Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κυριε Λεωνιδα θα ηθελα τη γνωμη σας στο εξης. Εχω ενα browning 325 με τσοκ 1-3 και επειδη δεν ειμαι και ο καλυτερος σκοπευτης σκεφτομουν να το τροποποιησω σε καποιον οπλυργο σε 2-4. Κυνηγω συνηθως τσιχλες και λαγο. Περιμενω την απαντηση σας. Ευχαριστω.
Ακόμα καλύτερα τοποθέτηση τσοκ λεπτού τοιχώματος αν το επιτρέπουν οι προδιαγραφές του. Υψηλότερο κόστος αλλά αυξημένη χρηστικότητα.

Εάν τελικά ανοίξεις τα τσοκ, εγώ θα πρότεινα τον συνδυασμό 4/3 αντί για 4/2. Τον θεωρώ πιο "κυνηγετικό".
 
Last edited:
Ακόμα καλύτερα τοποθέτηση τσοκ λεπτού σπειρώματος αν το επιτρέπουν οι προδιαγραφές του. Υψηλότερο κόστος αλλά αυξημένη χρηστικότητα.

Εάν τελικά ανοίξεις τα τσοκ, εγώ θα πρότεινα τον συνδυασμό 4/3 αντί για 4/2. Τον θεωρώ πιο "κυνηγετικό".
Σας ευχαριστω. Δυστυχως το εχει δει οπλουργος και μου ειπε οτι δεν εχει τις προδιαγραφες για τοποθετηση τσοκ.
 
Ακόμα καλύτερα τοποθέτηση τσοκ λεπτού τοιχώματος αν το επιτρέπουν οι προδιαγραφές του. Υψηλότερο κόστος αλλά αυξημένη χρηστικότητα.

Εάν τελικά ανοίξεις τα τσοκ, εγώ θα πρότεινα τον συνδυασμό 4/3 αντί για 4/2. Τον θεωρώ πιο "κυνηγετικό".
πριν μια 10 ετια που είχαμε μιλήσει στο τηλέφωνο με τον Λεωνίδα για το 525 μου ειχε προτείνει να παρω τα trulock και μάλιστα οχι αυτά που εξέχουν αλλα σαν τα εργοστασιακά τα παραγγείλα απο Αμερική τοτε ερχόταν χωρίς τελωνείο. πείρα το 2-3-4 και ηταν η καλύτερη συμβουλή και η καλύτερη επιλογή μεταμορφώθηκε το οπλο απο την μια στιγμή στην άλλη και το ευχαριστήθηκα.
 
πριν μια 10 ετια που είχαμε μιλήσει στο τηλέφωνο με τον Λεωνίδα για το 525 μου ειχε προτείνει να παρω τα trulock και μάλιστα οχι αυτά που εξέχουν αλλα σαν τα εργοστασιακά τα παραγγείλα απο Αμερική τοτε ερχόταν χωρίς τελωνείο. πείρα το 2-3-4 και ηταν η καλύτερη συμβουλή και η καλύτερη επιλογή μεταμορφώθηκε το οπλο απο την μια στιγμή στην άλλη και το ευχαριστήθηκα.
Χαίρομαι που βοήθησα!🙂
 
Προς όλους ...

Ξεκαθαρίστε το τοπίο ... ψάχνω όπλο που να βαράει 85-100% στα 36,5m με τα περισσότερα εμπορικά φυσίγγια (ώστε να αγοράζω τα φθηνότερα) και μαμά τσοκ.
Αυτή είναι η μοναδική προδιαγραφή που θέτω ...
Διάτρηση αδιάφορη.

Αποφασίστε και πείτε μου τι να αγοράσω.
Ας είναι όσο ζημιάρικο θέλει, όσο παλιό θέλει και όσο ακριβό θέλει.

Ξέρω ότι το 90% δεν έχει πάντα την απαιτούμενη διάτρηση 😂 και ότι τα χαρτιά δεν λένε όλη την αλήθεια 🤣 αλλά θα το ρισκάρω.
Optima και 302 μην κοιτάξεις τίποτα άλλο οι μόνες που δεν διαλέγουν φυσιγγια και σκοτώνουν στην κυριολεξία
 
Ξεκίνησα εγώ με ειρωνικό σχόλιο, με τσαχπινοπειραχτικη διάθεση, αλλά απόλυτα φιλικά και δικαίως πληρώθηκα αριστοτεχνικά με το ίδιο νόμισμα! Κάποια όμως σχόλια δείχνουν να ξεφεύγουν από την διάθεση φιλικού πειράγματος (όχι δικά σου) και αρχίσει να μυρίζει παρεξήγηση το θέμα.

Τέλος πάντων, θα απαντήσω απλά ότι κι εγώ κυνηγός είμαι πρώτα και μετά οτιδήποτε άλλο.

Τέλος από μένα επί του θέματος. Από εδώ και πέρα αν δεν συμφωνώ με την πεπατημένη θα το βουλώνω.
Αυτα που γράφω εγώ είναι ότι έχω δει έχοντας ρίξει αρκετά φυσίγγια και ακούγοντας γνώμες φίλων που έχουν ρίξει χιλιάδες και ότι βγει το παίρνουν που για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω ονόματα γιατί είναι γνωστοί στο χώρο και δεν έχουν κοληματα με μάρκες ψάχνουν πάντα το καλύτερο και μπορούν και να το υποστηρίξουν και σκοπευτικά για να καταλαβουν τα όρια του κάτι πολύ σημαντικό που το προσπερνάνε διότι άλλο να τρέχω εγώ με μια Μερσεντές και άλλο ένας οδηγός αγώνων εννοείται ότι η άποψη του έχει μεγαλύτερη βαρύτητα + την τελευταία επιβεβαίωση από τον κοουτσ (Μητσιαλη).

Δεν αναφερόμουν σε εσένα ... στον Γιάννη απαντούσα στο bold και όχι στο κόκκινο.
Πολλές φορές όμως οι σκοπευτές επηρεάζουν κυνηγούς (πάλι δεν μιλάω για εσένα που στην τελική έχεις άποψη που σέβομαι).
Το ξέρω από προσωπική εμπειρία και το έχω ακούσει πολλές φορές από άλλους .... το τάδε σκοπευτής είπε αυτό και ο δείνα το άλλο.
Εγώ δεν είμαι ακουστικός τύπος αλλά οπτικός ... για να πιστέψω κάτι πρέπει να το δω.

Ακόμα και να το δω η άποψή μου δεν αλλάζει.
1. Τα πολύ σφιχτά όπλα τραυματίζουν θηράματα γιατί επιχειρείς μακρινές βολές, στις κοντινές και μέσες χρειάζεται μεγαλύτερη σκοπευτική επάρκεια και τελικά αντί να ασχοληθείς με το κυνήγι ασχολείσαι με το όπλο, κάτι που ποτέ δεν θα κάνω.
2. Κανένα όπλο δεν έχει πιο δυνατή περιφέρεια από ένα άλλο με παρόμοια κατανομή και το ίδιο φυσίγγι.
3. Όταν 2 όπλα έχουν παρόμοιες κατανομές και διατρήσεις σκοτώνουν το ίδιο.

Και αυτή δεν είναι η περπατημένη άποψη ... :)
 
Δηλαδή εμένα δύο ρεμι που δεν έχουν βγάλει πρόβλημα πρέπει να είμαι από τους τυχερούς..
Μα και αυτος το ιδιο ελεγε αυτο λεω επισης εγω λεω αυτο που βλεπω αν δε δω δε πιστεβω τιποτα πολυ ειναι κολλημενοι και δε παραδεχοντε τιποτα
 
Μα και αυτος το ιδιο ελεγε αυτο λεω επισης εγω λεω αυτο που βλεπω αν δε δω δε πιστεβω τιποτα πολυ ειναι κολλημενοι και δε παραδεχοντε τιποτα
Έλα ρε συ, ... Θα σου σπάσουν 4-5 εξαρτήματα τώρα και κάτι έγινε ... φυσιολογική φθορά :)
 
Ακόμα καλύτερα τοποθέτηση τσοκ λεπτού τοιχώματος αν το επιτρέπουν οι προδιαγραφές του. Υψηλότερο κόστος αλλά αυξημένη χρηστικότητα.

Εάν τελικά ανοίξεις τα τσοκ, εγώ θα πρότεινα τον συνδυασμό 4/3 αντί για 4/2. Τον θεωρώ πιο "κυνηγετικό".
Τετοιο τσοκαρισμα ειχε το verney carron που ειχα. Σφικτο 3 και 4 Με αυλο 18,5.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top