Φερ' το στα μέτρα σου...

Αρκει στον πινακα να κουμπωσεις και να σημαδεψεις οπως κανεις και σε κινουμενο στοχο...οχι να κατσεις να σημαδεψεις με τις ωρες...παρα πολυ βασικο!
Εννοείται! Εστιαση με τα ματιά, επωμιση, κούμπωμα, μπαμ.
 
φίλε kastoras όπως το βλέπω εγώ και απο την μικρή μου εμπειρία .. όλα συνδέονται στην περιγραφή σου.
δηλαδή ενδέχεται ο λόγος που "αναγκάζεσαι" να σηκώσεις τόσο το χτένι ίσως ειναι οτι βρίσκεσαι αρκετά μακριά , άρα και χαμηλά στην σκοπευτική σου ευθεία .
άν θυμάμαι καλά όταν περισσή ρύθμιζες το κοντάκι σου είχες προσθέσει φλάντζες .. οπότε για να σου φύγει και η ιδέα μπορείς να κάνεις εύκολα τα πειράματα σου με ποιο κοντο κοντακι και νέες ρυθμίσεις της ράχης φέρνοντας το κεφάλι σου ποιο κοντά αρα και ποιο ψηλά.
Οπωσ λέει και ο Ηλίας ποιο πάνω και ειναι λογικό .. να μην ειναι απώλητα τα δύο δάχτυλά , αλλα εσυ τι απόσταση έχεις τώρα? αν ειναι πχ 4 τότε μάλλον ειναι πολύ .
Το άλλο που ειναι σημαντικό ειναι το δεύτερο που λέει ο Ηλίας για το κούμπωμα .. παίζει πολύ μεγάλο ρόλο να ειναι η αυθόρμητη σου κίνηση .
Εγώ αναζητώντας τα μέτρα μου στο 525 ειχα απόσταση περίπου 4 δάχτυλα αλλα δεν το έκοψα αν και ο οπλουργός ήταν απο τα πρώτα που μου ειχε πει .. βελτιώνοντας τα μέτρα και δουλεύοντας το όπλο συνέχισα να κάνω διάφορες παρεμβάσεις και όσο αφορά το μήκος τώρα ειναι στα 2,5 δάχτυλα .. πρέπει να σου πώ οτι η κίνηση μου στις επομίσεισ ειναι ποιο μανιτζεβελή ποια..
 
Για να είμαι πιο ακριβης, όλα ξεκίνησαν όταν είδα πως όταν επώμιζα (στο κοντάκι που τροποποίησα πέρυσι) έσκυβα το κεφάλι προς τα μπροστά.¨Ενα σοβαρό λάθος επώμισης .Οταν ξεκίνησα να επωμίζω, αλλα να κρατώ το κεφάλι σταθερό( η να μου φεύγει πολύ λίγο) ,τότε παρατήρησα ότι αυτό καθόταν πιο πίσω στο κοντάκι και έτσι έπρεπε να σηκώσω το χτένι.
Το σήκωσα τελικά ακόμα 4 χιλιοστά,η σκοπευτική εικόνα μάτι -ρήγα-στοχαστρο είναι όπως πρέπει, όμως η απόσταση αντίχειρα - μύτης ειναι πλέον στα τεσσερα δάχτυλα.
 
Εβγαλα την μία φλάτζα και μείωθηκε η απόσταση απο τα τέσσερα δάχτυλα στα τρία. Οταν επωμίζω και κουμπώνω καλά η σκοπευτική εικόνα μου φαίνεται κομπλέ και δείχνει εκει που είναι το βλέμμα μου. Μόλις ανοίξει το κυνηγι θα δοκιμάσω και σε πίνακα για να δω αν είμαι σωστός. Πολύ καλύτερα απο πρίν πάντως.
 
Εβγαλα την μία φλάτζα και μείωθηκε η απόσταση απο τα τέσσερα δάχτυλα στα τρία. Οταν επωμίζω και κουμπώνω καλά η σκοπευτική εικόνα μου φαίνεται κομπλέ και δείχνει εκει που είναι το βλέμμα μου. Μόλις ανοίξει το κυνηγι θα δοκιμάσω και σε πίνακα για να δω αν είμαι σωστός. Πολύ καλύτερα απο πρίν πάντως.
καλα το πας.. θέλει δοκιμές και χρόνο .. τον χρονο το έχεις ποια με το όπλο σου .. προσωπικά πιστεύω θα σε βολέψει αυτη η αλλαγή αλλα οι δοκιμές θα δείξουν ..
έχε κατα νου οτι θα εχουν επηρεαστεί τα μέτρα γενικά οπότε αν σε βολεύει το μήκος "σκάλισε" και τα υπόλοιπα ;)
**ενδέχεται η στάση του σώματος να μπορεί να ειναι ποιο παράλληλη ποια απο πριν και αυτό νομίζω είναι καλό (το λέω απο τα βίντεο που έχω δει και το προσπαθώ και εγώ )
 
Last edited:
Εχω ενα μικρο προβλημα με το κοντακι τησ 302 μου ψηλοντουφεκαι οχι πολυ ελαχηστα εβαλα μια ροδελα στο πανο μεροσ του πελματοσ και διορθωθεικε πολυ τι αλλοι παραμβαση μπορο να κανο μονοσ να ερθω στο 50/50.για οπλουργο η καινουργιο κοντακι ουτε λογοσ οτι μπορο θα το κανο μονοσ
 
Εχω ενα μικρο προβλημα με το κοντακι τησ 302 μου ψηλοντουφεκαι οχι πολυ ελαχηστα εβαλα μια ροδελα στο πανο μεροσ του πελματοσ και διορθωθεικε πολυ τι αλλοι παραμβαση μπορο να κανο μονοσ να ερθω στο 50/50.για οπλουργο η καινουργιο κοντακι ουτε λογοσ οτι μπορο θα το κανο μονοσ
Ηλια,ξεσφιξε το κοντακι και τοποθετησε στην πανω μερια της ενωσης κοντακιου,βασης ενα κομματακι απο το πλαστικο του καλυκα.Σφιξτο και κοψε προσεκτικα οτι περισσευει απο το πλαστικο.Αν εισαι πολυ δοκιμασε κατι αλλο οπως λωριδα αλουμινιου απο κουτακι αναψυκτικου.
 
https://postimg.org/image/s82299r33/ σημερινή δοκιμή με την μπερεττα302 που ψηλοντουφεκουσε. Κατι καταφερα 3ντουφεκεσ στα 15 μετρα με τσοκ 3αρι Μάλλον θέλει μια φλατζα στο πανο μεροσ του πελματοσ οχι δυο που εβαλα τα κατεβασα λιγο παραπάνω
 
Τελευταια μερα σημερα,πριν επιστρεψω στη χ@βουζα και λογω μη κυνηγετικου ενδιαφεροντος,αραξα πινοντας καφε και διαβαζοντας παλιοτερα θεματα του forum.Χαζευοντας την ενοτητα απο την αρχη της και διαβαζοντας γυρω στις 30 σελιδες,ειδα ενα προβλημα κοινο σε πολλα παιδια(και δικο μου):
Τη διαφορα του αποτελεσματος της τουφεκιας απο το σκοπευτηριο η στοχο σε σχεση με το κυνηγι και το θηραμα.
Εχω διαπιστωσει οτι υπαρχει!
Ειναι διαφορετικο το δισκακι απο το πουλι.Μιλαω για το μεσο σκοπευτη-κυνηγο.Αυτον που δεν εχει στανταρει πληρως το "κουμπωμα"στο κοντακι.Στο κυνηγι υπαρχει το αγχος για την αποκτηση του θηραματος.Θα βγουμε τις περισσοτερες φορες πανω απο το χτενι η θα ακουμπησουμε χαλαροτερα σ'αυτο,θελοντας να δουμε το αποτελεσμα."Το πηραμε"?
Αυτο σημαινει πανω κι αριστερα για τους δεξιοεπωμιζοντες και δεξια και πανω για τους αριστεροεπωμιζοντες.
Νομιζω πως μονο ο Γιωργος(altair) εγραψε το αντιθετο.Πως μπαινει πιο σφιχτα.
Εμενα μου συμβαινει το πρωτο.
Υστερα απο προτροπη εμπειροτατου συναδελφου,με μεγαλη τρελα στα φερμαριστα πουλια,δοκιμασα τη συμβουλη του.Το συν.Πιο χαμηλο το χτενι και κατα τι περισσοτερο cust of.Aυτο σε σχεση με το τι εβλεπα σε μια ηρεμη επωμιση στο σπιτι.Χαλαρα και ξεκουραστα.
Μου αιτιολογησε την αποψη του φερνοντας σαν επιχειρημα αυτο που ειπα,συν τη σωματικη καταπονιση μετα απο καποιες ωρες περπατηματος.Ακριβως το ιδιο μου ειπε,καποια χρονια αργοτερα,οπλουργος που ειχε το servise της baikal.
Με βαση αυτη την πρακτικη,απ'οτι μου ειπε,κατασκευαζαν οι Ρωσσοι τα κοντακια τους με μεγαλες κλισεις.
Παιδια ,δουλευει!
Το δοκιμασα και ειδα αποτελεσματα!
Ειχα και πριν επιτυχιες,μετα ομως αυτες αυξηθηκαν και ημουν εμφανεστατα περισσοτερες φορες κεντρο!
Τωρα κανονιζω να ειμαι φλατ στη ριγα και η μπιλια κατα τι δεξιοτερα.Δεξιοεπωμιζων γαρ.
Αφηνω τα "κανονικα"μου μετρα σε οπλα που προοριζω για καρτεροντουφεκα,που περιμενω αραχτος εισερχομενα πουλια επι το πλειστον.Με μεγαλη επιτυχια στις ρουαγιαλ βολες.
Πιστευω πως ολα παιζουν το ρολο τους.Ολες οι παραμετροι.Σε ιδανικες συνθηκες,προφανως,θα μας βολευε αυτο που πιστευαμε και ειχαμε δει,στο δισκακι η στο χαρτι,πως μας ταιριαζει.
Δεν το συζηταω πως στην επωμιση,πρεπει να γινονται ολα ΣΤΑΘΕΡΑ και ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΑ κατω απο ολες τις συνθηκες!
Προσωπικη εμπειρια καταθετω....
 
Last edited:
Έχεις δίκιο, αυτά που περιγράφεις συμβαίνουν. Αν δεις τις τουφεκιές τις καραμπίνας μου στον πίνακα, μπορεί και να πεις ότι χαμηλοντουφεκάει σε κάποιες περιπτώσεις 55-45 αλλά το αποτέλεσμα στο κυνήγι δείχνει άλλα ... :)
 
Έχεις δίκιο, αυτά που περιγράφεις συμβαίνουν. Αν δεις τις τουφεκιές τις καραμπίνας μου στον πίνακα, μπορεί και να πεις ότι χαμηλοντουφεκάει σε κάποιες περιπτώσεις 55-45 αλλά το αποτέλεσμα στο κυνήγι δείχνει άλλα ... :)
Αντε,να μαζευτουμε να δουμε σε ποσους συμβαινει!:)
Μπορει να καταληξουμε σε χρησιμα και οφελειμα συμπερασματα!!;)
 
Baikal mp 27 τοσα χρονια εριχνε ως επι το πληστον χαμηλα. Εννοειτε οτι δεν κουμπωνα καθολου, γιατι θα εβλεπα μόνο την πεταλουδα. Ε το 98 %των λαγων που τουφεκισα τους πηρα μονοτουφεκους. Στα πουλια ηταν αλλο θεμα το τι γινοταν..
 
Δεν ξερω πως κυνηγας το λαγο.
Εγω τον εμαθα απο παιδι με μεγαλη διωξη και στο γυρισμα.Εκει 8 στις 10 βολες ηταν σε στασιμο στοχο.Κοντακια αλλου γι'αλλου σφιχτο...κλεισιμο στο ματι κλπ.
Σημασια δινοταν μονο στα σκυλια και στο ντρεσαρισμα τους!
Οποιος τολμουσε να πει κατι για κοντακια,αντιμετωπιζοταν σαν ....τον τρελο του χωριου!!!
Δεν το λεω για να απαξιωσω τις επιτυχιες σου!Σε καμια περιπτωση!:):):)
 
Τελειταια μερα σημερα,πριν επιστρεψω στη χ@βουζα και λογω μη κυνηγετικου ενδιαφεροντος,αραξα πινοντας καφε και διαβαζοντας παλιοτερα θεματα του forum.Χαζευοντας την ενοτητα απο την αρχη της και διαβαζοντας γυρω στις 30 σελιδες,ειδα ενα προβλημα κοινο σε πολλα παιδια(και δικο μου):
Τη διαφορα του αποτελεσματος της τουφεκιας απο το σκοπευτηριο η στοχο σε σχεση με το κυνηγι και το θηραμα.
Εχω διαπιστωσει οτι υπαρχει!
Ειναι διαφορετικο το δισκακι απο το πουλι.Μιλαω για το μεσο σκοπευτη-κυνηγο.Αυτον που δεν εχει στανταρει πληρως το "κουμπωμα"στο κοντακι.Στο κυνηγι υπαρχει το αγχος για την αποκτηση του θηραματος.Θα βγουμε τις περισσοτερες φορες πανω απο το χτενι η θα ακουμπησουμε χαλαροτερα σ'αυτο,θελοντας να δουμε το αποτελεσμα."Το πηραμε"?
Αυτο σημαινει πανω κι αριστερα για τους δεξιοεπωμιζοντες και δεξια και πανω για τους αριστεροεπωμιζοντες.
Νομιζω πως μονο ο Γιωργος(altair) εγραψε το αντιθετο.Πως μπαινει πιο σφιχτα.
Εμενα μου συμβαινει το πρωτο.
Υστερα απο προτροπη εμπειροτατου συναδελφου,με μεγαλη τρελα στα φερμαριστα πουλια,δοκιμασα τη συμβουλη του.Το συν.Πιο χαμηλο το χτενι και κατα τι περισσοτερο cust of.Aυτο σε σχεση με το τι εβλεπα σε μια ηρεμη επωμιση στο σπιτι.Χαλαρα και ξεκουραστα.
Μου αιτιολογησε την αποψη του φερνοντας σαν επιχειρημα αυτο που ειπα,συν τη σωματικη καταπονιση μετα απο καποιες ωρες περπατηματος.Ακριβως το ιδιο μου ειπε,καποια χρονια αργοτερα,οπλουργος που ειχε το servise της baikal.
Με βαση αυτη την πρακτικη,απ'οτι μου ειπε,κατασκευαζαν οι Ρωσσοι τα κοντακια τους με μεγαλες κλισεις.
Παιδια ,δουλευει!
Το δοκιμασα και ειδα αποτελεσματα!
Ειχα και πριν επιτυχιες,μετα ομως αυτες αυξηθηκαν και ημουν εμφανεστατα περισσοτερες φορες κεντρο!
Τωρα κανονιζω να ειμαι φλατ στη ριγα και η μπιλια κατα τι δεξιοτερα.Δεξιοεπωμιζων γαρ.
Αφηνω τα "κανονικα"μου μετρα σε οπλα που προοριζω για καρτεροντουφεκα,που περιμενω αραχτος εισερχομενα πουλια επι το πλειστον.Με μεγαλη επιτυχια στις ρουαγιαλ βολες.
Πιστευω πως ολα παιζουν το ρολο τους.Ολες οι παραμετροι.Σε ιδανικες συνθηκες,προφανως,θα μας βολευε αυτο που πιστευαμε και ειχαμε δει,στο δισκακι η στο χαρτι,πως μας ταιριαζει.
Δεν το συζηταω πως στην επωμιση,πρεπει να γινονται ολα ΣΤΑΘΕΡΑ και ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΑ κατω απο ολες τις συνθηκες!
Προσωπικη εμπειρια καταθετω....
Συμφωνω σε οτι λες! Η εικονα που εχω οσον αφορα το ΥΨΟΣ ειναι ιδια με την εικονα:
qNWPKCY.jpg

Και οσο αφορα το cast ειμαι ελαφρως δεξια.μηκος 38.1.σε υψος 1,93.. βεβαια στο μηκος κοντακιου νομιζω παιζει μεγαλο ρολο και η λαβη πως ειναι..ο τροπος που τουφεκαω ειναι να εχω την ριγα ελαφρως κατω απο το θηραμα..ετσι εμαθα απο μικρος,ετσι με βολευει..κυνηγι κανω γενικο..δεν μπορω και δεν εχω την δυνατοτητα να εχω 5 οπλα με 5 διαφορετικα κοντακια αναλογα το κυνηγι..
 
Last edited:
Δεν ξερω πως κυνηγας το λαγο.
Εγω τον εμαθα απο παιδι με μεγαλη διωξη και στο γυρισμα.Εκει 8 στις 10 βολες ηταν σε στασιμο στοχο.Κοντακια αλλου γι'αλλου σφιχτο...κλεισιμο στο ματι κλπ.
Σημασια δινοταν μονο στα σκυλια και στο ντρεσαρισμα τους!
Οποιος τολμουσε να πει κατι για κοντακια,αντιμετωπιζοταν σαν ....τον τρελο του χωριου!!!
Δεν το λεω για να απαξιωσω τις επιτυχιες σου!Σε καμια περιπτωση!:):):)
Και εγω πάντοτε καρτέρι είμαι στον λαγό.Σε σταματημένο- καθιστό λαγό δεν έριξα ποτέ. Δεν έτυχε. Οι βολές ήταν διάφορες,Απομακρυνόμενες λοξά, εισερχόμενες,τραβερσάτες. Υπήρξαν στιγμές που έριξα και σε κλεμένους πολύ κοντά και με έντονο ξάφιασμα. Εκεί τί να πούμε για κούμπωμα και τεχνικές. Επωμίζεις και ρίχνεις.Και όμως τα ποσοστά επιτυχίας έιναι τρομακτικά μεγάλα. Δεν ξερω πως να το ερμηνευσω. Δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση πως είναι τύχη,απο τη στιγμή που γίνεται επαναλλαμβανόμενα και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Ισως με βολεύουν τέτοιου είδους βολές.
Εννοείται πως οι περισσότεροι λαγοκυνηγοί, ιδιαίτερα οι μεγαλύτεροι ηλικιακά πότε τους δε ψάχτηκαν για το κοντάκι τους και τις κατανομές του όπλου τους .Ξερω πάμπολα παραδείγματα να αναφέρω. Ισως γιατί, τη μεγαλύτερη σημασία την έχει ο σκύλος.Αυτός θα σου κάνει το κυνήγι άν είναι σωστός και ξέρει-εκαπιδευτεί πώς να το κάνει. Απο την άλλη γνωρίζω άτομο μερακλή και νοικοκύρη με καλά σκυλιά που θα σηκώσει το χρόνο απο 15 20 25 λαγούς και θα πάρει τους 5-6 στην καλύτερη. Εκεί πονάει το θέμα του.Δεν έψαξε ποτέ του να φτιάξει κοντάκι και στο πέταμα εριχνε με 2* τσοκ ρεμινγτον nitro mag no 4 kai express no 2.
Τι θέλω να πώ; Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση( Το μέσον είναι αρετή.<Αριστοτέλης).
Θέλει δουλειά και ο σκύλος αλλα και ο ευατός μας.
ΥΓ. Εννοείται πως δεν σε παρεξηγώ καθόλο Κ.Γιάννη .Εδω μέσα κάνουμε κουβέντα και μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας.
Φιλικά,
Απόστολος.
 
Για μενα,
μια απο τις μεγαλες διαφορες που εχει το σκοπευτηριο σε σχεση με το κυνηγι ειναι η ελλειψη του αναπαντεχου και η σωστη σταση του σωματος αναλογα με το υψος και το ειδος της βολης, οπλο σε θεση ετοιμοτητας, καννες λιγο κατω απο την προκαθορισμενη πορεια του δισκου ωστε να τον δουμε καθαρα, πολυ μικρη κινηση οπλου απο το κρατημα μεχρι το κουμπωμα στο ζυγωματικο...
Στο κυνηγι, κ ειδικα αν δεν μιλαμε για καθαροαιμο καρτερι, ολα αυτα δεν υπαρχουν...
Σιγουρα η επαναληψιμοτητα του σκοπευτηριο μπορει να περασει στην μυικη μας μνημη πολλες σωστες κινησεις οπλου και σωματος αλλα παντα το κυνηγι θα εχει αυτο το "ξαφνικο"... Ειναι εκεινο το θηραμα που μπορει να μας αγχωνει λιγο περισσοτερο απο την μεγαλη θεληση μας να το παρουμε, θολωνοντας το μυαλο μας για μια στιγμη, ειναι το θηραμα που θα πεταχτει γρηγορα μπροστα μας κ θα πρεπει να το τουφεκισουμε αμεσως για να μην χαθει στο πυκνο, ειναι, ειναι, ειναι διαφορα τετοια...
Η προταση του Γιαννη ειναι πολυ καλη κ πολυ βοηθητικη ειδικα για τον κυνηγο της φερμας η των πολυ κλειστων καρτεριων, πχ μαυρες τσιχλες... Το κοντακι καλειται να διορθωσει τις ατελειες κ τα λαθη του κυνηγου κ σιγουρα θα το κανει...
Το θεμα ειναι τι γινεται με καποιον που εχει ενα οπλο για ολα τα κυνηγια, που παιρνει το οπλο στο καρτερι, στο περπατητο στη φερμα κτλ... Εκει μαλλον το "κολπο" θα μας δωσει καποια πουλια κ θα μας στερησει καποια αλλα...
Προσωπικα θεωρω οτι υπαρχει μια συγκεκριμενη κ "μαγικη" εικονα στη ριγα του οπλου για καθε κυνηγο, εικονα που σχετιζεται με τον τροπο που τουφεκαει και την εικονα ριγας-αισθησης προσκοπευσης- θηραματος ετσι οπως πρεπει να φαινεται αχνα απο την περιφερειακη μας οραση...
Για μενα καποιος πρεπει να ειναι πολυ "μαεστρος", τυχερος κ αν θελετε κ ικανος για να εχει επαναλμβανομενες επιτυχιες σε ενα πληθος κυνηγιων με ενα οπλο που ψηλοτουφεκαει αισθητα...
Εχουμε μπερδεψει λιγο την εικονα της ριγας με το που παει η τουφεκια... Ενα οπλο μπορει να καθεται σωστα χαμηλα στον ωμο με το κεφαλι σε τελειως ορθια θεση, να βλεπουμε ΟΛΗ τη ριγα, να κανουμε ΠΑΝΤΑ την ιδια επωμιση αλλα η τουφεκια να πηγαινει ακριβως εκει που κοιτανε τα ματια... Κ υπαρχει κ το οπλο που δεν επωμιζεται παντα καλα, που εχει διαφορετικη εικονα αναλογα με το ποσο σωστα επωμιζουμε κ βλεπουμε την τουφεκια μας να πηγαινει 20 ποντους πανω απο το θηραμα...
Υπαρχει μια διαφορα αναμεσσα στα δυο αυτα οπλα... Το πρωτο μπορει να εχει την εικονα της ριγας ¨αεροδρομιο¨ αλλα με την τεχνικη καταρτιση του σκοπευτη η εικονα του αγονειται κ η τουφεκια τυπωνεται εκει που βλεπουν τα ματια του... Δεν ψηλοτουφεκαει αυτο το οπλο, ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι ψιλοτουφεκαει... Η ριγα ειναι αεροδρομιο αλλα καθεται παντα πιο χαμηλα απο την ιριδα του ματιου...
Αντιθετα το δευτερο οπλο ακομα κ αν βλεπει λιγοτερη ριγα, αυτη καθεται ψιλοτερα απο την ιριδα του ματιου κ η τουφεκια φευγει ψηλα... Ε αυτος ο κυνηγος δεν θα εχει ΠΟΤΕ τις επιτυχιες που θελει... Δεν θα μπορει να υπολογισει ποσο κατω να βαλει το οπλο απο το θηραμα... Πως μπορεις να υπολογισεις ποσο κατω θα εναι η εικονα του οπλου σου σε ενα τρυγονι που περνα τραβερσα στα 40 μετρα... Δεν μπορεις... Γιατι? Γιατι αλλη ειναι αυτη η εικονα στα 20, αλλη στα 30, αλλη στα 40 και αλλη στα 50 μετρα... Αν μπουμε κ στη διαδικασια να παιξει το ματι μας αναμεσσα σε ριγα κ θηραμα για να δουμε που ειμαστε χαιρετισματα στις φασκομηλιες....
Προσωπικα θελω οπλα που ριχνουν τουλαχιστον εκει που κοιταω κ οχι ψηλοτερα,ειδικα οταν επωμιζω ¨υποψιασμενος¨ ,με τα οποια λαθη που κανω στις επωμισεις... Το λαθος μου σε πολλες τουφεκιες το ξερω, σηκωνω κεφαλι, ειδικα σε πολυ γρηγορες τουφεκιες, αλλα απο την αλλη εχω κ τη νευρικοτητα κ τον αυθορμητιμσο, ας το πουμε ετσι, να τουφεκαω θηραματα που η πλειοψηφια δεν θα προλαβαινε να σηκωσει καν το οπλο... Οποτε προσπαθω να ειμαι καλα στο υπολοιπο 80 % και αν σε αυτο το 20% σηκωνω κ λιγο κεφαλι να δικαιολογειται το ψιλοτουφεκισμα (οπως συμβαινει με την Μ2 μου)...
Για μενα λοιπον, το ιδανικο οπλο για γενικη ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ χρηση ειναι να στελνει την τουφεκια με χαλαρη σχετικα επωμιση στο κεντρο κ οχι παραπανω... ΕΙΔΙΚΑ οσο εμπωμιζουμε υποψιασμενοι...Οι ιδεες οτι θα κουμπωνουμε δυνατα οπως στο σκοπευτηριο για να πηγαινει η τουφεκια κεντρο, κ τα σχετικα πανε περιπατο οταν εμφανιζεται η τρυγονα με 100 χλμ την ωρα σε τραβερσα...
Ο κυνηγος των πολυ γρηγορων κ ενστικτωδων τουφεκιων ειναι πολυ βολικο να εχει το στησιμο που λεει ο Γιαννης... Μαλιστα ενας φιλος που κυνηγα μονο μπεκατσα αλλαζοντας κοντακι στο οπλο του, το εχει αυτο το στησιμο φετος συμπτωματικα κ αν κανω μια προβλεψη βαση αυτων που εχω δει τοσα χρονια που κανουμε παρεα, οι επιτυχιες του θα αυξηθουν κατακορυφα φετος... Δεν του λεω τιποτα για να μην τον επηρεασω...
Με την χρηση της Shotkam μπορει κανεις να διαπιστωσει κ να αναθεωρησει πολλα πραγματα, κ ειμαι πολυ τυχερος που λογω Γιωργου εριξα μερικες τουφεκιες με αυτη... Με σφιχτα τσοκ, αν η τουφεκια δεν πηγαινει ακριβως στο κεντρο, δεν μας σωζει τιποτα, μα τιποτα. να το ξερετε... Το 725 θελει λιιιιιιιιιγο ακομα κατεβασμα... Οσο κ αν προσπαθω στο κυνηγι να κανω την επωμιση του σκοπευτηριου δεν μπορω στο βαθμο που θελω... με νικαει ο αυθορμητισμος μου...
 
Αρη ετσι ειναι οπως τα λες κατα την γνωμη μου.αλλο η εικονα ,τι βλεπεις δηλαδη οταν επωμιζεις,και αλλο που παει πραγματικα η τουφεκια στον πινακα.μπορει να φαινεται οτι εισαι καλα πανω στο οπλο σε επωμισεις αλλα η τουφεκια στον πινακα να δειξει αλλα.απλα επειδη ο Γιαννης σχολιασε την εικονα που βλεπουμε και ειπε να πουμε τι βλεπουμε οταν επωμιζουμε αυτο σχολιασα..εννοειται οτι ο τελικος κριτης σε ολα ειναι ο ΠΙΝΑΚΑΣ αφου πρωτα εχουμε πετυχει να εχουμε παντα σταθερη επωμιση..γιατι αν παμε στον πινακα η στο κυνηγι και κανουμε 5 διαφορετικες επωμισεις θα δουμε 5 διαφορετικες τουφεκιες,και το μονο που θα πετυχουμε ειναι να μπερδευτουμε και να ασχολουμαστε μια ζωη με το κοντακι του οπλου..για μενα η σωστη σειρα ειναι:
1: μαθηματα σε δασκαλο για να μαθουμε σωστη και σταθερη επωμιση.αν νομιζουμε οτι εχουμε σταθερη επωμιση εστω να μας δει να μας το επιβεβαιωσει.
2:παρσιμο μετρων απο εξειδικευμενο ατομο.
3: φτιαξιμο κοντακιου απο κοντακα.
4:ριξιμο σε πινακα για τελειοποιηση κοντακιου.
Υ.Γ :
Στο 3 πιστευω οτι ειδικα σε δικανα που στοιχιζει 400-500 ευρω να φτιαξεις κοντακι,αν μπορει το κοντακι με μικρες βελτιωσεις και λιγο κοστος να ερθει στα μετρα μας ειναι καλη και φτηνη λυση.στις καραμπινες με 250 ευρω φτιαχνεις κοντακι.αν ειναι να δωσεις 50-60 ευρω για να μακρυνεις η να κοντυνεις δεν αξιζει..προσωπικα το κοντακι που εφτιαξα στη beretta (θα γινει και στη benelli) μου στοιχισε 250 ευρω..πουλησα το παλιο 80 ευρω και ηθελα και 60 ευρω (οικονομικη τιμη) για πελμα και μακρυμα..αρα 80+60=140ευρω..με 110 ευρω εχω custom κοντακι..
 
Last edited:
Back
Top