Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτο που μετραει ειναι το φυσσιγκι να ειναι σωστα στημενο,απο εκει και περα,το 32αρι θα εχει παντα το πανω χερι,ασχετα αν αυτο ειναι αμελητεο στη πραξη και στο κυνηγι να μη το καταλαβαινεις,και τα ημισκληρα καλα ειναι,εχω αναθεωρηση την αποψη μου απο τοτε που γεμιζω για τα ημισκληρα.Δε μιλαμε να παρεις παρτιδα με πεπονια,μια καπως αξιοπρεπει σφαιρηκοτητα,το στησιμο παιζει ρολο τελικα.Οσα για τον Γουεικμαν,μην πιστευεις και οσα λεει,μονο για το μακρυκονο θα πω πως ο ανθρωπος πιστευει οτι μια αμελητεα αυξηση της συγκεντρωσεις ειναι ολα και ολα που δινει....αυτο ειναι μονο?
Δεν διαφωνώ καθόλου Σαράντο. Όσο για τον R.W. - βλέπω ότι έχω περίπου την ίδια άποψη με σένα, δε θέλησα να γράψω τίποτα για να μη δημιουργήσω "θέμα", αλλά αφού το λες κι εσύ ... από λίγα άρθρα του που έχω διαβάσει, είμαι αρκετά ... "επιφυλακτικός" ως προς την "εγκυρότητα" του (να το πω "κομψά") ;)
 
Δεν διαφωνώ καθόλου Σαράντο. Όσο για τον R.W. - βλέπω ότι έχω περίπου την ίδια άποψη με σένα, δε θέλησα να γράψω τίποτα για να μη δημιουργήσω "θέμα", αλλά αφού το λες κι εσύ ... από λίγα άρθρα του που έχω διαβάσει, είμαι αρκετά ... "επιφυλακτικός" ως προς την "εγκυρότητα" του (να το πω "κομψά") ;)
http://forum.gon.com/showthread.php?t=490951
 
Η δική μου άποψη είναι ΝΑΙ, τα 28 γρ. είναι αρκετά αποτελεσματικά (ακόμη και τα 24 γρ, ειδικά σε τσίχλα ή ορτύκι με σκάγια Νο 9 ή 9,5). Το έχω διαπιστώσει στην πράξη, όπως και πολλοί άλλοι που ξεπέρασαν τις επιφυλάξεις και την προκατάληψη και τα δοκίμασαν. Και προσωπικά δεν έχω αισθανθεί να αυξάνουν το "βαθμό δυσκολίας" στο κυνήγι. Απεναντίας το κάνουν πιο ... άνετο και ξεκούραστο!
Μην ξεχνάμε ότι όλη η Ευρώπη και η Ρωσία μέχρι το 1970 κυνηγουσαν τα μικρά και μετρίου μεγέθους φτερωτα κυριως με 16αρια και στάνταρ γομωση τα 28 γρ.
Προσωπικα δύο ολόκληρες χρονιές κυνήγησα ορτυκι και τσιχλα με σ/π και 24 γρ 9.5 και 28 γρ 8.5 και 9.Σε καμμια περίπτωση δεν αισθάνθηκα να μειονεκτω. Αντίθετα το καταευχαριστηθηκα.
 
Μην ξεχνάμε ότι όλη η Ευρώπη και η Ρωσία μέχρι το 1970 κυνηγουσαν τα μικρά και μετρίου μεγέθους φτερωτα κυριως με 16αρια και στάνταρ γομωση τα 28 γρ.
Προσωπικα δύο ολόκληρες χρονιές κυνήγησα ορτυκι και τσιχλα με σ/π και 24 γρ 9.5 και 28 γρ 8.5 και 9.Σε καμμια περίπτωση δεν αισθάνθηκα να μειονεκτω. Αντίθετα το καταευχαριστηθηκα.
http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23387
 
Η δική μου άποψη είναι ΝΑΙ, τα 28 γρ. είναι αρκετά αποτελεσματικά (ακόμη και τα 24 γρ, ειδικά σε τσίχλα ή ορτύκι με σκάγια Νο 9 ή 9,5). Το έχω διαπιστώσει στην πράξη, όπως και πολλοί άλλοι που ξεπέρασαν τις επιφυλάξεις και την προκατάληψη και τα δοκίμασαν. Και προσωπικά δεν έχω αισθανθεί να αυξάνουν το "βαθμό δυσκολίας" στο κυνήγι. Απεναντίας το κάνουν πιο ... άνετο και ξεκούραστο! ;)
Συμφωνώ απόλυτα, πέρσι που κυνήγησα κιχλοκότσυφα κατά 80% με φυσίγγια τύπου SPORTING 28γρ. δεν είδα διαφορά στο μέσο όρο κάρπωσης σε σχέση με τα 32 γρ που κυνηγούσα παλαιότερα, άσε που με φυσίγγια SPORTING πέρσι στα μπασίματα του Οκτώβρη, είχα και το μεγαλύτερο ημερήσιο ποσοστό -ντουφεκισμένων πουλιών/κάρπωσης-της κυνηγετικής μου σταδιοδρομίας (δε γράφω ποσοστό γιατί θα θεωρηθεί υπερβολή).
 
ΕΓΩ εδω και 3-4 χρονια στο ορτυκι βαζω πλεον μονο 24 γρ και το γουσταρω πολυ ρε παιδια ουτε πονοκεφαλος αλλα ουτε χαμενα πουλια ειναι πολυ γρηγορα με αριστο αποτελεσμα , δοκιμαστε το και δεν θα χασετε
 
Το ξερω μονο 8αρια κυκλοφορουν αν και στο site της lampro λεει και 9,5..Συμφωνω σε αυτο που λες! Οτι βολευει τον καθενα αναλογα το κυνηγι που κανει..για καρτερι τσιχλας ειναι super! Εγω τα ειχα βαλει περπατητο,κοντινες τουφεκιες..
 
Σήμερα πήρα ένα κουτί Lambro Sporting σε νούμερο 8 για δοκιμή.
Προορισμός του τα τρυγόνια και τα ορτύκια και αργότερα οι τσίχλες.
Ελπίζω να έχει θηράματα την Κυριακή να τα δοκιμάσω στην πράξη.
Γιώργο αν με ένα κουτί θες να κυνηγήσεις τρυγόνια ορτύκια και τσίχλες τότε δύσκολα να έχει θηράματα την Κυριακή! .sarcastic..sarcastic.
 
Γιώργο αν με ένα κουτί θες να κυνηγήσεις τρυγόνια ορτύκια και τσίχλες τότε δύσκολα να έχει θηράματα την Κυριακή! .sarcastic..sarcastic.

Χαχαχα......very funny.δεν το έθεσα σωστά....
Ήθελα να πω ότι αν με ικανοποιήσουν στα ορτύκια και τα τρυγόνια,θα τα ρίξω και στις τσίχλες.
 
Αργά το απόγευμα πέρασα από ένα κυνηγομαγαζο και στα ράφια του βλέπω ένα κουτι κίτρινο να γράφει με μεγάλα εμφανή κίτρινα γράμματα gm3 ανοίγω το κουτι και το φυσίγγι ήταν διάφανο με 8mm μέταλλο και πάνω έγραφε sporting..Έλα όμως η μπαρούτι που ήταν μέσα ήταν γκρι στρογγυλά φυλλιδια!!!!!!!!!!Το κουτι χωρίς κανένα απόλυτος στοιχείο ούτε καν τα γραμμάρια παρά μόνο την λέξη trap,ενώ μέσα το φυσιγγι έγραφε sporting!!!.
Λέω στον μαγαζατορα να πάρει ο διαολος κ αν ξέρουμε τι ρίχνουμε..Μου λέει γιατί το λες?Α καλά του λέω χαίρω πολύ...buy buy..buy buy.Τελικά απο ότι μου είπε ηταν 28γρ..
Προς αποφυγή παρεξήγησης καμιά σχέση με το gm3 sporting του Κυργια
 
Last edited:
Λέω στον μαγαζατορα να πάρει ο διαολος κ αν ξέρουμε τι ρίχνουμε..Μου λέει γιατί το λες?Α καλά του λέω χαίρω πολύ...buy buy..buy buy.Τελικά απο ότι μου είπε ηταν 28γρ..
Και τελικά ... δεν σου είπε ποιος τα φτιάχνει; Που τα βρήκε; ... Αυτός τα γεμίζει;;; .xm.
 
Και τελικά ... δεν σου είπε ποιος τα φτιάχνει; Που τα βρήκε; ... Αυτός τα γεμίζει;;; .xm.
Όχι Στέλιο δεν γεμίζει κανείς στο νησί και να τα πουλαει μετα..
Τα εισαγει ο Καρδαρας απο τον Πύργο μαζί με τα ισπανικά ιμπεριαλ..Απο ότι μου είπε..
 
Ας ξεχάσουμε τις μηδαμινές πληροφορίες στο κουτί..
Αλλά ρε γαμωτο να γράφεις απέξω με τεράστια γράμματα gm3 και μέσα να έχει ότι να νε..Ε Αυτό πάει πολύ..Έχω ανοίξει φυσίγγια με gm3 και ξέρω πως είναι για αυτό μιλάω με σιγουριά..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top