Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα πηρα απο το σκοπευτηριο στα 6 γιουρια.
Επειδη ψαχνομαι για 28αρι στα τρυγονια, θα το ριξω παλι και θα επανελθω. 2 πουλες που εριξα, μαλακο λακτισμα ειχε και γρηγορο ηταν.
να ξερεις οτι τα φυσιγγια με 8αρη καλυκα γενικα ζοριζουνε τα οπλα
 
Τα πηρα απο το σκοπευτηριο στα 6 γιουρια.
Επειδη ψαχνομαι για 28αρι στα τρυγονια, θα το ριξω παλι και θα επανελθω. 2 πουλες που εριξα, μαλακο λακτισμα ειχε και γρηγορο ηταν.
Πολυ καλη ειναι η τιμη τους...μονο δες λιγο το setup τους να ειναι ικανοποιητικο για αυγουστιατικο κυνηγι...δεν ξερω με τι γεμιζονται!
 
Πεστα ρε συ Ηλια, γιατι αμα τα λεω εγω εδω κατω, με κοιτανε σαν εξωγηινο .sarcastic.
Βικτωρα δεν το συζηταω...εχω συνηθισει και το οπλο σιγα σιγα και πηγαινω πολυ καλα με τα συγκεκριμενα,τους εχω απολυτη εμπιστοσυνη,αλλα και στο κυνηγι που τα εβαλα στα τελειωματα γαζωναν!
 
Ευριπιδη, ειναι κοινο προβλημα που εχω δει σε Baikal αυτο. Εχουνε ρηχη πατουρα, και καβαλαει ο εξωλκεας το μεταλο.
δεν αναφερομαι στα μπαικαλ. και στο αυτογεμες ζοριζεται ο εξωλκεας στο 8αρι μεταλο.
 
Σε οσα δικανα ειχα παντως, μονο στο baikal ειχα δει αυτο το καβαλλημα στο μεταλο. Σε κανενα αλλο δεν μου εκανε νερα
 
Σε οσα δικανα ειχα παντως, μονο στο baikal ειχα δει αυτο το καβαλλημα στο μεταλο. Σε κανενα αλλο δεν μου εκανε νερα
ρε μαστορα δεν μιλαω για καβαλημα. λεω οτι ουτως η αλλως ζοριζονται οι εξωλκεις. εχω δει σε καραμπινα να σπαει εξωλκεας απο κοντο μεταλο
 
Μου φαινεται περιεργο παντως να ζοριζεται στο κοντο μεταλλο. Με τη λογικη οτι το πλαστικο κομματι του καλυκα, δεν διογκωνεται τοσο οσο να μαγκωσει στη θαλαμη και να ζοριζει την εξολκευση.
 
Σε οσα δικανα ειχα παντως, μονο στο baikal ειχα δει αυτο το καβαλλημα στο μεταλο. Σε κανενα αλλο δεν μου εκανε νερα
Καλα στο μπαικαλ με τα 30αρια ναβαρο, μου ειχαν φρακαρει και κοντεψα να το σπασω το οπλο.
Αυτο ευριππο με τους κοντους παφυλες πρωτη φορα το ακουω.
 
Εμενα παντως στο baikal δεν μου έχει συμβει ουτε μια φορα,Και εχω ριξει παλαιοτερα πολλα κ διάφορα φυσιγγια με 8αρι μεταλλο.
Νομιζω ομως οτι εχει να κανει περισσοτερο με τους αυτοματους εξολκεις κ οχι με τους απλους.

Και ενα αποσπασμα απο Αιγινητη:

Ψηλό και χαμηλό μέταλλο
Το ενισχυμένο εξωτερικό μέταλλο στο κάτω μέρος του κάλυκα είναι από επιορειχαλκωμένο κράμα σιδήρου και η χρησιμότητά του είναι κυρίως να ενισχύει την αντίσταση του κάλυκα στη διαστολή του μέσα στη θαλάμη την στιγμή της εκπυρσοκρότησης. Αν το φυσίγγιο που χρησιμοποιούμε παράγει υψηλές πιέσεις και διαθέτει χαμηλό εξωτερικό μέταλλο, τότε η εξαγωγή του από την θαλάμη γίνεται πολύ δύσκολη έως αδύνατη από τον εξολκέα του όπλου. Ο εξολκέας «ζορίζεται» υπερβολικά και μπορεί να σπάσει ή να αλλοιωθεί το «νύχι» του. Σε αυτογεμή έχει παρατηρηθεί αρκετές φορές η δύναμη του εξολκέα – καθώς το κλείστρο κινείται βίαια προς τα πίσω – να κόβει το χαμηλό πυθμένιο και να το απορρίπτει, ενώ μέσα στη θαλάμη να παραμένει το υπόλοιπο σώμα του κάλυκα (ο πλαστικός ή χάρτινος σωλήνας) διογκωμένος. Άντε μετά να βρούμε εμείς πάνω στο βουνό τη βέργα καθαρισμού για να το βγάλουμε και βέβαια με την πιθανότητα ότι και το επόμενο θα μας παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα. Στα δίκαννα έχει παρατηρηθεί το «καβάλημα» του εξολκέα πάνω στο πυθμένιο ενός τέτοιου κάλυκα και φυσικά μεγάλη δυσκολία αποκατάστασης του προβλήματος από τον κυνηγό πάνω στο βουνό. Συνοπτικά, θα πρέπει να ξέρουμε ότι «φτηνιάρικα» φυσίγγια από άγνωστους κατασκευαστές διαθέτουν συνήθως χαμηλό μέταλλο και υψηλές πιέσεις που θα μας δημιουργήσουν προβλήματα
 
Στο baikal που μου το κανε ειχε απλους. Η λογικη λεει βεβαια, οτι οσο μεγαλυτερη η επιφανεια που πιανει ο εξωλκεας, τοσο ευκολοτερη η εξολκευση, με τα αυτογεμη να εχουν τη μικροτερη, και τους απλους εξολκεις τη μεγαλυτερη.
 
αυριο το πρωί θα είμαι Τουρή για φυσίγγια

όποιος θέλει DUE ή Prima να μου στείλει πμ για να του δώσω αρ.λογαριασμού να μου κάνει κατάθεση τα χρήματα και θα έχει τα φυσίγγια μάλλον Σάββατο ή Κυριακή πρωί στο σχιστό
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top