Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

οι δοκιμες σημερα, σε 60χ60 (δεν ειχα μεγαλυτερο χαρτι),θα ακολουθησει αλλη μια με 5αρια
Anaconda Mid 30m n9 34gr 60x60 stoxos 306 skagiaView attachment 3426
Σπύρο....Η με γελά το χαρτόνι ή επιδή τα σημάδια από τα σκάγια δν φένονται καλά ή εγώ κάνω λάθος.....

Έχω τη εντύπωση πως η κατανομή είναι μη ομοιόμορφη.....Θέλω να πιστεύω πως η δοκιμή έγινε με σχετικά υψηλή θερμοκρασία για τα 34gr σκάγια,γι'αυτό τα σκόρπισε......
Με τη όπλο και τη φυσίγγια έγινε η δοκιμή....;;
 
Σπύρο....Η με γελά το χαρτόνι ή επιδή τα σημάδια από τα σκάγια δν φένονται καλά ή εγώ κάνω λάθος.....

Έχω τη εντύπωση πως η κατανομή είναι μη ομοιόμορφη.....Θέλω να πιστεύω πως η δοκιμή έγινε με σχετικά υψηλή θερμοκρασία,γι'αυτό τα σκόρπισε......
Με τη όπλο και τη φυσίγγια έγινε η δοκιμή....;;
εχεις δικιο 8.30 το πρωι ειχε 28 βαθμους. beretta a350 ρουμελιωτης A spesial
 
Εχω πανω απο 20000 τουφεκιες σε κυνηγι με anaconda mid με ψιλα, με χοντρα, με μολυβι και με ατσαλι. Κοψοφτερα δεν θα δεις ακομα και σε πολυ οριακες βολες σε χηνες, τα πουλια πεφτουν λες και εχουν τρακαρει σε τοιχο. Επισης δεν υπαρχει κανενα προβλημα σχετικα με το ειδος συγκεντρωτηρα που χρησιμοποιεις σε αντιθεση με τα κλασσικα φρενατα με stud ring (Patternmaster classic,) η τα wad striper (Kicks). Eκει εξαρτωνται πολλα σε ποιο ακριβως σημειο θα τσιμπησει το συγκεντρωτηρα η πατεντα και οι λεπτοι συγκεντρωτηρες εχουν αλλη συμπεριφορα απο τους χοντρυτερους. Τα συμπερασματα τα δικα μου ειναι οτι το φρενατο τσοκ εφερε επανασταση στη κυνηγετικη τουφεκια τοσο σε διαφορετικο ειδος συγκεντρωσης στο τρισδιαστατο χωρο, οσο και στη διατρηση και αυτος που θα καταλαβει καλα τη συμπεριφορα τους θα επωφεληθει τοσο στη μεσαια οσο και στην οριακη βολη. Τκι ο ποσοστο επιτυχιας επισης ανεβαινει καθοτι τα flyers εξαφανιζονται
.congrats..well done.

Γεια σου Παυλε με τις φιδισιες τουφεκιες φαρμακι!!!
stavroi_farmakeion.jpg


.sarcastic.
 
Last edited:
Είναι φυσίγγι @ρχ%#@το και έχω ακούσει τα καλύτερα γι'αυτό.....Πιστεύω κάτω από 17oC θα μαζέψει η τουφεκιά...
ειναι οντως αλλα το χαλαει η ζεστη και η πολλη υγρασια, στα μπασιματα τις τσιχλαςτελη οκτωμβρη περυσι σκοτωνε καλα αλλα οταν επιανε πολλη υγρασια ειχαν πολυ αιμα, δεν τα εκαιγε που λεμε. παντως η τουφεκια του anaconda σε σχεση με το μαμα 3αρι εναι καλητερη αν προσεξες
 
παντως η τουφεκια του anaconda σε σχεση με το μαμα 3αρι εναι καλητερη αν προσεξες
Φυσικά!! Δν το συζητάω. Μου αρέσουν οι κατανομές από τα anaconda που βλέπω εδώ μέσα.....
Ευθύνη έχει πρώτα η λάθος θερμοκρασία της δοκιμής...( και έπειτα το φυσίγγι)... ;)
 
Φυσικά!! Δν το συζητάω. Μου αρέσουν οι κατανομές από τα anaconda που βλέπω εδώ μέσα.....
Ευθύνη έχει πρώτα η λάθος θερμοκρασία της δοκιμής...( και έπειτα το φυσίγγι)... ;)
οπως και να χει το anaconda δεν το πηρα για τσιχλες(εκει ειμαι ενταξει με τα μαμισια) αλλα για φασσες που θελω μια καλυτερη ντουφεκια μεχρι τα 40 μετρα σε σχεση με το HP 3*, και οι φιλοι που τα χρησιμοποιουν χρονια λενε τα καλυτερα...και σε νορμαλ παντα θερμοκρασιες ;) μακαρι να μου βγει αλλιως θα κλεω το κατοσταρικο...:(
 
οπως και να χει το anaconda δεν το πηρα για τσιχλες(εκει ειμαι ενταξει με τα μαμισια) αλλα για φασσες που θελω μια καλυτερη ντουφεκια μεχρι τα 40 μετρα σε σχεση με το HP 3*, και οι φιλοι που τα χρησιμοποιουν χρονια λενε τα καλυτερα...και σε νορμαλ παντα θερμοκρασιες ;) μακαρι να μου βγει αλλιως θα κλεω το κατοσταρικο...:(
Αυτό που λες είναι σχετικό.
Αν δεις πως δν σου κάνει το πουλάς.
 
Αυτό που λες είναι σχετικό.
Αν δεις πως δν σου κάνει το πουλάς.
ε καπως ετσι θα γινει, το πηρε και ο κολητος μου για την sx4 αλλα εκει βγαινει 2* θα κανουμε δοκιμες και θα ανεβασουμε φωτο
 
Σπύρο....Η με γελά το χαρτόνι ή επιδή τα σημάδια από τα σκάγια δν φένονται καλά ή εγώ κάνω λάθος.....

Έχω τη εντύπωση πως η κατανομή είναι μη ομοιόμορφη.....Θέλω να πιστεύω πως η δοκιμή έγινε με σχετικά υψηλή θερμοκρασία για τα 34gr σκάγια,γι'αυτό τα σκόρπισε......
Με τη όπλο και τη φυσίγγια έγινε η δοκιμή....;;
Κώστα 1ον μας ξεγελάνε τα χαρτονια που είναι μικρά (60*60). 2ον έχει ρίξει με 9αρια 34γρ στα 40μ με σχεδόν 30 βαθμούς με οτι αυτό συνεπάγεται..
 
οπως και να χει το anaconda δεν το πηρα για τσιχλες(εκει ειμαι ενταξει με τα μαμισια) αλλα για φασσες που θελω μια καλυτερη ντουφεκια μεχρι τα 40 μετρα σε σχεση με το HP 3*, και οι φιλοι που τα χρησιμοποιουν χρονια λενε τα καλυτερα...και σε νορμαλ παντα θερμοκρασιες ;) μακαρι να μου βγει αλλιως θα κλεω το κατοσταρικο...:(
Δοκίμασε να ρίξεις στα 40μ με ένα καλό 6αρι με νορμάλ θερμοκρασίες που κυνηγάμε την φασσα και θα δεις άλλο έργο. Χώρια ότι τα σκότωματα σου όπως σου είπα δν θα έχουν καμία σχέση με το εργοστασιακό. Ποια φυσιγγια χρησιμοποιείς στη φασσα?
 
Δοκίμασε να ρίξεις στα 40μ με ένα καλό 6αρι με νορμάλ θερμοκρασίες που κυνηγάμε την φασσα και θα δεις άλλο έργο. Χώρια ότι τα σκότωματα σου όπως σου είπα δν θα έχουν καμία σχέση με το εργοστασιακό. Ποια φυσιγγια χρησιμοποιείς στη φασσα?
αυτο εχω σκοπο να κανω αλλα να μπει ο οκτωμβρης, percorso ριχνω και ρουμελιωτης psb 35 σε ν5
 
Κώστα 1ον μας ξεγελάνε τα χαρτονια που είναι μικρά (60*60).
Συμφωνώ απόλυτα.
2ον έχει ρίξει με 9αρια 34γρ στα 40μ με σχεδόν 30 βαθμούς
Και εδώ θα συμφωνίσω....Αλλά έριξε με τσοκ aftermarket που υποτίθεται βελτιώνει την κατανομή.....Δν έριξε με το μαμά τσοκ... ;)
Αυτή είναι η διαφορά.
 
Τα τσοκ τύπου Kiks έχουν κ άλλο πλεονέκτημα που δεν έχουν τα τύπου Ανακοντα η τα συμβατικά. Τα ported τσοκ λοιπόν κ ειδικά όσα έχουν μεγάλες τρύπες όπως τα Κiks η τα Rhino η τα Code Black εξαλείφουν σχεδόν την αναπήδηση στόμιου κ μειώνουν σε μεγάλο ποσοστό την αισθανομενη ανάκρουση του όπλου. Σαν συνέπεια πολύ γρήγορη δεύτερη κ τριτη τουφέκια κ πιο άνετο κουμπωμα στο όπλο
Μέγα λαθος
 
Back
Top