Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιά όσους ενδιαφέρονται και έχουν χρόνο την Κυριακή, 15/05/2022 18:00-19:30: Η περιβαλλοντική εκπαίδευση στην Ελλάδα, Ιόνιο Πανεπιστήμιο. Σχετικό αρχείο με τα θέματα παρουσίασης και στοιχεία σύνδεσης: εδώ (pdf).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Κάποια θέματα θα παρουσιασθούν από μαθητές/μαθήτριες που δραστηριοποιούνται στην οργάνωση Fridays for Future.

ΥΓ: Νομίζω θα είναι πολύ ενδιαφέρον για όσους έχουν παιδιά στην εφηβεία ή μικρότερα.
 
Γιά όσους ενδιαφέρονται και έχουν χρόνο την Κυριακή, 15/05/2022 18:00-19:30: Η περιβαλλοντική εκπαίδευση στην Ελλάδα, Ιόνιο Πανεπιστήμιο. Σχετικό αρχείο με τα θέματα παρουσίασης και στοιχεία σύνδεσης: εδώ (pdf).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Κάποια θέματα θα παρουσιασθούν από μαθητές/μαθήτριες που δραστηριοποιούνται στην οργάνωση Fridays for Future.

ΥΓ: Νομίζω θα είναι πολύ ενδιαφέρον για όσους έχουν παιδιά στην εφηβεία ή μικρότερα.
Είμαι σχεδόν σίγουρος,για το πού,θα πάει το θέμα...
 
Δε μπορώ να το παρακολουθήσω γιατί τα επίπεδα μόρφωσης και στοιχείων των ομιλητών με ξεπερνούν και δεν θα καταλάβω πως θα καταλήξουν σε προσπάθειες και πρακτικές μεθοδεύσεις που θα με εκνευρίσουν (για να μη αρχίσω τα μπινελικια με τους διαχειριστές της φύσης,είπα να γράψω κομψά το λόγο που δε θέλω να χαλάσω τη διάθεση μου βλέποντας τους).
 
Δεν είναι fake...View attachment 48479
Δε βλέπεις τι έχουμε πάθει με δαυτονε κοντεύει να μας ψοφήσει από τη πείνα και κάποιους τους ψόφησε από την σωστή διαχείριση του κοβιτ και για τους άλλους θα με νιαξει .Το μόνο που θα τον παραδεχομουν ήταν αν πήγαινε Τουρκία και τους έριχνε ένα χεράκι γκαντεμιας .
 
Μοβόροι κυνηγοί ! Σαν δε ντρεπόμαστε....https://www.in.gr/2022/05/14/greece...tin-kopela-mou-ti-eipe-o-drastis-tou-fonikou/
Το θύμα ήταν ο κυνηγός, δηλαδή το καμάκι, άρα ψαράς.;)

ΥΓ: μου θύμισε μιά δικιά μου ιστορία - προ αμνημονεύτων χρόνων, 23χρονος - που η τότε φίλη μου είχε πάει Μυτιλήνη για δουλειά το καλοκαίρι σε ντίσκο, και εγώ πήγαινα εκεί κατά τις 3 τα ξημερώματα για να την "προσέχω" και να γυρίζουμε μαζί σπίτι (κανα μισάωρο με τα πόδια), φορώντας δύο πουλόβερ κάτω από το πουκάμισο, συν σακκάκι, για να μοιάζω "μπρατσάς" - μιλάμε για Ιούλιο και Αυγουστο! Ευτυχώς δεν συνέβει κάτι σπουδαίο... γιατί μάλλον δεν θα με άφηναν τα ρούχα να τρέξω....my man.
 
Last edited:
Το θύμα ήταν ο κυνηγός, δηλαδή το καμάκι, άρα ψαράς.;)

ΥΓ: μου θύμισε μιά δικιά μου ιστορία - προ αμνημονεύτων χρόνων, 23χρονος - που η τότε φίλη μου είχε πάει Μυτιλήνη για δουλειά το καλοκαίρι σε ντίσκο, και εγώ πήγαινα εκεί κατά τις 3 τα ξημερώματα για να την "προσέχω" και να γυρίζουμε μαζί σπίτι (κανα μισάωρο με τα πόδια), φορώντας δύο πουλόβερ κάτω από το πουκάμισο, συν σακκάκι, για να μοιάζω "μπρατσάς" - μιλάμε για Ιούλιο και Αυγουστο! Ευτυχώς δεν συνέβει κάτι σπουδαίο... γιατί μάλλον δεν θα με άφηναν τα ρούχα να τρέξω....my man.
Να 'ταν τα νιάτα δυο φορές...Θόδωρε, η φωτογραφία του κυνηγού, μαζί με τη λεζάντα άγριο φονικό, καταλαβαίνεις πως λειτουργεί συνειρμικά, ε !
 
...

Υ.Γ.
Όποιος αναζητάει στις επιλογές των αποτυχημένων τα αίτια της αποτυχίας τους, ας διαβάσει τα διηγήματα του Ρέιμοντ Κάρβερ, και ειδικά το «Ελέφαντας», και θα καταλάβει τι Δούρειο Ίππο έχουμε μπάσει στην Πόλη μας, δεκαετίες τώρα!
... και το "Λευκή ευθεία γραμμή" του Μιχάλη Φακίνου για να ξεφύγουμε ίσως κάποτε από τον Άγιο ;)
 
Last edited:
Με αφορμή ένα σχόλιο σε εφημερίδα (δες εδώ) κατάλαβα για μία ακόμη φορά, ότι η πραγματικότητα ξεπερνά πολλές φορές την φαντασία! Ο πάλαι ποτέ φίλος και συμφοιτητής μου, Martin Woitke, έχει γράψει τρία αστυνομικά μυθιστορήματα, εκ των οποίων το πρώτο, Orcus, εκδοθέν το 2010, περιγράφει ακριβώς αυτά που σχεδιάζει ο Τσούκερμπεργκ. Βέβαια, η ζωή στην εικονική πραγματικότητα είναι το επόμενο μεγάλο επιχειρηματικό βήμα μετά την εγκατάλειψη της φύσης (δες αγροδιατροφικό great reset) αλλά ελπίζω οι αυριανοί κυνηγοί να μην δελεαστούν από τις προσφορές των τσούξε-μπεργκ και να φροντίσουν να υπάρχει η άγρια πανίδα (και χλωρίδα) ακόμα και όταν όλοι οι άλλοι είναι δέσμιοι των ολοσώματων διεπαφών σε κυνήγια μαμούθ μεσα σε εικονικές στέπες.

ΥΓ: βέβαια υπάρχουν και προγενέστεροι του Woitke συγγραφείς, όπως ο Neal Stephenson με το βιβλίο του Snow Crash (1992), οι οποίοι περιγράφουν παρόμοιους κόσμους.
topic.
 
Το θύμα ήταν ο κυνηγός, δηλαδή το καμάκι, άρα ψαράς.;)

ΥΓ: μου θύμισε μιά δικιά μου ιστορία - προ αμνημονεύτων χρόνων, 23χρονος - που η τότε φίλη μου είχε πάει Μυτιλήνη για δουλειά το καλοκαίρι σε ντίσκο, και εγώ πήγαινα εκεί κατά τις 3 τα ξημερώματα για να την "προσέχω" και να γυρίζουμε μαζί σπίτι (κανα μισάωρο με τα πόδια), φορώντας δύο πουλόβερ κάτω από το πουκάμισο, συν σακκάκι, για να μοιάζω "μπρατσάς" - μιλάμε για Ιούλιο και Αυγουστο! Ευτυχώς δεν συνέβει κάτι σπουδαίο... γιατί μάλλον δεν θα με άφηναν τα ρούχα να τρέξω....my man.
Πως κ δεν σκέφτηκες τα μπρατσακια❓❓❓
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top