Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ακυρο οτι σας ειπα για τα φυσιγγια που μπορει να βρουμε . Καθε χρονο γινεται η ιδια συζητηση , για να βρουμε ενα φτηνο φυσιγγι νσ το παρουμε ομαδικα , αλλα ομαδικοτητα δεν βλεπω καθε ενας λεει το κοντο και το μακρυ του ( δεν ειναι κακο αυτο ) καθενας με τα γουστα του .....λογια λογια και στο τελος παιρνει αυτο που θελει ο καθενας μονος του
Δεν μπαινω σε αυτην την διαδικασια....!!! . Και σκεφτομαι οτι κι αν ακομα υπαρξει το φτηνο , .....στον ενα δεν θα αρεσει η πυριτιδα στον σλλο κατι αλλο θα τον χαλαει , οποτε !!
Συγνωμη αν καποιους στεναχωρισα , δεν αναφερομαι προσωπικα σε κανεναν μιλαω γενικως
Οποιοσδητοτε θελει κατι ή αν ενδιαφερεται αν βρεθει φτηνο καλο φυσιγγι ας μου στηλει πμ , και θα τον ενημερωσω.
 
Αποψη μου, ξεκινα με το μαυρο που ειναι το σκοπευτικο. Ειναι και οικονομικοτερο, οποτε μπορεις να κανεις τις δοκιμες σου ευκολοτερα
Βικτωρα το σκεπτικο μου ειναι να τα ριξω σκοπευτηριο, και αφου τα συνηθισω να τα ριξω και στην εναρξη.
 
Ναι βρε, δεν νομιζω να εχουνε τρελλες διαφορες. Αν ειναι δεκαρες κουτες, ζητησε του 5 και 5 κουτια, να δεις διαφορες, ή τι σου ταιριαζει καλυτερα
Βικτωρα το θεωρεις ασφαλες συμπερασμα το σκοπευτηριο;δεν ξερω αν μπορεις να βγαλεις ετσι συμπερασματα...δεν ξερω απο διατρηση και συμπεριφορα ως πτος το θηραμα τι γινεται....
 
Ναι βρε, δεν νομιζω να εχουνε τρελλες διαφορες. Αν ειναι δεκαρες κουτες, ζητησε του 5 και 5 κουτια, να δεις διαφορες, ή τι σου ταιριαζει καλυτερα
Σωστος! Αυτο θα κανω ;) θα βαλω και δυο κουτακια 31γρ νο 7.5 για καθαρα κυνηγετικη χρηση.
 
Βικτωρα το θεωρεις ασφαλες συμπερασμα το σκοπευτηριο;δεν ξερω αν μπορεις να βγαλεις ετσι συμπερασματα...δεν ξερω απο διατρηση και συμπεριφορα ως πτος το θηραμα τι γινεται....
Ηλια μια εντυπωση στη δινει το σκοπευτηριο. Εξάλλου αν ο δισκος σπάει καλα, τοτε θα σκοτωθει καλα και το θηραμα
 
Ηλια μια εντυπωση στη δινει το σκοπευτηριο. Εξάλλου αν ο δισκος σπάει καλα, τοτε θα σκοτωθει καλα και το θηραμα
Κοιτα τα due και στο σκοπευτηριο και στο κυνηγι με εχουν αφησει απολυτα ικανοποιημενο...ξερεις το μονο που φοβαμαι για αυγουστο ειναι τα διαμπερη τραυματα....αυτο μονο!
 
Aσφαλεστατο Ηλια

Κανενα πουλι δεν εχει πιο σκληρο κρεας απο ενα πιατο, και οταν το δεις το πιατο να γινεται σκονη σε αποστασεις εως 30 μετρα, θεωρω πως και ενα μικρο-μεσαιο θηραμα, θα εχει ομοια τυχη
Δεν ξερω αν προλαβες να το διαβασεις αλλα μιλαω για διαμπερη τραυματα....απορια εκφραζω για να ακουσω αποψεις εμπειρωτερων!
 
Κοιτα τα due και στο σκοπευτηριο και στο κυνηγι με εχουν αφησει απολυτα ικανοποιημενο...ξερεις το μονο που φοβαμαι για αυγουστο ειναι τα διαμπερη τραυματα....αυτο μονο!
Το εχω κατα νου και εγω αυτό. Για αυτο προτίμησα φυσιγγια με αρχικες γυρω στα 400 μ/δ. Στην τελικη πατας και δευτερο φυσιγγι στο ιδιο θηραμα.
Στην εναρξη καλο ειναι να προτιμάμε νορμαλ φυσιγγια και οχι με μεγαλες αρχικες
 
Δεν ξερω αν προλαβες να το διαβασεις αλλα μιλαω για διαμπερη τραυματα....απορια εκφραζω για να ακουσω αποψεις εμπειρωτερων!

Mακρια απο μενα το εμπειροτερος. Σκεψου ομως οταν ενα τρυγονι φαει την τουφεκια γεματη, και οχι κανενα τυχαιο σκαγι, διαμπερη ή οχι τραυματα, δεν γλυτωνει ευκολα
 
Mακρια απο μενα το εμπειροτερος. Σκεψου ομως οταν ενα τρυγονι φαει την τουφεκια γεματη, και οχι κανενα τυχαιο σκαγι, διαμπερη ή οχι τραυματα, δεν γλυτωνει ευκολα
Βικτωρα μου εχει τυχει να παιρνω τα θηραματα βλεποντας καλη ντουφεκια....ηξερα ημουν πανω και το πουλι να πεφτει μετα απο 50 μετρα.κατι τετοιο θελω να αποφυγω!ξαναλεω παντως πως δεν με εχει προδοσει καποιο σπορτινγκ οσες φορες το εχω δοκιμασει στο κυνηγι...αλλα και φετος που εχω τετοια σχεση με το due δεν ξερω αν θα το προτιμησω στο τρυγονι!συγχωρεστε με αν σας κουρασα!
 
Κάτι ακομα.
Το ενα 28αρι alectoris ειναι με μονοβασικη bp και το αλλο με διβασικη bp. Θεωρητικα αυτο με τη διβασικη ειναι πιο "κυνηγιαρικο";
Ποιες μπαρουτες θα μπορουσαν να ειναι;
 
Αν ειναι με B&P το ενα ειναι με F2x28 και το αλλο με G2000 πιθανοτατα. H B&P εκτος απο την ΝΙΚΕ δεν εχει αλλες διβασικες, αλλα μονο τροποποιημενες μονοβασικες, με μικρη ποσοτητα νιτρογλυκερινης. Πρακτικα και οι 2 ειναι εξισου καλες και στο κυνηγι παντως.

Φιλος πηρε φετος λαγο στα μπασιματα με 28αρι Baschieri
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top