Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα. Ένα ... όχι και τόσο συνηθισμένο περιστατικό σήμερα στο σκοπευτήριο: Πασίγνωστο σκοπευτικό φυσίγγι (skeet) μεγάλης εταιρείας ... "αρνήθηκε επανειλημμένως" :) να πυροδοτηθεί (δηλ. το καψούλι του, Cx2000)! Συνέβη σε κάτι αμερικανούς από τη βάση που έριχναν νωρίς το απόγευμα (είχαν ήδη φύγει όταν πήγα) κι από ότι μας είπε ο υπάλληλος του σκοπευτηρίου, το έβαλαν και το "χτύπησαν" σε 3-4 διαφορετικά όπλα χωρίς αποτέλεσμα. Το είχε κρατήσει και το δοκίμασε και στο δικό του όπλο μπροστά μας. Πράγματι το καψούλι είναι βαρύτατα χτυπημένο αλλά δεν έσκασε. Του το ζήτησα και το πήρα για "σφάξιμο":
20150907_212424_1.jpg
20150907_215416.jpg
 
Στελιο, νομιζω η πυριτιδα ειναι αυτη που γεμιζω και γω, η G2000
Ναι Βίκτωρα, το συγκεκριμένο πάντα με G2000 γεμιζόταν, από τότε που το όνομά του ήταν "Competition 2000" (έχω σφάξει παρα πολλά, κι έχω ρίξει χιλιάδες!) Πάντως φαίνεται ότι η πυρίτιδα αυτή έχει ψιλοαλλάξει πολλές φορές, όλα αυτά τα χρόνια, αφού η δοσολογία του συγκεκριμένου φυσιγγίου, σύμφωνα με τις σημειώσεις μου, αρχικά ήταν 1,20 γρ. αργότερα πήγε στο 1,25 γρ. πριν κανα-δυο χρόνια ήταν στο 1,28 και τώρα βλέπω την έχουν πάει στο 1,32 γρ.
Eλατωματικο καψουλι (πιθανως να μην περιεχει εμπυρευμα, ή το αμονι του να ειναι χαμηλοτερα ή και να λειπει εντελως)
Σίγουρα ελαττωματικό καψούλι. Αν και εξωτερικά φαίνεται μια χαρά, κάτι από αυτά που ανέφερες πρέπει να συμβαίνει. Αλλά ... δεν σκοπεύω να προχωρήσω την εγχείρηση - νεκροψία σε τόσο βάθος ... γιατί ποτέ δεν ξέρεις, ο διάολος έχει πολλά ποδάρια, κι εγώ ... τα θέλω τα ματάκια μου (παρότι "πρεσβυωπικά" πλέον!) .sarcastic.
 
Καλησπέρα. Ένα ... όχι και τόσο συνηθισμένο περιστατικό σήμερα στο σκοπευτήριο: Πασίγνωστο σκοπευτικό φυσίγγι (skeet) μεγάλης εταιρείας ... "αρνήθηκε επανειλημμένως" :) να πυροδοτηθεί (δηλ. το καψούλι του, Cx2000)! Συνέβη σε κάτι αμερικανούς από τη βάση που έριχναν νωρίς το απόγευμα (είχαν ήδη φύγει όταν πήγα) κι από ότι μας είπε ο υπάλληλος του σκοπευτηρίου, το έβαλαν και το "χτύπησαν" σε 3-4 διαφορετικά όπλα χωρίς αποτέλεσμα. Το είχε κρατήσει και το δοκίμασε και στο δικό του όπλο μπροστά μας. Πράγματι το καψούλι είναι βαρύτατα χτυπημένο αλλά δεν έσκασε. Του το ζήτησα και το πήρα για "σφάξιμο":
20150907_212424_1.jpg
20150907_215416.jpg

Στελιο μου εχει τυχει σε παπιοκυνηγι με το F2 Long Range της ιδιας εταιρειας!!!
 
Μου έχει φίλος(έμπιστο και σοβαρό παιδί)ότι είχε πάρει ένα κουτί φυσίγγια κάποτε και του έτυχε μέσα ένα φυσίγγι με χωρίς σκάγια!!!!!!
Και χωρίς μπαρούτη έχει τύχει (ή με πολύ λίγη)! .yel. Νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει, πριν 2-3 χρόνια σε πιτσιρικά σκοπευτή του skeet, στο βατήρα 8 του έμεινε ο συγκεντρωτήρας στη μέση της κάννης! ευτυχώς το κατάλαβε αμέσως από τον ήχο του πυροβολισμού κι από τα σκάγια που πέσανε μπροστά του! ... .big smile. Κατά σύμπτωση, ήταν σκοπευτικό φυσίγγι της ίδιας εταιρείας (όχι το παραπάνω, κάποιο άλλο πιο "ακριβό"!)
 
Με CX2000 καψούλι και αυτό?

Δεν το ειχα κοιταξει Σπυρο και δεν ξερω. Το μονο που θυμαμαι ηταν οτι ηταν το τελευταιο φυσιγγι αυτης της μαρκας και οτι αυτη τη συγκεκριμενη μερα θεριζαν. Ετσι επεμενα να το ξαναριξω με αποτελεσμα να κανω τρεις φορες κλικ σε πρασινο σε κοντινη αποσταση.
 
χα χα χα!! Ντε και καλά να σκάσεις το κάψουλι Παύλο..
Μα σε πράσινο ρε γαμωτο...buy buy..buy buy.
Εκτός και αν ήταν το τελευταίο φυσίγγι που είχες μαζί σου..
 
Δεν το ειχα κοιταξει Σπυρο και δεν ξερω. Το μονο που θυμαμαι ηταν οτι ηταν το τελευταιο φυσιγγι αυτης της μαρκας και οτι αυτη τη συγκεκριμενη μερα θεριζαν. Ετσι επεμενα να το ξαναριξω με αποτελεσμα να κανω τρεις φορες κλικ σε πρασινο σε κοντινη αποσταση.
και που να δεις να σου κανουν κλικ σε χηνες Παυλο αχαχαχα
 
χα χα χα!! Ντε και καλά να σκάσεις το κάψουλι Παύλο..
Μα σε πράσινο ρε γαμωτο...buy buy..buy buy.
Εκτός και αν ήταν το τελευταίο φυσίγγι που είχες μαζί σου..

Τασο, δεν με πολυπειραξε που εκανα κλικ στον πρασινο εκεινη τη στιγμη, καθοτι ειχα ηδη αρκετους στην πουλιαστρα. Το φυσιγγι ηταν το τελευταιο αυτης της μαρκας που ειχα πανω μου, αλλα φυσιγγια ειχα αρκετα. Αλλα επεμεινα να το χρησιμοποιησω μην πιστευοντας οτι ευθυνεται το καψουλι.
 
Μου έχει φίλος(έμπιστο και σοβαρό παιδί)ότι είχε πάρει ένα κουτί φυσίγγια κάποτε και του έτυχε μέσα ένα φυσίγγι με χωρίς σκάγια!!!!!!

Έχω ακόμα φυλαγμένο του Στόκα,MAX D που λείπουν τα μισά σκάγια.fff. παραφωνία για αύτο το φυσίγγι αφου το θεωρούσα κ το θεωρώ (αν κ δεν παράγεται πλεόν) ως το καλύτερο διασπόρας και όχι μόνο,όλων!
 
Παρα πολλοι απο μας χρησιμοποιουν με μεγαλη επιτυχια σκοπευτικα φυσιγγια (28 gr) στο κυνηγι. To τελευταιο αρθρο του Randy Wakeman με εβαλε σε πολυ μεγαλες σκεψεις αν πραγματι αξιζει το κοπο απο βλητικη παντα αποψη, η ειναι απλα μια εκφραση ενος πιο σπορτιβου κυνηγιου με κατα κατι μεγαλυτερο βαθμο δυσκολιας.

Regardless of the old wive's tales, half-baked theories, and what some folks prefer to believe, the best available version of the truth is simple: payload matters more than any other factor in shotshells. No 3/4 oz. load is as effective as a 1 oz. load, no 1 oz. load compares to a 1-1/8 oz. load, and so it goes.

The .410 stinks compared to a 28 gauge, the 28 gauge fails compared to a 20 gauge, and the 20 gauges fails in comparison to a 12 gauge. Not that bore diameters matter greatly: there is no evidence that they do. But payload does matter and you can't form an effective pattern from pellets that aren't there in the first place. If we want to believe otherwise, we are only fooling ourselves.

When payloads are reduced in clay sports, it is invariably to create a handicap. Even the better shooters have a more difficult time with the .410 in American Skeet, despite targets that follow the same, known flight path at very short range. All though some would dearly want to believe that a light payload in a hunting applicarion is just as effective as a heavier payload, it isn't so and it never has been

Το αρθρο με τις γραφικες παραστασεις μπορειτε να το βρειτε εδω.http://randywakeman.com/YesShotshellPayloadsMatter.htm

Food for thought and discussion...
 
Παρα πολλοι απο μας χρησιμοποιουν με μεγαλη επιτυχια σκοπευτικα φυσιγγια (28 gr) στο κυνηγι. To τελευταιο αρθρο του Randy Wakeman με εβαλε σε πολυ μεγαλες σκεψεις αν πραγματι αξιζει το κοπο απο βλητικη παντα αποψη, η ειναι απλα μια εκφραση ενος πιο σπορτιβου κυνηγιου με κατα κατι μεγαλυτερο βαθμο δυσκολιας.

".... payload matters more than any other factor in shotshells. No 3/4 oz. load is as effective as a 1 oz. load, no 1 oz. load compares to a 1-1/8 oz. load, and so it goes. ......................."
Το αρθρο με τις γραφικες παραστασεις μπορειτε να το βρειτε εδω.http://randywakeman.com/YesShotshellPayloadsMatter.htm

Food for thought and discussion...
Φίλε Παύλε, ο Randy Wakeman σαν … «γνήσιος αμερικάνος», είναι φυσικό να υποστηρίζει την κλασική αμερικάνικη θεωρία, ότι … «όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερο»! .big smile.
Πέρα απ’ αυτό, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μας το πει ο Randy Wakeman ή οποιοσδήποτε «ειδικός» για να το καταλάβουμε, ότι όσο πιο πολλά σκάγια στείλουμε προς το στόχο – θήραμα, τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα υπάρχει για την άμεση καταβολή του.
Όμως, αν παραβλέψουμε τις άλλες παραμέτρους που σχετίζονται με τη χρήση του λειόκαννου όπλου στο κυνήγι, και πάμε μόνο με τη "λογική" ότι τα 32 γρ. είναι πιο αποτελεσματικά από τα 28 ... τότε και τα 36 είναι καλύτερα από τα 32, και τα 40 από τα 36! Αλλά έτσι μπορεί να οδηγηθούμε σε υπερβολές.
Πιστεύω ότι το ερώτημα που θα ενδιέφερε περισσότερο, (και αυτό εξάλλου νομίζω ότι είναι στην ουσία το ερώτημα που έθεσες παραπάνω), δεν είναι το αν τα 32 γρ. είναι "πιο αποτελεσματικά" από τα 28, αλλά αν τα 28 γρ. είναι "αρκετά αποτελεσματικά" (τόσο, όσο χρειάζεται τουλάχιστον) για το κυνήγι συγκεκριμένων μικρών θηραμάτων. Και σ’ αυτό ΔΕΝ απαντά το άρθρο του R.W. – απλά μας λέει το προφανές και το λογικό.
Η δική μου άποψη είναι ΝΑΙ, τα 28 γρ. είναι αρκετά αποτελεσματικά (ακόμη και τα 24 γρ, ειδικά σε τσίχλα ή ορτύκι με σκάγια Νο 9 ή 9,5). Το έχω διαπιστώσει στην πράξη, όπως και πολλοί άλλοι που ξεπέρασαν τις επιφυλάξεις και την προκατάληψη και τα δοκίμασαν. Και προσωπικά δεν έχω αισθανθεί να αυξάνουν το "βαθμό δυσκολίας" στο κυνήγι. Απεναντίας το κάνουν πιο ... άνετο και ξεκούραστο! ;)
 
Και εγώ αυτό πιστεύω..Ένας που κυνηγάει πχ τσιχλοκοτσυφα με την κλασσική "συνταγή"των 32γρ δεν νομίζω ότι θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα με τα σκοπευτικα των 28γρ..Για τα 24αρια έχω λιγο τις επιφυλάξεις μου..Δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ βέβαια απλά νομίζω ότι δυσκολεύει το πράγμα γιατί είναι σαν να κυνηγάμε με όπλο 20αρι..
 
Κάποιες παρατηρήσεις πάνω στις δοκιμές που αναφέρει και τους πίνακες που παραθέτει ο R.W. στο άρθρο του.
Αν προσέξατε, στα φυσίγγια των δοκιμών χρησιμοποιήθηκαν σκληρά σκάγια (Remington Hard 8’s), και η ταχύτητα σε όλα ήταν 1200 fps, δηλαδή μόλις 365 m/s! (Λογικά, αυτή η ταχύτητα είναι στα 3 πόδια από το στόμιο, σύμφωνα με τα αμερικανικά πρότυπα, οπότε θα αντιστοιχεί σε ταχύτητα εξόδου [V0 ] γύρω στα 380 m/s, εν πάσει περιπτώσει αρκετά "συντηρητική" για τα ευρωπαϊκά δεδομένα).
1) Λοιπόν, παρά τα σκληρά σκάγια και τη χαμηλή αρχική ταχύτητα, βλέπουμε ότι, σε όλες τις περιπτώσεις, περίπου το ¼ των σκαγιών γίνονται "flyers", δηλαδή "ανεμόσκαγα" έξω από τον ωφέλιμο κύκλο των 30 ιντσών (76 cm)! .what.
Βλέπουμε επίσης ότι μεταξύ των 3 γομώσεων, υπάρχει διαφορά στο ποσοστό των flyers, μικρή μεν αλλά σαφώς εις βάρος της βαρύτερης γόμωσης (22,2% - 25,9% - 26,7%). Εν τούτοις, πράγματι τα σκάγια μέσα στον κύκλο των 76 cm (τα "ωφέλιμα" ας πούμε) είναι περισσότερα στην βαρύτερη γόμωση (280, 297 και 334 αντίστοιχα, για να μη σας κουράζω!)
Αναρωτιέμαι, αν στις παραπάνω δοκιμές χρησιμοποιούσαν τα κοινά "ημίσκληρα" σκάγια (που έχουν εδώ τα περισσότερα φυσίγγια) και ανέβαζαν την ταχύτητα, ας πούμε, στα 410 m/s (μια συνήθης ταχύτητα για τα "ευρωπαϊκά & ελληνικά" δεδομένα), ποια θα ήταν τα ποσοστά των "flyers"; Λογικό δεν είναι να ήταν μεγαλύτερα; Μήπως και η ψαλίδα μεταξύ των 3 γομώσεων θα άνοιγε περισσότερο; Μήπως δηλαδή, τελικά, η διαφορά – πλεονέκτημα σε ωφέλιμα σκάγια της βαρύτερης γόμωσης στην ουσία θα εξανεμιζόταν; .xm.
2) Επίσης στο δεύτερο πίνακα βλέπουμε ότι, μεταξύ των 10 φυσιγγίων της κάθε δοκιμής, υπάρχει στο ποσοστό συγκέντρωσης μια διακύμανση περίπου 10% !!! και αυτό συμβαίνει και στις 3 διαφορετικές γομώσεις, και παρά τα σκληρά σκάγια και τη χαμηλή αρχική ταχύτητα!
Προσωπικά δεν με εκπλήσσει, αφού κάτι παρόμοιο έχω παρατηρήσει και σε δικές μου δοκιμές (... γι' αυτό και δεν πολυασχολούμαι πλέον)!
Αυτό ... να το δουν οι φίλοι ιδιογομωτές, και κυρίως εκείνοι που επιμένουν να ζυγίζουν με απόλυτη ακρίβεια μια-μια τις δόσεις πυρίτιδας και σκαγιών, πιστεύοντας ότι μ’ αυτό τον τρόπο φτιάχνουν φυσίγγια "πανομοιότυπα" μεταξύ τους! .goodboy.
 
Προσωπικα ξερεις πλεον οτι ουτε γω κανω τις φοβερες δοκιμες, αφου δεν αλλαζω ουτε συνταγες ουτε πυριτιδες καθε τοσο. Επιμενω ομως στο ζυγισμα, γιατι μου προσφερει μια σιγουρια. Μπορει απλα να ειναι αισθηση, δε διαφωνω, αλλα την εχω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top