2 28gr No8.5 και στη ζώνη ένα ειδικών αποστολών γέμιση μάστρο-Νικος.
Έχω και ένα κουτάκι Remington Heavy Dove No8 .
Θα περισσέψουν σίγουρα. Πέρυσι που ήταν μια καλή έναρξη όλη μέρα τουφεκισα 9 τρυγόνια, πήρα χέρι 4 και 2 χαμένα, έριξα 15 φυσίγγια. Άλλες χρονιές δε ρίχνω όλο το καλοκαίρι 15 φυσίγγια.
Το πρόβλημά μου είναι άλλο. Ότι βρήκα έναν μαύρο αετό (μάγκνουμ, όχι σούπερ) κουτας πραγματικά, στο χιλιάρικο και με τρώει η χούφτα μου, αλλά με δαγκώνει η τσέπη μου.
Δυστυχώς προτεραιότητα έχει πάντα η δουλειά. Κάτι θα κινείται πάλι φέτος και εκεί γύρω σε εσένα,μέχρι στιγμής οι ενδείξεις είναι καλές και για νότια.
 
Πότε είχε οκταστερο,??εγώ δεν το βρήκα ποτέ.
Κωστα, οταν πρωτοπηρα για δοκιμη τα 2 πρωτα κουτια Tordo 30gr σε Νο10 συγκεκριμένα ηταν με 8*.....μετα απο 1 εβδομαδα που ξανα πηρα απο το ιδιο μαγαζί τα βρεικα με 6*....κ μαλιστα "ξενερωσα" λιγο...

Υ.Γ. Δεν ξερω αν ετυχε σε πολλους εδω μεσα, αλλα εγω πιστευω πως ίσως η κουτα (10τμχ.) που "έτυχε" κ πηγε στο ραφι, ίσως να προοριζόταν για εξαγωγή κ οχι για προώθηση εντός Ελλάδας....μη ξεχνας πως ο Ναυπλιώτης λανσαρει στην Κυπρο νομιζω, το Tordo 30gr σε διασποράς, ενω εδω οχι....σε λαδί κάλυκα... ;)
 
Πότε είχε οκταστερο,??εγώ δεν το βρήκα ποτέ.

Κανε μια χαρη βρε φιλε !! Πες μου ποσα TORDO Κυκλοφορουν στο εμποριο...και ποιες εταιρειες τα κατασκευαζουν ??
Δεν ξερω απο εμπορικα.....Διαβαζω διαφορετικες γνωμες....και εχω χασει την μπαλα..
Ενα που εσφαξα εγω ( του Ναυπλιωτη Ν8 σε πορτοκαλι κουτι ) δεν δουλευε...το ''τροποποιησα'' για
δουλεψει...Αυτο πριν μερικα χρονια...τωρα δεν ξερω τι κανει....και για ποια Tordo μιλατε ??
 
Κωστα, οταν πρωτοπηρα για δοκιμη τα 2 πρωτα κουτια Tordo 30gr σε Νο10 συγκεκριμένα ηταν με 8*.....μετα απο 1 εβδομαδα που ξανα πηρα απο το ιδιο μαγαζί τα βρεικα με 6*....κ μαλιστα "ξενερωσα" λιγο...

Υ.Γ. Δεν ξερω αν ετυχε σε πολλους εδω μεσα, αλλα εγω πιστευω πως ίσως η κουτα (10τμχ.) που "έτυχε" κ πηγε στο ραφι, ίσως να προοριζόταν για εξαγωγή κ οχι για προώθηση εντός Ελλάδας....μη ξεχνας πως ο Ναυπλιώτης λανσαρει στην Κυπρο νομιζω, το Tordo 30gr σε διασποράς, ενω εδω οχι....σε λαδί κάλυκα... ;)
Το έφεραν και σε εδώ σε μερικά καταστήματα το διασποράς. Νούμερο 11 αποκλειστικά. Από ότι λένε ειδική παραγγελία εμπόρου για Κύπρο και ότι περίσσεψε το έβγαλαν στην αγορά.
Το tordo και εγώ μόνο σε 6* το έχω ρίξει. Κατάλαβα διαφορά στην απόδοση με την αλλαγή σε καψουλι και συγκεντρωτηρα που έγινε. Πλέον είναι απλά ένα φυσίγγι που αποδίδει στις υψηλές θερμοκρασίες.
 
Το έφεραν και σε εδώ σε μερικά καταστήματα το διασποράς. Νούμερο 11 αποκλειστικά. Από ότι λένε ειδική παραγγελία εμπόρου για Κύπρο και ότι περίσσεψε το έβγαλαν στην αγορά.
Το tordo και εγώ μόνο σε 6* το έχω ρίξει. Κατάλαβα διαφορά στην απόδοση με την αλλαγή σε καψουλι και συγκεντρωτηρα που έγινε. Πλέον είναι απλά ένα φυσίγγι που αποδίδει στις υψηλές θερμοκρασίες.
Καταλαβαινω τι λες....
Κι ομως, υπηρξε πολυ λιγο διαστημα σε 8*....

Πλεον αν το στηνει με 686 ναι, ειναι μονο για ζεστές μερες....αν βρεις παρτιδα με 688 τσίμπα κούτες για χειμώνα... ;) για το Τordo 30 λεω.
 
Καταλαβαινω τι λες....
Κι ομως, υπηρξε πολυ λιγο διαστημα σε 8*....

Πλεον αν το στηνει με 686 ναι, ειναι μονο για ζεστές μερες....αν βρεις παρτιδα με 688 τσίμπα κούτες για χειμώνα... ;) για το Τordo 30 λεω.

688 - 30 γραμ. για χειμωνα ??
Με τι πυριτιδα το εχει Κωστη ?? Το Ναυπλιωτη ειναι αυτο ??
 
Καταλαβαινω τι λες....
Κι ομως, υπηρξε πολυ λιγο διαστημα σε 8*....

Πλεον αν το στηνει με 686 ναι, ειναι μονο για ζεστές μερες....αν βρεις παρτιδα με 688 τσίμπα κούτες για χειμώνα... ;) για το Τordo 30 λεω.
Το έχω ξαναγράψει γιατί μου έκανε εντύπωση. Πριν τρία χρόνια πρωινό ΦΕΒ σε κισσό με -2 , επειδή τα χάλαγα τα κοτσύφια με 32 γρ , λέω δε βάζω αυτό με 30 κι ας είναι καλοκαιρινό. Ε λοιπόν έπαθα πλάκα. Σκότωνε γερά σε όλες τις αποστάσεις σε ν9. Θα ήταν αυτό που λες με 688 , ή και 8*.
Λίγο πιο προσεκτικός να ήταν ο Lambro και να ενημερώνει σωστά τα κουτιά και το σάιτ για κάθε αλλαγή.
Πχ το 30 είναι 600bar , 410 ταχ...... 680 γράφει στο κουτί.
 

Attachments

  • 2516F67F-7109-43B7-ABC6-9EDAB3905D4E.png
    2516F67F-7109-43B7-ABC6-9EDAB3905D4E.png
    319,3 KB · Προβολές: 7
Καταλαβαινω τι λες....
Κι ομως, υπηρξε πολυ λιγο διαστημα σε 8*....

Πλεον αν το στηνει με 686 ναι, ειναι μονο για ζεστές μερες....αν βρεις παρτιδα με 688 τσίμπα κούτες για χειμώνα... ;) για το Τordo 30 λεω.
Tordo32/30.. euro mix.. όταν είχαν καψουλι 688 και jiovvani συγκετροτιρα ήταν εξερετικα μετά που τα άλλαξε σε 686 και gt χάλασαν …. Αλλά επιδει το έχω δει με τα μάτια μου φίλος μου ρίχνει το 30αρι με μπαικαλ18,4 άυλο σταθερό 4/2. Ολλο τον χρόνο ακόμα και με νοτιάδες τον Οκτώβριο και υγρασια 100%θεριζει τα κυχλια δεν το αλλαζει με τιποτα
 
Κανε μια χαρη βρε φιλε !! Πες μου ποσα TORDO Κυκλοφορουν στο εμποριο...και ποιες εταιρειες τα κατασκευαζουν ??
Δεν ξερω απο εμπορικα.....Διαβαζω διαφορετικες γνωμες....και εχω χασει την μπαλα..
Ενα που εσφαξα εγω ( του Ναυπλιωτη Ν8 σε πορτοκαλι κουτι ) δεν δουλευε...το ''τροποποιησα'' για
δουλεψει...Αυτο πριν μερικα χρονια...τωρα δεν ξερω τι κανει....και για ποια Tordo μιλατε ??
3 λαμπρο ,30γρ d20 ,32gr gm3, 32gr sipe και 1 chedite tordo 32gr drago. Υπάρχουν και άλλα που δεν τα φέρνουν.
 
3 λαμπρο ,30γρ d20 ,32gr gm3, 32gr sipe και 1 chedite tordo 32gr drago. Υπάρχουν και άλλα που δεν τα φέρνουν.

ΟΚ. Και σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...Αρα τα περισσοτερα ειναι του Ναυπλιωτη...
Τωρα θα ξερω για ποια μιλατε !!
 
Την πρώτη χρονιά που κυκλοφόρησαν, 2012-2013!
Και εγώ για αυτό πήγα να τα πάρω τότε αλλά πάντα ήταν με 6 ,πρέπει να έβγαλε τότε σε όλοι την Ελλάδα 10 κουτάκια συλλεκτικά αλλά δεν μας το είπε! Α ρε Άλεξ που χρειάζεται!!@
 
Κανε μια χαρη βρε φιλε !! Πες μου ποσα TORDO Κυκλοφορουν στο εμποριο...και ποιες εταιρειες τα κατασκευαζουν ??
Δεν ξερω απο εμπορικα.....Διαβαζω διαφορετικες γνωμες....και εχω χασει την μπαλα..
Ενα που εσφαξα εγω ( του Ναυπλιωτη Ν8 σε πορτοκαλι κουτι ) δεν δουλευε...το ''τροποποιησα'' για
δουλεψει...Αυτο πριν μερικα χρονια...τωρα δεν ξερω τι κανει....και για ποια Tordo μιλατε ??
Γενικά σαν tordo χαρακτηρίζουν τα τσιχλοφυσιγγα οι Ιταλοί και 2-3 "μοντέλα" η Lambro 😉
 
Και εγώ για αυτό πήγα να τα πάρω τότε αλλά πάντα ήταν με 6 ,πρέπει να έβγαλε τότε σε όλοι την Ελλάδα 10 κουτάκια συλλεκτικά αλλά δεν μας το είπε! Α ρε Άλεξ που χρειάζεται!!@
Άρα εγώ ήμουν από τους τυχερούς που βρήκαν με 8αρι κλείσιμο!😅
 
Back
Top