Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οτι θα μουρμουρισει οποιος χασει ειναι λογικο. Αν ομως ειμαι γω ο κατασκευαστης, και αποφασισω να φτιαξω 20000 φυσιγγια με πολυ λιγο κερδος, γιατι ετσι και αλλιως ειναι νεκρη σαιζον τωρα, θεωρεις οτι ο εισαγωγεας δεν θα μου δινε τα υλικα, επειδη εγω αποφασισα να πουλησω σε τιμες σχεδον κοστους;

Θα στα δωσει, αλλα σε τιμη? Mπορει ξαφνικα να ανεβουν οι τιμες!
 
Οτι θα παιξουν ολοι με τις τιμες, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Επισης ομως σιγουρο ειναι πως αν δεν προσπαθησεις δε θα μαθεις, αν οντως γινεται ή οχι.

Μακαρι σου λεω να γινει, εστω και για τσιχλοφυσιγγι ή οτιδηποτε αλλο. Εχουμε μια δυναμη στα χερια μας και την αφηνουμε να χαραμιζεται
 
Ωραία , θα μιλήσω μαζι του το απόγευμα η αυριο το πρωί και θα επανέλθω με νεοτερα !!!!!
Λοιπόν λεβέντες , μετά από επικοινωνία που είχα με τον Μητσάκο, μου είπε χαρακτηριστικά ότι το θέμα με τις τιμές των φυσιγγίων είναι εξαιρετικά περίπλοκο και αυτό που ισχύει σήμερα είναι πιθανότατο να μην ισχύει αύριο , κατά συνέπεια είναι αδύνατον να προγραμματιστούν ομαδικές αγορές .
Επίσης με διαβεβαίωσε ότι οι τιμές του είναι προσαρμοσμένες με το χαμηλότερο δυνατό κέρδος δεδομένης και της ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιεί , οπότε ισχύει ο επίσημος τιμοκατάλογος του.
Για οτιδήποτε χρειαστείτε , να επικοινωνήσετε μαζί του και είναι σίγουρο ότι θα κάνει το καλύτερο!!!!!!!!
 
Το περίμενα να πω την αλήθεια

Εδώ με τα χιλια ζόρια γεμίζαμε απο βιοτεχνία στο θερμο τσιχλοφυσιγγα που ειναι και πιο ακριβά και μας το εκοψε διχως λόγο

Σιγα μη κάτσει τώρα ο αλλος να γυρναει μηχανές για το σεταπ που ζητάμε ( αν ειναι due ) αντί να προτιμήσει να δωσει τα δικα του

Οι τιμές ειναι ηδη χαμηλές, σε καποια έκπτωση θα γινει η δουλεια διχως κέρδος και ο χρόνος και η εργασία του πρεπει να πληρωθούν

Ελλαδα βρισκόμαστε παιδιά οχι εξωτερικό
 
Λοιπόν λεβέντες , μετά από επικοινωνία που είχα με τον Μητσάκο, μου είπε χαρακτηριστικά ότι το θέμα με τις τιμές των φυσιγγίων είναι εξαιρετικά περίπλοκο και αυτό που ισχύει σήμερα είναι πιθανότατο να μην ισχύει αύριο , κατά συνέπεια είναι αδύνατον να προγραμματιστούν ομαδικές αγορές .
Αυτη η ειλικρινης τοποθετηση του κου Μητσακου δεν μπορουσε να περιγραψει καλυτερα την κατασταση στην ελληνικη αγορα. Ελπιδα για καλυτερεψη δυστυχως δεν υπαρχει οσο 3/4 εταιρειες κοντρολλαρουν το χωρο
 
Λογικο το βρισκω, καθως οι βιοτεχνες εξαρτωνται αποκλειστικα απο τις διαθεσεις των εισαγωγεων. Στην Ιταλια-Ισπανια αυτο δε συμβαινει, καθως (νομιζω) οι εταιριες παραγωγης πουλανε απευθειας στους βιοτεχνες.
 
Σιγα μη κάτσει τώρα ο αλλος να γυρναει μηχανές για το σεταπ που ζητάμε ( αν ειναι due ) αντί να προτιμήσει να δωσει τα δικα του

Αυτο γινεται και πολυ ευκολα μαλιστα. Το καναμε εμεις για φυσιγγια βαλτου ειδικη γομωση και 5000 φυσιγγια σε τοπικο κατασκευαστη. Το προβλημα ειναι αλλου. Στην Ελλαδα καποιοι θελουν η τιμη του φυσιγγιου να ειναι υψηλη. Και την προστατευουν με καθε τροπο. Μονο ενας τροπος υπαρχει. Ο κατασκευαστης να μπορει να κανει κατευθειαν εισαγωγη χωρις μεσαζοντες. Μονο τοτε θα εχουμε ανταγωνιστικες τιμες
 
Πρακτικα ομως αυτο Παυλο σημαινει οτι θα πρεπει να μπορει να εισαγει ποσοτητα υλικων αρκετα μεγαλη, ισως μεγαλυτερη απο οση καταναλωνει σε νορμαλ συνθηκες. Αν δεν εχει εξασφαλισει την πληρωμη και τους πελατες, ηδη πριν την παραγγελια, νομιζω ειναι δυσκολο να ασχοληθει.
 
Πρακτικα ομως αυτο Παυλο σημαινει οτι θα πρεπει να μπορει να εισαγει ποσοτητα υλικων αρκετα μεγαλη, ισως μεγαλυτερη απο οση καταναλωνει σε νορμαλ συνθηκες. Αν δεν εχει εξασφαλισει την πληρωμη και τους πελατες, ηδη πριν την παραγγελια, νομιζω ειναι δυσκολο να ασχοληθει.

Βικτωρα περιμενω να γινει καποια κινηση απο το γκρουπ των κατασκευαστων που εχουν αποκτησει καποιο μεγεθος και εχουν πανελλαδικη εμβελεια οπως πχ καραμανιδης, κυργιας. Για τους υπολοιπους οπως ειπες δυσκολα. Η αλλη λυση θα ηταν και θα επρεπε να εξετασθει νομικα αν εμεις σαν κυνηγετικο κλαμπ μπορουσαμε να κανουμε εισαγωγη απο Ιταλια.
 
Πιθανον να μπορεις Παυλο. Και να πας πχ, στην B&P και να ζητησεις να αγορασεις πυριτιδα. Και να σου απαντησει οτι ναι κυριε, θα σου πουλησω, με ελαχιστο βαρος τη μια παλετα. Δηλαδη πανω απο 100 κιλα. Συν μεταφορικα.

Αντε βγαλε ακρη
 
Πιθανον να μπορεις Παυλο. Και να πας πχ, στην B&P και να ζητησεις να αγορασεις πυριτιδα. Και να σου απαντησει οτι ναι κυριε, θα σου πουλησω, με ελαχιστο βαρος τη μια παλετα. Δηλαδη πανω απο 100 κιλα. Συν μεταφορικα.

Αντε βγαλε ακρη

Για μας σαν κλαμπ εννοουσα φυσιγγια. Αφου οι Ελληνεσ κατασκευαστες ειναι με δεμενα χερια, κανεις παραγγελια σε Ιταλο. Τα φορτωνει Ανκονα και τα ξεφορτωνει Πατρα. Πολλα φορτηγα γυριζουν αδεια πισω οποτε τα μεταφορικα δεν θα ηταν φοβερα. Η ερωτηση ειναι αν νομικα σαν κλαμπ μπορουμε να εισαγουμε
 
Το κακο ειναι πως θα την παταγαν τοτε βιοτεχνες που δε φταινε σε τιποτα, καθως ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης.
 
Λοιπόν αγαπητοί φίλοι σας( παραθέτω )το μήνυμα όπως ακριβός το έστειλα στον Διονύση στις 9-3-2017 . Να λαβεται υπόψιν σας ότι εγώ τοποθετούμε για δικά μου φυσίγγια και μόνο!!! διότι στο κατάστημα μου έχω μόνο αυτά. Δεν έχω κανένα εισαγόμενο φυσίγγι . Τώρα εάν κάποια εταιρία εισαγωγής φέρει κάποιον τύπο και είναι σε προσφορά πολύ ευχάριστος να το συζητήσουμε το θέμα τιμής ξανά. Γεμίζω τα φυσίγγια μου στον Μαυρούλι στην θήβα και εξαρτώμαι από τις τιμές που θα μου δώσει σε κάθε παραγγελία. το μυνημα:
Φίλε Διονύση σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. Το θέμα της τιμής των φυσιγγίων είναι πολύ δύσκολο κομμάτι διότι οι τιμές αλλάζουν από μήνα σε μήνα με αυξήσεις στα υλικά απρόβλεπτες .

Έτσι σήμερα η τιμή είναι 6,00 ευρώ για παράδειγμα και μετά από ένα μήνα ή στην επόμενη παρτίδα με διαφορά λίγων ημερών θα πρέπει να διαμορφώσω την τιμή στα 6,40 ή 6,60 και κάπου εκεί αρχίζει το πρόβλημα.

Πώς να σώσεις την διαφορά ? που με το δίκιο τους θα σου πουν ότι πριν λίγες μέρες πήραμε την τάδε τιμή.

Τότε τι κάνω (μπλέκω άσχημα?).

Όχι Διονύση μου δεν θέλω να μπλέξω με τίποτα.

Οι τιμές μου και με βάση των υλικών είναι εξαιρετικά καλές και το κέρδος μου είναι πολύ μικρό.

Θα μπορούσα να έχω υπερτιμημένες τιμές παράδειγμα (32 gr. Πραγματική τιμή πώλησης 6,40 το βάζω στο ράφι 7,00 και μόλις μου πουν για ποσότητα πχ. 1000 φυσίγγια λέω 6,40 και είμαστε ευχαριστημένοι όλοι ).

Αυτά εγώ προσωπικά δεν τα έκανα ποτέ και δεν θα τα κάνω ποτέ.

Ειλικρινά σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου σε προσωπικό επίπεδο θα χαρώ πολύ να εξυπηρετήσω όλους τους φίλους του φόρουμ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο


Με εκτίμηση


ΜΗΤΣΑΚΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
 
Λοιπόν αγαπητοί φίλοι σας( παραθέτω )το μήνυμα όπως ακριβός το έστειλα στον Διονύση στις 9-3-2017 . Να λαβεται υπόψιν σας ότι εγώ τοποθετούμε για δικά μου φυσίγγια και μόνο!!! διότι στο κατάστημα μου έχω μόνο αυτά. Δεν έχω κανένα εισαγόμενο φυσίγγι . Τώρα εάν κάποια εταιρία εισαγωγής φέρει κάποιον τύπο και είναι σε προσφορά πολύ ευχάριστος να το συζητήσουμε το θέμα τιμής ξανά. Γεμίζω τα φυσίγγια μου στον Μαυρούλι στην θήβα και εξαρτώμαι από τις τιμές που θα μου δώσει σε κάθε παραγγελία. το μυνημα:
Φίλε Διονύση σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. Το θέμα της τιμής των φυσιγγίων είναι πολύ δύσκολο κομμάτι διότι οι τιμές αλλάζουν από μήνα σε μήνα με αυξήσεις στα υλικά απρόβλεπτες .

Έτσι σήμερα η τιμή είναι 6,00 ευρώ για παράδειγμα και μετά από ένα μήνα ή στην επόμενη παρτίδα με διαφορά λίγων ημερών θα πρέπει να διαμορφώσω την τιμή στα 6,40 ή 6,60 και κάπου εκεί αρχίζει το πρόβλημα.

Πώς να σώσεις την διαφορά ? που με το δίκιο τους θα σου πουν ότι πριν λίγες μέρες πήραμε την τάδε τιμή.

Τότε τι κάνω (μπλέκω άσχημα?).

Όχι Διονύση μου δεν θέλω να μπλέξω με τίποτα.

Οι τιμές μου και με βάση των υλικών είναι εξαιρετικά καλές και το κέρδος μου είναι πολύ μικρό.

Θα μπορούσα να έχω υπερτιμημένες τιμές παράδειγμα (32 gr. Πραγματική τιμή πώλησης 6,40 το βάζω στο ράφι 7,00 και μόλις μου πουν για ποσότητα πχ. 1000 φυσίγγια λέω 6,40 και είμαστε ευχαριστημένοι όλοι ).

Αυτά εγώ προσωπικά δεν τα έκανα ποτέ και δεν θα τα κάνω ποτέ.

Ειλικρινά σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου σε προσωπικό επίπεδο θα χαρώ πολύ να εξυπηρετήσω όλους τους φίλους του φόρουμ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο


Με εκτίμηση


ΜΗΤΣΑΚΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Κυριε χρηστο και μονο αυτη η εντιμη απάντηση φτάνει.shake.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top