Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Υπόθεση έκανα κ. Νίκο. Απλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ξανά τέτοιο φυσίγγι και ψάχνω κάτι για το άνοιγμα της τουφεκιάς.

Ειναι ''ιδιοτροπο'' βυσμα....Εννοω οτι οταν ανοιγουν τα πεταλα εχει εντελως διαφορετικη κατανομη και
συγκεντρωση απ'οτι εαν δεν ανοιξουν...
Στις δοκιμες μου γινοταν ενα αλαλουμ... οταν δεν εκοβα τα πεταλα....
ΟΙ τουφεκιες ''εστρωσαν'' οταν προκοψα τα πεταλα...
Λενε οτι με ακοπα πεταλα δημιουργει διπλη ατρακτο και διορθωνει καποια σκοπευτικα λαθη...
Ρωτησα τι ειναι η διπλη ατρακτος και μου ειπαν οτι η ατρακτος ''μαζευει'' στην μεση και ξανα ανοιγει !!
Δλδ φαντασου μια οριζοντια κλεψιθρα....δεν ξερω πως αλλιως να στο περιγραψω.
Δεν ξερω κατα ποσον ισχυει αυτο που μου ειπαν...στο στοχο δεν φαινεται..
Ισως να κυκλοφορει καποιο βιντεο ωστε να δεις τι συμβαινει
Επισεις δεν σου εγγυαται κανεις οτι τα πεταλα θα κοβονται η οχι..
Εχω κανεις πολλες δοκιμες με το βυσμα αυτο...και στα 24 και 28 γραμμαρια....100% ακρη δεν βρηκα.
Επισεις μην πιστεψεις οτι με 5 δοκιμες στον στοχο εβγαλες αποτελεσμα...δεν ανοιγουν παντα ολα τα πεταλα...
και αλλες φορες ανοιγουν τα μισα και αλλες φορες ολα..
Γνωμη μου...μην παρεις ποσοτητα πριν τα δοκιμασεις φιλε μου !!!
 
Last edited:
Καλησπέρα παιδιά θέλω να μου πείτε αν έχει δοκιμάσει κανείς τα j&b light σχετικά πρόσφατα. Επίσης επειδή έχω μπερδευτεί τι διαφορά έχουν από τα fast. Και κατι τελευταίο τα commandos 12 τι διαφορά έχουν από τα 8;Συγνώμη αν σας ζάλισα αλλά έχω πραγματικά απορία θα χαρώ να ακούσω τις απαντήσεις σας
 
Καλησπέρα παιδιά θέλω να μου πείτε αν έχει δοκιμάσει κανείς τα j&b light σχετικά πρόσφατα. Επίσης επειδή έχω μπερδευτεί τι διαφορά έχουν από τα fast. Και κατι τελευταίο τα commandos 12 τι διαφορά έχουν από τα 8;Συγνώμη αν σας ζάλισα αλλά έχω πραγματικά απορία θα χαρώ να ακούσω τις απαντήσεις σας

Τα light 31γρ τα εριξα εγώ πέρσι και μου άρεσαν πολύ.
 
Με τι πυρίτιδα είναι αυτά;Και αν μπορεί να πει κανείς και για τα άλλα θα ήταν ευπρόσδεκτο γιατί θα με ενδιέφερε και εμένα η αγορά τους
Νομίζω με ακουιλα είναι ήταν πολύ καλό , το 30 αρι άλλαξε συγκεντρωτηρα και καλυκα και δεν μου άρεσε, τα κομάντο που λέει δεν ξέρω, πάντως από τιμές ήταν ακριβά.
 
Καλησπέρα παιδιά θέλω να μου πείτε αν έχει δοκιμάσει κανείς τα j&b light σχετικά πρόσφατα. Επίσης επειδή έχω μπερδευτεί τι διαφορά έχουν από τα fast. Και κατι τελευταίο τα commandos 12 τι διαφορά έχουν από τα 8;Συγνώμη αν σας ζάλισα αλλά έχω πραγματικά απορία θα χαρώ να ακούσω τις απαντήσεις σας
Τα έριξα και εγώ τη σεζόν που πέρασε (j&b light 31gr), όχι πολλά βέβαια 2-3 κουτάκια. Πολύ καλά ήταν, όχι όμως πως τρελάθηκα κιόλας.
Με άριστα το 10 θα τους έβαζα 8.
 
Το ότι με cal20 και φυσηγγια ιδιογωμοση βγάζεις ποιο οικονομικό φυσηγγι από το cal12 δηχνει την κατάντια μας
Παντα η ιδιογομωση στο μικρότερο διαμετρημα συμφέρει οικονομικά...
Χαμηλοτερου βαρος γομωσης = Λιγότερη ποσότητα υλικών...
Στο εμπόριο είναι αλλιώς... μεγαλύτερη παραγωγή=μεγαλύτερο κέρδος..
 
Το ότι με cal20 και φυσηγγια ιδιογωμοση βγάζεις ποιο οικονομικό φυσηγγι από το cal12 δηχνει την κατάντια μας

Σιγα βρε Ηλια !!! Δλδ πιστευεις οτι κυνηγανε με CAL2O για λογους οικονομιας ??
Εαν πιστευεις κατι τετοιο....εγω πιστευω οτι κανεις λαθος φιλε !!
 
Σιγα βρε Ηλια !!! Δλδ πιστευεις οτι κυνηγανε με CAL2O για λογους οικονομιας ??
Εαν πιστευεις κατι τετοιο....εγω πιστευω οτι κανεις λαθος φιλε !!
Νικο κυνηγούσα χρόνια με cal20 και ξερό τι προσφέρει…
 
Νικο κυνηγούσα χρόνια με cal20 και ξερό τι προσφέρει…
Εμένα μου κάνει εντύπωση που άφησες το συγκεκριμένο διαμετρημα μετά τα χρόνια που το κυνηγούσες για το 12αρι, εκτός αν ήταν οικονομικοί οι λόγοι
 
Παιδιά να ρωτήσω κάτι που δεν ξέρω
Τα φυσίγγια με συγκεντρωτήρα piston skeet βοηθούν στο άνοιγμα της τουφεκιάς με τσοκ 1-3?
Σκέφτομαι από νέα χρονιά να αρχίσω να τα χρησιμοποιώ στο browning για τσίχλες?
Φετος θα μπει στο προγραμμα για τσιχλες λογο ομοιομορφης κατανομης που θελω ΚΑΙ ΜΟΝΟ για περπατητο, στημενος στα 30gr No10 με G3000
 
Εμένα μου κάνει εντύπωση που άφησες το συγκεκριμένο διαμετρημα μετά τα χρόνια που το κυνηγούσες για το 12αρι, εκτός αν ήταν οικονομικοί οι λόγοι
Δεν με επερνε να γεμίζω για cal12 και cal20 μαζη στο υδρόβιο πηγενα με το 12 ήθελε η μηχανή συνέχεια ριθμησης χρόνο δεν είχα…λεφτά για να γεμίζω και για τα δυο διαμετρήματα πολλά καπια στιγμή θα το ξαναπιάσο όμως γιατί μου λείπει
 
Νομίζω με ακουιλα είναι ήταν πολύ καλό , το 30 αρι άλλαξε συγκεντρωτηρα και καλυκα και δεν μου άρεσε, τα κομάντο που λέει δεν ξέρω, πάντως από τιμές ήταν ακριβά.
Τα κομάντο και τα light 31gr στα 8 ευρώ τα έκλεισα είχε και κάτι cervo ούτε που τα έχω ακούσει στα 7 ευρώ ήταν αυτά τα ξέρει κανείς πυρίτιδα κτλ τα έχει ρίξει κανένας;
 
Cheddite tordo πέρυσι τέτοια εποχή 7,60 φέτος 9,70... ευτυχώς έχω τα περσινά και θα βγάλω τη χρονιά η οποία αν είναι σαν την περσινή θα έχω και καβάτζα για του χρόνου!!!
Ενα "καλο" που μας εκανε το λοκ νταουν ηταν οτι μεινανε πααααρα πολλα εκεινη την χρονια. Εχω ακομη csb32 και 28αρια απο Ρουμελιωτη και αρκετα oscar απο τοτε στην αποθηκη. Τωρα αν εχει λιγα οπως φετος με λιγες προσθηκες θα την βγαλουμε. Αν ομως εχει πολλα?????
 
Ενα "καλο" που μας εκανε το λοκ νταουν ηταν οτι μεινανε πααααρα πολλα εκεινη την χρονια. Εχω ακομη csb32 και 28αρια απο Ρουμελιωτη και αρκετα oscar απο τοτε στην αποθηκη. Τωρα αν εχει λιγα οπως φετος με λιγες προσθηκες θα την βγαλουμε. Αν ομως εχει πολλα?????
Θα ρίχνουμε όσο αντέχει η τσέπη μας!!!!
 
Τα κομάντο και τα light 31gr στα 8 ευρώ τα έκλεισα είχε και κάτι cervo ούτε που τα έχω ακούσει στα 7 ευρώ ήταν αυτά τα ξέρει κανείς πυρίτιδα κτλ τα έχει ρίξει κανένας;
Τα cervo τσ εχω ριξει.
Οχι πολλα ομως.
2-3 κουτια.
Τιμια μου φανηκαν με καλα σκοτωματα.
 
Back
Top