Φερ' το στα μέτρα σου...

Στη δική μου περίπτωση έχει τύχει να ρίχνω με συγκεκριμένο κοντάκι επαναλαμβανόμενες βολές σε πίνακα και να είμαι συνεχώς πάνω από το κέντρο, δηλ με το φουλ τσοκ από τα 15 μέτρα η περιφέρεια του κύκλου των σκαγιών ήταν ολόκληρη πάνω από το στόχο. Με είχε δει δάσκαλος σκοποβολής και μου είχε πει οτι θέλω κατέβασμα. Όταν του είπα ότι στο κυνήγι δεν έχω κανένα πρόβλημα και έριξα μια πούλα, μου είπε να μην το πειράξω κάθόλου. Εκείνο το κοντάκι έβγαινε πραγματικά μόνο του πάνω στο θήραμα.
Μου έχει τύχει και κοντάκι που στον πίνακα ήμουν καρακέντρο, στο σκοπευτήριο έκανα 20 πιάτα από εκεί που έκανα 12-13, αλλά στο κυνήγι ήμουν πάντα μα πάντα πάνω από το θήραμα, συγκεκριμένα ότι φτερωτό τουφεκούσα ή έκανε βουτιά ή δεν αντιδρούσε καν :) ! Εκτός και αν η βολή ήταν σε τραβέρσα και αναγκαζόμουν λόγω μεγάλης στροφής του σώματος να επωμίσω πολύ σφιχτά κατεβάζοντας και άλλο το κεφάλι πάνω στο χτένι.
Τώρα κυνηγάω με το μανίσιο κοντάκι της καραμπίνας, στην επώμιση θα ήθελα να βλέπω λίγο παραπάνω ρίγα γιατί βλέπω μόνο στόχαστρο, στον πινακα είμαι λίγο χαμηλά, αλλά στο κυνήγι δεν βλέπω ιδιαίτερο πρόβλημα. Αν βάλω τη φλάντζα που βλέπω στην επώμιση λίγη ρίγα, ενώ φαίνεται ότι έχω την ιδανική εικόνα, το όπλο πάλι ψιλοτουφεκάει.
Ε άντε να βγάλεις άκρη!
 
εχω κ τη νευρικοτητα κ τον αυθορμητιμσο, ας το πουμε ετσι, να τουφεκαω θηραματα που η πλειοψηφια δεν θα προλαβαινε να σηκωσει καν το οπλο...

Με σφιχτα τσοκ, αν η τουφεκια δεν πηγαινει ακριβως στο κεντρο, δεν μας σωζει τιποτα, μα τιποτα. να το ξερετε...
Τίποτα όμως ...
 
εισαστε λαθος οσοι γραψατε ότι άλλο το σκοπευτηριο άλλο το κυνυγι , αλλα τα μετρα του σκοπευτηρίου αλλα του κυνηγιου αλλα τα οπλα του σκοπευτηρίου αλλα του κυνηγιου άλλη η επωμιση του σκοπευτηρίου και άλλη του κυνηγιου , και σεισμο 10 ριχτερ να κανει παντα μα παντα ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΩΜΙΣΗ , ΠΑΝΤΑ Η ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ , κα συμπλρηνωνοντας τα μετρα παντα μα παντα είναι ιδια και μοναδικα για κάθε ανθρωπο , αλλαζοντας μετρα και οπλα αλλαζουμε ολο το κοσμο συνεχεια , αλλαζοντας επωμιση και πιεση στο χτενι αλλαζουμε τον κοσμο ολο, 2.500 - 3.000 φορες θελει η ιδια κινηση για να χτιστει μυικη μνημη σε αρχικα σταδια , αλλαζοντας συνεχεια την κινηση ποτε το σωμα δεν θα την μαθει
 
δική μου περίπτωση έχει τύχει να ρίχνω με συγκεκριμένο κοντάκι επαναλαμβανόμενες βολές σε πίνακα και να είμαι συνεχώς πάνω από το κέντρο, δηλ με το φουλ τσοκ από τα 15 μέτρα η περιφέρεια του κύκλου των σκαγιών ήταν ολόκληρη πάνω από το στόχο. Με είχε δει δάσκαλος σκοποβολής και μου είχε πει οτι θέλω κατέβασμα. Όταν του είπα ότι στο κυνήγι δεν έχω κανένα πρόβλημα και έριξα μια πούλα, μου είπε να μην το πειράξω κάθόλου. Εκείνο το κοντάκι έβγαινε πραγματικά μόνο του πάνω στο θήραμα.
Δασκαλε μου καλέ χρυσέ αφού το κοντακι ήθελε κατεβασμα,τι σας έκανε να αλλάξετε γνωμη?Μήπως το αποτέλεσμα που είδατε στην πουλα κ το γεγονός οτι ο μαθητής σας στο κυνηγι δεν ειχε κανενα προβλημα???
Μα εσείς δεν είστε απο αυτούς που μας λένε οτι το κοντακι είναι το Α και το Ω για να έχουμε επιτυχίες,πως επιτρέπετε ο μαθητής σας να τουφεκαει με λάθος κοντακι???
Ρε κοίτα κάτι πράγματα...sarcastic.
Μου έχει τύχει και κοντακι που στον πινακα ημουν καρακεντρο, στο σκοπευτήριο έκανα 20 πιάτα από εκεί που έκανα 12-13, αλλά στο κυνηγι ημουν πάντα μα πάντα πανω απο το θηραμα, συγκεκριμένα ότι φτερωτό τουφεκούσα ή έκανε βουτιά ή δεν αντιδρούσε καν :)[/QUOTE
Ε άντε να βγάλεις άκρη!
Αν σου πει κάποιος συνονοματε οτι εχει την βρει την άκρη και ξέρει. Να μου πεις ποιος είναι να πάω να τον βρω για να τον συγχαρώ.
 
Ολα εξαρτωνται απο το τι θες να κανεις. Ο γενικος κανονας ειναι το κοντακι να ειναι στα μετρα σου. Ειναι σαν να θες να τρεξεις κατοσταρι και τα παπουτσια να σε χτυπανε. Θα τρεξεις, αλλα οπως οπως, οχι οπως μπορεις.
 
Τα μετρα του οπλου τα εφτιαξα καλοκαιρι με λεπτα ρουχα οπως καταλαβαινετε , το χειμωνα ομως με τα χοντρα ρουχα προφανως αυξανει ο ογκος και καταλαβαινω οτι οι επωμισεις μου γινονται με περισσοτερη δυσκολια . Αυτο ισχυει..? Και αν ναι τι πρεπει να κανω ..?
 
Μετα βεβαιοτητας,το σωστο ειναι αυτο που λεει ο Δημητρης.
Δεν ριχνω στο σκοπευτηριο.Εχω πανω απο 10 χρονια να ασχοληθω,εστω και περιστασιακα οπως εκανα τοτε.Προτρεπω παντα μετ'επιμονης ολους και περισσοτερο τα νεοτερα παιδια να πηγαινουν στο σκοπευτηριο,οσο περισσοτερο μπορουν!
Η κουβεντα που ξεκινησα αφορουσε πραγματικες κυνηγετικες συνθηκες και τουφεκια σε αντιξοες τετοιες.Απο λαθος στησιμο σωματος και πιο πολυ οταν εχουμε σωματικα καταπονηθει.
Μεγαλο ποσοστο αυτων των βολων ειναι ενστικτωδεις οπως επεσημανε ο Αρις.
Μ'αρεσει παρα πολυ το περπατητο κυνηγι τσιχλας.Δεν λεω οχι σ'ενα καρτερι ημερησιο,που οσο παει σπανιζει,η ενα απογευματινο.:)
Με τραβαει ομως πολυ το ψαχτο,στο πεταμα που λεμε.Μπορει να περπαταω επι ωρες.Μετα απο καποιο χρονικο διαστημα και αναλογως του τοπου που κυνηγαω,αρχιζει η κουραση.
Εκει εντοπιζω,σε μεγαλο βαθμο,την χρησιμοτητα αυτου του στησιματος κοντακιου.
Σημειωνω,οτι κατα κανονα κυνηγαω μονος και ειναι μονιμα βιδωμενο πανω στα οπλα μου τσοκ με συσφιξη4-5/10,αναλογα με τι οπλο κυνηγαω.Αυτο γιατι μπορει να τουφεκισω και στα 35-40μ.Μπορει να με καλυπτει και κατι ανοιχτοτερο,προτιμω ομως αυτο που ειπα,κρινοντας απο το αποτελεσμα που με ικανοποιει.Οι τουφεκιες ειναι απο τα 10-12μ εως εκει που εγραψα.
Δεν καθομαι ποτε σφιχτα πανω στο κοντακι.Λαθος μου,δεν βολευομαι ομως!
Σε καρτερια δεν παρακολουθω το πουλι επωμισμενος,ας το 'χω δει απο 400μ.Ματιασμα,επωμιση,εντολη,τραβηγμα.Αν το "παω".....πολλες φορες με χαιρεταει!
Χρησιμοποιω τα ιδια οπλα στο περπατητο και στο καρτερι.Εκτος απο την 100 και την 9200,που ειναι ακριβως,σ'αυτο που θεωρω εγω πανω μου,τα υπολοιπα εχουν αυτο το συν.
Με την 9200 παω μονο καρτερι,γιατι ειναι κοντα στα 4 κιλα γεματη.Το κοντακι της ειναι μοντε καρλο με (0)
διαφορα στη μικρη μεγαλη κλιση και 5.5mm cust off μετρημενο απο τη βαση του οπλου.
Εχω τις επιτυχιες που αναμενω απο τον εαυτο μου.Η εικονα ειναι αυτη που εδειξε ο Γιαννης,με ελαχιστα λιγοτερη ριγα να βλεπω.Και με τον ιδιο τροπο σκοπευσης,βλεποντας το πουλι ολοκληρο,πηγαινοντας το απο χαμηλοτερα και παντα να ειμαι μπροστα του.Δεν βολευτηκα ποτε το "σκουπισμα" η αλλες τεχνικες.
Θεωρητικα και βαση γεωμετριας ειναι πιο ασφαλης η σκοπευση καταπανω σε σχεση με την γωνιακη.Αυτο που εγραψε ο Αρις ,για τις διαφορετικες αποστασεις,ισχυει.
Εκει μπαινει στο παιχνιδι πιο καθοριστικα,για το αποτελεσμα,η διασπορα των σκαγιων και γιατι οχι και το drop που παρουσιαζουν σε καποια αποσταση.Οσο μακρυτερα ειναι η βολη που επιχειρουμε με ενα οπλο που "ψιλοτουφεκαει",λογικα,τοσο μας βολευει αυτο το drop.
Δεν εχω εντοπισει κατι παραταιρο,στα τουφεκια μου,σε σχεση με το που ριχνουν.Εκει που σημαδευω,εκει ριχνουν.Στις μπουκωτες ειμαι στο 60-40.Τα πολλα επανω!
 
Τα μετρα του οπλου τα εφτιαξα καλοκαιρι με λεπτα ρουχα οπως καταλαβαινετε , το χειμωνα ομως με τα χοντρα ρουχα προφανως αυξανει ο ογκος και καταλαβαινω οτι οι επωμισεις μου γινονται με περισσοτερη δυσκολια . Αυτο ισχυει..? Και αν ναι τι πρεπει να κανω ..?
Πιο κοντο πελμα.Το χειμωνα.
 
Δασκαλε μου καλέ χρυσέ αφού το κοντακι ήθελε κατεβασμα,τι σας έκανε να αλλάξετε γνωμη?Μήπως το αποτέλεσμα που είδατε στην πουλα κ το γεγονός οτι ο μαθητής σας στο κυνηγι δεν ειχε κανενα προβλημα???
Μα εσείς δεν είστε απο αυτούς που μας λένε οτι το κοντακι είναι το Α και το Ω για να έχουμε επιτυχίες,πως επιτρέπετε ο μαθητής σας να τουφεκαει με λάθος κοντακι???
Ρε κοίτα κάτι πράγματα...sarcastic.
Τασαρε,μην τα μπερδευεις!
Το κοντακι και το στησιμο του εξαρταται απο την τεχνικη του χρηστη και την ΣΤΑΘΕΡΗ ανα πασα ωρα και στιγμη επωμιση.Τωρα αν εγω για τον Α-Β λογο,αλλαζω επωμισεις και τη επαφη, γενικοτερα, του κοντακιου με το σωμα μου.....το κοντακι μου φταιει???
 
Το να πας στο σκοπευτηριο, εννοειται οχι μια φορα και δυο, και να δεις ενα δασκαλο ωστε να σε βοηθησει να στηθεις σωστα και να επωμιζεις σωστα, μονο ωφελη μπορει να εχει. Καταρχιν θα στανταρεις τις επωμισεις, πραγμα σημαντικοτατο, που θα βοηθησει και στο κυνηγι οσο και αν θελουμε να τα ξεχωριζουμε αυτα πολλες φορες
 
Το να πας στο σκοπευτηριο, εννοειται οχι μια φορα και δυο, και να δεις ενα δασκαλο ωστε να σε βοηθησει να στηθεις σωστα και να επωμιζεις σωστα, μονο ωφελη μπορει να εχει. Καταρχιν θα στανταρεις τις επωμισεις, πραγμα σημαντικοτατο, που θα βοηθησει και στο κυνηγι οσο και αν θελουμε να τα ξεχωριζουμε αυτα πολλες φορες
Αυτος ηταν και ο λογος που το επισκεπτομουν,Βικτωρα.Να δω καποια πραγματα σταθερα και επαναλαμβανομενα!Ημουν στο ψαξιμο με τα κοντακια.
Αυτα που θα δεις,αν εχεις τη διαθεση και την καθοδηγηση απο καποιον γνωστη,στο κυνηγι θα τα δεις,αν τα δεις,παρα πολυ αργοτερα!Εχουν διαφορα οι συνθηκες του σκοπευτηριου με του κυνηγιου.
Στο σκοπευτηριο ομως,μπορεις να εντοπισεις λαθη κι αδυναμιες με βεβαιοτητα.
 
εισαστε λαθος οσοι γραψατε ότι άλλο το σκοπευτηριο άλλο το κυνυγι , αλλα τα μετρα του σκοπευτηρίου αλλα του κυνηγιου αλλα τα οπλα του σκοπευτηρίου αλλα του κυνηγιου άλλη η επωμιση του σκοπευτηρίου και άλλη του κυνηγιου , και σεισμο 10 ριχτερ να κανει παντα μα παντα ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΩΜΙΣΗ , ΠΑΝΤΑ Η ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ , κα συμπλρηνωνοντας τα μετρα παντα μα παντα είναι ιδια και μοναδικα για κάθε ανθρωπο , αλλαζοντας μετρα και οπλα αλλαζουμε ολο το κοσμο συνεχεια , αλλαζοντας επωμιση και πιεση στο χτενι αλλαζουμε τον κοσμο ολο, 2.500 - 3.000 φορες θελει η ιδια κινηση για να χτιστει μυικη μνημη σε αρχικα σταδια , αλλαζοντας συνεχεια την κινηση ποτε το σωμα δεν θα την μαθει
Δημητρη απολυτα σωστα ειναι αυτα που λες, ΑΠΟΛΥΤΑ... Ωστοσο υπαρχει κ ενα τεραστιο χασμα που ξεχωριζει το ιδανικο απο την πραγματικοτητα κ μεσα σε αυτο το τεραστιο χασμα βρισκεται το 90% των κυνηγων, μαζι κ εγω... Πισω απο καποιον που εχει τη δυνατοτητα να φτιαξει ενα κοντακι στα μετρα του, που ειναι το απολυτα σωστο, υπαρχουν κ ολοι αυτοι που ειναι αναγκασμενοι να βολευτουν οσο καλυτερα μπορουν με αυτα που εχουν...
Πολυ μεγαλη κουβεντα ολο αυτο, εγω προσωπικα που ειμαι κ λιγο ταλιμπαν στο κυνηγι και ολη την ωρα στην τσιτα, δεν μπορω να πετυχω την ιδια επωμιση φιλε στο βατηρα του σκοπευτηριου και οσο προσπαθω να σηκωθω απο το σκαμνακι, να πιασω καλα το οπλο, να επωμισω και να πατησω τη σκανδαλη σε ενα τρυγονι που βγαινει αναμεσσα απο τα δεντρα κ θα το δω για 20 μετρα... Παρεμβαλλονται χιλιοι δυο παραγοντες που χαλανε τη σταση που σου εξασφαλιζει μια σωστη επωμιση... Εγω τουλαχιστον δεν μπορω να το εξασφαλισω αλλα το παλευω...
Για πες τη γνωμη σου ομως μιας κ ψαχνεσαι πολυ σε κατι που ακουω πολυ συχνα... Λενε "ειναι καλο να ψηλοτουφεαει το οπλο, να μην χανεις το στοχο"... Αν πιασεις τα περισσοτερα οπλο που ειναι στημμενα για το Skeet θα νομισεις οτι η τουφεκια φευγει ενα μετρο επανω, τι λες η τουφεκια φευγει ενα μετρο επανω η ακριβως εκει που κοιτα ο σκοπευτης? Αν ενωσουμε με μια ευθεια τα ματια, την ακιδα που μπορει να ειναι σαν την κορυφη του Εβερεστ κ τα σκαγια θα ειναι η οχι σε απολυτη ευθεια?
Γιατι αλλο πραγμα ειναι να λεμε, βγαζω το οπλο απο το οπτικο μου πεδιο για να εχω καθαρη εικονα του στοχου, κ αλλο εχω ενα οπλο που ψιλοτουφεκαει γιατι θελω να βαζω το οπλο απο κατω απο το στοχο για να τον βλεπω ολοκληρο...
 
Τασαρε,μην τα μπερδευεις!
Δεν τα μπερδεύω Γιάννη,Μονα τους μπερδεύονται..
Σου έχω πει την άποψη μου αλλά και τους προβληματισμούς μου γύρω από το θέμα κοντακι.
Οταν θα κάνω το τεστ сhurcill είμαι σίγουρος ότι θα έχω πολλά περισσότερα να πω..
 
Εγώ στο περπατητο πχ όπου οι τουφεκιες είναι γρήγορες κ δεν σου δίνουν κ πολύ χρόνο να επωμισεις σωστά ,το κοντακι δεν κάθετε καλά,και ίσα που ακουμπάει στο ζυγωματικό..Παρόλα αυτά όμως επιτυχίες υπάρχουν.
Επωμιση καλή θα μου βγει μόνο στο καρτέρι γιατί εκεί είμαι ψύχραιμος εκτός και αν δω το θήραμα τελευταία στιγμή όποτε πάλι θα επωμισω βιαστικά..
το σίγουρο ειναι ότι έχουν πέσει παρά πολλά θηράματα και επωμιζοντας το κοντακι σωστά αλλά και τελείως λάθος..
ΥΓ Δείτε κάποιο DVD με περπατητο τσιχλας η ακόμα καλύτερα κυνήγι μπεκατσας να δείτε ότι τις περισσότερες φορές ο κυνηγός επωμιζει λάθος όμως το θήραμα πέφτει..
Αυτό πιστεύω ότι έχει συμβεί σε όλους μας εξάλλου.
Ειναι παρά πολύ νομίζω σε κάθε τουφεκιά μας να έχουμε την ιδια (και σωστή) επωμιση,Οταν μιλάμε για κυνήγι και ειδικά σε κάποια ξαφνική εμφάνιση θηραματος..
Στο σπίτι και στην ησυχία μας κάνουμε όσες σωστές επωμισεις θέλουμε..:)
 
Last edited:
τασο οταν φτασεις σ ενα επιπεδο οπου η επωμιση σου ειναι σταθερη και ιδια ακομα και στη μπηχτη θα ειναι ηρεμη σταθερη και ιδια. αλλα αυτο θελει πολλα πολλα χρονια και κοντακι φτιαγμενο στα μετρα σου. εχω δει παιχτες να σηκωνεται ξαφνικα σμαρι περδικες και με τρια φυσιγγια 3 πουλια κι επωμιζουν λες και τις περιμεναν χρονια να σηκωθουν. αυτο φιλε μου δεν εοναι τυχη. το ιδιο και σε περπατητο τσιχλας που δεν στις φερμαρει ο σκυλος
 
Ωραια αλλαζω καθε φορα πελμα. Εσεις Γιαννη που κηνυγατε χρονια το εχετε αντιμετωπισει το προβλημα με τα ρουχα.....δηλαδη αλλαζει η επωμιση καλπκαιρι η χειμωνα
Δεν αλλαζω πελματα.Τα κοντακια μου αν δεν ειναι μοντε καρλο με μηδενικη αποκλιση στη μικρη μεγαλη κλιση,ειναι με πολυ μικρη διαφορα.42 mm-52mm.Η μικρη διαφορα στο cust off,ειναι ...μικρη και βολικη;) οπως ειπα και σε προηγουμενα μνμτ.
Επωμιζω ανασηκωνοντας τον ωμο.
Ριχνω με "χειμερινα",χειμωνα-καλοκαιρι.
 
καλησπερα σε ολους.. εχει δοκιμασει καποιος να ''στριψει'' συνθετικο κοντακι και γενικα να προσπαθησει να το φερει στα μετρα του;
 
καλησπερα σε ολους.. εχει δοκιμασει καποιος να ''στριψει'' συνθετικο κοντακι και γενικα να προσπαθησει να το φερει στα μετρα του;
Ναι, εγώ. Χρειαζόμουν μεγαλύτερο cast off από ότι έδιναν οι φλάντζες και το κοντάκι γύρισε. Το είχα κάνει στον Πλαστουργό όταν την αγόρασα το 2009.
 
Ναι, εγώ. Χρειαζόμουν μεγαλύτερο cast off από ότι έδιναν οι φλάντζες και το κοντάκι γύρισε. Το είχα κάνει στον Πλαστουργό όταν την αγόρασα το 2009.
εγω γερνω το κεφαλι και πρεπει να μπω πιο μεσα στο κοντακι αρα απο οτι καταλαβαινω θελει μεγαλυτερη δεξια κλιση σωστα; ποσο σου ειχε στοιχισει αν επιτρεπεται; επηρεαζει την αντοχη του κοντακιου;
 
Back
Top