Φερ' το στα μέτρα σου...

Καλησπέρα! Επειδή βαρέθηκα να βλέπω το όπλο έτσι με τις φέτες,να κουνάνε καμία φορά μετά από κάποιες τουφεκιές,θελω και πιο μεγάλο grip,και γιατί θελω το τέλειο παρόλο που το κοντάκι μου καθετε καλά αποφάσισα να κάνω ένα κοντάκι στις 22 που θα ανέβω Θεσσαλονίκη στον Γιώργο Ανδριανόπουλο..ειδα φωτό μου άρεσε πολύ η δουλεια του..250 € μου είπε και φυσικά θα πάμε και σκοπευτήριο οπως μου είπε για να ρίξω και να μου πει αν είμαι 100% οκ..
ni0DVNM.jpg

Και μια φωτό από τη δουλεια του Γιώργου!
YAyCHDl.jpg
Με γεια ΓΙΑννη τη μήκος έχει;
 
Χτες πιγα για τσιχλες με ενα φιλο μου που ειχε μια vinci αλαξαμε οπλα για λιγο και επαθα πλακα με το κοντακι και περισοτερο με τη λαβη ηταν το κατι αλο στη δικια μου τη παλαμη
Σημερα αποφασησα να κανω ενα κοντακι με λαβη vinci απο κοντραπλακε θαλασης εχω ξανακανει και βγενει πολυ καλο
Εισαι μαστορας
 
Ποια ήταν η αρχική μορφή του "ξύλου"; Υπάρχει τάκος από κόντρα πλακέ θαλάσσης;
Οχι Χρηστο δεν υπαρχει τοσο χοντρος τακος.....
Και εγω για ενα αεροβολο που εφτιαξα κοντακι κολλησα τρεια δεκαοκταρια μεταξυ τους (3x18=54mm)
Τα χιλιοστα που βγενουν τα κοντρα-πλακε ειναι σε 4mm-6mm-9mm-12mm-15mm-18mm-22mm-25mm μεχρι 30mm
Και οι διαστασεις απο τo φυλλo ειναι 122cm x 244cm.
Αυτα που κυκλοφορουν συνήθως ειναι: το κινεζικο(πολυ ελαφρυ και το πιο φτηνό) πευκο (Poplar το πιο κινησιμο για τιμη και αποδωση) η σημύδα (ρωσικο το πιο σκληρο και βαρη σε ολα)
και σπανια θα βρεις το Okume κοκκινωπό(marine χρήση και το πιο ακριβό) Προσωπικά παντος θα προτιμουσα σημύδα εχει καλυτερη πικνοτητα απο ολα. . . . .
 
Ποια ήταν η αρχική μορφή του "ξύλου"; Υπάρχει τάκος από κόντρα πλακέ θαλάσσης;
Χρηστο 2 κοματια 20αρια κολησα με κολα ποληερεθανης μην το φοβασε δεν προκητε να ξεκολησει μπορεις να το κανεις και με 10ακια κολοντας 4
 
Talla22 εισαι μερακλης κανεις ομορφα πραγματα αππ κοντρα πλακε και εγω απο ενά κοντακι αεεοβολου το ειδα και το καθηεροσα
Το ίδιο έκανα και εγώ Teo .... Οι Γερμανοί λέω είναι πιο μάγκες με τα weihrauch laminate....
 
Το φερτο στα μετρα σου πιστευω οτι για μενα (1.97υψος)ειναι πλεον σταθερη αναγκη......
Ετσι πριν τρια χρονια το πρωτο μου οπλο ηταν ενα citori s.pose browning.Που αναγκαστικά μετα απο 3-4 μηνες απο την αποκτηση του πηγε για κοντακι....
Στον Κ. Γιωργο Αντριανοπουλο στην θεσσαλονικης

πολυ ευχαριστιμενος απο την τιμη και την δουλεια του.
Βεβαια στην πορεια καθοτι και καινουριος με το αθλημα,η επωμιση μου αρχισε να αλαζει ως προς το πανω-κατω....
Μπηκα ετσι στο τρυπακι να το σκαλισω και να το φερω εκει που πηγα.....sarcastic.
Ελα ομως που μετα την επωμιση, αρχισε να ερχεται και η κλιση προς το ειδος κυνηγιου και θυραματος " ΤΑ ΥΔΡΟΒΙΑ "
Το browning το λυπηθήκα στην βροχη και την λασπη:( οποτε ετσι ηρθε και η αγορα τις sx3 winchesrer.
Το κοντακι της παιδικο... ο χρονος αποκτησης δυο οπλων και ενος κοντακιου στα μετρα μου πολυ λιγος.xm.
Γρηγορη και φθηνη λυση λοιπον ηταν να κανω κατι απο μονος μου...
Η πρωτη σκεψη απο την αγαπημενη μου σημύδα

θα βγει πολυ βαρυ λεω....!!! και αλλαγη πλευσης για κατι πιο ελαφρυ. ΚΑΒΑΚΙ (πιο ελαφρυ πεθαινεις)

Ηθελα κατι πολυ ελαφρυ και μαλακο στο δουλεμα μιας και η τελικη μου σκεψη ηταν να το ντύσω με πολυεστερα (αλλη μια γνωριμη μου αγαπη)
Δεν μπορεσα να βρω της φωτογραφιες της κατεργασιας:confused: αλλα εχω το αποτελεσμα διπλα μου . . . .

Η διαφορα με το μαμα....
δεν μου βγηκε οσο μεγαλο θα το ηθελα ,αλλα θα τελειωνε το κυνηγι και εστι παρέμεινε ως εχει:eek:
Το κοντακι αδιαβροχοποιηθηκε και βλεποντας μικρα δειγματα σκουριας στα μεταλλα, ειπα να τα κανω και αυτα υδροβια μετα το τελος της περσυνης περιοδου.
Πηγε λοιπον για βαφη ceracote στον Κωστα Μιχαηλιδη(Θεσσαλονικη)


 
Μπραβο μαγκες πολλοι καλη οι ιδεα με το θαλλασης αν δεν το εβλεπα δεν θα το πιστευα. Τις τρυπες που περναν τα ελατηρια επαναταξης τις κανετε πριν κολησετε τα φυλλα η μετα
Το κοντρα-πλακε εχει αυτο το καλο....οτι μπορεις να κανεις οποια δηποτε κατεργασια θελεις και μετα να κολλησεις τα φυλλα.
Ετσι δεν θα χρειαστείς και καποια πιο εξειδικευμένα εργαλεια(μεγαλα και μακρια τρυπανια,τορνο κτλ. θεωρω το μονο μειονεκτημα του το "ΒΑΡΟΣ"
 
Back
Top