Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ξέρουμε, αλλά σφάξε για να επιβεβαιώσουμε. ;) Βλέπω πήρες και skeet. Σφάξε κανένα κι από αυτά αν θέλεις, γιατί με ενδιαφέρουν κι εμένα, αν και πιστεύω ότι θα βρεις πυριτ.CSB6, καψ. 686 και συγκ. Τ2(Β&Ρ) αλλά θέλω να δω για τα σκάγια αν είναι 9 ή 9,5 (πραγματικά). Δεν σου λέω να τα μετρήσεις όλα :D, αλλά αν έχεις πάρει ζυγαριά ζύγισε μερικά να δούμε πόσα περίπου βγαίνουν στο γραμμάριο...
πολύ ευχαρίστως Στέλιο, αλλά λεπτομέριες περί 686 και τέτοια θα τα βρείτε εσείς από τις φωτό.sarcastic.
 

μόλις παρελήφθησαν sporting 9 και skeet για δοκιμή. την κούτα δεν μπόρεσα να την κουβαλησω είναι στο αμάξι

Έριξα φέτος την άνοιξη μια κούτα απο το καθένα , το sporting ειναι αξιοπρεπές φυσίγγι ,ειδικά σαν σχέση απόδοσης τιμής. Μου φάνηκε σαν αίσθηση αρκετά σκληρό ,συγκρινόμενο με lambro, nsi, τα οποία όμως ειναι ακριβότερα.
Όσο για το skeet , φυσικά πολύ μαλακό και άνετο αλλα δυο φορές που το έριξα με την καραμπίνα είχα πρόβλημα με συνεχείς εμπλοκές , δεν πετούσε τους καλυκες. Ενώ δούλευε απροβλημάτιστα με αλλα εμπορικά skeet που αγόρασα απο το σκοπευτηριο.
 
Απολογισμός skeet
καψύλιο

δεν ξέρω αν αρκεί η θέλετε να το βγάλω
συγκεντρωτήρας

πυρίτιδα 1,24γρ αυτή

και σκάγια 23,7γρ με βάρος ανα σκαι 0,05γρ
και μερικές διαμέτρους που μέτρησα με το παχυμετρο: 2,05-2,1-2,05-1,85-2,05-1,9-2,05-2,05-2,1-2,1-2,1-2,1-2,05
κάλυκα Fiem πατημένο 57,45χιλ
πως τα πήγα δάσκαλοι;
 
Απολογισμός skeet
καψύλιο

δεν ξέρω αν αρκεί η θέλετε να το βγάλω
συγκεντρωτήρας

πυρίτιδα 1,24γρ αυτή

και σκάγια 23,7γρ με βάρος ανα σκαι 0,05γρ
και μερικές διαμέτρους που μέτρησα με το παχυμετρο: 2,05-2,1-2,05-1,85-2,05-1,9-2,05-2,05-2,1-2,1-2,1-2,1-2,05
κάλυκα Fiem πατημένο 57,45χιλ
πως τα πήγα δάσκαλοι;
.sarcastic..my man.είσαι πρώτος!.congrats.
 
Μια χαρα τα πας , στο καψουλι θα κοιτας κ το χρωμα που εχει το χαρτακι του απο κατω... Στο δικο σου λογικα ειναι κοκκινο κ ειναι το 686...
Αρη σε όλα είναι κόκκινο το χαρτάκι.
Το πρόβλημα μου είναι ότι οι πυρίτιδες μου φαινονται ίδιες:( δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά τους
 
Μολις γυρισα απο το σκοπευτηριο. Δοκιμασα, μαλλον εριξα λιγα φυσιγγια RM, περισσοτερο για να δω την αισθηση.

Δυο φυσιγγια διαφορετικα εριξα, το ενα ηταν το Competition Serie Oro σε νο7½ και τα ασπρα Premium Gold σε 8½. Τα δευτερα ειναι εκεινα που με ενδιαφερουν περισσοτερο, και παρολο που δεν εριξα πανω απο 4-5 φυσιγγια, τα σπασιματα ηταν και μακρινα, και πολυ εντυπωσιακα.
 
Ωραίο φυσιγγι Βίκτωρα το λευκό ακριβώς οπως το περιγράφεις και με ωραιες κατανομές,δεν ξερω αν το είδες πίνακα

Αν δεν ήταν η απόσταση στην μέση θα το έριχνα πιο συχνά γιατί και η τιμή για επινικελωμενα είναι σωστή
 
η διακυμανση σε δεκατα του χιλιοστου στα σκαγια είναι λογος για να υποστηριξουμε μειωμενη ποιοτητα οποιουδηποτε φυσιγγιου ??? υπαρχει στον πλανητη φυσιγγι με όλα τα σκαγια που περιεχονται στο κυαθιο του ιδια ακριβως σε δεκατα η ιδια διαμετρος ??
 
Last edited:
Απολογισμός skeet
καψύλιο

δεν ξέρω αν αρκεί η θέλετε να το βγάλω
συγκεντρωτήρας

πυρίτιδα 1,24γρ αυτή

και σκάγια 23,7γρ με βάρος ανα σκαι 0,05γρ
και μερικές διαμέτρους που μέτρησα με το παχυμετρο: 2,05-2,1-2,05-1,85-2,05-1,9-2,05-2,05-2,1-2,1-2,1-2,1-2,05
κάλυκα Fiem πατημένο 57,45χιλ
πως τα πήγα δάσκαλοι;
εισαι ωραιος φιλε , και μια μια μικρη συμβουλη , τα σκαγια τα μετραμε με μικρομετρο και όχι με παχυμετρο , δεν είναι η σωστη ενδειξη με το παχυμετρο
 
εισαι ωραιος φιλε , και μια μια μικρη συμβουλη , τα σκαγια τα μετραμε με μικρομετρο και όχι με παχυμετρο , δεν είναι η σωστη ενδειξη με το παχυμετρο
και δυστυχώς δεν είναι ψηφιακό και έχει ακρίβεια 0,05 αλλά το μικρομετρο το εχω ξεχάσει στο εξοχικό
 
Το καθε υλικό στην αγορα και ιδιαίτερα στη χοντρική πώληση, πωλείται μέσω προδιαγραφών. Οπως και είπαν και ορισμένοι φίλοι φυσικά δεν περιμένει κανείς ολα τα σκάγια να ειναι του ίδιου μεγέθους. Ομως η καθε βιομηχανία εχει ελεγκτικούς μηχανισμούς για να μπορεί να ελέγχει αν τηρήθηκαν τα συμφωνηθέντα.
Για τα σκαγια για παράδειγμα το Στάνταρντ της ένωσης των αμερικανών παραγωγών ειναι 0.0010 της ίντσας για κυνηγετικη χρήση και η μισή απο αυτο για σκοπευτική χρήση. Ομολογώ δεν ξερω τα ευρωπαϊκά όρια, αλλα αν ίσχυαν αυτα στα φυσιγγια που μας έδειξε ο φίλος παραπάνω, με τα αμερικανικά κριτήρια ειναι πολυ εκτός προδριαγραφων.
Βέβαια θα μου πείτε τωρα τι ζητάμε τωρα, οταν πολυ πιο βασικά πράγματα οπως πιέσεις κατα κύριο λόγο και αρχικές ταχύτητες κατα δεύτερο δεν ειναι υποχρεωτικό σε μας.
Η ποιότητα σε καθε είδος ειναι πάντα μετρήσιμη, και ειναι τα νούμερα που μιλάνε απο μόνα τους και δεν εχει σχέςη τελικά αν το εκτός προδριαγραφων φυσιγγι κανει σκόνη τα δισκάκια, η σκοτώνει την τσίχλα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top