Φερ' το στα μέτρα σου...

εγω γερνω το κεφαλι και πρεπει να μπω πιο μεσα στο κοντακι αρα απο οτι καταλαβαινω θελει μεγαλυτερη δεξια κλιση σωστα;
Όχι κατανάγκη αλλά αυτό δεν θα στο πω εγώ αλλά κάποιος ειδικός που θα σε δει από κοντά. Τι σωματότυπο έχεις;
ποσο σου ειχε στοιχισει αν επιτρεπεται; επηρεαζει την αντοχη του κοντακιου;
Ο Πλαστουργός τότε αναλάμβανε την εφαρμογή των μέτρων εμπεριέχοντας στην τιμή της αγοράς, τις εργασίες προσαρμογής του όπλου. Γενικά οι εργασίες εφαρμογής μέτρων κυμαίνονται περίπου από 80-150€. Από τότε έχω κάνει και άλλες παρεμβάσεις στο πλαστικό κοντάκι, όπως μάκρεμα και αλλαγή στο pitch.
 
Δημητρη απολυτα σωστα ειναι αυτα που λες, ΑΠΟΛΥΤΑ... Ωστοσο υπαρχει κ ενα τεραστιο χασμα που ξεχωριζει το ιδανικο απο την πραγματικοτητα κ μεσα σε αυτο το τεραστιο χασμα βρισκεται το 90% των κυνηγων, μαζι κ εγω... Πισω απο καποιον που εχει τη δυνατοτητα να φτιαξει ενα κοντακι στα μετρα του, που ειναι το απολυτα σωστο, υπαρχουν κ ολοι αυτοι που ειναι αναγκασμενοι να βολευτουν οσο καλυτερα μπορουν με αυτα που εχουν...
Πολυ μεγαλη κουβεντα ολο αυτο, εγω προσωπικα που ειμαι κ λιγο ταλιμπαν στο κυνηγι και ολη την ωρα στην τσιτα, δεν μπορω να πετυχω την ιδια επωμιση φιλε στο βατηρα του σκοπευτηριου και οσο προσπαθω να σηκωθω απο το σκαμνακι, να πιασω καλα το οπλο, να επωμισω και να πατησω τη σκανδαλη σε ενα τρυγονι που βγαινει αναμεσσα απο τα δεντρα κ θα το δω για 20 μετρα... Παρεμβαλλονται χιλιοι δυο παραγοντες που χαλανε τη σταση που σου εξασφαλιζει μια σωστη επωμιση... Εγω τουλαχιστον δεν μπορω να το εξασφαλισω αλλα το παλευω...
Για πες τη γνωμη σου ομως μιας κ ψαχνεσαι πολυ σε κατι που ακουω πολυ συχνα... Λενε "ειναι καλο να ψηλοτουφεαει το οπλο, να μην χανεις το στοχο"... Αν πιασεις τα περισσοτερα οπλο που ειναι στημμενα για το Skeet θα νομισεις οτι η τουφεκια φευγει ενα μετρο επανω, τι λες η τουφεκια φευγει ενα μετρο επανω η ακριβως εκει που κοιτα ο σκοπευτης? Αν ενωσουμε με μια ευθεια τα ματια, την ακιδα που μπορει να ειναι σαν την κορυφη του Εβερεστ κ τα σκαγια θα ειναι η οχι σε απολυτη ευθεια?
Γιατι αλλο πραγμα ειναι να λεμε, βγαζω το οπλο απο το οπτικο μου πεδιο για να εχω καθαρη εικονα του στοχου, κ αλλο εχω ενα οπλο που ψιλοτουφεκαει γιατι θελω να βαζω το οπλο απο κατω απο το στοχο για να τον βλεπω ολοκληρο...
το μεγαλο λαθος φιλε είναι ότι διαχωριζουμε στο μυαλο μας το πως ριχνουμε στο σκοπευτηριο και το πως ριχνουμε στο κυνυγι , μεγα λαθος αυτό , παντου να ριχνεις το ιδιο , όπως μπαινεις στο πιατο να μπαινεις στο πουλι , η πιο γρηγορη επωμιση είναι η αργη επωμιση , αυτό παντα να θυμασαι , στο καρτερι υπαρχει παντα υπεραρκετος χρονος για να μπει το οπλο σωστα στην θεση του , απαλη μαλακη κινηση ανεβάζεις δειχνεις την προσκοπευση παταει στο ζυγωματικο πατας συνεχιζεις σκονη , το πιο γρηγορο είναι το πολύ αργο φιλε , οσο αφορα τα μετρα , εχω ριξει με πολύ χαμηλα οπλα εχω ριξει με πολύ ψηλα , όταν εστιασω αποκλειστικα και μονο στο στοχο τα μετρα παυουν να παιζουν τρομερο ρολο , αυτή είναι η γνωμη μου , παρα πολύ καλυτερα ένα ψηλο οπλο και να πατας με δυναμη στο χτενι παρα ένα πολύ χαμηλο που δεν βλέπεις τιποτα και σηκωνεις κεφαλι , και να θυμομαστε ολοι , το κοντακι είναι ένα απαραιτητο ξυλινο η συνθετικο κομματι του οπλου που βαζει τα ματια μας ευθεια να το πω απλα με το που θα ριξει το οπλο , αν θα πεσει το πουλι η αν θα σπασει το πιατο είναι δουλεια και ευθυνη του χειριστη , το κοντακι δεν κανει μαγια , το τιμονι δεν οδηγει χωρις τον οδηγο , οδηγος ο οποιος καλειται να τρεξει σε πρωταθλημα F1 και είναι ασχετος στα παντα , οδηγει φεραρι και δεν ξερει που είναι ο λεβιες ταχυτήτων
 
Δασκαλε μου καλέ χρυσέ αφού το κοντακι ήθελε κατεβασμα,τι σας έκανε να αλλάξετε γνωμη?Μήπως το αποτέλεσμα που είδατε στην πουλα κ το γεγονός οτι ο μαθητής σας στο κυνηγι δεν ειχε κανενα προβλημα???
Μα εσείς δεν είστε απο αυτούς που μας λένε οτι το κοντακι είναι το Α και το Ω για να έχουμε επιτυχίες,πως επιτρέπετε ο μαθητής σας να τουφεκαει με λάθος κοντακι???
Ρε κοίτα κάτι πράγματα...sarcastic.
Τάσο δίκιο έχουν, το σωστό κοντάκι φέρνει επιτυχίες. Το θέμα είναι να καταλήξεις με τον Α ή τον Β τρόπο σε αυτό. Τώρα το αν εγώ έριχνα λίγο ψηλότερα στον ακίνητο στόχο μάλλον έφταιγε η στάση μου; το ότι ήμουν λίγο σφιγμένος; τρέχα γύρευε. Προσωπικά έχω καταλήξει ότι για να αξιολογήσω το κοντάκι που χρησιμοποιώ πρέπει να δοκιμαστεί στο κυνήγι για κανα μήνα σε περπατητό τσίχλας που κάνει κανείς αρκετές τουφεκιές διαφόρων ειδών. Το σκοπευτήριο δεν με πείθει πλέον για τον αν το κοντάκι μου κάθεται γιατί είμαι στημένος και ξέρω την τροχιά που θα ακολουθήσει ο στόχος και πιθανόν αυτοί οι παράγοντες υποσυνείδητα να οδηγούν κάποιον σε διαφορετική επώμιση από αυτή που κάνει στο θήραμα. Τώρα να ρίξω τρεις καραβιές φυσίγγα σε πούλες για να αποκτήσω την ίδια επώμιση σε σκοπευτήριο και κυνηγότοπο μου είναι αδύνατο, ούτε το χρήμα έχω ούτε το χρόνο.
 
Τώρα το αν εγώ έριχνα λίγο ψηλότερα στον ακίνητο στόχο μάλλον έφταιγε η στάση μου; το ότι ήμουν λίγο σφιγμένος; τρέχα γύρευε.
Δηλαδη στο χαρτόνι ήσουν λάθος ενώ στο κυνήγι σε κινούμενο στοχο με βιαστικές βολές κλπ ήσουν σωστός και για αυτό είχες επιτυχιες?
Πως γίνετε αυτό??
Έπειτα έχεις ένα κοντακι που ρίχνει καρακεντρο όπως λες κ ενώ στο σκοπευτηριο αυξάνεις τις επιτυχιες σου στο κυνήγι δεν τα πας καλα.
Πάλι ξαναρωταω πως γίνετε αυτό??
Υποτίθεται οτι με το κοντακι που ήσουν καρακεντρο έπρεπε να γαζωνεις παντού,ενώ με το άλλο κοντακι να μην είχες επιτυχία..
Εγω πιστεύω οτι ναι μεν μπορεί στο τεστ που θα κάνουμε στο χαρτόνι να δούμε οτι είμαστε άλλου για άλλου,όμως στο κυνήγι ειναι δυνατόν να έχουμε πολλεες επιτυχιες και ΟΧΙ μεμονωμένες περιπτώσεις.
Αν πχ πάρουμε μερικούς κυνηγούς που θεωρούνται στο κυνήγι "καλα τουφεκια"χωρίς όμως να έχουν φτιάξει κοντακι στα μέτρα τους (σίγουρα όλοι μας έχουμε υποψιν μας τέτοιους..) και τους βάλουμε να κάνουν το τεστ сhurcill δεν ξέρω πόσοι θα ειναι αυτοί που θα βρουν κέντρο,στο κυνήγι ομως..:)
 
τασο οσον αφορα το σκοπευτηριο αν εισαι σωστα στημενος στο βατηρα υπαρχει περιπτωση να εχεις επιτυχια γιατι ξερεις απο που θα φυγει το πιατο. στο κυνηγι δεν ξερεις απο που θα βγει το θηραμα. παρ ολα αυτα παλι καταληγουμε στο οτι τ οπλο πρεπει να ειναι στα μετρα σου. γιατι δεν πας ευκολα απ τα 18 στα 19 πιατα ουτε απ τα 20 στα 22 .αυτα τα 2 πιατα θελουνε παρα μα παρα πολυ κοπο
 
Last edited:
Δηλαδη στο χαρτόνι ήσουν λάθος ενώ στο κυνήγι σε κινούμενο στοχο με βιαστικές βολές κλπ ήσουν σωστός και για αυτό είχες επιτυχιες?
Πως γίνετε αυτό??
Έπειτα έχεις ένα κοντακι που ρίχνει καρακεντρο όπως λες κ ενώ στο σκοπευτηριο αυξάνεις τις επιτυχιες σου στο κυνήγι δεν τα πας καλα.
Πάλι ξαναρωταω πως γίνετε αυτό??
Υποτίθεται οτι με το κοντακι που ήσουν καρακεντρο έπρεπε να γαζωνεις παντού,ενώ με το άλλο κοντακι να μην είχες επιτυχία..
Εγω πιστεύω οτι ναι μεν μπορεί στο τεστ που θα κάνουμε στο χαρτόνι να δούμε οτι είμαστε άλλου για άλλου,όμως στο κυνήγι ειναι δυνατόν να έχουμε πολλεες επιτυχιες και ΟΧΙ μεμονωμένες περιπτώσεις.
Αν πχ πάρουμε μερικούς κυνηγούς που θεωρούνται στο κυνήγι "καλα τουφεκια"χωρίς όμως να έχουν φτιάξει κοντακι στα μέτρα τους (σίγουρα όλοι μας έχουμε υποψιν μας τέτοιους..) και τους βάλουμε να κάνουν το τεστ сhurcill δεν ξέρω πόσοι θα ειναι αυτοί που θα βρουν κέντρο,στο κυνήγι ομως..:)
Τασο θα χτυπησουν μερικα θηραματα ναι. Αφου επωμισουν, γυρουν το κεφαλι, ευθυγραμιστουν καπως στη σκοπευτικη ευθεια και ριξουν μπροστα. Ισως κανουν και μια ματια.
 
Τασο θα χτυπησουν μερικα θηραματα ναι. Αφου επωμισουν, γυρουν το κεφαλι, ευθυγραμιστουν καπως στη σκοπευτικη ευθεια και ριξουν μπροστα. Ισως κανουν και μια ματια.
Μην τα βλέπεις τόσο τραγικά τα πράγματα φίλε Τολη γιατί δεν ειναι..
Όταν επερνες τους λαγούς μπαμ και κάτω μονοτουφεκα
εψαχνες εκείνη την στιγμή να βρεις σκοπευτικες ευθείες και τα ρέστα η τα ματια σου ήταν καρφωμένα πάνω στον λαγαρο κ μόλις επωμιζες τράβαγες σκανδάλη ακαριαία?
Εγω με όσα όπλα έχω κυνηγησει πάντα τα επωμιζα με τον ίδιο τρόπο κ πουθενά δεν χρειάστηκε να επωμισω διαφορετικά η να κλείσω το μάτι όταν τουφεκιζα.
ΠΑΝΤΑ η σκόπευση διοφθαλμη και ΠΑΝΤΑ τα ματια πάνω στο θήραμα ,ούτε ρίγες ψάχνω να βρω ούτε ακιδες,Ειναι σαν να μην υπάρχουν.
 
Last edited:
Δηλαδη στο χαρτόνι ήσουν λάθος ενώ στο κυνήγι σε κινούμενο στοχο με βιαστικές βολές κλπ ήσουν σωστός και για αυτό είχες επιτυχιες?
Πως γίνετε αυτό??
Έπειτα έχεις ένα κοντακι που ρίχνει καρακεντρο όπως λες κ ενώ στο σκοπευτηριο αυξάνεις τις επιτυχιες σου στο κυνήγι δεν τα πας καλα.
Πάλι ξαναρωταω πως γίνετε αυτό??
Δεν έχω ιδέα, και όσους ρώτησα μου λένε διαφορετικά πράματα. Στον πίνακα κουμπώνεις και ρίχνεις, δεν νομίζω ότι πολυμπαίνει ο παράγοντας της περιφερειακής όρασης στην όλη διαδικασία. Στα "επωμίζεις λάθος" ή "δεν έχεις σταθερή επώμιση" πλέον δεν δίνω σημασία.
Υποτίθεται οτι με το κοντακι που ήσουν καρακεντρο έπρεπε να γαζωνεις παντού,ενώ με το άλλο κοντακι να μην είχες επιτυχία. Αυτό περίμενα και εγώ
Εγω πιστεύω οτι ναι μεν μπορεί στο τεστ που θα κάνουμε στο χαρτόνι να δούμε οτι είμαστε άλλου για άλλου,όμως στο κυνήγι ειναι δυνατόν να έχουμε πολλεες επιτυχιες και ΟΧΙ μεμονωμένες περιπτώσεις.
Για το δεξιά-αριστερά μπορώ να πω ότι ο πίνακας λέει την αλήθεια. Για το πάνω - κάτω μετά από αυτά που έχω δει δεν μπορώ να βασιστώ στον πίνακα πλέον, φαίνεται ότι στο κυνήγι ψάχνω άλλη εικόνα θηράματος - κάνης.
Αν πχ πάρουμε μερικούς κυνηγούς που θεωρούνται στο κυνήγι "καλα τουφεκια"χωρίς όμως να έχουν φτιάξει κοντακι στα μέτρα τους (σίγουρα όλοι μας έχουμε υποψιν μας τέτοιους..) και τους βάλουμε να κάνουν το τεστ сhurcill δεν ξέρω πόσοι θα ειναι αυτοί που θα βρουν κέντρο,στο κυνήγι ομως. Αυτός που έχει καλές επιδόσεις στο κυνήγι συνήθως πάει καλά και στο σκοπευτήριο. Άλλοι έχουν μάθει και ρίχνουν κλείνοντας μάτι και σημαδεύοντας κατά κάποιον τρόπο και δεν χάνουν θήραμα. Άβυσσος!
 
Τα αγωνισματα πηλινου στοχου ξεκινησαν πριν χρονια και συν τω χρονω γινονται απαιτητικοτερα.
Απο τα 32γρμ σκαγια εφτασαν στα 24 και δεν ξερουμε που ακομη.Απο το κλασικο αγκλε κοντακι,οι αγωνιζομενοι,εφτασαν σημερα στα "βαλεριανο" κλπ.
Κοντακια ακριβειας,που πριν καποια χρονια απαντουνταν σε οπλα ακινητου στοχου, και βοηθουσαν τον σκοπευτη στο ζητουμενο.Ακριβεια νευροχειρουργου!
Αυτο τωρα,μεταφερθηκε στον πηλινο στοχο,στον κινουμενο.Μιλαμε για κατασκευες ακριβειας τεχνιτου προσθετου μελους(θεος φυλαξοι!).
Το δεσιμο του αγωνιζομενου ειναι τετοιο που σ'ολο το συνολο ζυγωματικου ,χεριων,ωμου,κοντακιου κινειται μονο η τελευταια φαλαγγα του δακτυλου που τραβαει τη σκανδαλη!
ΓΙΑΤΙ?
Απλο ειναι:ακριβεια!!!
Για να ελθει αυτο μειωνεις,σβηνεις τις μεταβλητες.Οσο λιγοτερες τοσο πιο κοντα στο ζητουμενο.Τα κοντακια,κατασκευαζονται στο απολυτο, για τον συγκεκριμενο αγωνιζομενο και μενει ο παραγοντας...αγωνιζομενος!
Αυτος που θα διαλεχτει και θα φτιαχτει για τα τροπαια και τα βαθρα!
Το κοσκινο γινεται λεπτοτερο.Αν παλιοτερα ηταν 100,τωρα οι κορυφαιοι ειναι 20!
Μιλαμε για εταιριες,σπονσορες,συμφεροντα και.....χρημα!!
Πρεπει το 200/200 να γινεται δυσκολοτερο και προσιτο σε λιγοτερους!
Η σκοπευση γενικοτερα ΕΙΝΑΙ ενεργεια ακριβειας.Στον πηλινο και η κυνηγετικη.Ανεξαρτητα αν καποιος ασχολειται με τις δυο δραστηριοτητες.Οι συνθηκες,ΝΑΙ,διαφερουν!
Το ζητουμενο ειναι το ιδιο.Η επιτυχια του κινουμενου στοχου.ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΑ!!
Στο σκοπευτηριο συμβαινει.Απο τους προαναφερθεντες.
Στο κυνηγι σπανιοτερα.
Το ΠΩΣ,ειναι χιλιοειπομενο!
Καλο ειναι,για μας και τη βελτιωση μας,να αντιλαμβανομαστε και να θυμομαστε γιατι και ποσες φορες αστοχησαμε!
Γιατι, στο κουτι φυσιγγια τη μια φορα παιρναμε 3 πουλια και την αλλη 21.
Αφου το λογαριαζουν πολλοι σαν μετρο επιδοσης....το κουτι...
 
Last edited:
Γιατι, στο κουτι φυσιγγια τη μια φορα παιρναμε 3 πουλια και την αλλη 21.
Πάνω σε αυτό παίζουν ρόλο παρά πολύ παραγοντες,Συν οτι ολες οι τουφεκιες μας δεν ειναι ιδιες κάθε μέρα στο κυνήγι και αλλάζουν ανά πάσα στιγμή..
Βέβαια αν αυτό συμβενει συνέχεια και με μια συγκεκριμένη μάρκα φυσιγγίων που ο κυνηγός την βρει "καλη" τότε αυτο δείχνει έλλειψη σταθερότητας.
Για να δούμε ομως πόσο σταθεροί είμαστε δεν αλλάζουμε φυσιγγια σαν τα πουκάμισα και χωρίς λογο.Ειναι αδύνατον να κυνηγάμε κάθε μέρα κ με άλλο φυσίγγι κ να έχουμε τις ιδιες επιτυχιες.
Δυστυχώς εχω την κατάρα (κατάρα το θεωρώ) να μην μπορώ να μείνω σε ένα μόνο φυσιγγι,Ετσι λοιπόν ενώ με το τάδε η τα τάδε φυσιγγια τα πάω ωραια την επόμενη που θα αλλάξω κ θα πάρω κάτι αγνωστο το πιο πιο πιθανο ειναι να με κλαίνε οι ρεγγες..
Τόσα χρόνια και αλλάζοντας μάρκες εχω βρει φυσιγγια που μου ταιριάζουν γάντι και εχω δει σταθερότητα μεγάλη από κυνήγι σε κυνηγι,
Πολλές φορές είπα ΤΕΛΟΣ, θα κυνηγήσω μόνο με αυτά κ θα τα αλλάξω μόνο αν δω οτι τα "χάλασαν".
Μου ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ ομως,Αν μπορούσα να δοκιμάσω όλα τα φυσιγγια του κοσμου...hit.
Εχω φτάσει σε ένα σημείο να εχω χάσει την μπάλα κυριολεκτικά..:(
Η δική μου γνώμη ως προς το πολυσυζητημένο θέμα "φυσιγγι' ειναι αυτη:
Βρείτε η γεμιστε (για τους ιδιογομωτες) ενα-δυο φυσιγγια για το θήραμα που σας ενδιαφερει,και μην κοιτάζετε αλλου,Ακόμα και όταν σας λέει ο φίλος σας οτι με την τάδε μάρκα σακατεψε τις τσιχλες,μην παρασερνεστε καθόλου!
Κάθε μέρα που θα περναει θα μαθενετε καλύτερα το φυσιγγι σας, και θα γίνεστε καλύτεροι,Και σίγουρα θα αποκτήσετε μεγάλη σταθερότητα στις επιτυχιες σας.
Όσο και αν ψάχνετε στο εμπόριο καλύτερο φυσίγγι από αυτο που σας ταιριάζει δεν πρόκειται να βρείτε,χειρότερο θα βρείτε σίγουρα...off topic.

 
Last edited:
Μην τα βλέπεις τόσο τραγικά τα πράγματα φίλε Τολη γιατί δεν ειναι..
Όταν επερνες τους λαγούς μπαμ και κάτω μονοτουφεκα
εψαχνες εκείνη την στιγμή να βρεις σκοπευτικες ευθείες και τα ρέστα η τα ματια σου ήταν καρφωμένα πάνω στον λαγαρο κ μόλις επωμιζες τράβαγες σκανδάλη ακαριαία?
Εγω με όσα όπλα έχω κυνηγησει πάντα τα επωμιζα με τον ίδιο τρόπο κ πουθενά δεν χρειάστηκε να επωμισω διαφορετικά η να κλείσω το μάτι όταν τουφεκιζα.
ΠΑΝΤΑ η σκόπευση διοφθαλμη και ΠΑΝΤΑ τα ματια πάνω στο θήραμα ,ούτε ρίγες ψάχνω να βρω ούτε ακιδες,Ειναι σαν να μην υπάρχουν.[/QάχνουUOTE]


Καλημέρα Τάσο!
Το προηγούμενο μηνυμά μου το έγραψα για να γίνει έντονος και άμμεσα κατανοητός ο τρόπος που πολλοί σήμερα ρίχνουν.Εννοείτε ότι έχουν επιτυχίες. Και για πολλούς αυτό είναι το επιθυμητό,επομένως δεν το ψάχνουν παρακάτω.Ετσι ήμουν και εγώ μέχρι που μπήκα σε αυτην εδω την παρέα. Για μέτρα κοντακίου ούτε λόγος.Για σωστή επώμιση ούτε λογος. Για κούμπωμα στο χτένι; Εδω γελάμε όλοι μαζί σαν παρέα.Ομως λαγό στο 95% δεν έχασα.Αφηνω έναν που τον διπλοντουφεκισα με τον θειο μ και έπεσε τραυματίας αργότερα.Εριχνα μία και έπεφταν όλοι.Ειχα τεράστια ψυχολογία,δεν αγχωνόμουν και παγωμένο κυριολεκτικά αίμα(Π.Χ Δευτερο πέταγμα λαγού, δίπλα τα σκυλιά,επώμιση,κατέβασμα όπλου να ξεμακρύνει ο λαγός απο τα σκυλιά,ξανά επώμιση πάτημα ενα-εναμιση μέτρο πριν χαθεί στο ρέμα ο λαγός).Στα πουλία υπήρχαν μέρες που ήμουν λεβεντιά 22 φυσιγγια 18 πουλιά αν θυμαμαι καλα.Υπήρχαν μέρες που εριχνα ένα κουτί και δεν έπαιρνα τίποτα.Σε απανωτές βολές ο ρώσσσος γνόταν Σβετλάνα και με χαστούκιζε στο μήλο!Καπου εκεί άρχισα να ψάχνομαι και μπήκα στον σωστό δρόμο.Δεν έχω βρεί τη λήξη ακομα αλλα προσπαθώ.Υπήρξαν φορές που είπα δεν γα..ται τι κάθεσαι και σκας; Αλλα έχω ένα κακκό.Οταν μου μπεί οποιοδήποτε μικρόβιο δεν μπορώ να σταματησω να ψάχνω τη γνώση..
Εν κατακλείδι τα σωστά μετρα σε κάποιον θα του δώσουν επαναλαμβανόμενες επιτυχίες και όχι περιστασιακές όπως είχα στα πουλιά εγώ.ΙΣως γιατι δεν σκοπευα ασυνήδειτα όπως στον λαγό..Δεν ξέρω.
 
1 πυριτιδα παντου και παντα , αλλαζουμε μονο το ν σκαγιων , μονο ένα οπλο , κάθε μερα 50 επωμισεις για ζέσταμα , κοντακι στα μετρα μας απολυτα , και δουλεια δουλεια δουλεια , βελτιωση στα λαθη μας , οποιος εχει την ανεση παει και σε δασκαλο , τρομερη βοηθεια , αυτή είναι η συνταγή της επιτυχιας , οποιος θελει την κανει , οποιος δεν του αρεσει την ξεχναει και κανει πλουσιους τους εμπορους
 
καλησπερα σε ολους.. εχει δοκιμασει καποιος να ''στριψει'' συνθετικο κοντακι και γενικα να προσπαθησει να το φερει στα μετρα του;

Ναι, εγώ. Χρειαζόμουν μεγαλύτερο cast off από ότι έδιναν οι φλάντζες και το κοντάκι γύρισε. Το είχα κάνει στον Πλαστουργό όταν την αγόρασα το 2009.
Τώρα γι αυτή τη δουλειά παίρνει 120 €
 
Last edited:
Εροτηση.αν ενα οπλο ψηλοκτηπαει λογο κοντακιου (κοντο) αν βαλο πελμα αλο η κληση του πελματος πρεπει νανε φαλτσα,πιο παχια απο πανω η αποκατο οστε να χαμηλοσο την τουφεκια????
 
Back
Top