Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Οι δέκα μέρες διαφορά συνδυαζόμενες με τη διαφορετική τοποθεσία κυνηγότοπου παίζουν ρόλο.
Σκεφτείτε απλά εντός Ελλάδας το παράδειγμα.
Έναρξη σε κάμπο με κατά βάση πιτσουνια με φουλ ζέστη, νορμάλ υγρασία κοντινές βολές και περασματιαρικα τρυγόνια Σεπτέμβρη, συνήθως με υψηλή υγρασία (συχνά παραθαλάσσια), συνήθως μεγάλα/μεγαλύτερα πτηνά απ' της έναρξης και κατά βάση μεγαλύτερες αποστάσεις.
Θέλουν διαφορετικό φυσίγγιο αυτά τα δύο κυνήγια.
Άμα δεν έχει κνουπια όλα καλά είναι
 
Τα έχω ρίξει και τα δυο ειδικά τα MYGRA είναι πολύ σφιχτό και δυνατό φυσίγγι, ένα τρυγόνι το έριξα στα 10 μ και το έκανε κιμά.
Στα 10 μέτρα όλα κιμά γίνονται βαγγο, ότι χειρότερο έχω ρίξει από φυσιγγι είναι αυτό.
 
Τότε θα έχει και τρυγόνια, ορτύκια και φάσσες λίγα χιλιόμετρα πιο πάνω 😀 .
Πολλά τρυγόνια και φασσες βλέπουμε τώρα αλλά μην χαίρεσαι τα τελευταία χρόνια συνήθως τον 15 Αύγουστο τα πουλιά αποχωρούν και εμείς στις 20 αρχίζουμε πάλι τα καντήλια
 
Πολλά τρυγόνια και φασσες βλέπουμε τώρα αλλά μην χαίρεσαι τα τελευταία χρόνια συνήθως τον 15 Αύγουστο τα πουλιά αποχωρούν και εμείς στις 20 αρχίζουμε πάλι τα καντήλια
Σε σας ρε τρελέ! Όχι σε μας! Άντε πάρε το καράβι και έλα πιο πάνω.
 
Θα πεσει γερή πο@τσα φετος.
Πριν λιγο μιλησα με το παληκαρι απο Δράμα που φτιαχνει τα φυσιγγια που ριχνω απο περυσι για να κανω παραγγελία.... Δεν ξερει καν αν θα συνεχισει στη δουλειά μου ειπε, υπολόγισε οτι φετος τα 32 γρ. για να βγει το μαγαζι θα εχουν γυρω στα 9.5 ευρω....
Χαρακτηριστικα μου ειπε οτι δεν ξερει ποσοι απο τους μικρους θα καταφερουν να επιβιωσουν...
Στο τέλος δεν θα τις κυνηγάει κανείς θα γίνουν τόσες πολλές που θα κανουν καταστροφές στις καλλιέργειες και το δασαρχείο θα οργανώνει ομάδες δίωξης σε όλη τη χώρα. .sarcastic.
 
Back
Top