Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σας το λέγαμε από την πρώτη στιγμή, με τον Άριστο που τα ρίξαμε ότι ήταν εξαιρετικά, το θέμα είναι να έχει διαθεσιμότητα γιατί πήρα πριν καμιά εβδομάδα και δεν είχε. Αν αρχίσουν τα δεν έχω τώρα, σε καμιά εβδομάδα ... χαιρετίσματα :)
 
Σας το λέγαμε από την πρώτη στιγμή, με τον Άριστο που τα ρίξαμε ότι ήταν εξαιρετικά, το θέμα είναι να έχει διαθεσιμότητα γιατί πήρα πριν καμιά εβδομάδα και δεν είχε. Αν αρχίσουν τα δεν έχω τώρα, σε καμιά εβδομάδα ... χαιρετίσματα :)

To θεμα ειναι επισης τωρα που υπαρχει η ζητηση να κρατησει τη συνταγη και να μην γεμισει με οτι βρει μπροστα του....
 
Τα σκοπευτικα του Κενταυρου τα ειχαμε δοκιμασει και περσι, και ειχαν τα ιδια καλα αποτελεσματα. Πιθανως Γιωργο να ειχε θεμα με τα υλικα, ουτε καψυλλια-πυριτιδες ειχε, πριν κανα μηνα που θελαμε να παρουμε, οποτε ισως εκει να βρισκεται και η αιτια του προβληματος διαθεσιμοτητας
 
Πιθανως Γιωργο να ειχε θεμα με τα υλικα, ουτε καψυλλια-πυριτιδες ειχε, πριν κανα μηνα που θελαμε να παρουμε, οποτε ισως εκει να βρισκεται και η αιτια του προβληματος διαθεσιμοτητας
Το θέμα είναι Βίκτωρα κάποια στιγμή και αυτός ο περιβόητος Έλληνας βιοτέχνης να κάνει το βήμα για να ξεφύγει από την μετριότητα. Μιλάω βέβαια έξω από τον χορό, αλλά ... :)
Παίρνω πριν 3 χρόνια έναν βορειοελλαδίτη κατασκευαστή να κάνω μια παραγγελία 20 κουτιά (500 φυσίγγια) και μου αρχίζει, ναι θα σου γεμίσω γιατί δεν έχω έτοιμα αλλά θα σου βάλω τα 38γρ σε κάλυκα που θα γράφει 40, τα 36 θα στα γεμίσω σε κάλυκα που γράφει 34 , τα 4άρια θα γράφουν 5άρια κτλ κτλ. Το αποτέλεσμα τώρα είναι να έχω μερικά κουτιά και να μην ξέρω τι έχω ... .sarcastic.
Γι'αυτό σου λέω, ελληνική μιζέρια ... :(
 
A ναι, και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που εκοψα τα ετοιμα.

ο Ελληνας βιοτεχνης θα πρεπει να πει οτι ξερεις, γεμιζω αυτο με αυτα υλικα, αυτο με αυτα, αυτο με αυτα. Τελος. Να παιρνεις κατι και να ειναι ιδιο καθε φορα. Αυτο κανουν οι Αμερικανοι συνηθως, και γιαυτο τα προιοντα τους, ασχετως ειδους, ειναι περιζητητα ανα τον κοσμο.
 
Θα το πω αλλη μια φορα, τα 28αρια του Κενταυρου εχουν αποδειχτει πολυ τιμια φυσιγγια ως τωρα. Μακαρι να συνεχισει να τα βγαζει χωρις αλλαγες σε τιμη και ποιοτητα, αν και δεν θα με χαλαγε να υπηρχαν και σε 9αρι για τις τσιχλιτσες στο περπατητο
Καλησπέρα,
Ο Κένταυρος είναι ο Θεοδωρίδης; Λαμπράκη Γρηγορίου 367, Κερατσίνι;
 
Ναι για αυτόν λέμε Τάκη
Ευχαριστώ.
Θα το πω αλλη μια φορα, τα 28αρια του Κενταυρου εχουν αποδειχτει πολυ τιμια φυσιγγια ως τωρα. Μακαρι να συνεχισει να τα βγαζει χωρις αλλαγες σε τιμη και ποιοτητα, αν και δεν θα με χαλαγε να υπηρχαν και σε 9αρι για τις τσιχλιτσες στο περπατητο
Το ρώτησα γιατί με ενημέρωσε φίλος ότι έκλεισαν το εργοστάσιο του γιατί δεν πληροί τις προυποθέσεις ασφαλείας, οπότε λογικό να μην έχει στοκ.
 
Το ρώτησα γιατί με ενημέρωσε φίλος ότι έκλεισαν το εργοστάσιο του γιατί δεν πληροί τις προυποθέσεις ασφαλείας, οπότε λογικό να μην έχει στοκ.
άλλο πάλι κι αυτό
κρίμα,χρόνια ιστορία στο φυσίγγι ο Θεοδωρίδης
 
Αν πραγματι ειναι ετσι προβλεπω πολλους μικρους κατασκευαστες να κλεινουν για τους ιδιους λογους. Η ερωτηση ειναι ποσοι απο αυτους θα κλεισουν οριστικα και ποσοι θα μπορεσουν να επενδυσουν για να ξεπερασουν τα οποια προβληματα.
 
Αν πραγματι ειναι ετσι προβλεπω πολλους μικρους κατασκευαστες να κλεινουν για τους ιδιους λογους. Η ερωτηση ειναι ποσοι απο αυτους θα κλεισουν οριστικα και ποσοι θα μπορεσουν να επενδυσουν για να ξεπερασουν τα οποια προβληματα.
Αν μετά τα σκοπευτήρια, έπιασε την πολιτεία η άκρατη τυπολατρεία για τους κανόνες ασφαλείας των επαγγελματιών γομωτών φυσιγγιών, ειδικά οι τοπικοί κατασκευαστες φυσιγγίων της επαρχίας δύσκολα θα επιβιώσουν.
Και είναι κρίμα, γιατί μερικοί φτιάχνουν εξαιρετικά φυσίγγια, αντάξια των μεγάλων εταιριών και προσαρμοσμένα στις εδαφοκλιματολογικές συνθήκες της περιοχής τους.
 
Αν ισχύουν όλα αυτά περί κλεισίματος, σκεφτείτε λίγο διαφορετικά. Ποιον θα έβλαπτε ένας βιοτέχνης που βγάζει στην αγορά ένα αξιόλογο φυσίγγι που βρίσκει εφαρμογή σε σκοπευτήριο και κυνήγι μικρών θηραμάτων, στην τιμή των 4,5€ το κουτί, ευρισκόμενος στην Αθήνα, την πηγή δηλαδή της μεγαλύτερης αγοράς φυσιγγίων τσίχλας στην χώρα; ;)
Εμένα το μυαλό μου πάει στην παροιμία με την κατσίκα του γείτονα....;)
 
Oτι θα εμπαινε στο "ματι" αλλων κατασκευαστων ο συγκεκριμενος με αυτη την πρακτικη, ειναι το μονο σιγουρο. Το να προσπαθησουμε ομως πριν ευχηθουμε τον ψοφο της γειτονικης κατσικας, να κανουμε τη δικη μας πιο παραγωγικη, δεν το εχουμε σκεφτει καν, ε;
 
Αν ισχύουν όλα αυτά περί κλεισίματος, σκεφτείτε λίγο διαφορετικά. Ποιον θα έβλαπτε ένας βιοτέχνης που βγάζει στην αγορά ένα αξιόλογο φυσίγγι που βρίσκει εφαρμογή σε σκοπευτήριο και κυνήγι μικρών θηραμάτων, στην τιμή των 4,5€ το κουτί, ευρισκόμενος στην Αθήνα, την πηγή δηλαδή της μεγαλύτερης αγοράς φυσιγγίων τσίχλας στην χώρα; ;)
Εμένα το μυαλό μου πάει στην παροιμία με την κατσίκα του γείτονα....;)

Ναι αλλά βέβαια να εφαρμόζονται και κάποιοι κανόνες ασφάλειας. Για εκρηκτικά μιλάμε.

theodo.png
 
Δεν ξέρω αν τα γνωρίζετε αλλά σήμερα μετά από καιρό ξαναείδα στον Βερυκάκη ένα εξαιρετικό σκοπευτικό φυσίγγι που είχα ρίξει κάποια στιγμή πέρσι στο σκοπευτήριο και μου είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Το φυσίγγι αυτό είναι Ισπανικό με ονομασία MAX, είναι γεμισμένο με μισόταπες και βγαίνει σε νούμερο 7,5. Θα ήθελα να το πάρω για τις "ψηλωμένες" των μπασιμάτων αλλά για λόγους οικονομικής δεοντολογίας δεν το πήρα. Το έχει 6,5€ το κουτί, ενώ πέρσι το είχε 6€. Η πυρίτιδα θυμίζει Aquilla και αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση σε αυτό το φυσίγγι είναι ότι ακόμα και αν ψάξεις ένα-ένα όλα τα φυσίγγια από κάποιο κουτί δεν θα βρεις ούτε ένα φιλαράκι πυρίτιδας να έχει ξεφύγει από την τάπα. Θυμάμαι ότι είχα ρίξει μερικά στον πίνακα, με πολύ ωραία κατανομή. Είναι σε ένα πράσινο κουτί και ο κάλυκας είναι διαφανής. Δεν ξέρω αν δεν συνηθίζετε η μισόταπα σε σκοπευτικά φυσίγγια, θυμάμαι όμως ότι όταν το είχαν δει κάποιοι βετεράνοι στο σκοπευτήριο, έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το γεγονός της μισής τάπας σε συνδυασμό με το 7,5.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top