Φερ' το στα μέτρα σου...

Συμφωνω απολυτα με οσα λετε παιδια..ειναι τελειως διαφορετικα..αλλη βαση εχει η καραμπινα και αλλη το ποζε..εξ αποστασεως δεν προκειται να ασχοληθω σιγουρα απλα προς το παρων θα βρω μια προχειρη λυση και οταν θα επιτρεψουν τα οικονομικα θα παει για κοντακι κομμενο και ραμενο στα μετρα μου σε εναν καλο "ραφτη"..προς το παρον θα βρω την ακρη μαλλον με μια προσθηκη beartooth και ροδελες στο πελμα για την κλιση
 
δεν συμφώνησα ποτέ με την κατασκευή κοντακιού εξ αποστάσεως με τα μέτρα γραμμένα σε χαρτί. Όσο και καλά να μετρήσεις τα μέτρα σου, ποτέ δεν θα ράψεις ένα κουστούμι όπως αυτό που θα σου προβάρει ο ράφτης επάνω σου κάθε φορά που θα ράψει και θα κόψει κάτι.
Εντελως σωστος!
 
Last edited by a moderator:
Θεοφραστε,ηρθε το κομματι της καρυδιας?
Δυστυχώς όχι ακόμα αλλά τωρα εχω κολλήσει με το πρακτικό του θέματος και έχω ξεχάσει λίγο το εμφανισιακό.sarcastic..
Παρόλα ταύτα για τον ξυλουργό είναι αγγαρεία χωρις κέρδος και το εχει βάλει στον αυτόματο υποψιάζονται....
 
Δυστυχώς όχι ακόμα αλλά τωρα εχω κολλήσει με το πρακτικό του θέματος και έχω ξεχάσει λίγο το εμφανισιακό.sarcastic..
Παρόλα ταύτα για τον ξυλουργό είναι αγγαρεία χωρις κέρδος και το εχει βάλει στον αυτόματο υποψιάζονται....
Εχω αρκετα ρεταλια καρυδιας και τη διαθεση για την οποια βοηθεια μπορω.Εννοειται αφιλοκερδως!στη διαθεση σου αν και οποτε θελησεις!
 
Εχω αρκετα ρεταλια καρυδιας και τη διαθεση για την οποια βοηθεια μπορω.Εννοειται αφιλοκερδως!στη διαθεση σου αν και οποτε θελησεις!
.shake hands.
Σορρυ που επεμβαινω κ βγαινω .off topic.... αλλα αυτος ειναι ο "κοσμος" που μας παρακολουθει καιρο κ η ποιοτητα του... .congrats.
 
Εχω αρκετα ρεταλια καρυδιας και τη διαθεση για την οποια βοηθεια μπορω.Εννοειται αφιλοκερδως!στη διαθεση σου αν και οποτε θελησεις!
Ευχαριστώ παρα πολύ για την πρόταση, θα είμαστε σε επαφή και το ξύλο να μου φέρουν, η βοήθεια από κάποιο γνώστη και εμπειρο με το αντικείμενο άνθρωπο είναι πάντα ευπρόσδεκτη.shake.
 
Εχθές πήγα και το Browning μαζί με την Benelli στον οπλουργό για να αυξήσω το μήκος του κοντακιού όπως έκανα στην Fabarm.
Με τις άλλες ρυθμίσεις του κοντακιού λέω να μην ασχοληθώ ακόμα διότι έτσι πως είναι από το εργοστάσιο δεν έχω κάποιο θέμα.
Βέβαια θα φανεί και στο κυνήγι αλλά και στις δοκιμές που θα κάνω στον πίνακα περί ευθυβολίας.
 
Εχθές πήγα και το Browning μαζί με την Benelli στον οπλουργό για να αυξήσω το μήκος του κοντακιού όπως έκανα στην Fabarm.
Με τις άλλες ρυθμίσεις του κοντακιού λέω να μην ασχοληθώ ακόμα διότι έτσι πως είναι από το εργοστάσιο δεν έχω κάποιο θέμα.
Βέβαια θα φανεί και στο κυνήγι αλλά και στις δοκιμές που θα κάνω στον πίνακα περί ευθυβολίας.
Με το που μακρυνεις το κοντακι αλλαζουν αυτοματα παλι τα μετρα....αλλα το καλο ειναι οτι στην καραμπινα με μια φλατζα ερχονται
 
Εχθές πήγα και το Browning μαζί με την Benelli στον οπλουργό για να αυξήσω το μήκος του κοντακιού όπως έκανα στην Fabarm.
Με τις άλλες ρυθμίσεις του κοντακιού λέω να μην ασχοληθώ ακόμα διότι έτσι πως είναι από το εργοστάσιο δεν έχω κάποιο θέμα.
Βέβαια θα φανεί και στο κυνήγι αλλά και στις δοκιμές που θα κάνω στον πίνακα περί ευθυβολίας.
Γιώργο άσε τον οπλουργό να σου πεί τι θέλει το καθένα και κάνε το....μην τ αφήνεις θα μπερδευτείς σε σχέση με την fabarm που την έφερες ακριβώς όπως θυμάμαι
μην κάνεις ημίμετρα όποτε μπορείς κάνε κάτι ολοκληρωτικό
φιλικά και με το θάρρος της γνωριμίας .love.
 
Πηγα σε πολυ γνωστο οπλουργο των δυτικων προαστιων γιατι ηξερα τι περιπου θελει το οπλο μου και φτιαξαμε το μηκος και την παρεκλιση...χρειαστηκε να παω δυο φορες για να φτιαξουμε και λιγο το υψος και η επισκευη μου κοστισε μονο 60€.να αναφερω πως το οπλο μου δεν ειχε ετοιμες φλατζες απο τον εισαγωγεα και χρειαστηκε να κατασκευασει απο την αρχη
 
Γιώργο άσε τον οπλουργό να σου πεί τι θέλει το καθένα και κάνε το....μην τ αφήνεις θα μπερδευτείς σε σχέση με την fabarm που την έφερες ακριβώς όπως θυμάμαι
μην κάνεις ημίμετρα όποτε μπορείς κάνε κάτι ολοκληρωτικό
φιλικά και με το θάρρος της γνωριμίας .love.

Μάκη την γνώμη σου την εκτιμάω ιδιαίτερα όπως όλων των παιδιών εδώ μέσα και είναι πάντα ευπρόσδεκτη..shake hands.
Απλά να πω ότι και στην Fabarm δεν έκανα κάποια άλλη διαδικασία εκτός από την προσθήκη στο κοντάκι.
 
Μάκη την γνώμη σου την εκτιμάω ιδιαίτερα όπως όλων των παιδιών εδώ μέσα και είναι πάντα ευπρόσδεκτη..shake hands.
Απλά να πω ότι και στην Fabarm δεν έκανα κάποια άλλη διαδικασία εκτός από την προσθήκη στο κοντάκι.
Γιώργο γύρισε 1 όπλο στα μέτρα σου και θα καταλάβεις πολλά
είναι αυτό που πιθανόν έχεις ακούσει,μέχρι τότε<<νόμιζες ότι βάραγες>> :)
 
Last edited:
Καλησπέρα!
Εχω την εξης απορία . Ο γενικός κανόνας ότι η απόσταση μύτης αντίχειρα, θα πρέπει να είναι στα δύο δάχτυλα περίπου υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει σε ορισμένες περιπτώσεις; το αναφέρω μιάς και όταν επωμίζω η απόσταση αυτη σε εμένα είναι μεγαλύτερη αλλα σκοπευτικα είμαι εντάξει , έχω άνετη επώμιση και η ίριδα είναι στη σωστή θέση.Κέντρο και ελάχιστα ποιο ψηλά απο το στόχαστρο(ρήγα). Αν επιδιώξω να μικρύνω την απόσταση αντιχειρα-μύτης, τότε φέρνω το κεφάλι ποιο μπροστά στο κοντάκι. Ετσι η ίριδα σηκώνεται περισσότερο απο όσο πρέπει και το κεφάλι κατα την επωμιση κουνιέται μπροστα,λάθη και τα δύο δλδ.
¨Εχω φάει σκάλωμα μήπως τελικά το μήκος του κοντακιού είναι λάθος..
 
Καλησπέρα!
Εχω την εξης απορία . Ο γενικός κανόνας ότι η απόσταση μύτης αντίχειρα, θα πρέπει να είναι στα δύο δάχτυλα περίπου υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει σε ορισμένες περιπτώσεις; το αναφέρω μιάς και όταν επωμίζω η απόσταση αυτη σε εμένα είναι μεγαλύτερη αλλα σκοπευτικα είμαι εντάξει , έχω άνετη επώμιση και η ίριδα είναι στη σωστή θέση.Κέντρο και ελάχιστα ποιο ψηλά απο το στόχαστρο(ρήγα). Αν επιδιώξω να μικρύνω την απόσταση αντιχειρα-μύτης, τότε φέρνω το κεφάλι ποιο μπροστά στο κοντάκι. Ετσι η ίριδα σηκώνεται περισσότερο απο όσο πρέπει και το κεφάλι κατα την επωμιση κουνιέται μπροστα,λάθη και τα δύο δλδ.
¨Εχω φάει σκάλωμα μήπως τελικά το μήκος του κοντακιού είναι λάθος..
Εννοειται πως μπορει να διαφερει αναλογα με τον τροπο επωμισεις του καθενος και το ποσο σκυβει η οχι το κεφαλι.....
 
Καλησπέρα!
Εχω την εξης απορία . Ο γενικός κανόνας ότι η απόσταση μύτης αντίχειρα, θα πρέπει να είναι στα δύο δάχτυλα περίπου υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει σε ορισμένες περιπτώσεις; το αναφέρω μιάς και όταν επωμίζω η απόσταση αυτη σε εμένα είναι μεγαλύτερη αλλα σκοπευτικα είμαι εντάξει , έχω άνετη επώμιση και η ίριδα είναι στη σωστή θέση.Κέντρο και ελάχιστα ποιο ψηλά απο το στόχαστρο(ρήγα). Αν επιδιώξω να μικρύνω την απόσταση αντιχειρα-μύτης, τότε φέρνω το κεφάλι ποιο μπροστά στο κοντάκι. Ετσι η ίριδα σηκώνεται περισσότερο απο όσο πρέπει και το κεφάλι κατα την επωμιση κουνιέται μπροστα,λάθη και τα δύο δλδ.
¨Εχω φάει σκάλωμα μήπως τελικά το μήκος του κοντακιού είναι λάθος..

Νομίζω σε αυτό ισχύει τι σε βολεύει καλύτερα, ο κύριος λόγος είναι να μην ρίχνεις μπουνιές στην μύτη σου σε κάθε ντουφεκιά
 
Η αλήθεια είναι οτι προσπαθω να διορθώσω κάποια λαθη στην επωμιση π. Χ κουνημα κεφαλιού προς τα εμπρος. Οταν σταματησα να σκυβω παρατηρησα οτι το υψος του χτενιου ηταν κοντό και ας το είχα ψηλωσεκατα 5 χιλ. Το ανέβασα ακομα 4 χιλιοστά και πλεον κουμπώνει καλυτερα. Ισως χρειαστει λιιιγο κατεβασμα αλλα αυτο θα το δω στον πινακα.
 
Αρκει στον πινακα να κουμπωσεις και να σημαδεψεις οπως κανεις και σε κινουμενο στοχο...οχι να κατσεις να σημαδεψεις με τις ωρες...παρα πολυ βασικο!
 
Back
Top