Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εγώ θα πώ το αποτέλεσμα μετράει! Αν κάποιος τουφεκάει και είναι ικανοποιημένος με τις επιδόσεις του και το κοντάκι δεν ειναι ακριβώς στα μέτρα του, δεν πειράζει καθόλου. Το ίδιο ισχύει κι αν ρίχνει μονόφθαλμα. Αν π.χ λεω εγώ περνάνε 10 πουλιά και παίρνει κάποιος τα 8 τι να το κάνει το κοντάκι ακριβώς στα μέτρα του; Να παίρνει...9; Δεν δίνουν μετάλλιο τα πουλιά, δεν είναι δίσκοι....
 
Κολλητός κ κουμπάρος μου,δίμετρος κ ζερβοχέρης!
Έριχνε χρόνια με μια 302 "συμβατική",μαμά κοντάκι και cast of δεξιόχειρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν και κάνας τούφεκος,αλλά είχε προσαρμοστεί κ έπαιρνε κανά πουλί,κανά λαγουδι με το σχωρεμένο το πατέρα τού!
Κάποια στιγμή.... Αλλάζει όπλο, παίρνει μια νεότερη Beretta urica, με αριστερό κοντάκι,σωστό μήκος,όλα ραμμένα πάνω του!
Ε... Δεν την έμαθε ποτέ! Γαϊδούρι φορτωμένο στον ανήφορο!!! Είχε μάθει με τη 302 ....
 
Το θέμα δεν είναι να εύστοχεις σε μια ντουφέκια επειδή κεντραρεις με ένα μάτι κλειστό ψάχνοντας το ντουφέκι και έχεις μάθει σε αυτό ,το θέμα της χρησιμότητας του σωστού κοντακιου και της διοφθαλμης σκόπευσης είναι να έχεις αποτέλεσμα σε στόχους 1/2/3 συνεχόμενα δηλ έρχονται δύο πουλιά πως μπορείς να τα πάρεις και τα δύο μη πω παραπάνω με πιο τρόπο? Έχεις μικρό περιθώριο βολής ντουφεκας ανάμεσα σε δέντρα πως θα πάρεις ευκολότερα πουλιά ,ντουφεκας μαύρες ,κτλ.Οχι κάθε φορά βλέπω ένα πουλί που ερχετε από 100 μέτρα και πάω μόνο γι'αυτό .Έτσι έχω τα περιθώρια να ψάξω κανη να κλείσω μάτι να κεντραρω κτλ.Αν βρείτε άνθρωπο να κλείνει μάτι να μην έχει κοντάκι στα μέτρα του και να σκοτώνει 2 πουλιά μαζί η 3 έχετε πέσει σε ταλέντο καλύτερα καθίστε και χαζεψτε τον μην καθίσετε δίπλα του για κόντρες γιατί θα ρεζιλευτειτε.Και σίγουρα έχει ρίξει και χιλιάδες φυσίγγια .Ώστε να έχει τέτοια επιτυχία χρησιμοποιώντας λάθος τρόπο και σίγουρα δεν μπορεί να τον αλλάξει και γιατί να το κάνει άλλωστε.Αφου με το μισό οπτικό πεδίο και το να προσαρμόζεται αυτός στο όπλο έχει τέτοια αποτέλεσμα.Γνωριζα τέτοιον ανθρωπο.Που ντοφεκουσε καλά με οποιοδήποτε όπλο όπως και να ήταν το κοντάκι.
 
Πριν λιγο καιρο ρωτησα ενα φιλο αν κλεινει το ματι οταν σημαδευει μου απαντησε "μα φυσικα,γιατι εσυ δεν το κλεινεις?" του απαντησα "οτι κανω καποιες προσπαθειες να ντουφεκαω και με τα δυο ματια ανοιχτα..." απαντηση τελειως φρικαρισμενος "τι αλλο αλλο θα ακουσω ρε πουστη μου σ'αυτη τη ζωη..."
Υπαρχουν καποια ατομα που ριχνουν μονοφθαλμα και ειναι φαρμακερα ντουφεκια...Η διοφθαλμη απαιτει κοντακι στα μετρα σου ή τουλαχιστον πολυ κοντα σ'αυτα...με την μονοφθαλμη κανεις διορθωση για αυτο και μπορουν και ντουφεκανε καλα ακομη και με οπλα που δεν ειναι καν στα μετρα τους...
Αυτοί που κυνηγάνε μονοφθαλμα και δεν χάνουν βολές είναι γιατί έχουν κυρίαρχο μάτι αυτό που μένω ανοικτό χωρίς να το ξέρουν βέβαια. Αν είχαν κυρίαρχο το αντίθετο θα έριχναν στο γάμο του Καραγκιόζη
 
Αυτοί που κυνηγάνε μονοφθαλμα και δεν χάνουν βολές είναι γιατί έχουν κυρίαρχο μάτι αυτό που μένω ανοικτό χωρίς να το ξέρουν βέβαια. Αν είχαν κυρίαρχο το αντίθετο θα έριχναν στο γάμο του Καραγκιόζη
Όχι Λιάκο!
Από την στιγμή που κλείνει το ένα μάτι δουλεύει αυτό που μένει ανοιχτό.
Είναι λύση το κλείσιμο του ματιού γι'αυτους που έχουν αντίθετο κυρίαρχο.
 
Αυτοί που κυνηγάνε μονοφθαλμα και δεν χάνουν βολές είναι γιατί έχουν κυρίαρχο μάτι αυτό που μένω ανοικτό χωρίς να το ξέρουν βέβαια. Αν είχαν κυρίαρχο το αντίθετο θα έριχναν στο γάμο του Καραγκιόζη
Στην μονόφθαλμη σκόπευση Ηλία δεν παίζει ρόλο το κυρίαρχο μάτι. Για παράδειγμα η αφεντιά μου που ενώ έχω κυρίαρχο μάτι το αριστερό είμαι δεξιόχειρας και ρίχνω σχεδόν μονόφθαλμα.
Λέω σχεδόν διότι μισοκλείνω το αριστερό μάτι τελευταία στιγμή. Από ευστοχίες είμαι στο 60% έως 70% και είμαι ευχαριστημένος.
 
Αυτοί που κυνηγάνε μονοφθαλμα και δεν χάνουν βολές είναι γιατί έχουν κυρίαρχο μάτι αυτό που μένω ανοικτό χωρίς να το ξέρουν βέβαια. Αν είχαν κυρίαρχο το αντίθετο θα έριχναν στο γάμο του Καραγκιόζη
Πάλι θα σκότωναν Ηλία γιατί το κλείνουν το κυρίαρχο και βγαι ει οφ θα αστοχουσαν αν είχαν πρόβλημα όρασης μόνο .Το κυρίαρχο μάτι είναι εύκολο να το βρεις αν τεντώσεις μπροστά τα χέρια σου και δημιουργήσεις ένα ρόμβο με τους δείκτες και τους αντίχειρες και σιγά-σιγά από τεντωμένα τα φέρνεις προς τα κοντά σου με ανοικτά και τα δύο μάτια ένστικτωδός θα πάει ο ρόμβος αυτός στο κυρίαρχο μάτι.
 
Όχι Λιάκο!
Από την στιγμή που κλείνει το ένα μάτι δουλεύει αυτό που μένει ανοιχτό.
Είναι λύση το κλείσιμο του ματιού γι'αυτους που έχουν αντίθετο κυρίαρχο.
Εγώ. Είμαι αριστερός με κυρίαρχο δεξί αν κλείσω το δεξί και σιμαδεψω σε σταθερο στόχο η ντουφέκια θα πάει φηγει πολύ από το κέντρο που σημάδευα ( το έχω κανη) σκάγια θα πάνε στο πουλί αλλά όχι το κέντρο...εγώ κυνηγάω με όπλα δεξιά και δυοφθαλμα αλλα γυρισμένα με φλάντζες να ρίχνουν όσο το δυνατόν καλύτερα εκεί που βλεπω . Αλλά και με την μπαικαλα που ρίχνω που και που χωρίς μέτρα σχεδων τα ίδια ποσοστά ευστοχίας έχω....
 
Εγώ. Είμαι αριστερός με κυρίαρχο δεξί αν κλείσω το δεξί και σιμαδεψω σε σταθερο στόχο η ντουφέκια θα πάει φηγει πολύ από το κέντρο που σημάδευα ( το έχω κανη) σκάγια θα πάνε στο πουλί αλλά όχι το κέντρο...εγώ κυνηγάω με όπλα δεξιά και δυοφθαλμα αλλα γυρισμένα με φλάντζες να ρίχνουν όσο το δυνατόν καλύτερα εκεί που βλεπω . Αλλά και με την μπαικαλα που ρίχνω που και που χωρίς μέτρα σχεδων τα ίδια ποσοστά ευστοχίας έχω....
Λιακο,αυτό σημαίνει ότι δεν ευθυγραμμιζεις ρίγα,μπίλια, στόχο.
Το γεγονός ότι τα όπλα έχουν ανάποδη κλίση επιδεινώνει την κατάσταση.
 
Εμενα μου το ειπε φιλος στην Ελλαδα εδω και μερες

Καφε λαμπρο και κιτρινο διασπορας -χοντρο σκαγι- οπως τα ξεραμε τελος
Δεν υπαρχει s4

Θα ειναι στημενα αλλιωτικα
Ήταν με c7 και s4 να δούμε πως θα τό κάνουν τώρα.
 
Λιακο,αυτό σημαίνει ότι δεν ευθυγραμμιζεις ρίγα,μπίλια, στόχο.
Το γεγονός ότι τα όπλα έχουν ανάποδη κλίση επιδεινώνει την κατάσταση.
Δεν πηραζει Γιάννη μου τωρα στα γεράματα δεν το ψαχνό άλλο.. το πολύ πολύ θα παρο κανένα βραβείο από wwf για οικολογική συνείδηση...🥲
 
Εν υπόψιν φρέσκια πληροφορία καφέ του lampro μάλλον δε ξαναβγαίνει από μία μεριά λες τόσα χρόνια φυσίγγι και να χαθεί τέλος πάντων αυτά φέρνουνε οι εξελίξεις
Θα ξαναβγεί κανονικά αλλά με α0 αντί για s4 όπως και τα περισσότερα δικά του με s4 λόγω έλλειψης της συγκεκριμένης.γι αυτό το λόγο σε όσους από σας αρέσουν τα κίτρινα του διασποράς βρείτε να παρετε
 
Εεε,ας αρχίσει να πουλάει βαλλίστρες!
Προσωπικά δεν με απασχολεί το θέμα πυρίτιδα.το θέμα τιμής με απασχολεί.φτασαμε να πάνε τα 24 γραμ 8 ευρώ κι εννοείται ότι δεν βάζω στ όπλο φυσίγγια αμφιβόλου ποιότητας και βιοτεχνίας να ψάχνω τη κανη μου
 
Back
Top