Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Βασίλη, το παραπάνω βίντεο μάλλον επαληθεύει αυτό πού υπέθεσα. Αν προσέξεις η κάνη είναι ανάμεσα σε 50 με 60 εκατοστά, νομίζω 51 πού είναι πολλές benelli. Το φυσίγγιο από την ελάχιστη αντίδραση του όπλου πρέπει να είναι χαμηλού λάκτισματος. Οταν η γόμωση είναι στο όριο του κάδρου της κάμερας ήδη φαίνεται πως το σύνολο του κλείστρου- φυσιγγίου οπισθοδρομει. Δηλαδή με ήπιο λάκτισμα το κλείστρο ανοίγει όπως φαίνεται σε15με 20 εκατοστά από το στόμιο, συν 51 η κάνη 66 με 71 εκατοστά. Με ένα πιο ισχυρό λάκτισμα ,το κλείστρο θα ξεκλειδώνει πιο γρήγορα . Παρατήρησε επίσης, ( εγώ δυστυχώς το βλέπω στο κινητό) αυτό που είχα γράψει, το ξεκλείδωμα του κλείστρου ( αποστασιοποιηση του κελύφους από την κεφαλή), έχει ήδη γίνει στο ξεκίνημα του βίντεο, η σχετική ταχύτητα της γόμωσης, που είναι πολύ μεγάλη, ως προς την ταχύτητα οπισθοδρομησης του κλείστρου ,είναι που δεν κάνει ευδιάκριτη την κίνηση του, που ήδη έχει αρχίσει πριν η γόμωση φτάσει στα 50 εκατοστά.
Λευτέρη δεν υπάρχει καμία περίπτωση η περιστροφική κεφαλή να ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΕΙ από την κάνη ενώ η γόμωση είναι ακόμα μέσα στην κάνη.
Αυτό πιστεύω και έχω δει ...
Έχω δει δηλαδή πάρα πολλά βίντεο και τα έχω αναλύσει καρέ-καρέ παλιότερα όπως το παραπάνω.
Η κίνηση του κελύφους του κλείστρου προς τα πίσω ΔΕΝ ξεκλειδώνει αμέσως την περιστροφική κεφαλή.
Χρειάζεται να μετακινηθεί αρκετά προς τα πίσω για να ξεκλειδώσει.

Με γομώσεις (48γρ-50γρ) εξάλλου η Μ2 τα πήγε πολύ καλά. Με τις χαμηλότερες είχαμε "θέμα".
Δεν είναι εκεί το πρόβλημα ... δεν ξεκλειδώνει η περιστροφική κεφαλή πιο νωρίς.
Αν μπορέσω θα τραβήξω βίντεο με το δικό μου όπλο για να το δούμε καθαρά.
Και με φυσίγγι χαμηλού και με ισχυρού λακτίσματος.

Untitled 111.jpg
 
Last edited:
Μιας και συζητάμε για καλά και καλύτερα αυτογεμή ήθελα τη γνώμη-σειρά κατάταξης των παρακάτω αυτογεμών (πραγματικό ενδιαφέρον, κυνήγι φτερωτών)
Α. Brawning fusion evolve
B. Beretta A300 outlander
Γ. Fabarm l4s
Οποίο σου αρέσει περισσότερο. Είναι πολύ καλά και τα 3. Είχα την L4S, πολυ ωραίο ντουφέκι. Τώρα έχω την win sx4 (ίδιος μηχανισμός με brow) . Μου αρέσει λίγο καλύτερα η sx4 σαν κύκλος λειτουργιας. Η L4S όμως ποιο όμορφο ντουφέκι και καλύτερο φινίρισμα.
 
Οταν μιλαμε για οπλα μαζικης παραγωγης των τελευταιων χρονων δεν υπαρχει κακο η καλο......
Οτι βολευει τον καθενα....οτι αρεσει στον καθενα και σιγουρα το ποσα μπορει να διαθεσει ο καθενας.
Ολα τα μοντελα μπορουν να κανουν εμπλοκες.....ολα τα μοντελα κατα καιρους εχουν παρουσιασει καποια προβληματα ....
Σιγουρα το συστημα ελατηριου εχει τα πρωτεια στις εμπλοκες και αυτο ειναι γνωστο.
Το marketing ειναι αυτο που κανονιζει το παιχνιδι.......καννες....τσοκ....αυλοι....εξωτερικη εμφανηση....χρυσα σκαλισματα.....ξυλα και διαφορα αλλα μπιχλιμπιδια ειναι στο παιχνιδι αυτο.
Αν εισαι ευχαρηστημενος απο το οπλο σου ....αν εχεις βρει τα φυσιγγια του.......αν εσυ κανεις την σωστη κινηση πριν πατησεις την σκανδαλη τοτε αυτο ειναι το καλιτερο οπλο στον κοσμο!!!!!
 
Κορυφαίο αυτογεμες....το καλύτερο αυτοκίνητο.....Η ωραιότερη γυναίκα....το πιο νόστιμο φαγητό.....
Το καλύτερο ποτό.....κτλ...κτλ....

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Είναι το τι γουστάρει το τι εξυπηρετεί τον καθέναν αλλά και το τι μπορεί να αγοράσει λόγο οικονομικού.

Και ευτυχώς.....διότι όπως έχω ξαναπεί θα είχαμε όλοι το ίδιο όπλο και αυτό στο διάολο να πάει ας το είχαμε.
Αλλά θα θέλαμε όλοι και την ίδια γκομενα.
 
(για εμένα) τα μέταλλα δεν παίζουν κανέναν ρόλο στην βλητική απόδοση.
ps
Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι φυσίγγια που με beretta Α390 πάνε μπάλα με την δική μου Μ2 πάνε απλά κανονικά.
Έχω κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει αλλά θα αργήσει να αποδειχθεί ...

Με ταχογραφο ίσως καταλάβεις τι συμβαίνει. Η σκληρότητα του μετάλλου παίζει μεγάλο ρολο
Στέλιο η σκληρότητα του μετάλλου της κάνης σε τι ακριβώς παίζει ρόλο ;
Στην ταχύτητα της γόμωσης ;
Η κάνη που βγάζει μεγαλύτερες ταχύτητες είναι αυτή με το σκληρότερο μέταλλο ή με το λιγότερο σκληρό ;

==================

Η ερώτηση προς όλους είναι απλή.
2 κάνες ίδιου ή διαφορετικού κατασκευαστή
με μη εξωφρενικές διαφορές στην γωνία κώνου και
με μη εξωφρενικές διαφορές στον αυλό και
με μη εξωφρενικές διαφορές στην σύσφιξη και
με μη εξωφρενικές διαφορές στις λειάνσεις
γιατί με το ΙΔΙΟ (ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ) ΦΥΣΙΓΓΙ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ δίνουν διαφορές στις συγκεντρώσεις πολύ πάνω από το ψυχολογικό όριο του 10% ;;;

Για να μην υπάρχει καμιά παρανόηση με το "μη εξωφρενικές" θα την κάνω ακόμα πιο απλή την ερώτηση ...

Γιατί κάθε κάνη είναι διαφορετική, όπως λένε και οι Αμερικάνοι, ... ακόμα και αν η μια έχει παραχθεί με το ίδιο μηχάνημα 5 λεπτά μετά την άλλη ;;;

Εγώ θα σας πω τι πιστεύω αλλά θέλω να ακούσω πρώτα εσάς ...
 
Last edited:
Στέλιο η σκληρότητα του μετάλλου της κάνης σε τι ακριβώς παίζει ρόλο ;
Στην ταχύτητα της γόμωσης ;
Η κάνη που βγάζει μεγαλύτερες ταχύτητες είναι αυτή με το σκληρότερο μέταλλο ή με το λιγότερο σκληρό ;

==================

Η ερώτηση προς όλους είναι απλή.
2 κάνες ίδιου ή διαφορετικού κατασκευαστή
με μη εξωφρενικές διαφορές στην γωνία κώνου και
με μη εξωφρενικές διαφορές στον αυλό και
με μη εξωφρενικές διαφορές στην σύσφιξη και
με μη εξωφρενικές διαφορές στις λειάνσεις
γιατί με το ΙΔΙΟ (ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ) ΦΥΣΙΓΓΙ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ δίνουν διαφορές στις συγκεντρώσεις πολύ πάνω από το ψυχολογικό όριο του 10% ;;;

Για να μην υπάρχει καμιά παρανόηση με το "μη εξωφρενικές" θα την κάνω ακόμα πιο απλή την ερώτηση ...

Γιατί κάθε κάνη είναι διαφορετική, όπως λένε και οι Αμερικάνοι, ... ακόμα και αν η μια έχει παραχθεί με το ίδιο μηχάνημα 5 λεπτά μετά την άλλη ;;;

Εγώ θα σας πω τι πιστεύω αλλά θέλω να ακούσω πρώτα εσάς ...
Κύριε κύριε κυριε:)Ειναι γκοσιανες κ οι μηχανές❓❓❓ ακολουθούν κ αυτές κάποιο μοτίβο απόκλισης❓❓❓
 
γιατί με το ΙΔΙΟ (ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ) ΦΥΣΙΓΓΙ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ δίνουν διαφορές στις συγκεντρώσεις πολύ πάνω από το ψυχολογικό όριο του 10% ;;;
Να σΕ δώσω την αιρετική μου απάντηση;
γιατί δεν υπάρχει "ΙΔΙΟ (ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ) ΦΥΣΙΓΓΙ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ ¨Η ΕΜΠΟΡΙΚΟ"
από καψούλι σε καψούλι υπάρχει διαφορά, από μικροδιαφορές στο βάρος της μπαρούτης υπάρχει διαφορά, από το πως θα καθίσουν τα φυλλίδια της μπαρούτης υπάρχει διαφορά, από την πίεση επί της πυρίτιδας υπάρχει διαφορά κ.ο.κ.
αθροιζόμενες οι μικροδιαφορές, νάσου η απόκλιση των 10%

θα γίνω κουραστικός αν μιλήσω για στατιστικό πλήθος;
θέλεις να συγκρίνεις 2 κάνες
αν ρίξεις από ένα φυσίγγι με την καθεμία, δεν έκανες ΤΙΠΟΤΑ!!!
αν δεν κάψεις 4-5 φυσίγγια, από 2-3 τύπους ασφαλές συμπέρασμα δεν βγαίνει (τουτέστιν από 16 έως 30 βολές)

Όταν προ αιώνων έκανα εντατικές δοκιμές και συγκριτικά τεστ - είχα διυλίσει τον κώνωπα σε διαφορετικές κάννες ΚΥΡΙΩΣ 70 χιλ , χρωμιωμένες 71 εκ φουλ τσοκ - οι σημαντικές διαφορές αφορούσαν τον συνδυασμό τσοκ & φυσιγγίου, οι κάννες διέφεραν μεν όχι τόσο τραγικά δε...

Δανείστηκα Τότε μια 1100 (full 71 cm 18,5 - 17,5) να την συγκρίνω με την Benelli 123 -saint Etienne (full 71 cm 18,3 - 17,3), επειδή άκουγα ότι "έκοβε μακρύτερα"... ξεκίνησα από 2 τύπους φυσιγγίων με 3 φυσίγγια και κατέληξα σε 5 τύπους φυσιγγίων από 4-5 φυσίγγια, άκρη δεν βρήκα ούτε με συγκεντρώσεις ούτε με διατρήσεις, να φανταστήτε βρίσκω στο Α φυσίγγι μεγαλύτερες διατρήσεις π.χ. >10% στην Μπενέλλι το ίδιο και στο Β, λέω εδώ είμαστε η μπενέλλι "κόβει καλύτερα", στο Γ όμως η 1100 έκοβε π.χ. 15%- 18% περισσότερο στο Δ η 123, στο Ε σχεδόν τα ίδια η 1100 π.χ.3% πιο πολύ... άντε να βγάλεις άκρη...
Ευτυχώς κράτησα δοκίμια κοντά στον Μ.Ο. και όταν αργότερα έμαθα για το σύστημα Ομπερφελλ, τα ανέλυσα και είχα έναν σωστό "μπούσουλα"....
Για να μην σας πω για το μεγκα τεστ κάννη σεντετιέν vs ιταλικές κάννες....

Συμπέρασμα τότε: Μην ασχολείσαι με κάννες ασχολήσου με τσοκ και φυσίγγι.......
 
Καλημέρα, συχνά διαβάζω εδώ στο φόρουμ για παράπονα σχετικά με την απόδοση των κανων των benelli σε σύγκριση με τις beretta, με δεδομένο πως οι κανες τους πρακτικά είναι ίδιες, παράγονται με τα ίδια μηχανήματα, υλικά, στο ίδιο εργοστάσιο, έχω μία υποψία πως η benelli στην επιδίωξη της να κάνει τον μηχανισμό ικανό να ρίχνει πολύ ελαφριές γομώσεις τον έκανε πιο << γρήγορο >> με αποτέλεσμα να ανοίγει το κλείστρο όταν η γόμωση βρίσκεται ακόμα μέσα στην κάνη. Αν διαθέτει κάποιος κάμερα υπερυψηλης ταχύτητας μπορεί εύκολα να το διαλευκάνει, διαφορετικά πρέπει να σκεφτούμε τρόπο να ελέγξουμε αν συμβαίνει ή όχι. Εξ ορισμού ο μηχανισμός αδράνειας θα έπρεπε να αποδίδει καλύτερα.
Δηλαδη λεφτερη αν εγω βγαλω το ελλατιριο αδρανειας απο το κλειστρο και ριξω Μια τουφεκια σε χαρτι που δε θα ανοιξει αυτοματα και μια κανονικα με το ελλατιριο που θα ανοιξει το κλειστρο οπως λες θα εχουνε διαφορα αποδωσης ??? Εχω παρτιρησει οτι με σκοπευτικα φυσιγηια σε καθε φυσιγηι που ριχνω μου πεταει καμποση φλογα απο το κλειστρο οταν ανοιγει!!!!!!! προσοχη μη δωκιμασετε να τουφεκισετε χωρις ελλατηριο μεσα στο κλειστρο της μπενελλι υπαρχει μεγαλος κινδυνος εκπυρσοκροτησης με το που κλεισει το κλειστρο και αν εχει τρεις μεσα να ριξει καταριπας προσοχη μη το δωκιμασετε!!!! Θα το κανω εγω που ειμαι επαγγελματιας στη μαλακια και θα σας πω
 
αυτόν τον πίνακα πρέπει να τον ανεβάσουμε στο άλλο θέμα με τις θαλάμες 70 vs 76, επιβεβαιώνεται η Browning και μάλιστα πανηγυρικά
ιδιες βυσματώσεις
70mm: 66%,66% 76mm: 82%
70mm: 68%,72% 76mm: 71%
70mm: 78%,67% 76mm: 88%
Η χρήση φυσιγγίων 70 χιλ στην θαλάμη 76 χιλ της Μ2 οδήγησε σε ανοιχτότερες συγκεντρώσεις στις πλείστες των περιπτώσεων!

topic.
Το καλύτερο αυτογεμές για μένα θα πρέπει να έχει ............θαλάμες 70 χιλ, ..........
 
αυτόν τον πίνακα πρέπει να τον ανεβάσουμε στο άλλο θέμα με τις θαλάμες 70 vs 76, επιβεβαιώνεται η Browning και μάλιστα πανηγυρικά
ιδιες βυσματώσεις
70mm: 66%,66% 76mm: 82%
70mm: 68%,72% 76mm: 71%
70mm: 78%,67% 76mm: 88%
Η χρήση φυσιγγίων 70 χιλ στην θαλάμη 76 χιλ της Μ2 οδήγησε σε ανοιχτότερες συγκεντρώσεις στις πλείστες των περιπτώσεων!

topic.
υ.γ. με την επιφύλαξη των χοντρότερων σκαγίων
 
αυτόν τον πίνακα πρέπει να τον ανεβάσουμε στο άλλο θέμα με τις θαλάμες 70 vs 76, επιβεβαιώνεται η Browning και μάλιστα πανηγυρικά
ιδιες βυσματώσεις
70mm: 66%,66% 76mm: 82%
70mm: 68%,72% 76mm: 71%
70mm: 78%,67% 76mm: 88%
Η χρήση φυσιγγίων 70 χιλ στην θαλάμη 76 χιλ της Μ2 οδήγησε σε ανοιχτότερες συγκεντρώσεις στις πλείστες των περιπτώσεων!

topic.
Φίλε Μάριε, επίτρεψέ μου να κάνω πάλι το συνήγορο του διαβόλου !!! :cool: Δεν νομίζω ότι ο παραπάνω πίνακας του Βασίλη επιβεβαιώνει την Browning και την άποψή σου. (Χωρίς να μπαίνω στην ουσία, για τις θαλάμες, και το αν έχετε δίκιο ή όχι)... :rolleyes:
Δεν συγκρίνει θαλάμες 70 και 76 χιλ. ... αλλά φυσίγγια 70 και 76 χιλ. !!! Και μόνο η διαφορά στο μέγεθος των σκαγιών (κατά 2 νούμερα πιο χοντρά στα 76άρια), θα μπορούσε να δικαιολογήσει την αυξημένη συγκέντρωση, και χωρίς να λάβουμε υπόψιν τις βαρύτερες γομώσεις και τους ψηλότερους κάλυκες. Εξάλλου δες και στα 70άρια φυσίγγια, το #3 με τα 5άρια σκάγια ότι έδωσε κάπου 10% παραπάνω συγκέντρωση από τα υπόλοιπα (6αρια) !!!
Η σωστή σύγκριση θα ήταν, μόνο τα 6 πρώτα φυσίγγια (με τον 70αρη κάλυκα) να ρίχνονταν και από 70άρα θαλάμη (π.x. από κάποια παλιότερη Benelli - με περίπου ίδιο αυλό, κώνο και τσοκ, και ίδιο μήκος κάννης. Έτσι θα μπορούσε να βγει κάποιο συμπέρασμα ως προς τις θαλάμες (για το αν και ποια υπερτερεί) ... ;)
 
Για να απαντήσω στο Βασίλη ποιο πάνω δεν θα πάρεις ποτέ ίδιο αποτέλεσμα γιατί σε κανένα στοιχείο καμία κανη δεν είναι ίδια με την άλλη μόνο αν την έφτιαχνε με το χέρι και με μέταλο ακριβώς ίδιας δομής και χρησιμοποιούσες ακριβώς ολόιδιο φυσίγγι πράγμα μη εφικτό επομένως παίρνεις ότι βολεύεσαι και τσοκ brain για να βελτίωσεις τις τυχόν μικροδιαφορές προς το καλύτερο και των φυσιγγιων και των κανών .Τώρα αν είσαι ο τυχερός και έχεις πάρει το όπλο με την καλύτερη βλητική απόδοση κάνης ακόμη καλυτερα δύο φορές κερδισμένος.Και για να μην είμαστε τελείως εκτός θέματος το καλύτερο αυτογεμες είναι αυτό που όταν το πιάνεις καβλωνεις όπως την πρώτη σου γκόμενα και σου βγάζει τις λιγότερες
βλάβες με το χαμηλότερο κοστος και τον γρηγορότερο χρόνο επισκευής.
 
Φίλε Μάριε, επίτρεψέ μου να κάνω πάλι το συνήγορο του διαβόλου !!! :cool: Δεν νομίζω ότι ο παραπάνω πίνακας του Βασίλη επιβεβαιώνει την Browning και την άποψή σου. (Χωρίς να μπαίνω στην ουσία, για τις θαλάμες, και το αν έχετε δίκιο ή όχι)... :rolleyes:
Δεν συγκρίνει θαλάμες 70 και 76 χιλ. ... αλλά φυσίγγια 70 και 76 χιλ. !!! Και μόνο η διαφορά στο μέγεθος των σκαγιών (κατά 2 νούμερα πιο χοντρά στα 76άρια), θα μπορούσε να δικαιολογήσει την αυξημένη συγκέντρωση, και χωρίς να λάβουμε υπόψιν τις βαρύτερες γομώσεις και τους ψηλότερους κάλυκες. Εξάλλου δες και στα 70άρια φυσίγγια, το #3 με τα 5άρια σκάγια ότι έδωσε κάπου 10% παραπάνω συγκέντρωση από τα υπόλοιπα (6αρια) !!!
Η σωστή σύγκριση θα ήταν, μόνο τα 6 πρώτα φυσίγγια (με τον 70αρη κάλυκα) να ρίχνονταν και από 70άρα θαλάμη (π.x. από κάποια παλιότερη Benelli - με περίπου ίδιο αυλό, κώνο και τσοκ, και ίδιο μήκος κάννης. Έτσι θα μπορούσε να βγει κάποιο συμπέρασμα ως προς τις θαλάμες (για το αν και ποια υπερτερεί) ... ;)
Και βέβαια να κάνεις τον συνήγορο Στέλιο!
ναι έχεις δίκιο ως προς τα σκάγια, γι αυτό συμπλήρωσα την επιφύλαξη των χοντρότερων

δεν είναι απαραίτητο να γίνουν δοκιμές σε θαλάμη 70 χιλ
η 76 χιλ μας φτάνει
αρκεί οι ίδιες συνθέσεις φυσιγγίων με τα ίδια βύσματα (6χιλ ψηλότερα στις μάγκνουμ) τις ίδιες γομώσεις και την ίδια διάμετρο σκαγίων, να ριφθούν από ΜΙΑ κάνη θαλάμης 76χιλ...
Αυτό ΠΕΡΙΠΟΥ έγινε (με την επιφύλαξη των χοντρότερων σκαγίων και του μικρού - μάλλον ανεπαρκούς αριθμού βολών)
Μας έδωσε μια σοβαρή ΕΝΔΕΙΞΗ τίποτε περισσότερο
 
Back
Top