Παρουσίαση Φυσιγγίων

@ΣΤΕΛΙΟΣ η πυριτιδα φαινεται καθαρα ? ποια ειναι? μβ32 ?
Νομίζω ναι ... ΜΒ32 είναι !!! :( Και μόνο από τη δόση βγαίνει το συμπέρασμα ότι είναι αυτή ... Αν ήταν η ΜΒ36 με δόση 1,70 x 36 και μάλιστα με ρελιαστό κλείσιμο, το φυσίγγι θα ήταν απλή στρακα-στρούκα, που λέει κι ο Νίκος !!! .yel.
Πάντως πραγματικά εκπλήσσομαι ... Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική της Β&Ρ σ'αυτές τις γομώσεις !!!! :oops:
Υ.Γ. ... Θαρρώ πως έχει δίκιο ο @outlander ........ .sarcastic..my man.
 
View attachment 75647

Λοιπόν μέτρησα τα σκάγια του σούπερ τζιγκαντε και είναι 261. Άρα είναι σωστά 5αρια

Τι να το κανεις φιλαρα μου ??!!! Μονα τους τα σκαγια δεν ''φτιαχνουν'' φυσιγγιο....
Και εννοω την αποδοση...Καλα λεει Στελιος....ουτε εγω μπορω να καταλαβω την ''λογικη'' τους.... !!!!!
 
Τι να το κανεις φιλαρα μου ??!!! Μονα τους τα σκαγια δεν ''φτιαχνουν'' φυσιγγιο....
Και εννοω την αποδοση...Καλα λεει Στελιος....ουτε εγω μπορω να καταλαβω την ''λογικη'' τους.... !!!!!

Νίκο ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βάζει μβ36 πχ. Εσύ που είσαι και ιδιογομωτης αν γέμιζες με μβ32 στα 36γρ πόσο δόση θα έβαζες? Επίσης τι κερδίσεις να γεμίσεις μια πυρίτιδα στο ανώτερο όριο της ?
 
Νίκο ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βάζει μβ36 πχ. Εσύ που είσαι και ιδιογομωτης αν γέμιζες με μβ32 στα 36γρ πόσο δόση θα έβαζες? Επίσης τι κερδίσεις να γεμίσεις μια πυρίτιδα στο ανώτερο όριο της ?
Γκάζια.
 
Νίκο ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βάζει μβ36 πχ. Εσύ που είσαι και ιδιογομωτης αν γέμιζες με μβ32 στα 36γρ πόσο δόση θα έβαζες? Επίσης τι κερδίσεις να γεμίσεις μια πυρίτιδα στο ανώτερο όριο της ?

Αστο φιλε...αστο να κυλισει σαν το νερο στο τζιγκο...Δεν χρειαζεται να το συζηταμε..


Γκάζια.

Γκαζια και τα υπολοιπα στο ''περιπου'' = σκορποσκαγιασματα !!!
Και κλαμα η κυριααααα !!! :D
 
Το κέρδος για τους κατασκευαστές φυσιγγιων έρχεται από την κατανάλωση!
Άρα.... σκοπευτήριο!
Δεν ενδιαφέρεται η εταιρία να πουλήσει 10 κουτιά φυσίγγια 36 γραμμαρια,με τάδε σκάγια και δείνα πυρίτιδα,στα12- 15€/κουτι όταν ξέρει ότι μπορεί να πουλήσει 1000 κουτιά σκοπευτικά με 4€/κουτί.
Κέρδος, εννοειται,θα έχει και στη μια και στην άλλη περίπτωση....
Στο κυνήγι μπορεί να καταναλωθούν,μπορεί όχι.
Στο σκοπευτήριο,θα καταναλωθούν!
Κατασκευάζει απ'ολα!
Οι προσδοκίες της όμως είναι στα σκοπευτικά.
 
View attachment 75635
View attachment 75636
View attachment 75637
View attachment 75638
View attachment 75639

8 σκάγια στο γραμμάριο. Θεωρητικά είναι Νο 5 σκάγια. Έπρεπε να βγουν 7 σκάγια στο γραμμάριο κανονικα. Η επινικελωση σε κάποια είχε αρχίσει να ξεφλουδιζει. Η κουβετ και η ταπα ήταν πολύ σφιχτά στο κάλυκα. Η ταπα χώρισε σε τρία κομμάτια για να βγει. Το καψουλι δεν φαίνεται το χρώμα του σαν να ειναι μαυρο βαμμένο
Ευχαριστουμε για την παρουσιαση Σταματη!
 
τι κερδίσεις να γεμίσεις μια πυρίτιδα στο ανώτερο όριο της ?
ΑΝ με οποιονδήποτε τρόπο κρατήσεις τις πιέσεις στα επιθυμητά επίπεδα, τότε θα έχεις την σταθεροτερη απόδοση που μπορεί να δώσει η συγκεκριμένη πυρίτιδα σε διαφορετικές θερμοκρασίες, η καύση της δηλαδή, θα είναι πιο αποτελεσματική και όχι οριακή όταν θα πέφτει η θερμοκρασία . Το ίδιο θα συμβεί αν ένα φυσίγγι λόγω υπερβολικού ρελιασματος αναπτύσσει πολύ ψηλή μέγιστη πίεση, σε αυτή όμως την περίπτωση θα την πληρώσουν τα σκάγια σε παραμόρφωση και ενώ στο στόμιο τα μεγέθη θα είναι εντυπωσιακά, σε απόσταση θα απογοητευουν.
 
ΑΝ με οποιονδήποτε τρόπο κρατήσεις τις πιέσεις στα επιθυμητά επίπεδα, τότε θα έχεις την σταθεροτερη απόδοση που μπορεί να δώσει η συγκεκριμένη πυρίτιδα σε διαφορετικές θερμοκρασίες, η καύση της δηλαδή, θα είναι πιο αποτελεσματική και όχι οριακή όταν θα πέφτει η θερμοκρασία . Το ίδιο θα συμβεί αν ένα φυσίγγι λόγω υπερβολικού ρελιασματος αναπτύσσει πολύ ψηλή μέγιστη πίεση, σε αυτή όμως την περίπτωση θα την πληρώσουν τα σκάγια σε παραμόρφωση και ενώ στο στόμιο τα μεγέθη θα είναι εντυπωσιακά, σε απόσταση θα απογοητευουν.


Λευτέρη ευχαριστώ για τις πληροφορίες
 
Η βασική διαφορα των πυρίτιδων αφορά την ταχύτητα καύσης τους.
Οι άλλες διάφορες έρχονται δεύτερες πχ μόνο βασικές διβασικες κλπ
Αν μπορούσαμε θα χρησιμοποιούσαμε πάντα την πιο γρήγορη.
Οι παράγοντες που μας οδηγούν στις πιο αργές είναι γνωστοί, με κυριότερο το βάρος γομωσης
Φαίνεται πως όπου μπορεί η b,p χρησιμοποιεί την ΜΒ 32 . Όπως στο sgigante που τη διευκολύνει η βύσματωση γιατί δεν ανεβάζει πιέσεις .
υγ το ΜΒ extra 35 με ΜΒ 32 είναι ένα καλό και σταθερό φυσίγγι.

αυτά σκέφτηκα απαντώντας στον εαυτό μου γιατί γεμίζει έτσι η b,p 🙂🤓
 
Σήμερα έχει από τον @wingmaster (για τον @outlander ) Bashieri tricolor 34 no 7.
Χάρτινος κάλυκας 68.5, με ρελι ύψους 3.5mm κ πάχος ~ 2.42
34 γραμμάρια,2.5 διάμετρος σκαγιού.
 

Attachments

  • IMG20230801125855.jpg
    IMG20230801125855.jpg
    282 KB · Προβολές: 27
  • IMG20230801130229~2.jpg
    IMG20230801130229~2.jpg
    233,4 KB · Προβολές: 27
  • IMG20230801125830.jpg
    IMG20230801125830.jpg
    243,9 KB · Προβολές: 27
  • IMG20230801125929~2.jpg
    IMG20230801125929~2.jpg
    285,2 KB · Προβολές: 27
  • IMG20230801125936~2.jpg
    IMG20230801125936~2.jpg
    230,7 KB · Προβολές: 28
Last edited:
Back
Top