Περί Ταχυτήτων

Εξαρτάται τι ποδοσφαιρικό αγώνα είχε την ημέρα που τα γέμιζαν.
Ιταλοί είναι Τολαρα μην παίρνεις κ όρκο.
Έχω 9μιση πακέτα super caccia no6 που δεν σκοτωνουν ούτε ποντικό στα 20μετρα. Κάποια στιγμή θα σφαχτούν μήπως κ μπορέσω να βγάλω τπτ καλό
Μη μου λες τετια και ζαλιζομε για βγαλε συμπερασμα τι παιζει πρωτα και μετα κανε διωρθοση
 
Μη μου λες τετια και ζαλιζομε για βγαλε συμπερασμα τι παιζει πρωτα και μετα κανε διωρθοση
Καλημέρα.
Παίζει στραβόκομμένος συγκεντρωτηρας, άθλια σκάγια, πυριτιδα που αναφλεγεται κ δίνει πολύ πιο λίγο έργο από όσα λοτ έχω δοκιμάσει κ τέλος είναι αρελιαστα.
Χάλια τελείως δηλ.
Γιατί τα κράτησα κ δεν τα εστειλα Τουρη? Μα@@@@α έκανα.
Το θέμα είναι ότι ήρθε Ελλάδα μια μεγάλη τέτοια παρτίδα. Τυχαίο?

Υ. Γ. Για όποιον δεν το πιστεύει κ για να μην νομίσει κάνεις ότι πάω να κάνω δυσφήμιση, μπορώ οποιαδήποτε στιγμή να το αποδείξω με ένα ωραίο βιντεακι κ σφάξιμο πχ σε όσα φυσιγγια θέλετε η να του στείλω να τα δει κ ο ιδιος
Τα συγκεκριμένα είναι του 13-14.
 
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
πας αγοράζεις εμπορικό, στο κουτί γράφει V=420 m/sec Pmax 650 Bars
ή σου λέει ιδιογομωτής μέτρησα το φουσεκ χαρμάν V=420 m/sec
ΜΗΝ ΤΣΙΜΠΑΣ!!!!
αν δεν δεις πίνακα διατρήσεις και V10 ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

πολύ φουμαρο μα πολύ φούμαρο....
........................
 
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
πας αγοράζεις εμπορικό, στο κουτί γράφει V=420 m/sec Pmax 650 Bars
ή σου λέει ιδιογομωτής μέτρησα το φουσεκ χαρμάν V=420 m/sec
ΜΗΝ ΤΣΙΜΠΑΣ!!!!
αν δεν δεις πίνακα διατρήσεις και V10 ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

πολύ φουμαρο μα πολύ φούμαρο....
........................
H λέξη κλειδί είναι ''ποιότητα σκαγιών '' .Τόγραψε πρόσφατα ο κ.Νίκος .
Έφτιαξα κάτι 10άκια για 1η ντουφεκιά καί δέν πήρα πουλί σέκο .
Άλλαξα σε πιο ακριβά καί με 1% περισσότερο αντιμόνιο πάλιν νο.10 .Φωτιά ....
688 CSB1 1.70 X 32 N.10 biorientabile 21 57.50 6*
 
H λέξη κλειδί είναι ''ποιότητα σκαγιών '' .Τόγραψε πρόσφατα ο κ.Νίκος .
Έφτιαξα κάτι 10άκια για 1η ντουφεκιά καί δέν πήρα πουλί σέκο .
Άλλαξα σε πιο ακριβά καί με 1% περισσότερο αντιμόνιο πάλιν νο.10 .Φωτιά ....
688 CSB1 1.70 X 32 N.10 biorientabile 21 57.50 6*
Καλή δοσολογια Λάμπη.
 
H λέξη κλειδί είναι ''ποιότητα σκαγιών '' .Τόγραψε πρόσφατα ο κ.Νίκος .
Έφτιαξα κάτι 10άκια για 1η ντουφεκιά καί δέν πήρα πουλί σέκο .
Άλλαξα σε πιο ακριβά καί με 1% περισσότερο αντιμόνιο πάλιν νο.10 .Φωτιά ....
688 CSB1 1.70 X 32 N.10 biorientabile 21 57.50 6*
τα σκάγια είναι το Α και το Ω συμφωνώ
αλλά η λέξη κλειδί είναι "χημεία" σωστό ταίριασμα των υλικών......
τι να σου κάνω αν πάρεις τα καλύτερα υλικά και τα πιο σκληρά σκάγια και μου βγάλεις φυσίγγι με αρχ. 420 και μενουσα στα 10 μ στα 280 όπως στις 6 συνταγές που παράθεσα ακριβώς γι αυτό τον λόγο;
χώρια την διακύμανση τιμών του V10!!!!!!
 
Στέλιο εγώ προσωπικά είμαι υπέρ των "χαμηλών" ταχυτήτων, αλλα δεν είναι πανάκεια! οφείλω να το παραδεχτώ!

Ναι και οι υψηλές ταχύτητες είναι χρήσιμες...αλλά πως?

Αν δεις τους πίνακες των βαλλιστικών δοκιμών που ανέβασε ο Λευτέρης οι συνταγές Η.V είναι επί το πλείστον σε χαμηλές ως πολύ χαμηλές γομώσεις , και με εξαιρετικά χαμηλές πιέσεις...και συγκεντρώσεις εξαιρετικές...

Τι πιο λογικό και ορθόδοξο? πως αλλιώς δεν θα παραμορφωθούν τα σκάγια?

Οι πλειοψηφία όμως των γομώσεων αυτών απορρίπτονται από τον μέσο Έλληνα κυνηγό η / και ιδιογομωτή γιατί η "ελαφριά" αυτή γόμωση ενώ είναι "γρήγορη" δεν έχει "πολλά" σκάγια!

Εμείς θέλουμε και πολλά σκάγια και γρήγορο φυσίγγιο και καλές κατανομές και γενικά ποιοτική τουφεκιά!!!

Μα πως?

Νομίζω οτι είναι καθαρά και θέμα ψυχολογίας πολλές φορές και φιλοσοφίας κυνηγετικής...όσο και αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε!

Τρομερά
μεγάλο το θέμα...αλλα που κουράγια να γράφεις...;)
Καλημέρα σ΄ όλους τους φίλους!:)… ( συνεχεία από την περασμένη ανάρτηση )

Διαβάζουμε σ’ ένα έντυπο για να ενημερωθούμε…

Shotshellguide intro

DUCKS

**_
Requirements:_ **
Pellet strikes in 30-inch circle: 90 (mallards); 120 (smaller ducks)
Minimum pellet energy: 2 foot-pounds
.Ducks range in size from under a pound to over three times that size.

Δοκιμάζουμε λοιπόν στον πίνακα ένα αναγνωρισμένης αξίας φυσίγγιο γεμισμένο με 28,3 γρ.(μια ουγκιά ) σκληρά σκάγια, Αγγλικά Νο 5 (Αμερικανικό 6αρι, 2,79 χιλ.).

Το φυσίγγιο διαφημίζεται για την μεγάλη ταχύτητά του σε συνδυασμό με τις πολύ χαμηλές πιέσεις που αναπτύσσει και με τις μεγάλες συγκεντρώσεις που δίνει.

Το ταχογραφήσαμε και ο χρονογράφος έδειξε 405 μ/δλ(1330 πόδια/δλ) στο 1,5 μέτρο από την κάνη.

Μετρήσαμε τα σκάγια του και ήταν όντως 2,79 χιλ. ~ 220 σκάγια στο φυσίγγιο.

Στον πίνακα στα 45 μετρά με φουλ, έβαλε 112 σκάγια στον κύκλο των 75 εκατοστών , δηλαδή 51% όσο και η απόδοση δηλαδή του ονομαστικού τσόκ σ’ αυτήν τη απόσταση, με πολύ καλή κατανομή και λίγα κενά.

Με την μέθοδο Oberfell & Thomson με λόγο ισοκατανομής 2,6 κρίθηκε εξαιρετικό και με 5 (πέντε) κενά 12.5 εκατοστών που μετρήσαμε κρίθηκε πάλι εξαιρετικό

Από τους βαλλιστικούς πίνακες (για το Αμερικανικό Νο 6) βλέπουμε ότι σ’ αυτήν την απόσταση (45 μέτρα = 50 γιάρδες )με αυτήν την ταχύτητα δίνει 2,13 ποδολίβρες ενέργεια…

NewPicture9_zps25c214c6.jpg

Είναι λοιπόν συμφώνα μ’ αυτά που βλέπουμε αυτό το φυσίγγιο ικανό να καταβάλει ένα παπί, με ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας από 10-25ο C, στα 40-45 μέτρα?

Eγω νομίζω ότι είναι, αλλά το ζήτημα είναι ποιος το βάζει στο όπλο του?;)
 
Καλημέρα σ΄ όλους τους φίλους!:)… ( συνεχεία από την περασμένη ανάρτηση )

Διαβάζουμε σ’ ένα έντυπο για να ενημερωθούμε…

Shotshellguide intro

DUCKS

**_
Requirements:_ **
Pellet strikes in 30-inch circle: 90 (mallards); 120 (smaller ducks)
Minimum pellet energy: 2 foot-pounds
.Ducks range in size from under a pound to over three times that size.

Δοκιμάζουμε λοιπόν στον πίνακα ένα αναγνωρισμένης αξίας φυσίγγιο γεμισμένο με 28,3 γρ.(μια ουγκιά ) σκληρά σκάγια, Αγγλικά Νο 5 (Αμερικανικό 6αρι, 2,79 χιλ.).

Το φυσίγγιο διαφημίζεται για την μεγάλη ταχύτητά του σε συνδυασμό με τις πολύ χαμηλές πιέσεις που αναπτύσσει και με τις μεγάλες συγκεντρώσεις που δίνει.

Το ταχογραφήσαμε και ο χρονογράφος έδειξε 405 μ/δλ(1330 πόδια/δλ) στο 1,5 μέτρο από την κάνη.

Μετρήσαμε τα σκάγια του και ήταν όντως 2,79 χιλ. ~ 220 σκάγια στο φυσίγγιο.

Στον πίνακα στα 45 μετρά με φουλ, έβαλε 112 σκάγια στον κύκλο των 75 εκατοστών , δηλαδή 51% όσο και η απόδοση δηλαδή του ονομαστικού τσόκ σ’ αυτήν τη απόσταση, με πολύ καλή κατανομή και λίγα κενά.

Με την μέθοδο Oberfell & Thomson με λόγο ισοκατανομής 2,6 κρίθηκε εξαιρετικό και με 5 (πέντε) κενά 12.5 εκατοστών που μετρήσαμε κρίθηκε πάλι εξαιρετικό

Από τους βαλλιστικούς πίνακες (για το Αμερικανικό Νο 6) βλέπουμε ότι σ’ αυτήν την απόσταση (45 μέτρα = 50 γιάρδες )με αυτήν την ταχύτητα δίνει 2,13 ποδολίβρες ενέργεια…

View attachment 43126

Είναι λοιπόν συμφώνα μ’ αυτά που βλέπουμε αυτό το φυσίγγιο ικανό να καταβάλει ένα παπί, με ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας από 10-25ο C, στα 40-45 μέτρα?

Eγω νομίζω ότι είναι, αλλά το ζήτημα είναι ποιος το βάζει στο όπλο του?;)
45 μέτρα με αυτό το νούμερο 2.8 5.5 ,λιιιιιγο χλωμό να κατεβάσεις παπί μαλαρντ ... όταν κ συνήθως τα μεγάλα παπια φλερτάρουν με τις μειον θερμοκρασίες....αργότερα κ κατά τις 11-12 που ίσως ζεστάνει ίσως‼️
 
45 μέτρα με αυτό το νούμερο 2.8 5.5 ,λιιιιιγο χλωμό να κατεβάσεις παπί μαλαρντ ... όταν κ συνήθως τα μεγάλα παπια φλερτάρουν με τις μειον θερμοκρασίες....αργότερα κ κατά τις 11-12 που ίσως ζεστάνει ίσως‼️
Εγώ από 34 γρ. και πάνω, μέχρι όσο φτάσει. Αλλιώς δεν ξεκινάω..terror.
 
Καλημέρα σ΄ όλους τους φίλους!:)… ( συνεχεία από την περασμένη ανάρτηση )

Διαβάζουμε σ’ ένα έντυπο για να ενημερωθούμε…

Shotshellguide intro

DUCKS

**_
Requirements:_ **
Pellet strikes in 30-inch circle: 90 (mallards); 120 (smaller ducks)
Minimum pellet energy: 2 foot-pounds
.Ducks range in size from under a pound to over three times that size.

Δοκιμάζουμε λοιπόν στον πίνακα ένα αναγνωρισμένης αξίας φυσίγγιο γεμισμένο με 28,3 γρ.(μια ουγκιά ) σκληρά σκάγια, Αγγλικά Νο 5 (Αμερικανικό 6αρι, 2,79 χιλ.).

Το φυσίγγιο διαφημίζεται για την μεγάλη ταχύτητά του σε συνδυασμό με τις πολύ χαμηλές πιέσεις που αναπτύσσει και με τις μεγάλες συγκεντρώσεις που δίνει.

Το ταχογραφήσαμε και ο χρονογράφος έδειξε 405 μ/δλ(1330 πόδια/δλ) στο 1,5 μέτρο από την κάνη.

Μετρήσαμε τα σκάγια του και ήταν όντως 2,79 χιλ. ~ 220 σκάγια στο φυσίγγιο.

Στον πίνακα στα 45 μετρά με φουλ, έβαλε 112 σκάγια στον κύκλο των 75 εκατοστών , δηλαδή 51% όσο και η απόδοση δηλαδή του ονομαστικού τσόκ σ’ αυτήν τη απόσταση, με πολύ καλή κατανομή και λίγα κενά.

Με την μέθοδο Oberfell & Thomson με λόγο ισοκατανομής 2,6 κρίθηκε εξαιρετικό και με 5 (πέντε) κενά 12.5 εκατοστών που μετρήσαμε κρίθηκε πάλι εξαιρετικό

Από τους βαλλιστικούς πίνακες (για το Αμερικανικό Νο 6) βλέπουμε ότι σ’ αυτήν την απόσταση (45 μέτρα = 50 γιάρδες )με αυτήν την ταχύτητα δίνει 2,13 ποδολίβρες ενέργεια…

View attachment 43126

Είναι λοιπόν συμφώνα μ’ αυτά που βλέπουμε αυτό το φυσίγγιο ικανό να καταβάλει ένα παπί, με ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας από 10-25ο C, στα 40-45 μέτρα?

Eγω νομίζω ότι είναι, αλλά το ζήτημα είναι ποιος το βάζει στο όπλο του?;)
Σαφώς και κατεβάζει το παπί
μην κοιτάτε γραμμάρια αλλά πόσα από τα γραμμάρια φτάνουν στον στόχο σε τι κατάσταση και με ποιά κατανομή!

αντιστρέφοντας την ερώτηση καπετάνιο μου,
αν αντί 28γρ #6 είχαμε 52 γρ #4 με αρχική "μόλις" 360 μ/δ με όλα τα υπολοιπα χαρακτηριστικά ίδια ποιό θα καταβάλει πιο ευκολα το π@π@κι;
 
Σαφώς και κατεβάζει το παπί
μην κοιτάτε γραμμάρια αλλά πόσα από τα γραμμάρια φτάνουν στον στόχο σε τι κατάσταση και με ποιά κατανομή!

αντιστρέφοντας την ερώτηση καπετάνιο μου,
αν αντί 28γρ #6 είχαμε 52 γρ #4 με αρχική "μόλις" 360 μ/δ με όλα τα υπολοιπα χαρακτηριστικά ίδια ποιό θα καταβάλει πιο ευκολα το π@π@κι;
Καλημέρα Μάριε!:)

Έγραψα στα πόστ μου οτι με χαμηλότερη ταχύτητα απο αυτήν που συνηθίζουμε (μάλιστα πολλάκις αναφέρω και παλιότερα τα προσφιλή μου 1200 πόδια/δλ / 365 μ/δλ) και πιο χοντρά σκάγια κάνεις την δουλεία σου...

Εν προκειμένω εφόσον έχεις βαριά γόμωση πας σε χαμηλότερη ταχύτητα και πιο χοντρά σκάγια...

Στον αντίποδα ...ελαφρύτερη γόμωση πας σε ψηλότερη ταχύτητα και πιο ψιλά σκάγια...

Απλή Φυσική...:)

Πάνω - κάτω την ίδια δουλειά θα κάνουν...διαλέγεις και παίρνεις...ανάλογα τις συνθήκες και τα γούστα σου!
 
Eγω νομίζω ότι είναι, αλλά το ζήτημα είναι ποιος το βάζει στο όπλο του?
Από ότι φαίνεται τουλάχιστον οι μισοί Βρετανοί, που πολλοί από αυτούς βαράνε σε μια μέρα περισσότερα από όσα εγώ σε όλη μου την ζωή. Το ίδιο και σε driven shooting σε φασιανους, και μην σκεφτεί κανείς μικρές αποστάσεις γιατί η μόδα και το επιδιωκομενο εκεί είναι όσο πιο ακραίες αποστάσεις γίνεται. Έχουν αναγάγει σε τέχνη τον σχεδιασμό της παγανας ώστε οι βολές να είναι όσο γίνεται πιο sporting, και η φήμη μίας φάρμας κρίνεται από αυτό.
 
Από ότι φαίνεται τουλάχιστον οι μισοί Βρετανοί, που πολλοί από αυτούς βαράνε σε μια μέρα περισσότερα από όσα εγώ σε όλη μου την ζωή. Το ίδιο και σε driven shooting σε φασιανους, και μην σκεφτεί κανείς μικρές αποστάσεις γιατί η μόδα και το επιδιωκομενο εκεί είναι όσο πιο ακραίες αποστάσεις γίνεται. Έχουν αναγάγει σε τέχνη τον σχεδιασμό της παγανας ώστε οι βολές να είναι όσο γίνεται πιο sporting, και η φήμη μίας φάρμας κρίνεται από αυτό.

ΟΚ....Αλλα αυτα που βαρανε ειναι χρωματιστα κοτοπουλα.....+ οτι ξερουν απο που θα πεταχτει το
πουλι....
Δλδ....κατι αναλογο με την προπονηση που κανω εγω στα δισκακια μου!!!
 
Εχετε πιασει τα ακρα....η κανω λαθος ???
Δεν πας ουτε με 28 γραμμαρια στο παπι ουτε με 360μ/δ....
Εκτος και αν πας για ''παιχνιδι'' και οχι για κυνηγι.....
Ισως να κανω και λαθος.....αλλα ετσι το βλεπω !!!
Νίκο Καλημέρα!:)

Βέβαια πιάσαμε τα άκρα....sarcastic..shake hands.

...δες το ποστάρισμα μου στις βλητικές δοκιμές σελ. 23...

Για μένα 32-34 γρ. Νο 4 385 μ/δλ με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά και την απόδοση της γόμωσης των 28,3 γρ. που ανέφερα παραπάνω στα 45 μέτρα φτάνουν...
 
Last edited:
Από ότι φαίνεται τουλάχιστον οι μισοί Βρετανοί, που πολλοί από αυτούς βαράνε σε μια μέρα περισσότερα από όσα εγώ σε όλη μου την ζωή. Το ίδιο και σε driven shooting σε φασιανους, και μην σκεφτεί κανείς μικρές αποστάσεις γιατί η μόδα και το επιδιωκομενο εκεί είναι όσο πιο ακραίες αποστάσεις γίνεται. Έχουν αναγάγει σε τέχνη τον σχεδιασμό της παγανας ώστε οι βολές να είναι όσο γίνεται πιο sporting, και η φήμη μίας φάρμας κρίνεται από αυτό.
Καλημέρα Λευτέρη!:).shake hands.

Ήθελα να το πω, η να το προσθέσω, αλλα δεν το κάνα για να μην θεωρηθώ "αιρετικός"...

Υ.Γ: έβλεπα προχθές ένα σποτάκι της Eley, που κυνηγούσανε νομίζω Γκραούς, με τα Hi-Flyer...28 γρ...Σφαίρα περνάγανε τα πουλιά, ήταν και ένα νεαρό κορίτσι μια σταλιά μ' ένα ποζέ, έριξε σ' ένα ...κατάλαβα οτι ήταν μακριά ...το τουφέκι δεν κούνησε...λες και έριξε με φλόμπερ!o_O
 
Άσχετα με τα γούστα, εμένα μου αρέσουν κοντοκανα, αυτοί συνδυάζουν μακρυκανα ( 76,82 ), με 28 ,μάξιμουμ 32 γραμμάρια, και από ότι φαίνεται με μεγάλη επιτυχία. Παραδέχομαι πως τα μακρυκανα και βαριά όπλα υπερέχουν βλητικα και ας μην μου αρέσουν. Σαν ορθολογιστες, δεν παρασύρθηκαν από μόδες, ( ψιλά σκάγια οι Γάλλοι και Ιταλοί, χοντρά και μαγκνουμ οι Αμερικανοί), και προς τιμήν τους επιλέγουν, ότι αποδεικνύεται αποτελεσματικοτερο στην πράξη, αλλά αυτοπεριοριζονται επιζητωντας τις δύσκολες βολές, δεν θεωρούν αυτοσκοπό την καρπωση.
 
Μάριο αυτές οι ποδολιβρες που απαιτούνται στην Χ απόσταση είναι στάνταρ ❓τεκμηριωμένες❓❓❓χλωμό μου κάθεται να πέφτει παπί πράσινο με σκαγι 2.8 στα 45 μέτρα (ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών)
Δεν έχουν προκύψει στην τύχη.

Αυτό δεν σημαίνει ότι αν σκάγια με τις απαιτούμενες ποδόλιβρες πέσουν σε ένα θήραμα θα το καταβάλουν σίγουρα για τον απλούστατο λόγο ότι μπορεί να μην καταφέρουν να σπάσουν φτερό γιατί είναι πολύ μαλακά ή απλά μπορεί να το τρυπήσουν και να μην βρουν ζωτικό όργανο.

Όλα είναι στο περίπου αλλά όχι πολύ περίπου :)

Η εκτίμηση απαιτούμενης διάτρησης για εμένα είναι πιο σωστή από την εκτίμηση ενέργειας (ποδόλιβρες).
Αλλά και αυτή είναι στο περίπου γιατί εξαρτάται από την σκληρότητα των σκαγιών που είναι πάντα άγνωστη για εμάς.
 
Last edited:
Back
Top