Σκέφτομαι να αγοράσω...

Αυτό είναι το πρόβλημα ότι δν έχουμε μεγάλα οπλοπολια να έχουν στοκ εδώ πρέπει να το παραγγείλεις να στο φέρουν για να το επωνισεις αλλιώς πρέπει να βρεις μεταχειρισμένο οπότε για αυτό θέλω και γνώμη από το φόρουμ που να πάω προετημασμςνος
Πάρε μια α400 φίλε τότε μην ασχοληθείς με άλλο όπλο με 28 γρ θα σκοτώνεις λαγούς .
 
Αυτό είναι το πρόβλημα ότι δν έχουμε μεγάλα οπλοπολια να έχουν στοκ εδώ πρέπει να το παραγγείλεις να στο φέρουν για να το επωνισεις αλλιώς πρέπει να βρεις μεταχειρισμένο οπότε για αυτό θέλω και γνώμη από το φόρουμ που να πάω προετημασμςνος
Τότε μάλλον θα πρέπει να προσανατολιστείς σε κάτι που να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερες επιλογές όσον αφορά στα μέτρα του κοντακίου, δηλ. πολλές φλάντζες αλλαγής κλίσεων και δυνατότητα αυξομείωσης μήκους κοντακίου, είτε με φέτες επιμήκυνσης, είτε με διαφορετικά πέλματα. Κάποια μοντέλα benelli, beretta αν όχι όλα, έχουν και μάλιστα υπάρχουν και άλλα πλην αυτών που έχουν μέσα στη συσκευασία, Η franchi affinity έχει επίσης. Αλλά δεν μου έρχονται τώρα. Η beretta θεωρώ σε αυτό τον τομέα είναι πολύ καλή.
 
Τότε μάλλον θα πρέπει να προσανατολιστείς σε κάτι που να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερες επιλογές όσον αφορά στα μέτρα του κοντακίου, δηλ. πολλές φλάντζες αλλαγής κλίσεων και δυνατότητα αυξομείωσης μήκους κοντακίου, είτε με φέτες επιμήκυνσης, είτε με διαφορετικά πέλματα. Κάποια μοντέλα benelli, beretta αν όχι όλα, έχουν και μάλιστα υπάρχουν και άλλα πλην αυτών που έχουν μέσα στη συσκευασία, Η franchi affinity έχει επίσης. Αλλά δεν μου έρχονται τώρα. Η beretta θεωρώ σε αυτό τον τομέα είναι πολύ καλή.
Ααα χρήσιμο αυτό πολύ θα το κοιτάξω!!
 
Και κάτι άλλο λίγο εκτός θέματος αυτό που λένε ότι οι μπενελες δν σκοτώνουν ισχύει δν είχαμε ποτέ και δν έχω άποψη
Οι κυνηγοί που έχεις συναντήσει και κυνηγούν με Benelli...σκοτώνουν;
 
Επίσης είναι μοντέλο για μπεκάτσα οπότε θα θέλει επιτόπου αλλαγή το πέλμα του κοντακιου είναι σχεδιασμένο για να σημαδεύει ψηλά εγώ θέλω στο έδαφος με βολές μικρές έως μεσαίες αποστάσεις
Για ποιο οπλο καο ειδικα καραμπινα δεν ξερω να σου πω
Ουτε για ποιο δικαννο μπορω να σου πω, ειναι καθαρα στο γουστο σου
Το μονο που θα σου πω ειναι για το βαρος του οπλου
Για καραμπινα δεν ξερω εαν παιζει ρολο
Στα δικαννα ομως, ενα οπλο 12αρι πολυ ελαφρυ μπορει να σου φανει μεγαλο πλεονεκτημα η μεταφορα του αλλα ενα πολυ ελαφρυ οπλο σε κυνηγια εδαφοβιου θηραματος που η αντιδραση μας ειναι στιγμιαια και γρηγορη στην ντουφεκια παρουσιαζουν το μειονεκτημα να σε βγαζουν εκτος πεδιου βολης ακριβως λογο του βαρους τους
Ειδικα εαν εισαι χειροδυναμος
επιπλεον με βαριες γομωσεις 36+ που ριχνουμε ατον λαγο επι το πληστον εχουν σημαντικο λακτισμα και αναπηδηση
Δεν θα προτιμουσα προςωπικα ενα οπλο επ ουδενι κατω απο 2800 σε βαρος με ιδανικο κατ εμενα κατι στα 3κιλα πανω κατω
Το θεμα φυσιγγι επειδη δεν ριχνεις πολλα δεν ειναι τοσο σημαντικο οσο το θεμα να σε βαζει ευκολα στην σκοπευτικη γραμμη το οπλο χωρις σκαμπανευασματα η να σε βγαζει πολυ μπροστα
 
Δίκανα έχω 4 σε διάφορα βάρη οι διαφορές στο λάκτισμα είναι εξωφρενικές για μένα είναι ότι καλύτερο είναι ένα Σίμσον που έχω είναι κάπου στη μέση σε θέμα βάρους από τα υπόλοιπα και με βολεύει στις μπιχτες τουφεκιές που λένε.. Αλλά σκέφτηκα ένεκα της σεζόν να πάρω και ένα καινούργιο παιχνίδι
 
Back
Top