Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Αφού θα την κάνεις την καλή, ρίξε και με το μαμά 3* να δούμε αν χρειαζόταν.
Μπορεί στον πίνακα να μην δείξει κάτι αλλά τα σκότωματα των φρενατων είναι άλλο έργο που δν μπορείς να καταλάβεις άποψη την αποτύπωση στο χαρτί
 
Μπορεί στον πίνακα να μην δείξει κάτι αλλά τα σκότωματα των φρενατων είναι άλλο έργο που δν μπορείς να καταλάβεις άποψη την αποτύπωση στο χαρτί
[/QUOTE
Αφού θα την κάνεις την καλή, ρίξε και με το μαμά 3* να δούμε αν χρειαζόταν.
και με το μαμα θα ριξω και σε διαφορετικες αποστασεις να δω διαφορες αλλα μονο πανω στο κυνηγι θα βγαλω ασφαλη συμπερασματα
 
Συναδελφοι τι νομιζεται για τον συνδιασμο Anaconda Mid Range και beretta A350 Xtrema? Γιατι μολις τα παντρεψα
Το έχω εγώ και το δουλεύω εδώ και τρία χρόνια το συγκεκριμένο συνδυασμό από τα 25 μέχρι 45 μέτρα είναι σκούπα το συγκεκριμένο με πολύ δυνατά σκοτωματα!!
 
Το έχω εγώ και το δουλεύω εδώ και τρία χρόνια το συγκεκριμένο συνδυασμό από τα 25 μέχρι 45 μέτρα είναι σκούπα το συγκεκριμένο με πολύ δυνατά σκοτωματα!!
Ακριβώς την ίδια απόδοση είχα και στο δικό μου με το mid range.
 
Το έχω εγώ και το δουλεύω εδώ και τρία χρόνια το συγκεκριμένο συνδυασμό από τα 25 μέχρι 45 μέτρα είναι σκούπα το συγκεκριμένο με πολύ δυνατά σκοτωματα!!
αυτο θελω κ εγω να πεφτει η φασσα πανω σε τοιχο !!!
 
Συχνό καθάρισμα τα ανακοντα γιατί στομωνουν από καπνα τα κανάλια κ τελικά γίνονται απλά τσοκ σύσφιξης. Γνώμη μου οι διευρυμενοι αυλοι δεν θέλουν stud ring τσοκ αλλά ported τσοκ σαν τα Kiks πχ
ευχαριστω για την πληροφορια
 
Συχνό καθάρισμα τα ανακοντα γιατί στομωνουν από καπνα τα κανάλια κ τελικά γίνονται απλά τσοκ σύσφιξης. Γνώμη μου οι διευρυμενοι αυλοι δεν θέλουν stud ring τσοκ αλλά ported τσοκ σαν τα Kiks πχ
Είναι διαφορετικό το stud ring (σκαλοπάτι που πέφτει μέσα ο συγκεντρωτηρας) άλλο αυτό τον anaconda ( κανάλια που σφίγγουν το συγκεντρωτηρα).. δεν είναι πάντα έτσι.. οι fabarm με 18.7 με kicks βγάζουν κεντήματα.. με pattermaster δεν έχω δει κάτι ιδιαίτερο.. αντίθετα οι Maxus με ένα anaconda μεταμορφώνονται ενώ με kicks δεν τα πάνε τόσο καλά... είναι στην εκάστοτε γεωμετρία της καννης της θα ταιριάξει...
 
αυτο θελω κ εγω να πεφτει η φασσα πανω σε τοιχο !!!
Όταν είσαι καλά πάνω στο πουλί έτσι ακριβώς θα γίνεται. Εξακριβωμένα.. Το καλό με τα φρενατα ειναι ότι ή το πατσαβουριαζεις ή φεύγει.. Δν εχει κοψοφτερα
 
Οι διευρυμενοι από κατασκευής σπάνε τα κέντρα. Δεν έχουν κέντρα στην κατανομή έντονα. Αντίθετα οι συμβατικοι έχουν το λεγόμενο Hot core που λένε οι Αμερικανοι. Γνώμη μου σε διευρυμένο Kiks η κατι παρόμοιο
.
και γιατι λοιπον οι αμερικανοι ολα τους τα οπλα ειναι με 18.8 αυλο?
 
Όταν είσαι καλά πάνω στο πουλί έτσι ακριβώς θα γίνεται. Εξακριβωμένα.. Το καλό με τα φρενατα ειναι ότι ή το πατσαβουριαζεις ή φεύγει.. Δν εχει κοψοφτερα
αυτο ειναι η την βαζεις στο σακο η σε χαιρεταει, τερμα τα κυνηγητα με λαβωμενα πουλια;)
 
.
και γιατι λοιπον οι αμερικανοι ολα τους τα οπλα ειναι με 18.8 αυλο?
Γιατι οι Αμερικανοι ριχνουν στα περισσοτερα κυνηγια τους magnum και supermagnum γομωσεις αντε βαρια στους φασιανους 36 γρ γι αυτο..φαντασου κατανομη απο magnum φυσιγγι σε συμβατικο αυλο πως θα ηταν;
 
Όταν είσαι καλά πάνω στο πουλί έτσι ακριβώς θα γίνεται. Εξακριβωμένα.. Το καλό με τα φρενατα ειναι ότι ή το πατσαβουριαζεις ή φεύγει.. Δν εχει κοψοφτερα
ποιος το λεει αυτο κωστα ?εχει κοψοφτερα και παντα θα εχει δεν ειναι θεμα μονο τσοκ.
 
Ηρεμήσετε λίγο με την "φρενίτιδα" ( όχι του εγκεφάλου ;) ) ,,όποιος θέλει εύκολα θήραμα στην τσάντα πάει σε ένα καλό συμβατικό ή όχι τόσο αυστηρό φρενάτο ( βλέπε anaconda ) με ισοκατανομή στην τουφεκιά,μας ενδιαφέρει περισσότερο η περιφέρεια και ένα καλό κέντρο, θέλουμε να ρίχνουμε 10 τουφεκιές και να έχουμε μια επιτυχία 70-80% όχι να ρίχνουμε 10 και να είμαστε στο 30-50% γεμίζοντας σκάγια τον κυνηγότοπο αλλά και να λαβώνουμε το θήραμα,,,τις καλύτερες τουφεκιές μακρινές κοντινές τις έχω κάνει με ένα Brain TM , με Breda 930 και Browning A5 , με το οποίο είχα την αυτοπεποίθηση μου στα φουλ και δεν σκεφτόμουν να σηκώσω για το αν θα το πάρω ή όχι επειδή φόραγα φρενάτο τσοκ,,,ναι έχω κάνει και με το φρενάτο εξωφρενικές τουφεκιές αλλά είχα και αποτυχίες ενώ έπρεπε το θήραμα να πέσει,είμαι σίγουρος ότι έχει τύχει και σε εσάς :)

Όλα τα άλλα περί φρενάτο τσοκ κλπ κλπ κλπ είναι απλά για αυτό που λέω εγώ "αλητεία" και για να βλέπουμε καμία καλή τουφεκιά στο πίνακα "ΑΝ" συνεργάζεται ο συγκεντρωτήρας του φυσιγγιού με το φρενάτο γιατί ίσως και να τους αναιρεί !

χωρίς ίχνος παρεξήγησης από έναν φανατικό τσοκολάτρη και οπαδό του φρενάτου τσοκ
 
ποιος το λεει αυτο κωστα ?εχει κοψοφτερα και παντα θα εχει δεν ειναι θεμα μονο τσοκ.
Εγώ πάντως σε ολόκληρη την κυνηγετική σεζόν που μας πέρασε σε κυνήγια φασσας και τσίχλας που χρησιμοποίησα το anaconda mid range ζήτημα να είχα 5-10 κοψοφτερα και αυτά σε οριακές αποστάσεις πέραν των προδιαγραφών του τσοκ. Με τα συμβατικα τσοκ ναι έχω αρκετά όπως και οι περισσότεροι πιστεύω. Η διαφορά στα κοψοφτερα στα φρενατα σε σχέση με τα συμβατικα σε μένα τουλάχιστον είναι χαώδης.
 
ποιος το λεει αυτο κωστα ?εχει κοψοφτερα και παντα θα εχει δεν ειναι θεμα μονο τσοκ.
Εχει και το φρενατο Κωστα κοψοφτετα αλλα σπανια τουλαχιστον στις δικες μου τουφεκιες, συνηθως η το ξεραινεις η φευγει ανενοχλητο
 
Back
Top