Φερ' το στα μέτρα σου...

Μωρέ άσε τις καρυδιές, γλύκανέ το λίγο στα γυρίσματα με ένα ψιλό γυαλόχαρτο, πάρε ένα φακελάκι υδρόχρωμα από το χρωματοπωλείο στο χρώμα της καρυδιάς και βάφτο και άστο επάνω μόνιμα.
έχει κάποια λάθη - ατέλειες που σκεφτομαι να το ξαναφτιαξω. βέβαια ουδέν μονιμοτερο του προσωρινού. Θα δοκιμαστεί αρκετά για να καταληξω-ουμε όταν με το καλό κάνω τα μαθήματα με τον δάσκαλο.....
 
έχει κάποια λάθη - ατέλειες που σκεφτομαι να το ξαναφτιαξω. βέβαια ουδέν μονιμοτερο του προσωρινού. Θα δοκιμαστεί αρκετά για να καταληξω-ουμε όταν με το καλό κάνω τα μαθήματα με τον δάσκαλο.....
Μιλησες μαζι του;
 
Γι'αυτό σου λέω άσε τις καρυδιές. Η διαδικασία εγκατάστασης μόνιμης ξύλινης προέκτασης είναι πολύ δύσκολη και απαιτεί γνώση πολύ μαστόρικη για να μην φαίνεται. Θέλει στην γραμμή που θα κολληθεί να φαγωθεί γύρω γύρω και να γίνει λούκι το οποίο θα γεμιστεί με ξυλόστοκο και ιστορίες για αγρίους. Θέλει πρέσα, εποξική κόλλα δύο συστατικών. Θέλει να βρεις κομμάτι που να μοιάζουν τα νερά με το κοντάκι. Θέλει να φαγωθεί εσωτερικά για να έχεις προσβαση στην τζαβέτα, θέλει να μεταφερθεί το υπάρχων πιτς και στην προέκταση... πιάστο αβγό και κούρεφτο... .hair.
 
η κανη παντα θ ακολουθησει το ματι , ψηλα το ματι ψηλα η κανη , χαμηλα το ματι χαμηλα η κανη , παντα πολύ χονδρικα , το πολύ χαμηλα είναι πολύ κακο , το πολύ ψηλα επισης πολύ κακο , υπαρχει ένα μοναδικο σημειο στο υψος του χτενιου για τον κάθε ανθρωπο στο οποιο γινονται θαυματα , αυτό βρίσκεται μονο με ριξιμο στο σκοπευτηριο , δοκιμασε και θα το βρεις μονος σου
Δημητρη εχεις απολυτο δικιο .RESPECT..RESPECT..RESPECT. θα το πρωσπαθησω αλλα δεν εχει σκοπευτηριο στα μερη μου :(
 
Την παρασκευή πήρα το όπλο από τον οπλουργό(κ. Μιχαηλίδη) και είναι τώρα λες και επωμίζω άλλο όπλο.
Το κοντάκι που είχα ήταν πάρα πάρα πολύ μικρό για τις διαστάσεις μου(1,94 , 88 κιλά) με αποτέλεσμα να έχω κάθε φορά και διαφορετική επώμιση.
Πίεζα υπερβολικά το κοντάκι στον ώμο μου και το ζυγωματικό με αποτέλεσμα να σφίγγομαι και να μην ρίχνω εκεί που πρέπει.
Απορώ τόσα χρόνια πως βολευόμουν με αυτό το κοντάκι.
Για την ιστορία μεγάλωσε από τα 36,7 εκατοστά που ήταν περίπου,στα σχεδόν 40!
Στην αρχή ήμουν διστακτικός στο να μεγαλώσει τόσο το κοντάκι αλλά το αποτέλεσμα με διέψευσε.
Τώρα το όπλο έρχεται με μια πολύ φυσική κίνηση στον ώμο και όσο και αν προσπαθώ να κάνω μια άτσαλη επώμιση το όπλο έρχεται εκεί που πρέπει.
Τώρα μένει να πάω μια βόλτα στο σκοπευτήριο να το δω και στην πράξη.
 
Επειδη δινω πολυ σημασια στα σωστα μετρα του κοντακιου θελω να σας πω ενα προβλημα που αντιμετωπισα..στην καραμπινα μου το κοντακι ειναι ακριβως στα μετρα μου και τουφεκαει 50-50..οι διαστασεις στο μηκος του κοντακιου ειναι 38 πανω και στην μυτη 37.5 κατω..τελος της περασμενης σεζον αγορασα το ποζε μου και το κοντακι οντως ειναι κοντο για μενα..μετρωντας το ειδα οτι ειναι 38.5 πανω και 38 κατω και ομως το βλεπω κοντο..θελω τα φωτα σας..παρενθεση ειναι 1.84 και 80 κιλα αλλα εχψ σχετικα μακρια χερια..ποιος μπορει ας νου δωσει τα φωτα του γιατι δεν βγαζω ακρη
 
Συγνώμη που θα ρωτήσω κάτι που μπορεί να θεωρείται αυτονόητο αλλά όταν μιλάς για μήκος κοντακίου εννοείς το length of pull; Μετράς δηλαδή από την σκανδάλη;
 
Επειδη δινω πολυ σημασια στα σωστα μετρα του κοντακιου θελω να σας πω ενα προβλημα που αντιμετωπισα..στην καραμπινα μου το κοντακι ειναι ακριβως στα μετρα μου και τουφεκαει 50-50..οι διαστασεις στο μηκος του κοντακιου ειναι 38 πανω και στην μυτη 37.5 κατω..τελος της περασμενης σεζον αγορασα το ποζε μου και το κοντακι οντως ειναι κοντο για μενα..μετρωντας το ειδα οτι ειναι 38.5 πανω και 38 κατω και ομως το βλεπω κοντο..θελω τα φωτα σας..παρενθεση ειναι 1.84 και 80 κιλα αλλα εχψ σχετικα μακρια χερια..ποιος μπορει ας νου δωσει τα φωτα του γιατι δεν βγαζω ακρη
Μιλτο μια πρόχειρη ένδειξη για το που είσαι σε σχέση με το άλλο σου όπλο ειναι η απόσταση που έχει η μύτη σου επομισμενος από τον αντίχειρα σου .. Πχ 2 δάχτυλα .
Παντός έχει να κάνει και με την γεωμετρία του κάθε κοντακιου. Πχ ποσό ανοιχτή ειναι η λαβή ποσό φυλή η χαμηλή ειναι η ράχη .. Κτλ. Ημουν μπροστά όταν στον Οπλουργο Ψυλλάκη είχε έρθει ένας κύριος που ήθελε να αντιγράψει τα μέτρα ενός όπλου του σε ένα νέο και ο Οπλουργος προσπαθούσε να του εξοργίσει για ώρα και με παραδείγματα ότι τα δυο όπλα έχουν διαφορετικά κοντάκια σε σχεδιασμό και ειναι αδύνατον και λάθος να πάρουν τα ίδια "μέτρα" σε απόλυτες διαστάσεις !
Δεν ξέρω αν βοηθάω αλλά κάνε δοκιμές σε χαρτί να δεις που ρίχνεις και σιγά σιγά θα βρεθεί πιστεύω το ιδανικό !
 
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση..η αποσταση του αντιχειρα απο την μυτη μου ειναι ακριβως δυο δαχτυλα αλλα οντως αυτο που λες εχεις δικιο..ειναι δυο διαφορετικα κοντακια σιγουρα..το πιτσ στο ενα ειναι πολυ διαφορετικο απο το αλλο και η λαβη ειναι πιο κλειστη απο την καραμπινα μου που βγαινει σχεδον ανοιχτη πιστολοειδης..επειδη δεν εχω σκοπευτηριο κοντα μου θα περιμενω στην εναρξη να παω να ριξω στον πινακα να δω που βρισκομαι και απο κει και περα βλεπωντας και κανωντας
 
Επειδη δινω πολυ σημασια στα σωστα μετρα του κοντακιου θελω να σας πω ενα προβλημα που αντιμετωπισα..στην καραμπινα μου το κοντακι ειναι ακριβως στα μετρα μου και τουφεκαει 50-50..οι διαστασεις στο μηκος του κοντακιου ειναι 38 πανω και στην μυτη 37.5 κατω..τελος της περασμενης σεζον αγορασα το ποζε μου και το κοντακι οντως ειναι κοντο για μενα..μετρωντας το ειδα οτι ειναι 38.5 πανω και 38 κατω και ομως το βλεπω κοντο..θελω τα φωτα σας..παρενθεση ειναι 1.84 και 80 κιλα αλλα εχψ σχετικα μακρια χερια..ποιος μπορει ας νου δωσει τα φωτα του γιατι δεν βγαζω ακρη
αυτό ακριβώς το κοντάκι έχει διαφορετικό πιάσιμο στα δυο όπλα. πιαστε τα δυο κοντάκια και τεντωσε τον δείκτη σου να δεις αν είναι στο ιδιο σημείο σε σχέση με την σκανδάλη
 
Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Χρήστος. Άλλο όπλο το ένα, άλλο το άλλο, άλλο πιάσιμο, άλλη ρίγα, άλλη αίσθηση γενικά, οπότε μην σου κάνει εντύπωση που στο ένα είσαι εντάξει και στο άλλο θες μάκρεμα. Γι'αυτό τον λόγο ακριβώς και δεν συμφώνησα ποτέ με την κατασκευή κοντακιού εξ αποστάσεως με τα μέτρα γραμμένα σε χαρτί. Όσο και καλά να μετρήσεις τα μέτρα σου, ποτέ δεν θα ράψεις ένα κουστούμι όπως αυτό που θα σου προβάρει ο ράφτης επάνω σου κάθε φορά που θα ράψει και θα κόψει κάτι.
 
Back
Top