Παρουσίαση Φυσιγγίων

Ναι αλλά εγώ άμα πήγαινα να το αγοράσω τώρα θα πήγαινα για τον λόγο ότι είχε μβ36 και ήταν δοκιμασμένο, άμα ήθελα psb2 θα πήγαινα σε άλλο φυσιγγι.
Ακριβώς!
Τα φυσίγγια των βιοτεχνών είναι γουρούνι στο σακί.
Φτιάχνουν ένα όνομα για να εμπνεύσουν εμπιστοσύνη στον άσχετο καταναλωτή και βάζουν κάθε χρονιά μέσα ότι βρουν διαθέσιμο και συμφερότερο. Αγοράζεις μόνο brand name και κάθε 2/3 χρονιές τα φυσίγγια είναι τελείως διαφορετικά. Ούτε καν στα γραμμάρια που αναγράφουν δεν είναι συνεπείς. Σου λέει πχ 40γρ και είναι 38,5. Γιατί;
Εγώ από εμπορικά θα προτιμούσα φυσίγγια μεγάλων εταιρειών που υποτίθεται ότι τα φτιάχνουν όλα. Φτιάχνουν τον κάλυκα, την πυρίτιδα, το βύσμα κλπ.
 
Τα έχουμε ξαναπεί ρε παιδια...
Το μόνο Jordan που έχει μείνει για πολλα χρονια σταθερό στην πυριτιδα του είναι το κόκκινο 32γρ με aquila(αν κ αυτή την στιγμή που σας γράφω δεν παιρνω κ όρκο)..

Το μαυρο 35,5γρ το είχα βρει κάποτε με mb36 κ συγκεντρωτηρα z2m( από ότι είδα τώρα ο συγκεντρωτηρας παρεμεινε ίδιος)

Μπλε 33γρ με mb 32, g3000, jk6 κ τώρα ch6...

To gevelot διασποράς 33γρ( g3000 είχα βρει) έχει γεμιστει κ με διασπορεα Θωδη εκτός από gualandi που ήταν το στάνταρ του.....


Να παμε κ στο 40αρι???
Ουτε τσιχλοφυσιγγο να ήταν με τόσες αλλαγές.....

Λιγοι είναι αυτοί που θα ειδοποιησουν για μια οποιαδήποτε αλλαγή στο προιον τους....

Τι να κάνουμε......
 
Οι πυριτιδες psb μετά το 2019 έχουν αλλάξει αρκετά, παλιά ήταν laminated, τώρα είναι extruded, αυτό φαίνεται από τα φυλλιδια που πλέον δεν είναι τόσο τετράγωνα αλλά λίγο καμπυλωτα στις γωνίες. Λογικά θα είναι λίγο καλύτερες από πριν ( που ήδη ήταν καλές και μάλιστα σε σχέση ποιότητας/ τιμής, οι καλύτερες από όσες εισαγοντουσαν), και πιο σταθερές.
 
Από τη στιγμή που υπάρχει εξάρτηση ως προς την προμήθεια πρώτων υλών,οι αλλαγές είναι δεδομένες.
Κανένας βιοτέχνης δεν θα σταματήσει να παράγει φυσίγγια επειδή υπάρχει έλλειψη της πυρίτιδας που χρησιμοποιεί.
Θα γεμίσει με αυτή που θα βρει,στην τιμή που τον συμφέρει.
Το κολάσιμο είναι να μην ειδοποιεί για την αλλαγή!
 
Θέλει και ερώτημα!!!!! Mb36 όσα παιδιά κυνηγανε Έβρο ξέρουν καλητερα από μένα τη ιστορία έχει γράψει αυτή η πυρητιδα εκει
Μαλλον μιλας για ιδιογόμωση ή παραφορτωμενα εμπορικα
Εγω οσα εμπορικα b&p εριξα σε συνθηκες υγρασιας με τη συγκεκριμένη δεν...
 
Μαλλον μιλας για ιδιογόμωση ή παραφορτωμενα εμπορικα
Εγω οσα εμπορικα b&p εριξα σε συνθηκες υγρασιας με τη συγκεκριμένη δεν...
Έριχνα τα gorillas πρειν 10 χρόνια με δοσολογία 1,90*36 με sg19 σε κάλυκα cheddite 12/70/16 πουθενά δεν κολονε με υγρασιες θέριζε μετα τα άλλαξε έριξε ποιότητα στους κάλυκες.. κουτουμανος διασποράς ρελιαστο με τζαμάκι φυσηγγαρα και αυτό..αυτά μου είχαν τεριαξη εμένα…. με ιδιογωμοση την δούλεψα πολύ λίγο μέτρια πραγματα
 
https://rottweil-ammunition.com/en/products/shotshells/rottweil-game-edition-crow-12-70-2-9-mm


https://www.armurerie-centrale.fr/calibre-12/2427-25-fob-passion-36g-bourre-grasse-1270.html

Γνωμες και πρακτικη εμπειτια για αυτα τα δυο εχει κανενας;

Για ενδημικο με ενδιαφερουν

Ειμαι υπερ ευχαριστημένος απο τις δυο αυτες εταιρειες και ψαχνω κατι για δευτερο ωστε να μου βγαινει καπως πιο οικονομικα και να μην ριχνω αποκκειστικα το χαρτινο waidmanshell
 
Έριχνα τα gorillas πρειν 10 χρόνια με δοσολογία 1,90*36 με sg19 σε κάλυκα cheddite 12/70/16 πουθενά δεν κολονε με υγρασιες θέριζε μετα τα άλλαξε έριξε ποιότητα στους κάλυκες.. κουτουμανος διασποράς ρελιαστο με τζαμάκι φυσηγγαρα και αυτό..αυτά μου είχαν τεριαξη εμένα…. με ιδιογωμοση την δούλεψα πολύ λίγο μέτρια πραγματα
Τωρα που το λες τα 36αρια του γοριλα ηταν καλα κ συγκεντρωτικα.
Οταν πρωτοβγηκαν τα ειχα ριξει σε νορμαλ καιρο σε περδικες.
Κατι πρασινα ηταν αν θυμαμαι καλα ή ηταν πρασινο το κουτι;
 
Μαλλον μιλας για ιδιογόμωση ή παραφορτωμενα εμπορικα
Εγω οσα εμπορικα b&p εριξα σε συνθηκες υγρασιας με τη συγκεκριμένη δεν...
Ρε b&p τσιγκουνευεται το μπαρούτι ,που να το βρει? Έχει παει πολύ ακριβά? .big smile.
 
Τωρα που το λες τα 36αρια του γοριλα ηταν καλα κ συγκεντρωτικα.
Οταν πρωτοβγηκαν τα ειχα ριξει σε νορμαλ καιρο σε περδικες.
Κατι πρασινα ηταν αν θυμαμαι καλα ή ηταν πρασινο το κουτι;
Πράσινο ήταν και το κουτί των 36γρ όπως κ το semi 38γρ..
Ο καλυκας διάφανος...
Αν ήταν κ ο κάλυκας πρασινος τότε έριξες τα semi..

Aυτα λέει ο Ηλίας σε κάλυκες Cheddite τότε(έχουν τα υλικά που αναφέρει)..
Τώρα οι κάλυκες ειναι fiem...

IMG_20230813_202703.jpg
 
Πράσινο ήταν και το κουτί των 36γρ όπως κ το semi 38γρ..
Ο καλυκας διάφανος...
Αν ήταν κ ο κάλυκας πρασινος τότε έριξες τα semi..

Aυτα λέει ο Ηλίας σε κάλυκες Cheddite τότε(έχουν τα υλικά που αναφέρει)..
Τώρα οι κάλυκες ειναι fiem...

View attachment 76769
Με την πρώτη ευκαιρία έχω στα σχέδια συγκριτικό ανάμεσα στο gorilla 36 και του jordan μαύρου 35.5 σε κατανομές και διάτρηση στα 35 και 50 μέτρα σε νο5. Ερώτηση: Το νο5 σκαγι στα ποσα μέτρα πρεπει να τρυπάει τον τενεκέ λαδιου? Στα 30 ή 35?
 
Με την πρώτη ευκαιρία έχω στα σχέδια συγκριτικό ανάμεσα στο gorilla 36 και του jordan μαύρου 35.5 σε κατανομές και διάτρηση στα 35 και 50 μέτρα σε νο5. Ερώτηση: Το νο5 σκαγι στα ποσα μέτρα πρεπει να τρυπάει τον τενεκέ λαδιου? Στα 30 ή 35?
Στα 38 με νορμαλ ταχυτητες δεν ειχε τρυπησει αλλα ειχε χοντρα βαθουλωματα ο τενεκες. Κατι λιγα τρυπησαν.
Βαλε στα 35
 
Με την πρώτη ευκαιρία έχω στα σχέδια συγκριτικό ανάμεσα στο gorilla 36 και του jordan μαύρου 35.5 σε κατανομές και διάτρηση στα 35 και 50 μέτρα σε νο5. Ερώτηση: Το νο5 σκαγι στα ποσα μέτρα πρεπει να τρυπάει τον τενεκέ λαδιου? Στα 30 ή 35?
Ειχα βρει προσφορα στον σαλαπατα πριν αρκετα χρονια και ειχα παρει τα gorilla 36 και34,κυριως τα 36.Ηταν σε καλυκα fiem και τα ειχα βρει πολυ καλα,τα τιναζαν τα παπια.Ομως δεν τα εριξα σε πολυ κρυο,δηλαδη με μειων!Με τα Jordan λιγα που ειχα ριξει δεν τα πολυβρικαμε.
 
Ειχα βρει προσφορα στον σαλαπατα πριν αρκετα χρονια και ειχα παρει τα gorilla 36 και34,κυριως τα 36.Ηταν σε καλυκα fiem και τα ειχα βρει πολυ καλα,τα τιναζαν τα παπια.Ομως δεν τα εριξα σε πολυ κρυο,δηλαδη με μειων!Με τα Jordan λιγα που ειχα ριξει δεν τα πολυβρικαμε.
Τα gorilla 36 λογικά είναι για χειμώνα. Σε νορμάλ καιρό είχα οβερκιλ. Τα jordan δεν τα βρήκες στις προσκοπευσεις?
 
Τα gorilla 36 λογικά είναι για χειμώνα. Σε νορμάλ καιρό είχα οβερκιλ. Τα jordan δεν τα βρήκες στις προσκοπευσεις?
Τα jordan οπως ειπες δεν τα βρικα στην προσκποπευη.Ειχα και μια περιεργη φαση με εναν λαγο που του εριξα στα 20-25μετρα 3 ντουφεκιες και τον βρικα(ευτυχως) μετα απο300 μετρα.Οταν τον εγδαρα ηταν γεματος σκαγια,που τα περισσοτερα ειχαν μεινει στο τομαρι!Εε απο τοτε δεν τα ξαναπηρα
 
Back
Top