Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα εφερναν κ εδω αυτα τα μυστηριωδη Gm3 στο σκοπευτηριο καποιο φεγγαρι σε 24αρια... Αγνωστο απο που κραταει η σκουφια τους αλλα ειχα ακουσει πολλα παραπονα απο τους σκοπευτες, καποια σχετιζοπνταν κ με θεματα ασφαλειας αλλα μιας κ δεν ημουν παρων αποφευγω να τα αναφερω... Εχετε το νου σας παντως...
 
Καθόλου απίθανο Αρι..Από την πρώτη στιγμή δεν μου γέμισαν το μάτι
Έχω μια υποψία (δική μου) ότι ούτε καν Ιταλία δεν πρέπει να γεμιζοντε..Είχε δυο κουτάκια όλα κ όλα μου λέει τα έδωσα στην έναρξη για τα κοτσυφια στα αμπέλια..Δεδομένου ότι το νησί έχει παραγωγή κρασιού(ρομπόλα)Κάνουν μεγάλη ζημιά στους αμπελώνες γενικά..μαζί με τις κισσες βέβαια.Το αστείο ήταν που κάπου το κουτί είχε μια ψευτοσφραγιδα cip..:)
 
Πρέπει να τα έχω δει και γω αυτά, αυτό που είπε ο Παύλος ισχυρίστηκε ο μαγαζάτορας.
 
Τι άλλο θα μπορούσε να πει Γιώργο..Και εγώ του λέω έχουν σίγουρα gm3 μέσα..Ναι ναι μου λέει!!Του λέω άνοιξε ένα λαμπρο τορντο 32γρ που έχεις δίπλα να δεις πως είναι η gm3..ΥΓ Δεν ξέρω να ξεχωρίζω πυρίτιδες η αλήθεια λέγετε..Αλλα η συγκεκριμένη κάνει "μπαμ"γιατί είναι κόκκοι..ΥΓ ο ίδιος αντιπρόσωπος εφερνε και κάτι sipeN κόκκινα 30αρια τα είχε πάρει ένας φίλος πριν κατι χρόνια για να κανει προπόνηση γιατι είχε πάρει μια μηχανή που ρίχνει δισκακια και τα πήγε πίσω..Με το χέρι στην καρδιά σας λεω παιδια ότι εριξα ενα κουτί σε τσίχλες κ δεν πήρα ούτε ενα πουλί..Τότε τον πίστεψα γιατι μου έλεγε πιο άχρηστο φυσίγγι δεν έχω ρίξει..Είχε το κουτί ενα τοπίο αν θυμαμε καλά..Σας το λεω ότι δεν έχω ρίξει χειροτερο.Και ούτε ξερω τι και τι έχω ρίξει από τσιχλοφυσιγγα..:)
 
Αργά το απόγευμα πέρασα από ένα κυνηγομαγαζο και στα ράφια του βλέπω ένα κουτι κίτρινο να γράφει με μεγάλα εμφανή κίτρινα γράμματα gm3 ανοίγω το κουτι και το φυσίγγι ήταν διάφανο με 8mm μέταλλο και πάνω έγραφε sporting..Έλα όμως η μπαρούτι που ήταν μέσα ήταν γκρι στρογγυλά φυλλιδια!!!!!!!!!!Το κουτι χωρίς κανένα απόλυτος στοιχείο ούτε καν τα γραμμάρια παρά μόνο την λέξη trap,ενώ μέσα το φυσιγγι έγραφε sporting!!!.
Λέω στον μαγαζατορα να πάρει ο διαολος κ αν ξέρουμε τι ρίχνουμε..Μου λέει γιατί το λες?Α καλά του λέω χαίρω πολύ...buy buy..buy buy.Τελικά απο ότι μου είπε ηταν 28γρ..
Προς αποφυγή παρεξήγησης καμιά σχέση με το gm3 sporting του Κυργια
Και το GM3 sporting του Κύργια Τάσο, με CSB5 γεμίζεται.
 
Καλησπερα. Διχως να θελω να κάνω διαφημισει, τα πιο μαλακά φυσίγγια σε sporting που εχω ρίξει ειναι τα Κένταυρος, μαζι με τα gorilla, τα πιο μαλακά και ευχάριστα φυσίγγια. Επίσης σε δοκιμες στον πινακα μαζι με αλλα 4 φυσίγγια ελληνικά και εισαγόμενα ειχαν την πιο ωραία κατανομή. Οι δοκιμές έγιναν στα 25 και 35 μετρα με τσοκ 3* και τα οπλα ηταν Beretta 682 και Βrowning Ultra XS.
Τα χειρότερα με διαφορά που εχω ρίξει ηταν τα πυρκαλ σε σπόρτινγκ και σκητ, ιδανικό για να βγάλεις τα παλιά σφραγίσματα και να κουφαθείς, ασε τις μολυβδωσεις και τα καταλοιπα πλαστικού στη κάνη.
 
Γιάννη, μάλλον δεν έχεις ρίξει τα trap της Πυρκαλ. Ένα θα σου πω, τα skeet ήταν εξαιρετικά μαλακά.
 
Γιάννη, μάλλον δεν έχεις ρίξει τα trap της Πυρκαλ. Ένα θα σου πω, τα skeet ήταν εξαιρετικά μαλακά.
Δεν αντιλεγω Γιωργο, ειχα αγορασει πριν 5 χρόνια απο τον Καρασαβιδη στην Θεσσαλονίκη απο 5 κουτιά γιατι Κερκυρα δεν τα έφερναν, εμεις εκεινο το διαστημα στο σκητ ριχναμε με Gorilla και Drago Cheddite, ηταν η μερα με τη νυχτα. Τωρα να ετυχε στα κουτια που πηρα εγω; δεν ξέρω, σε συγκριση με τα αλλα δυο ηταν δυναμίτες.
Τα trap δεν τα εχω ριξει ποτέ αλλα δεν εχω λόγω να μην σε πιστέψω.
 
Ωραία η πατέντα με το TUBO και την μισόταπα για αμορτισέρ.
Φυσίγγια ιδιογόμωσης για φάσες στα 33-36 γρ σκάγια και για τρυγόνια στα 32 γρ, με αυτή τη βυσμάτωση πιστεύω θα έκανε ''δουλειά''. Προσωπικά αν γέμιζα την συγκεκριμένη πατέντα, θα χάραζα σταυρωτά τον TUBO 2,3 εκατοστά στα χείλι, για να εξασφαλίσω το μή τουμπάρισμα του.
Το εντυπωσιακότερο βέβαια στο συγκεκριμένο φυσίγγιο, είναι η ομοιομορφία των παραγόμενων πιέσεων και αναπτυσσόμενων ταχυτήτων:
7 bars διαφορά πίεσης και
V2 (λογικά στα 20 μ.) 4 m/s διαφορά ταχύτητας.
V1 max 377 m/s τραποφύσιγγο ολυμπιακών προδιαγραφών, για όσους δίνουν βάση στις διαφημίσεις, περί φυσιγγίων ''αστραπή'' με ταχύτητες V1- 5 mach, που δεν χρειάζονται καθόλου προσκόπευση;)
 
Last edited:
Καλησπέρα. Σήμερα το απόγευμα στο σκοπευτήριο ένα παιδί είχε ένα κουτί από τα παρακάτω φυσίγγια Sporting 28gr. που δεν είχα ξαναδεί. Μου είπε ότι έψαχνε στο ιντερνετ να βρει τα RC32 σε καλή τιμή και τελικά τα βρήκε στα 6,60 €, σε ένα μαγαζί στην Αθήνα (Καλλιθέα) και μαζί με τα RC32 παρήγγειλε και 2-3 κουτιά από αυτά τα σκοπευτικά (που τα φτιάχνει ο ίδιος) στα 5 €. Δεν λέω ονόματα, για ... ευνοήτους λόγους - θα καταλάβετε ... ;)
20150930_202845.jpg

Του πήρα 2 φυσίγγια για "σφάξιμο" ...
Προ λίγου τα έκοψα, να δω τι έχουν μέσα. (Πριν τα κόψω μέτρησα με παχύμετρο το ύψος τους: και τα 2 ήταν ακριβώς 58 χιλ.)
Λοιπόν, κάλυκας Cheddite με μέταλλο 12 χιλ. καψούλι Cx2000, συγκεντρωτήρας B&P T2, πυρίτιδα AQUILA SV.
20150930_210026.jpg

Στο 1ο πυρίτιδα 1,19 γρ. και σκάγια 28,04 γρ.
Στο 2ο πυρίτιδα 1,26 γρ. (!) και σκάγια 28,42 γρ.
Για τα σκάγια τέτοια διακύμανση είναι νομίζω συνήθης σε όλα σχεδόν τα φυσίγγια του εμπορίου, αλλά για την πυρίτιδα μου φαίνεται αρκετά μεγάλη! .xm.
Αλλά αυτό που μου έκανε περισσότερο εντύπωση (αρνητική) είναι ότι στο 1ο φυσίγγι τα σκάγια είχαν φοβερή ανομοιομορφία μεγέθους! Υπήρχε σημαντικός αριθμός ψιλών και πολύ ψιλών σκαγιών, έπιασα και μέτρησα κάμποσα με το παχύμετρο και βρήκα διαμέτρους από 1,92 mm μέχρι 2,46 mm! (Δηλαδή, από Νο.10 μέχρι σχεδόν Νο.7) .what.
Απεναντίας στο 2ο φυσίγγι τα σκάγια ήταν αρκετά ομοιόμορφα (μέτρησα πάλι μερικά και κυμαίνονταν μεταξύ 2,20 και 2,30 mm) και αρκετά γυαλιστερά, όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία. Παρόλο που και τα 2 φυσίγγια ήταν από το ίδιο κουτί!!! .fff.
20150930_212737.jpg


Υ.Γ. Προ λίγου είδα στην ιστοσελίδα του μαγαζιού ότι για το συγκεκριμένο φυσίγγι αναφέρει πυρίτιδα G2000 ... .asking. .buy buy.
 
Καλησπέρα. Σήμερα το απόγευμα στο σκοπευτήριο ένα παιδί είχε ένα κουτί από τα παρακάτω φυσίγγια Sporting 28gr. που δεν είχα ξαναδεί. Μου είπε ότι έψαχνε στο ιντερνετ να βρει τα RC32 σε καλή τιμή και τελικά τα βρήκε στα 6,60 €, σε ένα μαγαζί στην Αθήνα (Καλλιθέα) και μαζί με τα RC32 παρήγγειλε και 2-3 κουτιά από αυτά τα σκοπευτικά (που τα φτιάχνει ο ίδιος) στα 5 €. Δεν λέω ονόματα, για ... ευνοήτους λόγους - θα καταλάβετε ... ;)
20150930_202845.jpg

Του πήρα 2 φυσίγγια για "σφάξιμο" ...
Προ λίγου τα έκοψα, να δω τι έχουν μέσα. (Πριν τα κόψω μέτρησα με παχύμετρο το ύψος τους: και τα 2 ήταν ακριβώς 58 χιλ.)
Λοιπόν, κάλυκας Cheddite με μέταλλο 12 χιλ. καψούλι Cx2000, συγκεντρωτήρας B&P T2, πυρίτιδα AQUILA SV.
20150930_210026.jpg

Στο 1ο πυρίτιδα 1,19 γρ. και σκάγια 28,04 γρ.
Στο 2ο πυρίτιδα 1,26 γρ. (!) και σκάγια 28,42 γρ.
Για τα σκάγια τέτοια διακύμανση είναι νομίζω συνήθης σε όλα σχεδόν τα φυσίγγια του εμπορίου, αλλά για την πυρίτιδα μου φαίνεται αρκετά μεγάλη! .xm.
Αλλά αυτό που μου έκανε περισσότερο εντύπωση (αρνητική) είναι ότι στο 1ο φυσίγγι τα σκάγια είχαν φοβερή ανομοιομορφία μεγέθους! Υπήρχε σημαντικός αριθμός ψιλών και πολύ ψιλών σκαγιών, έπιασα και μέτρησα κάμποσα με το παχύμετρο και βρήκα διαμέτρους από 1,92 mm μέχρι 2,46 mm! (Δηλαδή, από Νο.10 μέχρι σχεδόν Νο.7) .what.
Απεναντίας στο 2ο φυσίγγι τα σκάγια ήταν αρκετά ομοιόμορφα (μέτρησα πάλι μερικά και κυμαίνονταν μεταξύ 2,20 και 2,30 mm) και αρκετά γυαλιστερά, όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία. Παρόλο που και τα 2 φυσίγγια ήταν από το ίδιο κουτί!!! .fff.
20150930_212737.jpg


Υ.Γ. Προ λίγου είδα στην ιστοσελίδα του μαγαζιού ότι για το συγκεκριμένο φυσίγγι αναφέρει πυρίτιδα G2000 ... .asking. .buy buy.
καλά κάνεις και τα γράφεις
παλιό καλό μαγαζί αλλά από μένα στο θέμα αυτό
.no.
 
Αθήνα (Καλλιθέα)
Με το που ειδα το φυσιγγι καταλαβα κ το κατάστημα...sarcastic.
Μπράβο Στέλιο για της πάντα πετυχημένες κ λεπτομερείς αναλύσεις σου σε κάθε φυσιγγι που περνάει από χειρουργείο!!
Άκου από 7 μέχρι 10ν..Καινουργια μίξη αυτη ειδική για σκοπευτες.smashfrak.
Ρε τι άλλο θα δουμε...
 
Προφανως ειναι θεμα λαθους. Δεν ξερω πως γεμιζονται επαγγελματικα τα φυσιγγια - μονο εικασιες μπορω να κανω, αλλα εαν εχεις μια μηχανη λογικο ειναι καποια ποσοτητα σκαγιων να μενει μεσα στο κυκλωμα, και να πρεπει να απομακρυνθει, πριν αλλαξεις γομωση. Αν αυτο δεν γινει, καποια φυσιγγια θα εχουν τα απομειναρια, μαζι με το κανονικο νουμερο που θες να γεμισεις. Ισως αυτο και να εξηγει το πως στο ιδιο κουτι βρεθηκαν και φυσιγγια με ομοιομορφα σκαγια.

Αυτο που για μενα ειναι απαραδεκτο ομως ειναι η τοσο μεγαλη διαφορα στην πυριτιδα
 
Καλησπέρα. Σήμερα το απόγευμα στο σκοπευτήριο ένα παιδί είχε ένα κουτί από τα παρακάτω φυσίγγια Sporting 28gr. που δεν είχα ξαναδεί. Μου είπε ότι έψαχνε στο ιντερνετ να βρει τα RC32 σε καλή τιμή και τελικά τα βρήκε στα 6,60 €, σε ένα μαγαζί στην Αθήνα (Καλλιθέα) και μαζί με τα RC32 παρήγγειλε και 2-3 κουτιά από αυτά τα σκοπευτικά (που τα φτιάχνει ο ίδιος) στα 5 €. Δεν λέω ονόματα, για ... ευνοήτους λόγους - θα καταλάβετε ... ;)
20150930_202845.jpg

Του πήρα 2 φυσίγγια για "σφάξιμο" ...
Προ λίγου τα έκοψα, να δω τι έχουν μέσα. (Πριν τα κόψω μέτρησα με παχύμετρο το ύψος τους: και τα 2 ήταν ακριβώς 58 χιλ.)
Λοιπόν, κάλυκας Cheddite με μέταλλο 12 χιλ. καψούλι Cx2000, συγκεντρωτήρας B&P T2, πυρίτιδα AQUILA SV.
20150930_210026.jpg

Στο 1ο πυρίτιδα 1,19 γρ. και σκάγια 28,04 γρ.
Στο 2ο πυρίτιδα 1,26 γρ. (!) και σκάγια 28,42 γρ.
Για τα σκάγια τέτοια διακύμανση είναι νομίζω συνήθης σε όλα σχεδόν τα φυσίγγια του εμπορίου, αλλά για την πυρίτιδα μου φαίνεται αρκετά μεγάλη! .xm.
Αλλά αυτό που μου έκανε περισσότερο εντύπωση (αρνητική) είναι ότι στο 1ο φυσίγγι τα σκάγια είχαν φοβερή ανομοιομορφία μεγέθους! Υπήρχε σημαντικός αριθμός ψιλών και πολύ ψιλών σκαγιών, έπιασα και μέτρησα κάμποσα με το παχύμετρο και βρήκα διαμέτρους από 1,92 mm μέχρι 2,46 mm! (Δηλαδή, από Νο.10 μέχρι σχεδόν Νο.7) .what.
Απεναντίας στο 2ο φυσίγγι τα σκάγια ήταν αρκετά ομοιόμορφα (μέτρησα πάλι μερικά και κυμαίνονταν μεταξύ 2,20 και 2,30 mm) και αρκετά γυαλιστερά, όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία. Παρόλο που και τα 2 φυσίγγια ήταν από το ίδιο κουτί!!! .fff.
20150930_212737.jpg


Υ.Γ. Προ λίγου είδα στην ιστοσελίδα του μαγαζιού ότι για το συγκεκριμένο φυσίγγι αναφέρει πυρίτιδα G2000 ... .asking. .buy buy.
Η CHEDDITE, απ' ότι αναφέρει στο SITE της, την Αquila SV την παράγει για γομώσεις 1,20Χ24 γρ και
την Αquila V την παράγει για γομώσεις 1,35Χ28 γρ
Πέρα από τις αποκλίσεις στην αναλογία, η επιλογή να χρησιμοποιηθεί μπαρούτη που προορίζεται για 24 γρ. σε φυσίγγιο που γεμίζεται με 28 γρ., (και μάλιστα σε αναλογία που προορίζεται για γόμωση σκαγιών Χ24) που αποσκοπεί?
Μήπως στη βελτίωση της βλητικής απόδοσης?
Μήπως στη μείωση του κόστους ?
Αλλού?
Ιδού ή απορία?.sarcastic.
Βλέποντας αυτά που έγραψε ο Στέλιος, για το συγκεκριμένο φυσίγγιο, μου έρχεται στο μυαλό ένας άλλος ''μικρός'' κατασκευαστής, που είχαν δοκιμαστεί τα σκοπευτικά του φυσίγγια από το HUNTER PASSION και οι αποκλίσεις στην μπαρούτη ήταν της τάξης του 0,01 γρ.;)
 
Θα το πω αλλη μια φορα, τα 28αρια του Κενταυρου εχουν αποδειχτει πολυ τιμια φυσιγγια ως τωρα. Μακαρι να συνεχισει να τα βγαζει χωρις αλλαγες σε τιμη και ποιοτητα, αν και δεν θα με χαλαγε να υπηρχαν και σε 9αρι για τις τσιχλιτσες στο περπατητο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top