Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
... δράττομαι της ευκαιρίας Γιάννη μου, και ανθίσταμαι μερικώς στο παρακάτω κομμάτι του άρθρου, δεν είναι έτσι... :)

[...]

Συχνά λέγεται ότι μια γόμωση, πχ 32 γραμμάρια, όταν ρίχνεται από ένα όπλο διαμετρήματος 12 με αυλό 18,4, παράγει μικρότερη πίεση από την ίδια γόμωση σε ένα όπλο διαμετρήματος 16 με αυλό 17,2 χιλιοστών. Ναι, όντως έτσι είναι, η πίεση στον μεγαλύτερο αυλό είναι μικρότερη. Αυτό που δεν λέγεται όμως, είναι ότι για να πιάσουν τα σκάγια την ίδια ταχύτητα στο 12 όσο και στο 16 χρειάζεται μεγαλύτερη γόμωση πυρίτιδας. Με τον ίδιο τύπο κάλυκα, ίδιο καψύλι, ίδιο τύπου συγκεντρωτήρα οι γομώσεις ήταν:
  • 1,55Χ32 στο 12
  • 1,35Χ32 στο 16
Οι πιέσεις ήταν 517 bar στο 12 και 675 bar στο 16.

[...]

Τα δεδομένα της σύγκρισης δεν ειναι σωστά ούτε τα αποτελέσματα, ...υπάρχει ένας κατά προσέγγιση συντελεστής , το νούμερο 0,8536, που δουλεύει ως εξής...

1,55 Χ 0,8536 =1,32

32 Χ 0,8536 = 27,3 ( 26,5 γρ. συμπτωματικά είναι η θεωρητική «τετράγωνη γόμωση» για το 16αρι )

... αν λοιπόν οι γομώσεις ήταν ...
  • 1,55Χ32 στο 12
  • 1,35Χ27 στο 16
... τότε μόνον οι ταχύτητες θα ήταν περίπου ίδιες οι διαφορές δε στις πιέσεις θα ήταν περίπου 40-50 bar το πολύ, παραπάνω στο 16αρι!

Βλητικά , μόλον ότι λιγότερα τα 27 γρ. του 16ριου , οι διαφορές στον πίνακα σε κατανομή, ισοκατανομή, και συγκέντρωση ( % , εννοείται !) είναι αμελητέες...και ίσως και καλύτερη αυτή του 16αριου!;)
 
Το όλο θέμα είναι πολύπλοκο για μένα διότι.Ολες οι τάπες δεν κάνουν ανάλογη έμφραξη σε όλες τις κανες άρα με το ίδιο φυσίγγι μπορεί η μια κανη να βγάζει διαφορετική ταχύτητα και κατανομή .Τα φορτία των σκαγιων πάλι παίζουν ρόλο άλλη κάνη βγάζει άριστο αποτέλεσμα με α φορτίο άλλη με β ,Επίσης ,το τσοκ (εξωεργοστασιακα )άλλες κανες τις βοηθά λίγο άλλες πολύ.Η ίδια η κανη άλλη αποδίδει σε ικανοποιητικά σε μια γάμα 10 φυσιγγίων από τα 1000 και άλλη σε 20 .Άλλη ανταποκρίνεται καλύτερα σε συνθήκες μεγάλους ψύχους άλλη όχι . Πολλοί παράμετροι γι'αυτό δεν αποδέχομαι τα κατεστημένα .Πιστεύω πως εκτός από την τάπα που σου αποδίδει καλύτερα πρέπει να βρεις και τον κατάλληλο όγκο σκαγιων που ταιριάζει στη κανη σου για να πάρεις τα αποτελέσματα που επιθυμείς.Γιαυτο βλέπεις ότι ρίχνεις ένα φυσίγγι ένα νούμερο και το πάει που λέμε και ρίχνεις το ίδιο σε άλλο νούμερο και δεν .Είναι κάτι που το έχουμε συναντήσει πιστεύω πολλοί.
 
Από άλλη γωνία
Έχω δει σε skb 9 του κουνιάδου μου) να δώσουν cast off στο κοντάκι με λάδι ( το οποίο όπως και στα περισσοτερα) μετα απο μικρή πάροδο χρόνου επανήλθε. Δεν φανταζόμουν ότι έχει τόσο μεγάλο περιθώριο να γυρίσει το σωληνάκι και να ταιριάζει ώστε να δένετε το κοντάκι.
 
Δε μου χρειάζεται η ρυθμιζόμενη ράχη απλά θα με έκανε να γέρνω το κεφάλι δεξιά και εγώ ούτε σκύβω ούτε γέρνω σηκώνω όπως κοιτάω κουμπωνω ρίχνω γι'αυτό θέλω τέτοια καστ οφ και κατεβάσματα..
Εχεις υψηλό λαιμό και θέλει τόση μεγάλη κλήση?
 
Έχω δει σε skb 9 του κουνιάδου μου) να δώσουν cast off στο κοντάκι με λάδι ( το οποίο όπως και στα περισσοτερα) μετα απο μικρή πάροδο χρόνου επανήλθε. Δεν φανταζόμουν ότι έχει τόσο μεγάλο περιθώριο να γυρίσει το σωληνάκι και να ταιριάζει ώστε να δένετε το κοντάκι.
Δεν έχει, μετά αρχίζουν οι δυσλειτουργίες.
 
Έχω δει σε skb 9 του κουνιάδου μου) να δώσουν cast off στο κοντάκι με λάδι ( το οποίο όπως και στα περισσοτερα) μετα απο μικρή πάροδο χρόνου επανήλθε. Δεν φανταζόμουν ότι έχει τόσο μεγάλο περιθώριο να γυρίσει το σωληνάκι και να ταιριάζει ώστε να δένετε το κοντάκι.
Έχει αλλά θέλει δουλειά και προσοχή δεν είναι εύκολο.
 
Δεν έχει, μετά αρχίζουν οι δυσλειτουργίες.
Εγώ έχω έτσι το όπλο από το 2006 ούτε επανατατικού έχω αλλάξει ούτε έχει κάνει την παραμικρή εμπλοκή.Αλλα είναι δύσκολο θέλει ακρίβεια λίγο λίγο κρύωμα σε λάδι δούλεμα συνεχώς 5 ώρες ήμουν στον οπλουργο γι'αυτό το λόγο για το ξύλινο κοντάκι που έδειξα στη φωτό ,το πλαστικό της ςς το είχε γυρίσει ο πλαστουργος με ζεσταμα με βάση τα μέτρα του ξύλινου αλλά όσο και αν φαίνεται δεν ήρθε όπως το ξύλινο .
 
Βασίλη καλημέρα. Κυνηγάω μόνο υδρόβια, κάθε μέρα επαρχία μένω οπότε το καθημερινό είναι στάνταρ από πάρα πολύ μικρή ηλικία γιατί κυνηγαγε και ο γέρος μου υδρόβια και με έπαιρνε κοντά σε πολύ μικρή ηλικία, τσίχλες θα κυνηγισω όταν τελείωσει η σεζόν για το υδρόβια. Για αυτό λέω τη έχω δει και τι έχω βιώσει ΜΟΝΟ με τα δικά μου όπλα, δεν με ενδιαφέρει του διπλανού το όπλο. :) :)
Οκ είχα την εντύπωση ότι είχα δει βίντεό σου αλλά άλλος θα ήταν.
Ποιό εμπορικό που παράγεται ακόμα και έχεις χρησιμοποιήσει είναι το καλύτερο για εσένα ανεξαρτήτως τιμής ?
 
Μαρτύρα το, μυστικό είναι; Μόνο Outlander! Κάθε χρόνο παίρνω κι από μία "καλή καραμπίνα" που την πουλάω τον επόμενο. Της Outlander της έχω πιει το αίμα και δεν έχει πει κιχ!
Καλημέρα!!! Λεωνίδα από ότι θυμάμαι παλιά είχες και την 391 urika2!!! Έχεις δει διαφορές στην απόδοση της κάνης της outlander που έχει αυλό 18,4 σε σχέση με την optima με αυλό 18,6 και τον πιο μακρύ κώνο;
 
Καλημέρα!!! Λεωνίδα από ότι θυμάμαι παλιά είχες και την 391 urika2!!! Έχεις δει διαφορές στην απόδοση της κάνης της outlander που έχει αυλό 18,4 σε σχέση με την optima με αυλό 18,6 και τον πιο μακρύ κώνο;
Σίγουρα έχει πιο ανοικτή τουφεκιά η Α300 αλλά πολύ σταθερή απόδοση στους καιρούς. Η 391 είχε δύναμη και συγκέντρωση αλλά ήταν και απρόβλεπτη.
 
Σίγουρα έχει πιο ανοικτή τουφεκιά η Α300 αλλά πολύ σταθερή απόδοση στους καιρούς. Η 391 είχε δύναμη και συγκέντρωση αλλά ήταν και απρόβλεπτη.
Ευχαριστώ για την απάντηση!Κάτι τελευταίο όταν λες απρόβλεπτη εννοείς με διαφορετικά φυσίγγια ή σε σχέση με τον καιρό!!!
 
Σίγουρα έχει πιο ανοικτή τουφεκιά η Α300 αλλά πολύ σταθερή απόδοση στους καιρούς. Η 391 είχε δύναμη και συγκέντρωση αλλά ήταν και απρόβλεπτη.
Συνχαρητηρια για την τοποθέτηση δεν θα γράψω κάτι άλλο απλά το ίδιο έχω ακούσει από ανθρώπους που έχουν αντίληψη του τι γίνεται είσαι ο τέταρτος που το ακούω και κανείς δεν είναι τυχαίος στο χώρο.Το κλείνω εδώ .Για την 391 αναφέρομαι όχι για το σχόλιο της Α300.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top