Σκοπευτήριο Σχιστού

Ένας λόγος που φαντάζομαι ότι απαγορεύεται στους αγώνες να τουφεκίσεις δεύτερη φορά ένα σπασμένο πιάτο είναι η περίπτωση να σπάσει ο δίσκος αλλά να μην θεωρηθεί ότι έσπασε από την τουφεκιά αλλά από την φυγόκεντρη δύναμη. Σπάνια περίπτωση που έγκειται στην κρίση του διαιτητή. Το έχω δει να συμβαίνει μία φορά σε αγώνα στο Σχιστό και σε εκείνη την περίπτωση, μετά από διαβούλευση των διαιτητών, το πιάτο είχε μετρήσει zero. Φανταστείτε ότι είχε τουφεκιστεί το πιάτο, δεν είχε σπάσει και λίγο πριν πέσει κάτω, χώρισε στα δύο, αφού διάνυσε κάποια αρκετά μέτρα μετά την τουφεκιά . Προφανώς είχε πάρει κάποιο σκάγι αλλά δεν έσπασε ακαριαία ή τέλος πάντων εντός της λογικής χρονοκαθυστέρησης μέχρι τα σκάγια να φτάσουν τον δίσκο.
 
Σκεφτόμουν καιρό ότι πρέπει να κάνω μια φόρτιση-εκφόρτιση στην κάμερα γιατί η απραξία για μεγάλο χρονικό διάστημα χαλάει την μπαταρία. Βρήκα λοιπόν την ευκαιρία σήμερα, σε μια απόφαση της τελευταίας στιγμής, γύρω στις 18:00 να πάω μια βόλτα στο σκοπευτήριο. Έριξα μια πούλα στο αριστερό γήπεδο με 25/25.
Έτσι όπως εξελίχθηκε η πούλα με "χάλασε" που δεν μπόρεσα να την ολοκληρώσω μονοτούφεκα με 25 φυσίγγια, γιατί ο δυνατός αέρας με κάποιες ριπές, έκανε δύο φορές τους δίσκους να ανεβοκατεβαίνουν την στιγμή που είχε δοθεί η εντολή για πάτημα της σκανδάλης και χρειάστηκαν και δεύτερη τουφεκιά για να σπάσουν. .shoot.
Την τελευταία φορά που είχα πάρει την κάμερα στο σκοπευτήριο είχα διαπιστώσει ότι δεν μου έγραφε τους ντουμπλέδες, χρειαζόταν αλλαγή στον χρόνο εγγραφής, αυτό όμως έχει σαν αποτέλεσμα μεγαλύτερο χρόνο επεξεργασίας και αποθήκευσης μετά τις βολές. Παίζαμε τρία άτομα στην πούλα, οπότε ο χρόνος μέχρι να ξαναέρθει η σειρά μου ήταν λίγος με αποτέλεσμα να μην γράψει το ένα από τα δύο μονά πιάτα που χρειάστηκε δεύτερη τουφεκιά και έναν ντουμπλέ .hit.. Γαμώτο ωραία θα ήταν να το γράψει σερί το 25άρι .love.. Μόλις ανέβει το video θα το δημοσιεύσω.
Στο δεξί γήπεδο είχε περάσει η ώρα και ξενέρωσα όταν δεν είδα καθόλου ένα skeet-πιάτο....asking., από εκεί και πέρα η πούλα έγινε ολίγον τσίρκο, με παραγγελίες για sim ντουμπλέδες συνεχώς ... .,,,,,..
 
Να ρωτησω κατι; Ποια ειναι η σωστη επιλογη ωστε να δω την κανονικη ταχυτητα των δισκων; Ετσι οπως το χεις κανει βεβαια προσφερει μια χαρα φροντιστηριο για να δεις προσκοπευσεις και τετοια

Ωραια δουλεια ομως
 
Να ρωτησω κατι; Ποια ειναι η σωστη επιλογη ωστε να δω την κανονικη ταχυτητα των δισκων; Ετσι οπως το χεις κανει βεβαια προσφερει μια χαρα φροντιστηριο για να δεις προσκοπευσεις και τετοια

Ωραια δουλεια ομως
Δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις, μάλλον μπορείς αν κατεβάσεις το video και το αναπαράγεις με 4 φορές μεγαλύτερη ταχύτητα. Η ταχύτητα που είναι γραμμένο το video είναι στο 1/4 της αρχικής.
 
Από ότι είδα, αυτό το 1,5 που βγάζει το youtube στις επιλογές είναι κοντά στην πραγματικότητα.
 
To βαλα Χ2 και πηρα μια ιδεα περιπου. Το φοντο ζορικο, ειδικα σε μενα που χω καλομαθει με το δικο μας. Επισης ενδιαφεροντα καπνισματα ειδα στο 1.10
Αυτα μαλλον πηγαινουν για τον αλλο, τον παραπονιαρη .sarcastic.
 
:p μια χαρα... θα ερχομαι εγω να σε τραβω με καμερα να κανεις μονοτουφεκια τα παντα

Ετσι οπως το χεις κανει βεβαια προσφερει μια χαρα φροντιστηριο για να δεις προσκοπευσεις και τετοια

.buy buy. Αυτα του λετε κ εχει καβαλησει το καλαμι... .buy buy..yelling.
Άρη το νου σου άρχισαν διπλές προπονήσεις.sarcastic.

Επισης ενδιαφεροντα καπνισματα ειδα στο 1.10
Αυτα μαλλον πηγαινουν για τον αλλο, τον παραπονιαρη .sarcastic.

Το βιντεο αυτο ηταν απειλη προς τον αρι;
To φοβο μου να εχεις xουνταλα... .yelling..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Εεεεεε φιλαρακι αυτη η πουλα ειναι με το νεο σου σετακι U3-U3? .yel.
Καλος εισαι δεν λεω, το εκανες παλι το 25αρακι σου αλλα πολλα κομματια στους δισκους ρε παιδι μου... Πολλα καμματια... Καπνο μονο 3 φορες ειδα... .buy.
Περα απο την πλακα, ωραιο ειναι κ με ωραια κυνηση στους δισκους που φαινεται αυτος ο ελαχιστος χρονος που μενεις μαζι με το δισκο για να κλειδωσεις την προσκοπευση... ;)
 
Last edited:
Καπνο μονο 3 φορες ειδα... .buy.
Έχεις δίκιο σ'αυτό και ξέρεις γιατί συμβαίνει; Γιατί δεν λέω να βοηθήσω την τουφεκια όσο περισσότερο γίνεται με το σώμα. Το κοντάκι έχει ακουμπήσει το απόλυτο για τουφεκιες στις 45 μοίρες και πάνω. Μην ξεχνάς ότι το όπλο το θέλω πρώτα κυνηγητικό και μετά σκοπευτικό. Οι περισσότεροι δίσκοι σε αυτή την πουλα είναι χαμηλοί. Το 80% των δίσκων,ανεξαρτήτου τροχιάς, πάνω από τη γωνία των 45 μοιρών απλά εξατμίζεται.
Ναι, με u3 είναι όλοι οι δίσκοι και αν σκεφτείς πως είναι η τουφεκια με ένα u3 στα 20-30 μετρα, δεν με χαλάνε και μερικά κομμάτια. Εξάλλου είμαι στην διαδικασία εκμάθησης, δεν είναι πάνω από δύο μήνες που τελειοποιήθηκε το κοντάκι :)
 
Last edited by a moderator:
Γιωργο δηλαδη μονο δισκο κοιτας;
Αυτό θα ήταν το ιδανικό, προσπαθώ όμως, τα πιο εντυπωσιακά σπασίματα γίνονται τότε. Αν αρχίσεις τους υπολογισμούς ... το χασες το παιχνίδι.
 
Αυτό θα ήταν το ιδανικό, προσπαθώ όμως, τα πιο εντυπωσιακά σπασίματα γίνονται τότε. Αν αρχίσεις τους υπολογισμούς ... το χασες το παιχνίδι.
Γιωργο ισως παρατεταμενης απραξιας οταν πηγαινα μονο focus συον δισκο οπως διδαχτηκα τα αποτελεσματα ηταν κακα...αρχισα το σκουπισμα και ξεκινησα να σπαω παλι τους δισκους...αλλα οταν ειναι κανενας πολυ γρηγορος τυπου skeet και δεν σημαδευω κανω καπνισματα...δουλεια και παλι δουλεια!
 
Πολλα καμματια...

Το 80% των δίσκων,ανεξαρτήτου τροχιάς, πάνω από τη γωνία των 45 μοιρών απλά εξατμίζεται.

Αυτό που σου έλεγα για τις πιο ψηλές τροχιές ... ;) Στα μπασίματα θα γελάσουμε :)

 
Back
Top