Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ακόμα δεν έχω καταλάβει τα μισόταπα πώς δουλεύουν.
Έχουν τα χαρακτηριστικά της μάλλινης τάπας ή είναι κάτι άλλο διαφορετικό;
 
Το φυσίγγι αυτό είναι Ισπανικό με ονομασία MAX, είναι γεμισμένο με μισόταπες και βγαίνει σε νούμερο 7,5. Θα ήθελα να το πάρω για τις "ψηλωμένες" των μπασιμάτων αλλά για λόγους οικονομικής δεοντολογίας δεν το πήρα.
Γιώργο γιατί θα πάρεις ένα φυσίγγιο με μισόταπα για τις ψηλωμένες?
Ενα SPORTING Νο 7,5 με συγκεντρωτήρα λογικά δε θα σου βγάλει πιο συγκεντρωτική ντουφεκιά?
 
Κακως θεωρητε οτι η μισοταπα ή η μαλλινη δεν μπορει να δωσει μακρινες τουφεκιες. Ακουει καλυτερα το τσοκ, οπως και η μαλλινη, επειδη μαλλον δεν παρεμβαλονται τα πεταλα ενος κανονικου βυσματος. Επισης, ακριβως αυτη η ελλειψη εξαλειφει το φαινομενο καποια βυσματα να μισοανοιγουν, καταστρεφοντας καπως την κατανομη
 
Δεν είπα ότι τα μαλλινόταπα δεν κάνουν για μακρινές ντουφεκιές, αλλά σε δοκιμές που έχω κάνει Βίκτωρα με ''μαλλινόταπα'' εμπορίου και φυσίγγια με συγκεντρωτήρα ιδίων γραμμαρίων και Νο σκαγιών, τα ''μαλλινόταπα'' μου έδινα πάντα ελαφρά πιο ανοιχτή ντουφεκιά και μου γέμιζαν καλύτερα την περιφέρεια της ντουφεκιάς, ενώ τα φυσίγγια με συγκεντρωτήρα μου γέμιζαν καλύτερα το κέντρο.
Η διαφορές βέβαια ήταν πιο μεγάλες στα πιο ανοιχτά τσοκ ενώ στα κλειστά υπήρχαν μεν αλλά σε μικρότερο βαθμό.
Φυσίγγια με μισόταπα δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.
Γιαυτο ρώτησα το Γιώργο με το σκεπτικό ότι, λόγω των σχετικά λίγων σκαγιών που περιέχει η γόμωση των 28 γρ Νο 7,5 στις ψηλωμένες κίχλες θα θέλει ντουφεκιές που βγάζουν σφικτό κέντρο.
 
Last edited:
Σπυρο, αυτη ακριβως ειναι η διαφορα μαλλινοταπας-βυσματος. Αυτες τις διαφορες φυσικα μπορεις καπως να τις αλλαξεις σφιγγοντας ενα βαθμο το τσοκ με μαλλινοταπα, οποτε στην ουσια εχεις παραπλησιο αποτελεσμα. Το κακο, αν μπορει να θεωρηθει, ειναι οτι τα φυσιγγια με εντονα κεντρα ναι μεν εχουν περισσοτερη χρηση σε οριακες τουφεκιες, αλλα ταυτοχρονα δεν συγχωρουν και λαθη στο στοχο, αντιθετως με την κατανομη της μαλλινοταπας που ειναι πιο ομοιομορφη.
 
Σπυρο, αυτη ακριβως ειναι η διαφορα μαλλινοταπας-βυσματος. Αυτες τις διαφορες φυσικα μπορεις καπως να τις αλλαξεις σφιγγοντας ενα βαθμο το τσοκ με μαλλινοταπα, οποτε στην ουσια εχεις παραπλησιο αποτελεσμα. Το κακο, αν μπορει να θεωρηθει, ειναι οτι τα φυσιγγια με εντονα κεντρα ναι μεν εχουν περισσοτερη χρηση σε οριακες τουφεκιες, αλλα ταυτοχρονα δεν συγχωρουν και λαθη στο στοχο, αντιθετως με την κατανομη της μαλλινοταπας που ειναι πιο ομοιομορφη.
Συμφωνώ Βίκτωρα, και 'γω προτιμάω την ομοιομορφία της κατανομής πάρα τα έντονα κέντρα.
Παρεμπιπτόντως και τo παραδοσιακό ρελιαστό κλείσιμο, έχω δει ότι βγάζει πιο ισοκατανεμημένες ντουφεκιές σε σχέση με το αστέρι και εάν ξεκινήσω να γεμίζω φυσίγγια μάλλον σε αυτο το τρόπο κλεισίματος θα επικεντρωθώ.
 
Last edited:
Θα το διάλεγα γιατί το είδα να συμπεριφέρεται εξαιρετικά σε μακρινά πιάτα, να ακούει τις συσφίξεις και γιατί η ποιότητα κατασκευής του είναι αξιοθαύμαστη.
 
Θα το διάλεγα γιατί το είδα να συμπεριφέρεται εξαιρετικά σε μακρινά πιάτα, να ακούει τις συσφίξεις και γιατί η ποιότητα κατασκευής του είναι αξιοθαύμαστη.
Οκ! Γιώργο με κάλυψες απόλυτα.well done.
 
Στις κοντινες τουφεκιες δεν θα χεις προβλημα. Στις πιο μακρινες λογω μικρης γομωσης πρεπει να εισαι πανω. Οχι ομως, δεν θεωρω πως θα εχεις προβλημα, περαν του ψυχολογικου οτι εχεις χαμηλα γραμμαρια
 
Βίκτωρα η αφορμή για να χρησιμοποιήσω αυτά τα φυσίγγια πέραν της χαμηλής τους τιμής,είναι το διαμέτρημα 20.
Λέω δεν μπορεί να τις κατεβάζω με το 20άρι με 24 και 25 γραμμάρια ακόμα και σε οριακές αποστάσεις και να μην μπορεί το 12άρι.
Πιστεύω με τσοκ το U2 και τριά άστρα να είμαι καλυμμένος.
Σήμερα κιόλας θα πάρω ένα κουτάκι Lambro.
 
To μονο που ειναι διαφορετικο ειναι πως το φυσιγγι οντας εξιδικευμενο, εχει αλλη συμπεριφορα στο χωρο, σε σχεση με τα 24γρ του 20αριου. Μολις βρεις τις προσκοπευσεις, νομιζω δε θα εχεις προβλημα
 
... δεν μπορεί να τις κατεβάζω με το 20άρι με 24 και 25 γραμμάρια ακόμα και σε οριακές αποστάσεις και να μην μπορεί το 12άρι...
Ακριβώς όπως το λες! Πάρτα και δοκίμασέ τα ανεπιφύλακτα! Τα Lambro skeet είναι μια χαρά, έχουν 510-520 σκάγια (Νο. 9,5) - αν αυτά είναι λίγα για την τσίχλα, τι να πω!
Μπορώ να πω ότι το τουλάχιστον το 1/4 των τσιχλών που έχω πάρει τα τελευταία 10-12 χρόνια είναι με φυσίγγια του skeet (διάφορες μάρκες, και ιδιογόμωση). Καμιά "εξειδίκευση" δεν έχουν (δε συμφωνώ με το φίλο Βίκτωρα), κανονικά φυσίγγια είναι, ούτε τρομερές ταχύτητες έχουν, ούτε τίποτα το "μαγικό". Θέμα ψυχολογίας είναι, αλλά αφού έχεις την εμπειρία του 20αριού δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!
.well done.
 
Εξειδικευμενο, λογω χαμηλης γομωσης και ψιλου νουμερου. Μονο αυτο, περαν τουτου μια χαρα με εχουν βολεψει τις λιγες φορες που τα εριξα και στο κυνηγι.
 
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω φυσίγγια του Skeet σε καρτέρι τσίχλας.
Να το επιχειρήσω ή να μείνω στα Sporting;
Έχετε χρησιμοποιήσει τέτοιου είδους φυσίγγια στο κυνήγι;
Εδω Γιώργο είναι η απάντηση κάποιου δασκάλου κυνηγετικου όπλου και κατά τη γνώμη μου αναφέρει πολύ σωστά πράγματα και διάφορες σε φυσιγγια με χαμηλή και ισχυρή γόμωση (για φασιανό αλλά πιστεύω και για χαμηλότερες γομωσεις τα ίδια ισχύουν ).


http://www.sidebysideshotgun.com/articles/balance_loads_article.html
 
Last edited:
Ακριβώς όπως το λες! Πάρτα και δοκίμασέ τα ανεπιφύλακτα! Τα Lambro skeet είναι μια χαρά, έχουν 510-520 σκάγια (Νο. 9,5) - αν αυτά είναι λίγα για την τσίχλα, τι να πω!
Μπορώ να πω ότι το τουλάχιστον το 1/4 των τσιχλών που έχω πάρει τα τελευταία 10-12 χρόνια είναι με φυσίγγια του skeet (διάφορες μάρκες, και ιδιογόμωση). Καμιά "εξειδίκευση" δεν έχουν (δε συμφωνώ με το φίλο Βίκτωρα), κανονικά φυσίγγια είναι, ούτε τρομερές ταχύτητες έχουν, ούτε τίποτα το "μαγικό". Θέμα ψυχολογίας είναι, αλλά αφού έχεις την εμπειρία του 20αριού δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!
.well done.
στελιο καλα αυτα που λες για καλο εως μετριο καιρο.οταν ομως πιασει υγρασια και κρυο τα 24αρια του skeet 9,5 κανουνε πλιφ γιατι οπως ειπε και ο βικτωρας αλλο το 20αρι.αν μιλαμε για αυτογεμες.αν μιλαμε για δικανο ειναι αλλη υποθεση.σε ποιο πολυ κρυο κανουνε δουλεια τα 24 γρ.τραπ σε 7,5 νουμερο τα οποια χρησ.πλεον συνεχως στο δικανο ανεξαρτητως καιρου.απλα επειδη εχω ενα προβλημα με το baikal και δεν ριχνει φυσιγγια με 8αρι καλυκα δεν μπορω δυστυχως να χρησ.τα b&p τα μωβ και δεν μπορω τουλαχιστον στα χανια να βρω κατι αντιστοιχο σε αλλο καλυκα και μαρκα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top