Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Θα πεσει γερή πο@τσα φετος.
Πριν λιγο μιλησα με το παληκαρι απο Δράμα που φτιαχνει τα φυσιγγια που ριχνω απο περυσι για να κανω παραγγελία.... Δεν ξερει καν αν θα συνεχισει στη δουλειά μου ειπε, υπολόγισε οτι φετος τα 32 γρ. για να βγει το μαγαζι θα εχουν γυρω στα 9.5 ευρω....
Χαρακτηριστικα μου ειπε οτι δεν ξερει ποσοι απο τους μικρους θα καταφερουν να επιβιωσουν...
Αυτό θέλουν … θα σε υποχρεώσουν με τον έναν η τον άλλο τρόπο να περνεις φυσηγγια από 2/3 … πανό από 10€… ο φίλος μου για αυτό εκλησαν το μαγαζί φετος δεν μπορούσε να πουλήσει κυχλοφυσηγγα 9€ δεν τα επερνε κανενας
 
Ακούστηκε ότι από Αυγουστο θα θεσπιστεί το Hunting - Pass. Υπομονή......μέχρι τότε.
Κατσε μην θεσπιστει το hunting stop μεχρι τοτε... Οσον αφορα τις τιμες βλεπω να μενουν 2-3 κατασκευαστες στο τελος και να παιζουν μπαλα μονοι τους και θα δουμε τα σκητακια 11-12 €. Και ετσι θα την κοψουμε μονοι μας την τσιχλα. Ετσι απλα...
 
Κατσε μην θεσπιστει το hunting stop μεχρι τοτε... Οσον αφορα τις τιμες βλεπω να μενουν 2-3 κατασκευαστες στο τελος και να παιζουν μπαλα μονοι τους και θα δουμε τα σκητακια 11-12 €. Και ετσι θα την κοψουμε μονοι μας την τσιχλα. Ετσι απλα...
Αυτό θέλουν να τελιοσουν μια και καλή με το κυνηγι και άλλες δραστηριότητες… ζουμε σε μια πλαστή οικονομική αναπτηξη για τους λιγους..για να ξαναπέσουν η τιμες ξεχάστε το
 
Μην κλαίγεστε ρε σεις ... εδώ πας σούπερ μάρκετ και σου φεύγει το 50άρικο για πλάκα.
Θα τρώμε λιγότερο και θα κυνηγάμε περισσότερο ... δεν κωλώνουμε πουθενά.
Ας μου πει κάποιος γιατί τέτοια αύξηση από πέρσι … ΓΙΑΤΙ !!! Οποίος μπορι να μας δόση μια εξηγήσει για να μπορεσο να τον καταλαβω
 
Ας μου πει κάποιος γιατί τέτοια αύξηση από πέρσι … ΓΙΑΤΙ !!! Οποίος μπορι να μας δόση μια εξηγήσει για να μπορεσο να τον καταλαβω
O μόλυβδος πάντως έχει 6% αύξηση από πέρσι τέτοια εποχή.

Νομίζω ότι οι πυρίτιδες έκαναν την δουλειά.
Αν υποθέσουμε ότι θέλουμε 40gr πυρίτιδα κατά μέσο όρο για 25 φυσίγγια (1 κουτί) τότε ...
Αν τα 500gr πυρ. τα αγόραζε κάποιος πέρσι με πχ 30€ και τώρα θέλει 40€ αυτό σημαίνει μια αύξηση στο κουτί 1€ μόνο για την πυρίτιδα.
Αν τα 500gr πυρ. τα αγόραζε κάποιος πέρσι με πχ 30€ και τώρα θέλει 50€ αυτό σημαίνει μια αύξηση στο κουτί 1,5€ μόνο για την πυρίτιδα.
Αν τα 500gr πυρ. τα αγόραζε κάποιος πέρσι με πχ 30€ και τώρα θέλει 60€ αυτό σημαίνει μια αύξηση στο κουτί 2,5€ μόνο για την πυρίτιδα.
 
Last edited:
Κατσε μην θεσπιστει το hunting stop μεχρι τοτε... Οσον αφορα τις τιμες βλεπω να μενουν 2-3 κατασκευαστες στο τελος και να παιζουν μπαλα μονοι τους και θα δουμε τα σκητακια 11-12 €. Και ετσι θα την κοψουμε μονοι μας την τσιχλα. Ετσι απλα...
Σε λίγο καιρό θα βάζουμε ένα μονο φυσιγγι μέσα στο όπλο. Συμπέρασμα οι τιμές στα μονόκαννα θα πάρουν τον ανήφορο.
 
O μόλυβδος πάντως έχει 6% αύξηση από πέρσι τέτοια εποχή.

Νομίζω ότι οι πυρίτιδες έκαναν την δουλειά.
Αν υποθέσουμε ότι θέλουμε 40gr πυρίτιδα κατά μέσο όρο για 25 φυσίγγια (1 κουτί) τότε ...
Αν τα 500gr πυρ. τα αγόραζε κάποιος πέρσι με πχ 30€ και τώρα θέλει 40€ αυτό σημαίνει μια αύξηση στο κουτί 1€ μόνο για την πυρίτιδα.
Αν τα 500gr πυρ. τα αγόραζε κάποιος πέρσι με πχ 30€ και τώρα θέλει 50€ αυτό σημαίνει μια αύξηση στο κουτί 1,5€ μόνο για την πυρίτιδα.
Αν τα 500gr πυρ. τα αγόραζε κάποιος πέρσι με πχ 30€ και τώρα θέλει 60€ αυτό σημαίνει μια αύξηση στο κουτί 2,5€ μόνο για την πυρίτιδα.
Φετος θα μαζευτη και το τελευταίο φυσηγγι από τα καρτερια!!!!
 
O μόλυβδος πάντως έχει 6% αύξηση από πέρσι τέτοια εποχή.

Νομίζω ότι οι πυρίτιδες έκαναν την δουλειά.
Αν υποθέσουμε ότι θέλουμε 40gr πυρίτιδα κατά μέσο όρο για 25 φυσίγγια (1 κουτί) τότε ...
Αν τα 500gr πυρ. τα αγόραζε κάποιος πέρσι με πχ 30€ και τώρα θέλει 40€ αυτό σημαίνει μια αύξηση στο κουτί 1€ μόνο για την πυρίτιδα.
Αν τα 500gr πυρ. τα αγόραζε κάποιος πέρσι με πχ 30€ και τώρα θέλει 50€ αυτό σημαίνει μια αύξηση στο κουτί 1,5€ μόνο για την πυρίτιδα.
Αν τα 500gr πυρ. τα αγόραζε κάποιος πέρσι με πχ 30€ και τώρα θέλει 60€ αυτό σημαίνει μια αύξηση στο κουτί 2,5€ μόνο για την πυρίτιδα.
Ο κατασκευαστής αυτος μου ειπε οτι το 2018 αγοραζε την psb 18 ευρω το κιλό, περσι την αγορασε 40 και φετος θα παει 60...
 
Ο κατασκευαστής αυτος μου ειπε οτι το 2018 αγοραζε την psb 18 ευρω το κιλό, περσι την αγορασε 40 και φετος θα παει 60...
Αν λέει αλήθεια τότε με περίπου 1,5gr ανά φυσίγγι βγαίνει 37,5gr πυρίτιδα ανά κουτί (25 φυσιγγίων)

Δηλαδή μόνο η πυρίτιδα για 25 φυσίγγια κόστιζε το 2018 0,675€, πέρσι 1,5€ και φέτος 2,25€.

Αύξηση το κουτί από το 2018 1,5€ (μόνο από την πυρίτιδα)
 
Back
Top