Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ωραία..Γινόμαστε Αγγλία σιγά σιγά...well done.
Δια να ξεπεραστεί η λανθασμένη νοοτροπία των 34γρ εις το κυνηγιν της κελαηδοτσιχλας...shake hands.

Φιαλράκι εγώ κάτω από 40 γραμμάρια δεν βάζω στο όπλο μου... Θέλω ρε παιδί μου να τουφεκάω με γόμωση όσο το βάρος της τσίχλας, δίκαια πράγματα!!
 
Παλιότερο άρθρο του Μπάμπη Αιγινιτη και να προσθέσω ότι πολλά σκοπευτικά φυσιγγια έχουν καλύτερα υλικά και πιο προσεγμένη κατασκευή σε σχέση με πολλά 32αρια.

Σκοπευτικά φυσίγγια για κυνήγι
Υπάρχουν κάποιοι «πονηροί» πωλητές που ισχυρίζονται επίμονα προς τον πελάτη ότι ένα σκοπευτικό φυσίγγιο με 24 γρ. ή 28 γρ. δεν κάνει για κυνήγι και τον οδηγούν εντέχνως σε εκείνο το φυσίγγιο που τους συμφέρει να πουλήσουν. Μην πέσετε ποτέ σε αυτή την καλοστημένη παγίδα. Τα σκοπευτικά φυσίγγια είτε είναι 24 γρ. ( trap – skeet), είτε 28 γρ. (sporting), είναι ιδανικές λύσεις για κάποιον που αποζητά στο κυνήγι του ένα «γρήγορο» φυσίγγι με σκληρά σκάγια και χαμηλές πιέσεις. Το σκοπευτικό φυσίγγι προτείνεται ανεπιφύλακτα για γυναίκες και νεαρούς κυνηγούς, καθώς κι εκείνους που θέλουν να αποφύγουν το φαινόμενο «flinching» (έχει γραφτεί σχετικό άρθρο γι αυτό). Σκεφτείτε μόνο ότι το εικοσάρι διαμέτρημα, που είναι ιδιαίτερα δημοφιλές σε πολλές χώρες για κυνηγετική χρήση, διαθέτει ποικιλία φυσιγγίων με γόμωση 24 και 28 γρ. με άριστες αποδόσεις. Προσωπικά, σχεδόν σε κάθε κυνηγετική περίοδο θα χρησιμοποιήσω σε συγκεκριμένα θηράματα (τσίχλες-ορτύκια) κάποιες φορές που με ενδιαφέρει η εξαγωγή συμπερασμάτων σκοπευτικά φυσίγγια. Επίσης, σκοπευτικά φυσίγγια με 24 και 28 γρ. προτείνονται για κυνηγετική χρήση σε πολύ ελαφριά όπλα ή όπλα με πολύ στενούς αυλούς, που κλωτσούν ανυπόφορα. Αφήστε λοιπόν τους πονηρούς που δεν έχουν πατήσει το πόδι τους στο βουνό, ούτε έχουν ρίξει ποτέ τουφεκιά σε πουλί να λένε τα δικά τους κι εσείς κάντε αυτό που πρέπει. Αυτοί δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν μπροστά μας, συνεπώς πρέπει να μάθουμε να τους αποφεύγουμε.
 
Είναι τα γνωστά σπανιολικα φυσιγγια;
Αυτό που λεει ο Βίκτωρας συνδιασμός πλαστικης ταπας και φελου που λέει ότι κρατάει σταθερές ταχύτητες και πιέσεις.
Η Ρίο έχει δύο εργοστάσια στην Αμερική αλλά δεν νομίζω να είναι μόνο για την εδώ αγορά.
 
Last edited:
Φιαλράκι εγώ κάτω από 40 γραμμάρια δεν βάζω στο όπλο μου... Θέλω ρε παιδί μου να τουφεκάω με γόμωση όσο το βάρος της τσίχλας, δίκαια πράγματα!!
Μάνο φαντάζομαι με τι θα κυνηγάς τους αγριόχοιρους τότε....sarcastic.:p
 
Η Rio και η Maxam πίστευα ότι ήταν Ισπανικές εταιρείες.

Μπορεί να το έκαναν για την Αμερικανική αγορά και υπάρχει άλλο εργοστάσιο στην Ευρώπη, όπως το χει κάνει και η Fiocchi πολλά χρόνια πριν.
Φυσικά και η ΜΑΧΑΜ (και η θυγατρική RIO) είναι Ισπανικές - όσο μπορεί σήμερα μια ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΗ εταιρεία να χαρακτηριστεί με το όνομα μιας συγκεκριμένης χώρας ...
Αν θυμάμαι καλά, η RIO είχε "βάλει πόδι" στην Αμερική και είχε ανοίξει εργοστάσιο εκεί από τότε που η ΜΑΧΑΜ λεγόταν ακόμη UEE (Union Espanola de Explosivos).
http://www.rioammo.com/about_rio_ammunition.html
https://www.maxam.net/en/maxam/who_we_are/history

1872. Alfred Nobel founds the Sociedad Española de la Pólvora Dinamita. Privilegios A. Nobel, with its head office in Galdácano (Bilbao), Spain.
1896. The company Nobel merges with eight societies creating the Unión Española de Explosivos, S.A. (UEE).
1999. They initiate the manufacturing and commercialization of cartridges for sports and hunting.
1911. They start to produce military gunpowder for the Spanish Navy.
1970. UEE, S.A. and the Compañía Española de Minas Río Tinto merge to create Unión Explosivos Río Tinto, S.A. (ERT)
1994. UEE, S.A. and the Compañía Española de Minas Río Tinto merge to create Unión Explosivos Río Tinto, S.A. (ERT)
UEE commences activity as an independent company.
2001. UEE starts its worldwide development.
2006. The UEE Group changes its name and Corporate identity to MAXAM. MAXAM Foundation is created.
2011. Today, our products reach more than one hundred countries on five continents.
 
Ενδιαφέρον άρθρο για τα σκοπευτικά φυσιγγια της RC , αναφέρει το πως γεμίζονται , όπως και η περιεκτικοτητα αντιμονιου σε αμερικάνικα premium φυσιγγια φτάνει το 7% για να πετύχουν μεγάλη σκληρότητα στα σκαγια (προσωπική γνώμη χωρίς να ξέρω πολλά γύρω από το θέμα νομίζω όσο αυξάνεται το αντιμόνιο τόσο μικραινει το ειδικό βάρος του μολυβδου και ότι συνεπάγεται μικρότερες ταχύτητες σε μακρινές αποστάσεις, λιγότερη δύναμη ) και πώς οι Ιταλοί με μόλις 3 % αντιμόνιο αλλά με τη διαδικασία ψυχρανσης τον σκαγιων σε νερό καταφέρνουν την ίδια σκληρότητα ίσως και μεγαλύτερη, και αναφέρει τώρα καταλαβαίνει γιατί οι Ιταλοι σκοπευτες με no 8,5 καταφέρνουν και σπάνε δίσκους σε μακρινές αποστάσεις.

http://www.thefirearmblog.com/blog/2013/01/11/rc-cartridges-simply-superior/
 
Last edited:
H προσμιξη με αντιμονιο στα σκαγια, αυξανει τη σκληροτητα τους, αλλα ως ενα βαθμο, γιατι απο καποιο ποσοστο και μετα γινονται ευθριπτα. Επισης το αντιμονιο εχει μικροτερο ειδικο βαρος, οποτε αυξανοντας το ποσοστο σε αντιμονιο, το ιδιας διαμετρου σκαγι ειναι λιγοτερο βαρυ. Το ελαφρυτερο σκαγι εχει μεγαλυτερες ταχυτητες κατα την εξοδο απο την κανη, αλλα λογω βαρους, μικροτερες μενουσες απο μια αποσταση και μετα.
 
Ενδιαφέρον άρθρο για τα σκοπευτικά φυσιγγια της RC , αναφέρει το πως γεμίζονται , όπως και η περιεκτικοτητα αντιμονιου σε αμερικάνικα premium φυσιγγια φτάνει το 7% για να πετύχουν μεγάλη σκληρότητα στα σκαγια (προσωπική γνώμη χωρίς να ξέρω πολλά γύρω από το θέμα νομίζω όσο αυξάνεται το αντιμόνιο τόσο μικραινει το ειδικό βάρος του μολυβδου και ότι συνεπάγεται μικρότερες ταχύτητες σε μακρινές αποστάσεις, λιγότερη δύναμη ) και πώς οι Ιταλοί με μόλις 3 % αντιμόνιο αλλά με τη διαδικασία ψυχρανσης τον σκαγιων σε νερό καταφέρνουν την ίδια σκληρότητα ίσως και μεγαλύτερη, και αναφέρει τώρα καταλαβαίνει γιατί οι Ιταλοι σκοπευτες με no 8,5 καταφέρνουν και σπάνε δίσκους σε μακρινές αποστάσεις.
http://www.thefirearmblog.com/blog/2013/01/11/rc-cartridges-simply-superior/
Αν εχουν καταφέρει οι Ιταλοί να φτιάξουν σκάγια με 3% αντιμόνιο αλλα με σκληρότητα σκαγιών 7% αντιμόνιου, έχουν συνδυάσει δηλαδή μεγαλύτερο ειδικό βάρος σκαγιού με την ίδια σκληροτητα των premium Αμερικάνικων φυσιγγίων, μιλάμε για μεγάλο πλεονέκτημα...
Έχουμε δηλαδή και μεγάλη διάτρηση, λόγω σκληρότητα και μεγάλη διατήρηση της ταχύτητα και άρα της ενέργειας του σκαγιού, λόγω του μεγάλου βάρους...
Φυσίγγια με τέτοιου είδους σκάγια, θα ήταν ιδανικά για θηράματα όπως οι ψηλωμένες φασσες, τα παπιά (όπου επιτρέπονται τα μολύβδινα ακόμα), και γενικά για τα λεγόμενα ''σκληρά'' θηράματα και τις μακρινές αποστασεις.
Ξέρουμε αν γεμίζονται κυνηγετικά φυσίγγια με τέτοια σκάγια?
 
Αν εχουν καταφέρει οι Ιταλοί να φτιάξουν σκάγια με 3% αντιμόνιο αλλα με σκληρότητα σκαγιών 7% αντιμόνιου, έχουν συνδυάσει δηλαδή μεγαλύτερο ειδικό βάρος σκαγιού με την ίδια σκληροτητα των premium Αμερικάνικων φυσιγγίων, μιλάμε για μεγάλο πλεονέκτημα...
Έχουμε δηλαδή και μεγάλη διάτρηση, λόγω σκληρότητα και μεγάλη διατήρηση της ταχύτητα και άρα της ενέργειας του σκαγιού, λόγω του μεγάλου βάρους...
Φυσίγγια με τέτοιου είδους σκάγια, θα ήταν ιδανικά για θηράματα όπως οι ψηλωμένες φασσες, τα παπιά (όπου επιτρέπονται τα μολύβδινα ακόμα), και γενικά για τα λεγόμενα ''σκληρά'' θηράματα και τις μακρινές αποστασεις.
Ξέρουμε αν γεμίζονται κυνηγετικά φυσίγγια με τέτοια σκάγια?
Σπύρο ξέρω ότι τα χρησιμοποιεί η RC και η B&P στα σκοπευτικά τούς με την ονομασία tempered lead τώρα σε κυνηγετικα δεν γνωρίζω αλλά γιατί οχι.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top