Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εμενα Χρηστο μια χαρα μου φαινονται οι τουφεκιες αν αναλογιστεις μαλιστα οτι ριχνεις κ με σκοπευτικα φυσιγγια που ειδικα στις κοντινες αποστασεις δινουν αρκετα σφιχτες τουφεκιες... Δοκιμασε το κ με κανενα πιο κυνηγετικο φυσιγγι την επομενη φορα, πσιτευω οτι ειδικα στα 25 μετρα θα παρεις πιο ανοιχτες κατανομες... ;)
 
Για καποιους Γιωργο μια ιδιαιτεροτητα της γομωσης των 28 γραμμαριων, που η στηλη των σκαγιων εχει ισο μηκος κ ισο πλατος περιπου, δεχεται μικροτερες τριβες απο τα τοιχωματα της καννης κ πιο ομαλες δυναμες απο την αδρανεια της καυσης της πυριτιδας... Αν φταιει μονο αυτο δεν ξερω... Ισως φταινε κ οι σχετικα συγκρατημενες αρχικες ταχυτητες ( καπου στα 400 m/s) που ειναι τα περισσοτερα σκοπευτικα, που οδηγουν σε μειωμενες παραμορφωσεις στα σκαγια...
Ισως κ στο οτι στα περισσοτερα που εχω δει , σχεδον ολη η στηλη των σκαγιων περικλειεται μεσα στα τοιχωματα του συγκεντρωτηρα...
Παντως προσωπικα στα περισσοετρα σκοπευτικα που εχω δοκιμασει σε σχεση με τα κυνηγετικα των 32 γραμμαριων, εχω πιο σφχιτες τουφεκιες, ειδικα μεχρι τα 30 μετρα κ αισθητα λιγοτερα σκαγια εξω απο τον κυκλο των 76 εκατοστων...
 
Last edited:
Ευχαριστώ για την απάντηση Άρι..well done.
Άρα λογικά πρέπει στο κυνήγι να χρησιμοποιούμε και ένα τσοκ πιο ανοιχτό με αυτά τα φυσίγγια.
Τουλάχιστο σε τουφεκιές έως τα 30 - 35 μέτρα.
 
Για καποιους Γιωργο μια ιδιαιτεροτητα της γομωσης των 28 γραμμαριων, που η στηλη των σκαγιων εχει ισο μηκος κ ισο πλατος περιπου, δεχεται μικροτερες τριβες απο τα τοιχωματα της καννης κ πιο ομαλες δυναμες απο την αδρανεια της καυσης της πυριτιδας... Αν φταιει μονο αυτο δεν ξερω... Ισως φταινε κ οι σχετικα συγκρατημενες αρχικες ταχυτητες ( καπου στα 400 m/s) που ειναι τα περισσοτερα σκοπευτικα, που οδηγουν σε μειωμενες παραμορφωσεις στα σκαγια...
Ισως κ στο οτι στα περισσοτερα που εχω δει , σχεδον ολη η στηλη των σκαγιων περικλειεται μεσα στα τοιχωματα του συγκεντρωτηρα...
Παντως προσωπικα στα περισσοετρα σκοπευτικα που εχω δοκιμασει σε σχεση με τα κυνηγετικα των 32 γραμμαριων, εχω πιο σφχιτες τουφεκιες, ειδικα μεχρι τα 30 μετρα κ αισθητα λιγοτερα σκαγια εξω απο τον κυκλο των 76 εκατοστων...
Και ίσως και τα πιο σκληρά σκάγια που έχουν τα σκοπευτικα σε αντίθεση με τα ημισκληρα που είναι συνηθισμένο στα κυν,φυσιγγια.
 
Χρήστο θεωρητικά είναι και ποιο ανοιχτά απ ότι πρέπει ή κάνω λάθος;
Και αν είναι ίδια ακριβώς με τα δικά μου λογικά στον 18,8 πλησιάζουν πιο πολύ τις ονομαστικές τιμές

όχι δεν κάνεις λάθος θεόφραστε . είναι σχεδόν μια σύσφιξη ποιο ανοιχτά ( *το είχα υπολογίσει αυτό) .
Για το δικό σου που έχει 18,8 η ονομαστική ειναι σωστή
βάζω ενα πινακα που ειχα κάνει και θα καταλάβεις , άσχετα ανα αναφέρω τα carlson και τα midas τις ίδιες συσφίξεις στομίου αναφέρουν ακριβώς

хостинг фотографий
 
Last edited:
Και ίσως και τα πιο σκληρά σκάγια που έχουν τα σκοπευτικα σε αντίθεση με τα ημισκληρα που είναι συνηθισμένο στα κυν,φυσιγγια.

Κωνσταντινε τα περισσοτερα σκοπευτικα εδω γεμιζονται με τα ιδια σκαγια οπως τα κυνηγετικα δηλ με 2% αντιμονιο. Οποιο εχει παραπανω αναγραφεται καθαρα πανω στο κουτι.
 
Εμενα Χρηστο μια χαρα μου φαινονται οι τουφεκιες αν αναλογιστεις μαλιστα οτι ριχνεις κ με σκοπευτικα φυσιγγια που ειδικα στις κοντινες αποστασεις δινουν αρκετα σφιχτες τουφεκιες... Δοκιμασε το κ με κανενα πιο κυνηγετικο φυσιγγι την επομενη φορα, πσιτευω οτι ειδικα στα 25 μετρα θα παρεις πιο ανοιχτες κατανομες... ;)
ναι ΑΡΗ αυτό σκέφτηκα και εγώ να δω πως θα αποδίδουν τα κυνηγετικά , μιασ που ειναι το 70% της χρήσης του όπλου .
το άλλο που θα κάνω την επόμενη φορά ειναι να δοκιμάσω και μεσοταπα (που μου αρέσουν γενικά ) για το περπαττό !
 
Κωνσταντινε τα περισσοτερα σκοπευτικα εδω γεμιζονται με τα ιδια σκαγια οπως τα κυνηγετικα δηλ με 2% αντιμονιο. Οποιο εχει παραπανω αναγραφεται καθαρα πανω στο κουτι.
Σωστά Παύλο, τα ιταλικά ομως δεν γνωρίζω αν ακολουθούν την ίδια συνταγή τα οικονομικά εννοώ.
 
Άρα λογικά πρέπει στο κυνήγι να χρησιμοποιούμε και ένα τσοκ πιο ανοιχτό με αυτά τα φυσίγγια.
Τουλάχιστο σε τουφεκιές έως τα 30 - 35 μέτρα.

Δεν ειναι απαραιτητο αυτο, παρατηρησεις λεω κ εγω δεν σημαινει οτι ειναι ολες σωστες... Λιγοτερα σκαγια εκτος κυκλου βλεπω να εχουν τα 28αρια γενικα, αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο... Γενικα θελουν μια εξοικιωση τα σκοπευτικα στο κυνηγι αλλα αποδιδουν εξαιρετικα...

Και ίσως και τα πιο σκληρά σκάγια που έχουν τα σκοπευτικα σε αντίθεση με τα ημισκληρα που είναι συνηθισμένο στα κυν,φυσιγγια.

Κωνσταντινε τα περισσοτερα σκοπευτικα εδω γεμιζονται με τα ιδια σκαγια οπως τα κυνηγετικα δηλ με 2% αντιμονιο. Οποιο εχει παραπανω αναγραφεται καθαρα πανω στο κουτι.

Θα συμφωνησω κ εγω με τον Παυλο Κωνσταντινε... Ισως πιο παλια να ηταν αλλιως, πλεον ολα στο ιδιο καζανι βραζουν εκτος ισως απο τις πιο εξεζητημενες κ ακριβες σκοπευτικες σειρες...
 
Πάντως έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από τα 28άρια.
Στο τρυγόνι θα έχω σίγουρα ένα κουτί μαζί μου σε νούμερο 8 για χρήση τις ζεστές ώρες της ημέρας.
Θα βιδώσω και το LM στην Fabarm και πιστεύω είμαι καλυμμένος στις συνήθεις αποστάσεις που ρίχνουμε στο τρυγόνι.
 
Αρι τα super kill με τι πυριτιδα ειναι γεμισμενα;βρηκα και την παρουσιαση στο περιοδικο αλλα ουτε εκει εγραψες...
 
Πάντως έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από τα 28άρια.
Στο τρυγόνι θα έχω σίγουρα ένα κουτί μαζί μου σε νούμερο 8 για χρήση τις ζεστές ώρες της ημέρας.
Θα βιδώσω και το LM στην Fabarm και πιστεύω είμαι καλυμμένος στις συνήθεις αποστάσεις που ρίχνουμε στο τρυγόνι.
Fabarm ακουω. Μοντελο παρακαλω...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top