Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και επιπλέον, στην ιστοσελίδα της NSI
http://www.nobelsport.it/public/pages/ENG/scheda.asp?RISUL_New=y&Ramo=0&Cat1ID=336
λέει χρώμα κάλυκα πορτοκαλί φωσφοριζέ (για την ακρίβεια "φθορίζον" - fluorescesnt orange) γι 'αυτό μάλλον και το όνομα Fluo, νούμερα σκαγιών εκτός από 7 1/2 και 8 αναφέρει και 7 1/4 (πρώτη φορά βλέπω τέτοιο νο σκαγιών) - συγκεντρωτήρα αποσπώμενου πάτου με 6 πτερύγια - και ... "ασημί" σκάγια μολύβδινα !!! Προσέξτε, δεν λέει επινικελωμένα (nickel plated) ... αλλά "silver-coloured" lead !!! Δεν σας κάνει εντύπωση αυτό ;;; Τι να θέλει να πει ο ποιητής ;;; .xm.

Oτι ο μεταφραστης τους ειναι για τα μπαζα. Αν δεις παρακατω στο ιδιο λινκ τα Multitarget 28, περιεχουν συμφωνα με το μεταφραστη Χρυσο Μολυβδο .sarcastic.
Ή B&P χρησιμοποιεί και αυτή στα σκοπευτικά της τέτοια σκάγια απλά είναι χρωματισμενα και όχι επιμεταλλωμένα.

jpg images
 
λεγε εσυ τετοια να με βαλεις και σ αλλα εξοδα
Ευρυπιδη μπορει να σε διαβεβαιωσει και ο γερασιμος....μιλαμε για πολυ μακρυνες βολες....θα ενθουσιαστεις!τωρα το ποσο ευκολο ειναι να φανουν χρησιμα στον μεσο σκοπευτη ειναι αλλου παπα ευαγγελιο!
 
Ευρυπιδη μπορει να σε διαβεβαιωσει και ο γερασιμος....μιλαμε για πολυ μακρυνες βολες....θα ενθουσιαστεις!τωρα το ποσο ευκολο ειναι να φανουν χρησιμα στον μεσο σκοπευτη ειναι αλλου παπα ευαγγελιο!
θελω 7 1/2 για τρυγονια και αγριοπεριστερα. ο ρωσσος θ αναστεναξει
 
... ζήτησα και πήρα 2 φυσίγγια, από περιέργεια για "σφάξιμο" ... Το ένα είναι το ΣIGMA 3 TRAP (24gr No. 7,5) από την Αλεξανδρούπολη, και το άλλο από εδώ ντόπιας παραγωγής, της Ντανιέλας (πρώην Fly-target) λέγεται Dynamic Sporting (28gr No. 7,5). Προ λίγου τα έσφαξα και τα ζύγισα και τα φωτογράφησα, αν δεν βαρεθώ θα τα παρουσιάσω στα "ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ" ... ;)
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
1) ΣIGMA 3 TRAP - 24 gr - No. 7 1/2
Κάλυκας FIOCCHI 12/70/8 - καψούλι 616
Πυρίτιδα (με μεγάλο βαθμό βεβαιότητας) CSB 5 - 1,23 gr. (... 28άρα πυρίτιδα σε 24άρι φυσίγγι !!! )
Βύσμα Gualandi SG 25
Σκάγια 24,26 γρ. - περίπου 12,25 σκ/γρ. - συνολικά 297.
Κλείσιμο 8αρι * - 57,3 mm.
IMG_20170322_210400.jpg

IMG_20170322_210617.jpg

IMG_20170322_212157.jpg


2) Dynamic SPORTING - 28gr - No. 7 1/2
Έγραψα παραπάνω "πρώην Fly-target" γιατί αυτό δεν αναγράφει στον κάλυκα τη φίρμα Fly-target όπως τα παλαιότερα φυσίγγια της. Δεν είδα το κουτί και δεν ξέρω εκεί τι γράφει ...
Κάλυκας CHEDDITE 12/70/12 - καψούλι Cx2000
Πυρίτιδα (σχεδόν σίγουρα) G2000 - 1,29 gr.
Βύσμα B&P T2
Σκάγια 28,01 γρ. - περίπου 12,22 σκ/γρ - συνολικά 342
Κλείσιμο 6αρι * - 57,9 mm.
IMG_20170322_203422.jpg

IMG_20170322_203449.jpg

IMG_20170322_203554.jpg

IMG_20170322_205456.jpg


Ο φίλος που μου τα 'δωσε ρίχνει το ΣΙΓΜΑ 3 TRAP (... στο Sporting) αρκετό καιρό και είναι ευχαριστημένος (ρίχνει αρκετά καλά) ...
Το Dynamic Sporting το πήρε πρόσφατα για να το δοκιμάσει ...
 
Το Dynamic εχει πιο ακριβα υλικα. Η τιμη του ξερουμε ποια ειναι;
Νομίζω 6,5 € ... και 6 το ΣΙΓΜΑ ... .xm.αλλά δεν είμαι και σίγουρος ... .hit. !!!!!!
Ακριβά είναι πάντως, γιατί θυμάμαι ότι το σχολιάσαμε και με τον Παύλο ... Ο Τόλης τα είχε. Την άλλη φορά να τον (ξανα)ρωτήσουμε ......
 
του κενταυρου που ειναι φυσιγγαρα δεν σας κανει με 4,85 και μια μεταφορικη???? και μη μου πεις παλι για τα due. το εμπεδωσα οτι δεν τ αλλαζεις. απλα λεω για φτηνο και καλο φυσιγγακι. προσωπικα και στη μπαικαλα μου μιλωντας παντα τετοια κατανομη με το lm απο τα 35 ως τα 40 μετρα δυσκολα νομιζω οτι θα ξαναδω
 
Last edited:
του κενταυρου που ειναι φυσιγγαρα δεν σας κανει με 4,85 και μια μεταφορικη???? και μη μου πεις παλι για τα due. το εμπεδωσα οτι δεν τ αλλαζεις. απλα λεω για φτηνο και καλο φυσιγγακι. προσωπικα και στη μπαικαλα μου μιλωντας παντα τετοια κατανομη με το lm απο τα 35 ως τα 40 μετρα δυσκολα νομιζω οτι θα ξαναδω

Δε θα σου πω για το due, αλλα TO DUE .sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Ερευνα κανουμε βρε Ευριπιδη, κατσε να βλεπουμε τι παιζει και απο αλλα φυσιγγια να ξερουμε.
Τα Sigma ειναι ακριβα για 24αρια. Τα Dynamic οχι τοσο, αλλα και παλι ειναι ακριβα γενικως.
 
του κενταυρου που ειναι φυσιγγαρα δεν σας κανει με 4,85 και μια μεταφορικη???? και μη μου πεις παλι για τα due. το εμπεδωσα οτι δεν τ αλλαζεις. απλα λεω για φτηνο και καλο φυσιγγακι. προσωπικα και στη μπαικαλα μου μιλωντας παντα τετοια κατανομη με το lm απο τα 35 ως τα 40 μετρα δυσκολα νομιζω οτι θα ξαναδω
Εγώ συμφωνώ μαζί σου. Και φτηνό και ΚΑΛΟ !!! Η συμμετοχή μου στην παραγγελία ισχύει !!! .well done.
 
Δε θα σου πω για το due, αλλα TO DUE .sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Ερευνα κανουμε βρε Ευριπιδη, κατσε να βλεπουμε τι παιζει και απο αλλα φυσιγγια να ξερουμε.
Τα Sigma ειναι ακριβα για 24αρια. Τα Dynamic οχι τοσο, αλλα και παλι ειναι ακριβα γενικως.
ναι ενταξει. ΤΟ DUE παρτο και σε γευση depon να μην εχεις και προβληματα
.yelling.
 
Δε βαραει το due, ειναι το dream cartridge, σπαει τους δισκους μοναχο του, ολα τα κανει και συμφερει. .my man.Φαντασου πως δεν νοιαζει εμενα, που γενικως το ψαχνω με τις χαμηλες ανακρουσεις στα φυσιγγια.

Και η δικη μου ισχυει.
 
Δε βαραει το due, ειναι το dream cartridge, σπαει τους δισκους μοναχο του, ολα τα κανει και συμφερει. .my man.Φαντασου πως δεν νοιαζει εμενα, που γενικως το ψαχνω με τις χαμηλες ανακρουσεις στα φυσιγγια.

Και η δικη μου ισχυει.
αχχχ. με στενοχωρεις. μαλλον δεν το πιασες το υπονουμενο. δεν αναφερομαι ομορφαντρα μου στην ανακρουση
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top