Φερ' το στα μέτρα σου...

Παιδια χρησιμοποιει κανεις απο εσας ξυλινο πελμα?θα ηθελα να αλλαξω το microcore το οποιο ειναι ισιο και δε μου κλειδωνει στον ωμο οπως ειπατε και παραπανω!νομιζω τουλαχιστον απο αισθηση στον ωμο ειναι πολυ καλο αλλα ακριβο της beretta και απο κλωτσημα δεν ξερω!

Δημητρη, ποιο παχος ειναι το πελμα σου;
 
Το μόνο που έχει μείνει πλέον να φέρουμε στα μέτρα μας, είναι ένας αορτηρας γιατί όπλα με τέτοια μέτρα είναι κρίμα να μην τα ρίχνουμε στο κυνήγι :)
Ασε φιλε, ενα ημερησιο στον Εβρο θελω με τα δικαννα, ετσι με λιακαδουλα κ βορια, να μπαινουν φηλωμενα κ να χωνευουν την τουφεκια.. .RESPECT. Πειραματζιομασταν εχθες με το Γιωργο στο σκοπευτηριο, ειχε κ πολυ αερα κ πεταγε τα πιατα οπου ηθελε, οποτε ειχε ενα ενδιαφερον... Το 725 εχει γινει πολυ ελεφξιμο σε σχεση με πριν, κ ειναι πολυ ευκολοτερο να σπασεις το δισκο εκει ακριβως που θες, ειτε αυτο λεγεται με το που θα βγει απο τη μηχανη, ειτε πριν πεσει στο χωμα...
 
Άξιζε τον κόπο ή τελειοποίηση των μέτρων. Τουλάχιστον στο win από ένα πολύ αυστηρό σκοπευτικο κοντάκι, μεταμορφωθηκε σε ένα ευέλικτο και προσαρμοστικο τόσο κυνηγητικο όσο και σκοπευτικο. Δυνατό τεστ, τα πιάτα της τελευταίας πουλας με την δύση του ηλίου που αν και φαίνονταν για μια στιγμή, έσπαγαν καλά και αυθόρμητα.
 
Δημητρη, να σου δωσω να δοκιμασεις το δικο μου πελμα, το κοντο; Λογικα ειναι ιδια κοντακια και θα καθεται. Ψηνομαι και γω να δοκιμασω το microcore :)
 
Προσωπικα το παιρνω στα καρτερια, και αν του φτιαξω κοντακι στα μετρα μου, εννοειται πως θα το παιρνω ακομα πιο πολυ. Ετσι οπως το βλεπω, θεωρω οτι ειναι βλακεια να προπονουμαι ολη τη νεκρη περιοδο στο σκοπευτηριο και να το μαθαινω, και στο κυνηγι να πηγαινω με αλλο. Ετσι και αλλιως αορτηρες δεν χρησιμοποιω, δε χρειαζονται στα κυνηγια που κανω
 
Ετσι και αλλιως αορτηρες δεν χρησιμοποιω, δε χρειαζονται στα κυνηγια που κανω
Εκτός αυτού ο κυνηγός πρέπει να ειναι ανά πάσα στιγμή σε ετοιμότητα.
Όλοι μας έχουμε χασει πουλιά γιατι το είχαμε στον ωμο:(
 
Κοιτα, σε περιοχες δυσβατες, ή στα βουνα εδω, ειναι σημεια που για να κατεβεις θες σκαρφαλωμα και τα δυο σου χερια ελευθερα. Εκει εχει νοημα -και επιβαλλεται- ο αορτηρας. Σε περπατητα κυνηγια που το εδαφος δεν ειναι τοσο δυσβατο, οπως πχ στους καμπους στην Πελασγια, ο αορτηρας το μονο που χρειαζεται ειναι για να ξεκουραζονται τα χερια μας.
 
Παίζει ρόλο και το κυνήγι...
αν κυνηγας μπεκάτσα ή κιχλοκότσυφα στο περπατητό εκεί δε χρειάζεται αορτήρας.
Αλλα έλα πες στο μπάρμπα μου, που περπατάει όλο το πρωί πίσω από το σκύλο και κυνηγάει λαγό και θα χρειαστεί το όπλο για να ρίξει (αν ρίξει) μια ντουφεκιά, να του βγάλεις τον αορτήρα...
 
Όλοι μας έχουμε χασει πουλιά γιατι το είχαμε στον ωμο:(

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ στο κυνηγι δεν εχω το οπλο στον αορτηρα... Ακομα κ αν κουβαλαω πραγματα για φυλαχτρα, ακομα κ αν χρειαζεται να περπατησω πολυ, το οπλο ειναι παντα στο χερι μου... Ωστοσο ο αορτηρας στο οπλο κ ειδικα σε κυνηγια οπως του βαλτου ειναι παραπανω απο απαραιτητος... Δεν ειναι για να το κουβαλας, ειναι για να το βαλεις στον ωμο οταν θα πιασεις καποιο θηραμα να το βαλεις στην πουλιαστρα... Ξερετε ποσο βαθια στο νερο μπαινει ενα οπλο με 71 ποντους καννη οταν εισαι μεχρι τη μεση στο νερο κ χρειαστει να βαλεις τον πρασινο στην πουλιαστρα...??? .buy buy. 38 ποντους... .yelling.Σε 76αρη δικανο, ακομα πιο βαθια... .yelling. Επισης εμενα προσωπικα ο αορτηρας με βολευει κ στο φωτογραφικο κομματι, δεν γινεται να εχεις στο χερι κ φωτογραφικη κ οπλο...
 
Δημητρη, να σου δωσω να δοκιμασεις το δικο μου πελμα, το κοντο; Λογικα ειναι ιδια κοντακια και θα καθεται. Ψηνομαι και γω να δοκιμασω το microcore :)
Βικτωρα στειλε μου το τηλ σου να σε παρω!εχεις ξυλινο πελμα?
 
ειναι για να το βαλεις στον ωμο οταν θα πιασεις καποιο θηραμα να το βαλεις στην πουλιαστρα..
Οι κυνηγοί οι τσιφτηδες εχουν έτοιμες της θηλιές της πουλιαστρας και τα περνάνε μορτικα με το ενα χερι...my man.
 
Αφού όλοι φτιάχνεται τα κοντάκια σας, είπα κι εγώ να χαλάσω το δικό μου:p
Βήμα 1ον Κόβουμε το κοντάκι ίσα ίσα για να έρθει στη ευθεία το παλιό πέλμα ήταν καμπυλωτό.


Βήμα 2ο Ανοίγουμε τρύπα στις αποστάσεις του νέου πέλματος για να βιδωθεό το πέλμα.


Βήμα 3ο Πιάνουμε στην μέγκενη και με την ράσπα φέρνω όλο το χτένι πίσω για να έχω περισσότερο χώρο για το χέρι μου και άνοιξα περισσότερο την αριστερή μεριά για να χωρέσει καλύτερα ο αντίχειρας μου


Βήμα 4ο με το μηχάνημα του διαβόλου φέρνω το πέλμα σε ένα παρονομαστή


Και τέλος με το περιστροφικό τριβείο και ποιο ψηλό γυαλόχαρτο φτάσαμε στο τελικό για τώρα αποτέλεμα


Εδώ φαίνεται το "μονόμπατο" φάγωμα


ποιο πέρα δεν πήγα, το επόμενο βήμα είναι το σκοπευτήριο για να δω κατά πού βρίσκομαι και να συνεχίσω αντιστοίχως.
Ψάθες θα ξεβαφτούν με ρεμούβερ για να μην καταστραφούν από το γυαλόχαρτο. Μόλις πάω και τα σκοπευτήρια μου και οριστικοποιήσω την χοντροδουλειά θα ξεκινήσουν σε κοντάκι και πάπια η διαδικασίες του "ξύλου που βγήκε από τον παράδεισο" aka λινέλαιο και τα συναφή.
 
Αφού όλοι φτιάχνεται τα κοντάκια σας, είπα κι εγώ να χαλάσω το δικό μου:p
Βήμα 1ον Κόβουμε το κοντάκι ίσα ίσα για να έρθει στη ευθεία το παλιό πέλμα ήταν καμπυλωτό.


Βήμα 2ο Ανοίγουμε τρύπα στις αποστάσεις του νέου πέλματος για να βιδωθεό το πέλμα.


Βήμα 3ο Πιάνουμε στην μέγκενη και με την ράσπα φέρνω όλο το χτένι πίσω για να έχω περισσότερο χώρο για το χέρι μου και άνοιξα περισσότερο την αριστερή μεριά για να χωρέσει καλύτερα ο αντίχειρας μου


Βήμα 4ο με το μηχάνημα του διαβόλου φέρνω το πέλμα σε ένα παρονομαστή


Και τέλος με το περιστροφικό τριβείο και ποιο ψηλό γυαλόχαρτο φτάσαμε στο τελικό για τώρα αποτέλεμα


Εδώ φαίνεται το "μονόμπατο" φάγωμα


ποιο πέρα δεν πήγα, το επόμενο βήμα είναι το σκοπευτήριο για να δω κατά πού βρίσκομαι και να συνεχίσω αντιστοίχως.
Ψάθες θα ξεβαφτούν με ρεμούβερ για να μην καταστραφούν από το γυαλόχαρτο. Μόλις πάω και τα σκοπευτήρια μου και οριστικοποιήσω την χοντροδουλειά θα ξεκινήσουν σε κοντάκι και πάπια η διαδικασίες του "ξύλου που βγήκε από τον παράδεισο" aka λινέλαιο και τα συναφή.
λιγο παράτολμο να βάλεις τροχό .. υπάρχει κίνδυνος να φας άθελα σου πολύ περισσότερο το ξύλο .. αλλα καλά μάλλον πήγε . νομίζω να συνεχίσεις με γυαλόχαρτο και να προσέξεις τις εφαρμογές του ξύλου με την μπάσκουλα ...what.
 
ο τροχός μπήκε στην αρχή για να φάει τα πολλά γύρω γύρω απο το πέλμα, όταν πλησίασε και φάνηκαν σημάδια στην χαρτοταινία συνέχισα με το τριβειο σε χαμηλή ταχύτητα μέχρι το σημείο που είναι οι φωτό.
 
μετά τις παρεμβάσεις στο κοντάκι μου απο μάστορα μου .. (δόθηκε καστ οφφ και έγινε προσπάθεια να δοθεί κλίση στην κάτω πλευρά του πέλματος )
σήμερα έγιναν οι δοκιμές στον πίνακα στην Μαλακάσα.
όλες οι βολές μου πήγαν σχετικά κέντρο (ίσος ελαχιστα αριστερα ή καθολου), ακόμα και κάποιες που έκανα στα 25μ για δοκιμή ήταν κεντραρισμένες (φυσικά δυο ματιά ανοιχτά )
*τα σημαδεμένα κόκκινα κέντρα ίσως να μήν έχουν απόλυτη ακρίβεια αλλα νομίζω πωσ είναι σωστά


το πέλμα μου πατάει καλύτερα πλέον και δεν νιώθω πονο στην κάτω πλευρά ..άρα έστω και η λίγη κλίση απέδωσε . το πιτσ δεν νομίζω να θέλει κάτι.. ίσως ενα κλικ κατέβασμα μιας που συνήθως εχω λίγο ανασηκωμένο το κεφάλι όταν ρίχνω .!
σίγουρα θέλει λίγο κόψιμο το κοντάκι καθώς ήταν οριακά μεγάλο και μετα την επένδυση με δέμα στο πέλμα πήρε άλλα 2,5μμ ! *συνολικό μήκος 37,6 (στο κέντρο του πέλματος )!!
το ύψος μου 1,82. αλλα θα τα δουμε αυτό με τον μάστορα
χαίρομαι που το όπλο μου γίνεται καλύτερο πάνω μου με τις εύστοχες παρεμβάσεις του οπλουργού μου (Ψυλλακη ) και των ευχαριστώ για αυτό .
 
Last edited:
Back
Top